نويسنده موضوع: کنترل دور موتور DC با استفاده از PWM و AVR.  (دفعات بازديد: 17215 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين یاشار شکوهی

• کاربر کامل سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 125
  • ارسال: 415
سلام. مقاله زير در مورد چگوگی کنترل دور موتور DC با استفاده از ميکرو کنترلر Atmega16 و PWM می باشد. حجم مقاله که فرمت PDF  می باشد، تقريباً 7 مگابايت بوده و 40 صفحه میباشد که در آن به توضيح چگونگی پروگرم کردن IC با استفاده از COde Vision و مدار پروگرمر و بسياری نکات ديگر که برای کنترل دور موتور لازم می باشد توضيح داده شده است.

توجه کنيد که برای دانلود بايد در سايت عضو شده و وارد سايت شويد.

لينك دانلود در دانلود سنتر :

کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود
« آخرين ويرايش: 11 ارديبهشت 1388 - 02:24:26 توسط محمد منفرد »
BNTSTBNT

آفلاين شهریار

• کاربر کامل سطح پنجم
  • *
  • -دريافتي: 112
  • ارسال: 580
با سلام
مدار خوبیست ولی دوتا مشکل دارد.
در این مدل کنترل، یک بازه یک ثانیه تولید میشه و تعداد دور ها شمارش میشه که میشه دور در ثانیه بعد در 60 ضرب میشه که دور بر دقیقه رو بدست بیارن
این روش دو تا مشکل رو ایجاد میکنه
1- فرض کنید بر روی موتور یک پره نصب شده تا از بین فرستنده گیرنده رد بشه و پالس رو تولید بکنه، خوب الان زمانیست که یک ثانیه تموم شده و مثلا تعداد 5 پالس خونده شده، اما توجه کنید که در این لحظه پره در چه زاویه ای قرار داره؟ اگر پره 0.9 دور رو زده باشه، بازهم تعداد پالسهای خونده شده همون 5 دور و اگر 0.1 دور هم زده باشه بازهم 5 دور خونده میشه، در این صورت دور بر دقیقه میشه 300 دور بر دقیقه، درست شد؟ به عبارت دیگه تعداد دور های شما  همیشه مضربی از 60 هستش، یعنی یا 120 دور بر دقیقه بدست میارین یا 180 دور، در صورتیکه موتور 150 دور بر دقیقه دور زده! یعنی یک خطای فاحش

2- استفاده از این روش باعث میشه زمانیکه دور رو می خواهید پایین یا بالا بیرید مجبورید حداقل یک ثانیه صبر کنید تا تعداد دور ها رو بدست بیارین بعد با مقدار مطلوب مقایسه کنین و دور رو کم یا زیاد بکنین، که زمان یک ثانیه برای اینکار در عمل بسیار زیاده، مثلا از 1200 دور می خواین بیرینش به 130 دور اگر خیلی تمیز برنامه نوشته باشین 6-7 ثانیه ای طول میکشه

اما راه حل: مدت زمانیکه طول میکشه تا شفت یک دور می چرخه رو بدست بیارین بعد بگین مثلا 0.4 ثانیه طول کشیده تا یک دور بزنه، پس f میشه 1/0.4 یعنی 2.5 دور در ثانیه در 60 ضرب میکنی میشه 150 دور در دقیقه!
خوب بید؟
برای حل مشکل دوم هم  انعطاف زیادی دارین چون هر یک دور خروجی رو ریفرش می کنین!

شهریار
Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

آفلاين baran

• کاربر تازه وارد
  • *
  • -دريافتي: 0
  • ارسال: 0
با سلام
 من دارم روی کنترل موتور  dc با شبکه های عصبی کار می کنم و به یه مشکل برخورد کردم :angry:.موتوری که استفاده کردم 12 ولت  که سرعتش با ولتاژ کنترل می شه.مشکل اینجاست که  تعداد دوری که کانتر به من نشون میده در حدوده 7000 دوره که خیلی زیاده.میشه لطفا" راهنماییم کنید. :redface:

آفلاين sheida_st

• کاربر تازه وارد
  • *
  • -دريافتي: 1
  • ارسال: 0
سلام
من یه پروژه کنترل دور موتور  dcبا avr دارم
اون فقط یه موتورو کنترل می کنه اگه بخوام همزمان 4تاموتور رو کنترل کنه باید چیکار کنم؟
برای هرموتور باید یه L298 استفاده کنم؟
توی proteus & code vision  چه تغییراتی باید بدم ؟ :sad:

آفلاين saeednayyeri

• کاربر تازه وارد سطح اول
  • *
  • ارسال: 5
    • کارشناسی الکترونیک
سلام. مقاله زير در مورد چگوگی کنترل دور موتور DC با استفاده از ميکرو کنترلر Atmega16 و PWM می باشد. حجم مقاله که فرمت PDF  می باشد، تقريباً 7 مگابايت بوده و 40 صفحه میباشد که در آن به توضيح چگونگی پروگرم کردن IC با استفاده از COde Vision و مدار پروگرمر و بسياری نکات ديگر که برای کنترل دور موتور لازم می باشد توضيح داده شده است.

توجه کنيد که برای دانلود بايد در سايت عضو شده و وارد سايت شويد.

لينك دانلود در دانلود سنتر :

کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود
[/quote

سلام ممنون از مطلبی که قرار دادین ، میشه یه لطفی بکنید و لینک رو دوباره قرار بدین تا من هم بتونم فایل رو دانلود کنم خیلی لازم دارم ممنون

آفلاين rajabi124

• کاربر تازه وارد
  • *
  • ارسال: 2
سلام
لينک دانلود فايل خراب است و باز نمي شود.
لطفا لينک جديدي رو معرفي کنيد.
باتشکر

آفلاين roboteam

• کاربر تازه وارد
  • *
  • ارسال: 3
    • لیسانس
بابا اینکه لینکش خرابهههههههههههههههههه :angry: :angry:
من یه پروژه کنترلی از میکرو میخوام :sad:  استادم گفته باید یه پروژه با میکرو avr  با زبان c بسازم که کنترلی باشه..  :twisted:   کمک :cry2: :cry2:

آفلاين mostafahk

• کاربر نیمه حرفه ای سطح پنجم
  • *
  • -دريافتي: 948
  • ارسال: 1097
  • مصطفی حیدری
    • وب سایت شخصی من
متاسفانه مسئولین سایت دانلود سنتر رو جابجا کردن.
هر فایلی از دانلود سنتر قدیمی که دیدید dlc.eca.ir اون رو توی download.eca.ir جستجو کنید.
اینم لینک شما :
بت در بغل و به سجده پیشانی ما                                  کافر زده خنده بر مسلمانی  ما
اسلام به ذات خود ندارد عیبی                                       هر عیب که هست در این مسلمانی ماست