نويسنده موضوع: دوربین مادون قرمز (نظامی,حرارتی)  (دفعات بازديد: 10656 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين Foad-EMR

• کاربر ساده سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 126
  • ارسال: 206
    • .....کنترل.....
دوربین مادون قرمز (نظامی,حرارتی)
« : 18 ارديبهشت 1390 - 01:05:33 »
با سلام خدمت اساتید و دوستان عزیز

چند وقتی میشه دنبال اطلاعات پایه در مورد نحوه کار و ساخت دوربین های نظامی مادون قرمز میگردم ولی تا به حال چیزی دستگیرم نشده :angry: :angry:

از اساتید و دوستانی که در این زمینه تجربه یا اطلاعاتی دارند ممنون میشم کمک کنند و اطلاعاتشون را برای استفاده همگانی در این تایپیک قرار بدهند :nerd: :wink:

پیشاپیش تشکر میکنم.
« آخرين ويرايش: 18 ارديبهشت 1390 - 16:35:36 توسط Foad-EMR »
Regards,
 Foad.R

آفلاين aliila

• کاربر حرفه ای سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 1604
  • ارسال: 2204
پاسخ : دوربین مادون قرمز (نظامی)
« پاسخ #1 : 18 ارديبهشت 1390 - 09:47:49 »
من هم در این ضمینه تحقیق کرده ام
 دوربین مادون قرمز همون دوربین معمولی فیلم برداری است البته بعضی دوربین‌های دیجیتال ( و اکنون شاید بیشترشان) دارای فیلتر حذف نور مادون قرمز بر روی سنسور یا جلوی لنز هستند که به همین دلیل کلا استفاده از این نوع دوربین‌ها برای عکاسی مادون قرمز منتفی است. بنابر این قبل از اینکه به عکاسی مادون قرمز فکر کنید، مطمئن شوید دوربین شما چنین قابلیتی را دارد. برای تست این موضوع از یک کنترل مادون قرمز مثل کنترلر تلویزیون می‌توان استفاده کرد. در حالی که دکمه افزایش صدا یا دکمه دیگری را فشار می‌دهید از نمایشگر دوربین به لامپ مادون قرمز کنترل نگاه کنید. (در دوربین‌های SLR که نمایشگر زنده ندارد، چند عکس با سرعت پایین بگیرید). اگر نوری در لامپ دیدید، دوربین شما قادر به عکاسی مادون قرمز است، وگرنه دارای فیلتر ضد مادون قرمز بوده و قادر به ثبت نور مادون قرمز نیست.
در کل شما احتیاج به یک منبع نور مادون قرمز و یک فیلتر مادون قرمز و یک دوربین معمولی هندی کم نیاز دارید
فیلتر مادون قرمز هم در بازار فروخته میشه که البته خودتون هم می تونید بسازید  اگه فیلم خام عکاسی رو بدید همون جوری ظاهر کنند خودش یک فیلتر مادون قرمز است  یعنی برید به ظهور فیلم  ها یک فیلم 36 تایی بخرید و بلا فاصله  بدید ظاهر کنه ( البته موضوع را مطرح کنید تا طرف فکر نکنه که خل شدید )
تنها موردي كه همه آدما يقين دارن  خدا در حقش زیاد لطف کرده
داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

آفلاين Foad-EMR

• کاربر ساده سطح چهارم
  • *
    • .....کنترل.....
« پاسخ #2 : 18 ارديبهشت 1390 - 16:20:01 »
من هم در این ضمینه تحقیق کرده ام
 دوربین مادون قرمز همون دوربین معمولی فیلم برداری است البته بعضی دوربین‌های دیجیتال ( و اکنون شاید بیشترشان) دارای فیلتر حذف نور مادون قرمز بر روی سنسور یا جلوی لنز هستند که به همین دلیل کلا استفاده از این نوع دوربین‌ها برای عکاسی مادون قرمز منتفی است. بنابر این قبل از اینکه به عکاسی مادون قرمز فکر کنید، مطمئن شوید دوربین شما چنین قابلیتی را دارد. برای تست این موضوع از یک کنترل مادون قرمز مثل کنترلر تلویزیون می‌توان استفاده کرد. در حالی که دکمه افزایش صدا یا دکمه دیگری را فشار می‌دهید از نمایشگر دوربین به لامپ مادون قرمز کنترل نگاه کنید. (در دوربین‌های SLR که نمایشگر زنده ندارد، چند عکس با سرعت پایین بگیرید). اگر نوری در لامپ دیدید، دوربین شما قادر به عکاسی مادون قرمز است، وگرنه دارای فیلتر ضد مادون قرمز بوده و قادر به ثبت نور مادون قرمز نیست.
در کل شما احتیاج به یک منبع نور مادون قرمز و یک فیلتر مادون قرمز و یک دوربین معمولی هندی کم نیاز دارید
فیلتر مادون قرمز هم در بازار فروخته میشه که البته خودتون هم می تونید بسازید  اگه فیلم خام عکاسی رو بدید همون جوری ظاهر کنند خودش یک فیلتر مادون قرمز است  یعنی برید به ظهور فیلم  ها یک فیلم 36 تایی بخرید و بلا فاصله  بدید ظاهر کنه ( البته موضوع را مطرح کنید تا طرف فکر نکنه که خل شدید )

