اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت پروگرامر MKII

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت پروگرامر MKII

سلام,
    همونطور که میدونید اولین پیش نیازی که برای کار با این میکرو و یا هر میکروی دیگه باید داشته باشید یک پروگرامر هست. ظاهرا فقط MKII میتونه Xmega رو پروگرم کنه (اینطور که من فهمیدم). من چند وقت پیش یک شماتیک و یک فایل Hex پیدا کردم که توی همین سایت هم هست ولی یکی از دوستان ساختن ولی کار نمی کند. ادرس شماتیک و فایل Hex:

http://up.iranblog.com/Files73/44c0bd4b3d744695a829.zip

در تاپیک استخراج مطالب از AVRFreaks جناب اقای طراح هم پستی از یکی از دوستان راجب همین مطلب بود که در زیر ادرس پست هستش.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=39128.msg199393#msg199393

در تاپیک دوم در هیچ لینکی شماتیک یا PCB اورده نشده (من ندیدم). با این حال دوستان نظرشون رو راجب دو لینک بگن. و این که قطعه ای که در لینک اول اومده در ایران پیدا میشه یا نه و قیمت هم به تومان اگر کسی داره بنویسه و هچنین قیمت خرید پروگرار اماده.

با تشکر از شما.

پاسخ : ساخت پروگرامر MKII

پروگرامر موجود در لینک دوم، اخیرا در ایران تولید شده است و IC آن هم در بازار موجود است. با وجود آنکه شخصا اعتقادی به وقت گذاشتن و معطل شدن برای بحث پروگرامر را ندارم و عامل خرید زمان و پیشتاز بودن را بسیار مهم تر از چند ده هزار تومان کمتر و بیشتر می دانم(تهیه پروگرامر XMEGA در زمان خود برای من 100 هزارتومان هزینه در بر داشته است) امابه دلیل اصرار و علاقه دوستان برای ساخت، در مورد پروگرامر مورد نظر و امکان ساخت آن بررسی بیشتری می کنم و در صورت به نتیجه رساندن به اطلاع دوستان خواهم رساند.

پی نوشت: فایل PCB و توضیحات پروگرامر در پست زیر موجود است:

جدیدترین ویرایش توسط طراح; ۰۸:۵۳ ۱۳۹۵/۰۹/۱۱.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام,
      اقای طراح در لینک دو نقشه ی پروگرامر هم هستش؟ چون من چیزی ندیدم.
      جناب مهری عزیز. امکانش هست کلون هایی که گفتید رو در اختیار بقیه قرار بدید؟

ممنون از همه شما.

دیدگاه

در مورد پروگرامری که بر اساس AT90USB1287 است، این سوال مطرح بود که خود این IC باید چگونه پروگرام شود. با مطالعه منابع Atmel می توان اینگونه نتیجه گرفت که برنامه ریزی این IC توسط Boot Loader قرار گرفته در این سری توسط کارخانه و با نرم افزار FLIP که در سایت Atmel وجود دارد، امکان پذیر است. البته این پروگرامر برای برد XPLAIN طراحی شده و این مسئله که بتواند به غیر از ATXMEGA128A1 را پروگرام کند، جای سوال دارد. اما به هرحال جای تست عملی وجود دارد و دوستانی که در این مورد انگیزه دارند باید زحمت وقت گذاشتن درباره آن را بکشند.
        اما پروگرامر دوم قبلا دارای نقشه بوده و من شخصا با Dean camera که پروژه LUFA را پیاده کرده تماس گرفتم و ایشان بیان کرد که به علت استفاده تجاری از پروگرامر مورد نظر، شماتیک پروژه TINYMKII حذف شده است.
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

سلام,
          جناب طراح Boot Loader که گفتید هم مدار خاصی داره یا همین مدار رو ببندیم و به USB وصل کنیم هم میشه پروگرامش کرد؟
          و سوال دوم این که قطعه ای که به نام USB Transient protection در شماتیک وجود دارد چیست و تو بازار با چه اسمی میشنانش؟

ممنون از شما.

