اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه و دیتابیس کاملا تشخیص ارقام دست نویس فارسی (HCR) با شبکه های عصبی MLP

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برنامه و دیتابیس کاملا تشخیص ارقام دست نویس فارسی (HCR) با شبکه های عصبی MLP

دوستان سلام.
    پایان نامه زیر متعلق به آقای سید مصطفی عبد الله پور هست که لطف کردن و فایل پایان نامه شون رو دادن که من توی سایت بذارم.
    در این پایانامه بعد از جمع آوری پایگاه داده، فیلتر PCA بر روی تصاویر اعمال شده و خروجی اون به شبکه عصبی MLP داده شده و شبکه اعداد رو از همدیگه تشخیص میده:

http://dlc.eca.ir/index.php?act=view&id=156

موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

پاسخ : برنامه و دیتابیس کاملا تشخیص ارقام دست نویس فارسی (HCR) با شبکه های عصبی MLP

دوستان سلام.
    به دلیل اینکه چند نفر از دوستان این برنامه رو از من خواسته بودن پلودش کردم. فقط چیزی که هست من یه توضیحات مختصر در مورد برنامه اش دادم. توضیحات مفصل تر رو میتونید در قسمت پایانامه ها پیدا کنید یعنی یه پایانامه در این مورد در مرکز دانلود هست.

اگه بخواهید برنامه رو از صفر اجرا کنید با رم 1 گیگ فکر کنم 5 یا 6 ساعت محاسباتش طول بکشه، برای همین من نتیجه محاسبات رو ذخیره کردم و به همراه برنامه ارسال کردم.
    لطفا جاهایی از برنامه که خوانا نیست رو همینجا مطرح کنید توضیح بدم که نفرات بعدی هم بتونن استفاده کنن.
    دیتابیس رو هم به لینک اضافه کردم.

توضیحات هم ضمیمه نامه هست.
    موفق باشید.
    فایل های پیوست شده

دیدگاه

پاسخ : برنامه و دیتابیس کاملا تشخیص ارقام دست نویس فارسی (HCR) با شبکه های عصبی MLP

با سلام خدمت آقای مهندس نحوی
      من چند تا سوال داشتم database ی که شما در پروژتون استفاده کردید چی بانک اطلاعاتی بوده اگر امکان داره یکم توضیح بدید و اگر براتون مقدور ه نحوه برقراری ارتباط نرم افزار MATLAB با database ی که استفاده کردید رو توضیح بدید البته اگر وقتشو دارید خیلی ممنونتون می شم
      اگر براتون ممکنه یکم در مورد matفایلها در MATLAB توضیح بدید چرا فایل database برنامتون یک فایل matاست ببخشید من زیاد سوال می پرسم
      باز هم از شما ممنونم
      امیدوارم بتونم جبران کنم

دیدگاه

سلام.
        شهرام جان در مورد دیتابیس که توضیح دادم، یه جدول با ابعاد مشخص توی ورد در آوردیم بعد پرینت کردیم. حدود 1000 صفحه، از صبح تا عصر توی دانشگاه هر کسی میومد و میرفت اینو بهش میدادیم یه ردیف از صفر تا 9 توش می نوشت(این کار رو با 10 نفر دیگه انجام دادیم). بعد کل این کاغد ها رو اسکن کردیم، بعد یه برنامه نوشتم که از داخل اون جدول ها اعداد رو کشید بیرون و تمام صفر ها رو کنار هم گذاشت تمام 1 ها رو تمام 2 ها رو ... .
        بعد همه رو توی یه متغییر به اسم database ذخیره کردیم، برای اینکه این کار ها رو از اول انجام ندیم، متغییر رو ذخیره کردیم که همون فایل با پسوند mat هست. متلب این امکان رو میده که یه متغییر رو تکی به صورت یه فایل با پسوند mat ذخیره کنی. دیگه اون فایل متلب شد کل دیتابیس ما که حدود 13 مگ هست.
        چون این دیتابیس یه متغییر خود متلب هست، من فقط اول برنامه متغییر رو یه بار load میکنم دیگه دیتابیس داخل برنامه هست و مثل یه ماتریس عادی باهاش کار میکنم.
        سوالی بود در خدمتم :nerd:
        موفق باشید.