با سلام
ممنون از توجه خوبت
ولی یا من منظوره شما را درست نفهمیدم یا شما منظوره منا!!!!!ولی به هر حال ممنون

اگه میشه واضحتر بگی ممنون میشم

البته منظوره من دوربین های دید در شب CCTV نیست و اصلاً قابلیت ظبط نداره
من دنباله ساختمان و اجزا و... دوربین های نظامی مادون قرمز میگردم یا همون دید در شب برای تشخیص گرمای اجسام در شب
امیدوارم منظورما خوب بیان کرده باشم
Regards,
 Foad.R

آفلاين electronet

• کاربر نیمه حرفه ای سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 311
  • ارسال: 863
  • ------------------------
    • sensor & driver
« پاسخ #3 : 18 ارديبهشت 1390 - 16:26:03 »
دوربینهای دید در شب نظامی از مادون قرمز استفاده نمیکنن . به جز چند تایی از دوربینهای قدیمی که تو جنگ ایران و عراق ازشون استفاده میشدند که به دوربینهای مرگ معروف بودند ( به همون دلیل که با دوربین قابل تشخیص بودند و ایرانی ها از این با خبر نبودن ) .

اون دوربینهایی هم که شما گفتید . دوربینهای حرارتی هستند نه دید در شب .
A-Hosseini

آفلاين Foad-EMR

• کاربر ساده سطح چهارم
  • *
    • .....کنترل.....
« پاسخ #4 : 18 ارديبهشت 1390 - 16:33:54 »
دوربینهای دید در شب نظامی از مادون قرمز استفاده نمیکنن . به جز چند تایی از دوربینهای قدیمی که تو جنگ ایران و عراق ازشون استفاده میشدند که به دوربینهای مرگ معروف بودند ( به همون دلیل که با دوربین قابل تشخیص بودند و ایرانی ها از این با خبر نبودن ) .

اون دوربینهایی هم که شما گفتید . دوربینهای حرارتی هستند نه دید در شب .
سلام
مرسی از راهنمایی خوبتون
منظوره منم همینه فقط فکر کردم اونجوری دوستان راحتتر بتونن کمک کنند ولی انگار اشتباه کردم :redface:

شما در مورد دوربین های حرارتی اطلاعاتی دارید؟!! :nerd:
Regards,
 Foad.R

آفلاين ecm-tank

• کاربر تازه وارد سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 11
  • ارسال: 27
    • دانشجوي كارشناسي ناپيوسته الكترونيك
« آخرين ويرايش: 18 ارديبهشت 1390 - 17:01:03 توسط ecm-tank »
بنده آن دمم كه ساقي گويد       
                                يك جام دگر بگير و من نتوانم

آفلاين aliila

• کاربر حرفه ای سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 1604
  • ارسال: 2204
تنها موردي كه همه آدما يقين دارن  خدا در حقش زیاد لطف کرده
داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

آفلاين amin20107

• کاربر ساده سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 135
  • ارسال: 209
    • ارشد قدرت
    • مقالات علمی و پژوهشی برق
پاسخ : دوربین مادون قرمز (نظامی,حرارتی)
« پاسخ #7 : 28 ارديبهشت 1391 - 20:42:07 »
من توی بازار دوربین های دید در شب زیادی دیدم که به عنوان دوربین های حفاظتی به فروش میرند دوربین های با وسعت دید بالاتر در شب نیاز به مجوز قضایی داره  و حتی یک سایت زیر مجموعه صنایع دفاع دیدم که اونا را با مجوز قضایی  میفروخت این دوربینها تشعشعات مادون قرمز را در محیط گرفته و تصویر را در حالت سیاه و سفید نشون می دند و اصلا کاری به گرمایی و این حرفا نداره دوربین های گرمایی کاملا جداست پیشنهاد می کنم با یمی از مراکز دوربین های حفاطتی تماس بگیرید تلفنش هم خیلی ساده توی نیازمندیها هست!
گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود

