نويسنده موضوع: كدام براي ساخت يك تبلت بهتر است X86 - ARM  (دفعات بازديد: 1105 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين plasma

• کاربر نیمه حرفه ای سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 600
  • ارسال: 940
سلام دوستان.
فرض كنين ما ميخوايم يك تبلت بسازيم، به نظرتون يك پردازنده ي ARM مثل omap بهتره يا يك پردازنده ي اتم شركت اينتل؟(از هر لحاظ مثل قيمت - سرعت - برنامه نويسي و ...)
من خودم اينتل رو بهتر ميدونم ولي از طرفي ARM هم خيلي پيشرفتس!

آفلاين Rectifier►

• کاربر کامل سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 372
  • ارسال: 382
پاسخ : كدام براي ساخت يك تبلت بهتر است X86 - ARM
« پاسخ #1 : 24 مرداد 1392 - 21:28:06 »
پردازنده هاي سري X86 از نظر قدرتي پدرازش (حتي ضعيفترينشون) از پردازنده هاي ARM قدرتمندي مثل snapdragon 800 قويترند اما از آنجايي که براي استفاده تو تبلت ها و چيز هاي اين چنيني طراحي نشدند براي اين کار مناسب نيستند. عموما مصرف خيلي زيادي دارند(بيش از 30 وات) و خيلي موارد ديگه...
اما پردازنده هاي آرم مصرف کمي دارند(کمتر از 3-4 وات)، در حالت اسليپ خيلي بهينه کا ميکنند و هزاران دليل ديگه که باعث ميشه همه تبلب ها را با آرم بسازند.
Weakness of attitude becomes weakness of character
Albert Einstein

آفلاين plasma

• *
« پاسخ #2 : 24 مرداد 1392 - 21:49:47 »
ممنون.
ولي باتوجه به كارهايي كه اينتل براي كاهش توان مصرفي و تلفات حرارتي انجام داده x86 ها هم ميتونن تو تبلت ها استفاده بشن
ولي به هر حال ARM خيلي ارزون تر از X86 هستش! براي مثال خودم ميخواستم يك سيستم با ATOM طراحي كنم ولي اصلا مقرون به صرفه نبود چون علاوه بر هزينه ي خود پروسسور مجبور بودم هزينه ي چيپست و اي سي هاي اضافه ي ديگه رو هم بدم در صورتي كه مثلا يك omap همه ي اينارو روي يك چيپ واحد با قيمت مناسب ارائه ميده!
« آخرين ويرايش: 24 مرداد 1392 - 21:54:27 توسط PLASMA »

آفلاين hamidreza.nayeri

• کاربر کامل سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 153
  • ارسال: 365
    • کارشناسی کامپیوتر، گرایش سخت افزار
« پاسخ #3 : 4 شهريور 1392 - 23:50:42 »
سیستم عاملی که میخواید رو تبلتتون استفاده کنید رو هم در نظر بگیرید.
بعضی از سیستم عامل ها فقط معماری اینتل رو میشناسن ولی اندروید و کلا یونیکسی ها آرم رو هم بدون مشکل پیاده سازی میکنن.
ضمن اینکه آرم معماریش RISC هست در حالی که معماری اینتل CISC هستش و از اونجایی که توی معماری CISC شما پول برای دستوراتی میدید که شاید اصلا ازشون استفاده نکنید، استفاده از اینتل برای تبلت خیلی مقرون به صرفه به نظر نمیرسه.

آفلاين plasma

• *
« پاسخ #4 : 6 شهريور 1392 - 10:30:19 »
ممنون از راهنمايي هاتون.

آفلاين ehsantlk

• کاربر تازه وارد سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 0
  • ارسال: 10
سلام دوست عزيز
من هم مي خوام يه کار مشابه انجام بدم . اما دقيق نيمي دونم از کجا بايد شروع کرد . مثلا يک پروسسور مبتني بر Arm رو از کجا مي تونم بخرم و اطلاعاتي که براي ساخت يک سيستم کامل لازم دارم رو از چه منابعي بدست بيارم
ممنون ميشم راهنمايي کنيد
It's Not about the money

آفلاين plasma

• *
من پيشنهاد ميكنم كه از سيستم عامل هاي اماده استفاده كنيد. نوشتن سيستم عامل كار راحتي نيست
ولي به هر حال ، اگه بخواين مسلما ميتونين!
پروسسور هم در ايران تنوعش زياد نيست و بهتره كه سفارش بدين براتون بيارن

آفلاين ehsantlk

• *
من پيشنهاد ميكنم كه از سيستم عامل هاي اماده استفاده كنيد. نوشتن سيستم عامل كار راحتي نيست
ولي به هر حال ، اگه بخواين مسلما ميتونين!
پروسسور هم در ايران تنوعش زياد نيست و بهتره كه سفارش بدين براتون بيارن

قصد بنده هم اينکه از يک سيستم عامل اماده ( احتمال زياد لينوکس يا اندرويد ) استفاده کنم ( و در اينده اگه شد اين سيستم رو براي خودم تغييرش بدم ولي الان به اونجا نميخوام فکر کنم)
شما خودتون ميخواستين يک تبلت بسازين براي شروع چه کردين؟ و در چه مرحله اي هستين؟
براي من انتخاب پرسسورش هم زياد مهم نيست چون سرعت خيلي بالا لازم ندارم و در حد 500 مگاهرتز هم که باشه برام خوبه.
تو ايران جايي هست بشه سفارش داد؟
تو جستجو هايي که کردم چندتا پروسسور شرکت سامسونگ رو ديدم که بنظرم مناسب ميومد . ايدال ترينش هم پروسسوري بود که براي برد رسپري استفاده شده بود
شما خودتون  براي پردازندش چيکار کردين و از چه پروسسوري و با چه قيمتي استفاده کردين؟