دیدگاه

در سایت ATMEL یک Application note کامل با ذکر جزئیات برای پروگرام کردن AT90USB1287 وجود دارد که می توانید به آن مراجعه کنید. در مورد سوال دوم هم از وجود چنین قطعه ای در بازار اطلاعی ندارم. اما این یک مدار حفاظتی شامل 4 دیود و یک زنر است که اگر حذف هم بشود نباید مشکل خاصی ایجاد شود و می توانید از 4 دیود 1N4148 برای احتیاط استفاده کنید و زنر هم باید از 5 ولت بیشتر و ترجیحا از نوع Fast باشد.

دیدگاه

سلام,
              جناب طراح میشه شماره ی Application note که گفتید رو بنویسید؟

و این که نمیشه با همین پروگرامر های معمولی مثل STK200/300 پروگرامش کرد؟ (AT90USB1287)

ممنون.

دیدگاه

با مراجعه دقیق تر به متن Atmel مشاهده کردم که AT90USB1287 با سورس این شرکت به عنوان پروگرامر عمل نمی کند:

Programming of the ATxmega128A1 through the USB is not supported in the preliminary release.

اما در سایت زیر تمام نکات مربوط به استفاده از این IC توسط پروژه LUFA بیان شده و در آخر هم در مورد برنامه ریزی XMEGA توسط AT90USB1287 تاکید شده است:

http://fourwalledcubicle.com/blog/2010/02/mein-server/

در تاپیک زیر توسط نویسنده پروژه در این مورد بحث شده و باز هم در مورد جواب دادن پروگرامر توسط اعضا تاکید شده است:

http://www.avrfreaks.net/index.php?n...304a1e72375323

به این ترتیب نباید مشکلی برای ساخت پروگرامر XMEGA وجود داشته باشد.

دیدگاه

جناب کی نژاد عزیز، من هم تمایل به همکاری در این پروژه دارم.
                  بالاخره باید راهی برای ساخت یک MKII واقعی پیدا کنیم پس من هم هستم .

دیدگاه

با سلام
                    من سخت افزارم آماده است و تا فردا ان شا ا... بهتون خبر میدم.
                    فعلا.
                    الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

بچه های ایران میکرو تونستن این پروگرامر رو بسازن.
                      آموزش ساخت و فایل هگز رو هم تو مجله شون گذاشتن که براتون پیوست کردم
                      مثل اینکه اقدام به فروش این محصول هم کردن
                      فایل های پیوست شده

دیدگاه

سلام
                        آقا من هر کاری کردم نشد. :NO:
                        اگه دوستان اطمینان دارن که جواب میده یکی یه PCB طراحی کنه من سر اونم یه امتحانی بکنم.
                        من الان با یدونه تبدیل Smd به دیپ زدم روی برد برد.
                        وقتی USB وصل هست اصلا هیچ چیزی روی کامپیوتر نمی آید.
                        نه ارور شناخته نشدن میده نه شناخته میشه. :sad:
                        الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسام الفتی
                          سلام
                          آقا من هر کاری کردم نشد. :NO:
                          اگه دوستان اطمینان دارن که جواب میده یکی یه PCB طراحی کنه من سر اونم یه امتحانی بکنم.
                          من الان با یدونه تبدیل Smd به دیپ زدم روی برد برد.
                          وقتی USB وصل هست اصلا هیچ چیزی روی کامپیوتر نمی آید.
                          نه ارور شناخته نشدن میده نه شناخته میشه. :sad:
                          از فایل هایی که بنده پیوست کردم استفاده کردید؟
                          2 تا دیود زنر رو گذاشتید؟

دیدگاه

دوستان کسی میتونه بگه از مکجا میشه میکرو و بافرش رو تهیه کرد ؟
                            اگر کسی بتونه سریع کمک کنه و قطعات نمونه رو ارسال کنه علاوه بر طراحی PCB قصد دارم تعدادی هم از باب هدیه به دوستان فعال در این بحث ها اهدا کنیم.

مشکل اصلی ما این هست که تو تبریز هستیم و برای خرید قطعات به صورت خرده شدیدا مشکل داریم (عمده مشکلی نیست ولی برای نمونه واقعا گیر میکنیم)
                            متشکرم

دیدگاه

GTL2003 یه مبدل ولتاژ دو طرفه 8 بیتی هست
                              دیتاشیت پیوست شد
                              کسی مشابهی سراغ نداره؟
                              مطمئنا خودش و یا مشابهش تو بازار هست . چون ایران میکرو داره از روش برد میزنه
                              فایل های پیوست شده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X