آفلاين حسین فرهمندفر

• کاربر ساده سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 85
  • ارسال: 220
    • لیسانس برق-شبکه های انتقال و توزیع
« پاسخ #8 : 27 مرداد 1391 - 03:09:03 »
دوستان سلام
منظور اين دوستمون همون دوربين هاي ترمال هست كه هم  به صورت دوربين دستي استفاده ميشه هم روي سلاح قناسه متصل ميشه. منم از زماني كه رفتم ماموريت نظامي دارم در مورد يه موضوعي مرتبط با اين مشكل دوستمون تحقيق مي كنم. بد نيست اينجا مطرح كنم شايد از اساتيد كسي راهنمايي كنه اين حقير رو :redface: تا حالا كه هيچ كس جواب اين سوالمو نتونسته بده :angry:
نمي دونم تا حالا با دوربين ديد در شب نظامي به جايي در شرايط تاريك نگاه كرديد يا نه (منظورم دوربين ديد در شب هستش هموني كه فضاي تاريك رو به صورت رنگ سبز به ما نشون ميده و انگار در روز داريم نگاه مي كنيم_ منظورم دوربين ترمال نيستش ها) در كنار اين دور بين 1 كليد قرار داره كه به كمك اون ميشه كسي رو كه داره با دوربين ترمال مارو ديد ميزنه پيدا كرد. يعني بهتر بگم: كسي كه دوربين ديد در شب داره در فاصله 100 متري (درفضاي تاريك و مهتاب ماه) ميتونه كسي رو كه ترمال داره رو ببينه(منظورم اينه كه قدرت تشخيص دوربين ترمال رو داره) و علت اينكه در دوران جنگ به دوربين هاي ترمال لقب دوربين مرگ رو دادن همين بوده چون نظامي هاي عراقي با دوربين ديد در شب دوربين ترمال نظامي هاي ايراني رو كشف مي كردن و بعد نظامي مارو شكار مي كردن بي رحم ها :mad:
من سوالم اينه: از نظر علمي چه اتفاقي پيش مياد كه ديد در شب دوربين ترمال رو مي بينه؟ يعني تداخل مادون قرمز هستش يا اينكه شبكه سلولي ديد در شب به مادون قرمز ترمال حساسيت داره؟ :eek:
شيطان كه رانده گشت يك خطا بيشتر نكرد           خود را براي سجده آدم رضــــا نكرد
شيطان هـــزار مرتبه بهتر ز بي نـــــــــــماز           او سجده را بر آدم و اين بر خدا نكرد

آفلاين HI VOLTAGE

• همکار علمی
  • *
  • -دريافتي: 2010
  • ارسال: 1220
« پاسخ #9 : 27 مرداد 1391 - 05:10:25 »
نقل قول
این دوربینها تشعشعات مادون قرمز را در محیط گرفته و تصویر را در حالت سیاه و سفید نشون می دند و اصلا کاری به گرمایی و این حرفا نداره دوربین های گرمایی کاملا جداست
کاملا درسته . دوربین من که اینجوریه / البته حساسیت بالایی به گرما داره و گرما رو بسیار روشن نشون میده و این فکر میکنم به خاطر مادون قرمزی است که از جسم گرم تشعشع میکنه
باید 2 تا دوربین داشته باشم تا عکس بگیرم ولی سعی میکنم بعدا  2 تا عکس بگیرم  بذارم
دوربین حرارتی چیز دیگه است و برای تشخیص از پشت دیوار و محیط بسته ،حتی در روز مناسبه  / البت اگر همه جا داغ نباشه
نقل قول
نمي دونم تا حالا با دوربين ديد در شب نظامي به جايي در شرايط تاريك نگاه كرديد يا نه (منظورم دوربين ديد در شب هستش هموني كه فضاي تاريك رو به صورت رنگ سبز به ما نشون ميده و انگار در روز داريم نگاه مي كنيم_ منظورم دوربين ترمال نيستش ها) در كنار اين دور بين 1 كليد قرار داره كه به كمك اون ميشه كسي رو كه داره با دوربين ترمال مارو ديد ميزنه پيدا كرد.
به نظر من به خاطر نور مادون قرمزی است  که در محیط پخش میکنه .
البته موضوع دیگری هم شنیدم که نه نوع دوربین یادم میاد و نه دلیلشو / فکر میکنم دوربینی نظامی بود که در ارتش امریکا استفاده میشه و دوربین های دیگر دید در شب رو شناسایی میکنه و دلیلش شناسایی سنسور تشخیص دوربین دیگری بود
« آخرين ويرايش: 27 مرداد 1391 - 05:15:50 توسط HI VOLTAGE »

آفلاين HI VOLTAGE

• همکار علمی
  • *
« پاسخ #10 : 27 مرداد 1391 - 07:38:41 »
عکس از این نما هست

که اینجا لامپو خاموش کردم

اینم از کنترل گرفتم . البته از بالا گرفتم نه از LEDیش

« آخرين ويرايش: 27 مرداد 1391 - 07:41:19 توسط HI VOLTAGE »