It's Not about the money

آفلاين plasma

• *
من هنوز وقت نكردم كاري انجام بدم ولي اول ميخوام از يك پروسسور ضعيف با قيمت كم استفاده كنم تا يك نمونه ساده بسازم
احتمالا با همين [size=78%]at91sam9260[/size]
براي سفارش دادن خبر ندارم! بعضي فروشگاها اين كارو ميكنن
راستش من دلم ميخواست پروسسور هاي اتم رو استفاده كنم ولي خوب قيمتش...

آفلاين Rohalamin

• کاربر حرفه ای سطح پنجم
  • *
  • -دريافتي: 2488
  • ارسال: 2333
    • انجام پروژه های کد نویسی AVR
برای سفارش شرکت های زیادی هستن که یکیش همین ECA خودمون هستش. می تونید با مدیریت صحبت کنید. جاهای دیگه ای هم هستن.
سیستم عامل منبع باز هم که زیاده ولی توصیه میکنم که اگه بتونید ابونتو رو بالا بیارید خیلی عالی میشه. تازه اوبونتو نسخه واسه تبلت هم داره. اینو ببینید:

کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود

من از اینترفیس گرافیکیش خیلی خوشم اومده. خیلی قشنگه.
اگه مشکل سفارشتون حل نشد شاید اینجا هم بتونه کمکتون کنه:

کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود

البته شرکت واسه سفارش زیاده.
از پرسیدن سوالاتتون و درخواست هاتون در پیغام خصوصی جدا خودداری کنید. چون انجمن نمیام و شما هم فقط وقت خودتون رو تلف میکنید.

آفلاين plasma

• *
Ubuntu خيلي خوبه من يه مدت باهاش كار كردم
البته اگه بشه قبل از ساخت يكي از اين برداي فروشگاه رو ميگيرم تا اول بيشتر با سيستم عامل اشنا بشم

آفلاين Rohalamin

• کاربر حرفه ای سطح پنجم
  • *
Ubuntu خيلي خوبه من يه مدت باهاش كار كردم
البته اگه بشه قبل از ساخت يكي از اين برداي فروشگاه رو ميگيرم تا اول بيشتر با سيستم عامل اشنا بشم
خصوصا اینترفیس K! منظورم Kubuntu هستش. خیلی قشنگه.
اینجا رو هم بخونید بد نیست. خصوصا چند پست آخر که واسه امین یه سری توضیحات دادم:

از پرسیدن سوالاتتون و درخواست هاتون در پیغام خصوصی جدا خودداری کنید. چون انجمن نمیام و شما هم فقط وقت خودتون رو تلف میکنید.

آفلاين plasma

• *
تاپيك رو خوندم
اطلاعاتش خيلي كامله
راستش من خودم ميخواستم سيستم عامل رو خودم بنويسم ولي تو همين بخش رابط كاربري گير كردم
به خاطر همين ميخوام از سيستم عامل هاي اماده استفاده كنم

آفلاين Rohalamin

• کاربر حرفه ای سطح پنجم
  • *
سیستم عامل نوشتن کار ساده ای نیست.
تازه مدیریت و پشتیبانیش سخت تره.
رابط فکر کنم منبع باز هم گیر میاد. یعنی می تونی مجانی گیر بیاری. مثل مثلا این که هم نام خودته :biggrin::

این اینترفیس kubuntu هستش که خیلی قشنگه. پایین صفحه اگه نگاه کنی روی موبایل هم گذاشتن. فکر کنم اوپن سورس هستش و بتونی گیرش بیاری ولی همون بهتر که یه اندروید مثلا بذاری.

آفلاين ehsantlk

• *
Rohalamin@
خيلي جالب بود  :)

به نظرم مباحث خيلي گستردست و يادگيريش زمان لازم داره هرچند شايد بعضي چيزا رو يادداشته باشيم
ولي بقول خودتون ميشه از بردهاي اماده استفاده کرد تا سريعتر مباحث رو ياد بگيريم
حتي ميشه براي شروع از يک ميکروکنترلري Cortex-M مثل lpc1788 که قابليت EMC داره استفاده کرد و سيستم عامل روش پياده کرد.
البته من زياد اشنايي ندارم و نمي دونم که ارزش داره که اول مثلا cortex-m کار کني بعد بريم سراغ يک پردازنده يا از هموم اول ادم بره سراغ يک پردازنده مثل cortex-a بهتره؟

سيستم عامل اوبنتو هم سيستم عامل خيلي خوبه ولي فکر نکم بشه رو هر پردازنده اي پياده سازي کردش؟؟ :surprised:
چون فکر کنم يک سري حداقل امکانات بخواد که رو هر تبلتي هم نصب نميشه
سيستم عامل مينيكس  براي ياد گيري اصول سيستم هاي عامل هم چيز جالبي بايد باشه
Rohalamin@ شما با سيستم عاملش کارکردين؟ اون کتابه رو چي خريدين؟ چطور بود

It's Not about the money