آفلاين مهدي صفرجوكار

• کاربر ساده سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 110
  • ارسال: 125
« پاسخ #11 : 27 مرداد 1391 - 15:17:35 »
دوربين هاي حرارتي داراي سنسور هاي گيرنده ويژه خود هستند و  با توجه نياز به تكنولوژي بسيار پيشرفته ، فقط تقريبا چند كشور امريكا ، فرانسه ، آلمان داراي تكنولوژي ساخت سنسور گيرنده آن مي باشند و بقيه سازندگان دوربين سنسور را از شركت هاي سازنده خريداري ميكنند از جمله يك شركت ايراني چند سال پيش سنسور را خريد و چند نمونه محدود توليد كرده بود كه در نمايشگاه برق آنها را ارائه داده بود .
يكي از معروفترين شركت هاي سازنده در جهان شركت FLIR  مي باشد كه سايت آن به سه بخش نظامي و تجاري و صنعتي دارد كه در بخش نظامي هشدار داده كه اين دوربين ها فقط به دولت ها فروخته مي شود .
شركت ديگر فعال در ساخت دوربين ترمال گرافي شركت FLUKE  مي باشد كه با توجه به اينكه خود سازنده تجهيزات اندازه گيري مي باشد در چند سال اخير بشدت بر روي نمونه هاي صنعتي فعال بود چون بيشتري تعداد فروش اين دوربين ها نمونه هاي صنعتي مي باشد كه در اين چند سال اخير بشدت رشد داشته اند .با مراجعه به سايت FLUKE  مي توانيد اطلاعات زيادي همراه با انيميشن بدست آوريد.
يك از موارد پرمصرف اين دوربين ها در صنعت برق مي باشد چراكه بسياري از عيوب در برق همراه با گرما بوده بخصوص در گرايش هاي انتقال ، توزيع و برق صنعتي .
اكثر شركت هاي برق منطقه اي ايران مجهز به اين دوربين مي باشد .

مدل ديگري از اين دوربين ها مانند هندي كم فيلمبرداري مي كند كه در كاربرد هايي مانند تصاعد گاز نشتي در پست هاي برق كاربرد دارد .
اولين استفاده از ترمال گرافي در صنعت برق در كشور سوئد بود كه با بازبيني شبكه انتقال و توزيع باعث  ميليون ها دلار صرفه جويي در صنعت برق شد .

در پايين اطلاعاتي از دو  شركت ايراني فعال در اين زمينه
کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود
کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود
« آخرين ويرايش: 27 مرداد 1391 - 15:23:34 توسط مهدي صفر جوكار »

آفلاين حسین فرهمندفر

• کاربر ساده سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 85
  • ارسال: 220
    • لیسانس برق-شبکه های انتقال و توزیع
« پاسخ #12 : 13 شهريور 1391 - 01:57:27 »
بازم سلام

آقا اين بار كه رفتم ماموريت يكي از اين دوربين هاي ديد در شب رو با دقت نگاه كردم :wink:

شكل دوربين تقريبا مثل همين تصوير هست كه مي بينيد:

البته در چند مورد جزئي فرق داره كه زياد مهم نيست. وقتي دوربين رو روي چشم قرار بديد سمت چپ يه كليد استوانه اي شكل وجود داره كه با چرخاندن 1بار اين استوانه به سمت جلو سلول هاي داخل دوربين با گرفتن نور محيط پيرامون خود به رنگ سبز روشن ميشه و فضاي ظلمات و تاريك اطراف رو ميشه به شكل واضح ديد، مثل شكل زير:

توي دوربين هاي ما يه سنسور خيلي كوچيك در نزديكي همين كليد استوانه اي و جلوي دوربين قرار داره كه بي شك همين سنسور هستش كه مادون قرمز ترمال و يا هر دوربين حرارتي رو سنس ميكنه و رد دوربين رو ميزنه اما انقدر اين سنسور ريزه كه سري قبل نديده بودمش :ooo: و همش فكر ميكردم خود سلول هلي داخلي دوربين به مادون قرمز ترمال حساس هستش :whistling:

:nerd:
شيطان كه رانده گشت يك خطا بيشتر نكرد           خود را براي سجده آدم رضــــا نكرد
شيطان هـــزار مرتبه بهتر ز بي نـــــــــــماز           او سجده را بر آدم و اين بر خدا نكرد

آفلاين HI VOLTAGE

• همکار علمی
  • *
« پاسخ #13 : 13 شهريور 1391 - 03:18:29 »
اگر دوباره به دست گرفتیش ببین اونم به حرارت حساسه 
یه چیزی که داغ باشه ولی قرمز نباشه رو نگاه کن

آفلاين eshgh_namordeh

• کاربر کامل سطح دوم
  • *