دیدگاه

بسیار توضیحاتتون واضح و عالی بود خیلی ممنونم آقای نحوی
          باتشکر از شما
          آقای نحوی یه سوال در مورد پروژتون داشتم شما یک فایل PDFدر قسمت دانلودها گذاشتید که یک پایان نامه متعلق به آقای عبدالله پور است ولی انگار شباهت زیادی به پروژه شما داره البته فکر می کنم نحوه استفاده از شبکه عصبی در این پایان نامه با پروژه شما فرق می کنه چون اگر اشتباه نکنم شما به جای یک شبکه عصبی برای بهتر شدن نتیجه از ده شبکه عصبی استفاده کرده اید(همونطور که خودتون ذکر کردید) اگر ممکنه در صورت وجود تفاوت قسمت هایی رو که پرژه شما فرق میکنه فقط اشاره کنید بازهم از زحمات شما ممنونم
          از اینکه به سوالات من جواب میدید فوق العاده ممنون و متشکر هستم

دیدگاه

سلام.
            بله پروژه آقای عبدالله پور هم دقیقا از همین دیتابیس و همین روش استفاده کرده فقط اینکه روش طبقه بندی داده ها یا همون کلاسیفیکشن در اون متفاوت هست با این کاری که ما انجام دادیم.
            موفق باشید.

دیدگاه

با سلام آقای مهندس نحوی
              مهندس اگر ممکنه در مورد ذخیره اطلاعات مربوط به عکس اعداد در فایل database توضیح بدید آیا از دستور save استفاده کردید برای اضافه کردن مجدد باید از دستورappend استفاده بکنیم من بعد از ذخیره در مورد load کردن متغییر (بانک اطلاعاتی) دچار مشکل میشم اگر ممکنه کد مربوط به ذخیره تصاویر در متغییر database را بگذارید توی سایت ممنون میشم در واقع بعد از مرحله اسکن جداول وجدا کردن عکس اعداد رو اگر ممکنه آموزش بدید منظورم اینه که
              مثلا ما عکسها رو تهیه کردیم به صورت جدا جدا و در روی هارد داریم اگر ممکنه از اینجا به بعد رو توضیح بدید نحوه ایجاد متغییر databaseرو بازهم از شما ممنونم
              با تشکر فراوان از شما موفق و پیروز باشید شهرام کبیری

دیدگاه

سلام.
                شهرام جان اون برنامه رو به صورت یک تیکه و منسجم ندارم.
                ببینید اعداد رو از داخل تصاویر اسکن شده با یه برنامه پردازش تصویری بیرون کشیدیم. یه برنامه ای نوشته شد که هستوگرام عمودی و افقی رو درمی آورد، جاهایی که خطوط جدول بود کمترین مقدار هیستوگرام رو داشت با این ترتیب سطر ها و ستون های جدول مشخص شد، بعد با توجه به موقعیتی که برای هر سطر و ستون جدول وجود داشت اعداد بیرون کشیده شدن، ابعاد هموشن تغییر کرد و همه به مرکز تصویر خودشون منتقل شدن.
                اگه نیاز ضروری بهش دارید میگردم برنامه اش رو هماهنگ میکنم براتون میذارم، نیازی هست؟
                موفق باشید.

دیدگاه

با سلام
                  آقای مهندس نحوی فعلا نیاز ضروری ندارم چون فعلا مهمتر از اون قسمتهای بعدی پروژتونه ولی در آینده شاید نیاز شد اگر ضروری شد مزاحمتون می شم
                  با زهم ممنونم موفق باشید

دیدگاه

با سلام به دوست خوبم آقای مهندس نحوی
                    مهندس چرا در فایل finalf.mکه مربوط به پروژتون است یک سری از خطوط از جمله خطوطی که مربوط به محاسبه ماتریس کواریانس ماتریس beshape است رو غیر فعال کردیدdcov0=cov(beshap0);dیا خطوط مربوط به محاسبه pca برای ماتریسی که حاوی ماتریس کواریانس beshape است
                    یعنی:%(dpcacov0 t1 t2]=pcacov(dcov] ;و همچنین خط dspcacov0=dpcacov0(:,1:numpca)'s;
                    یک سوال دیگه هم داشتم چرا در خط meannum0=mean(beshap0,1);f در آرگومان mean از عدد 1 استفاده کردین مگه وجودش تاثیری داره من فکر می کنم بدون عدد 1 هم میانگین هر ستون را محاسبه می کنه اینطور نیست ؟
                    با تشکر از طرف شهرام کبیری باز هم از راهنماییهای شما واقعا ممنونم

دیدگاه

سلام.
                      توی توضیحات یه اشاره ای کردم، چون محاسبه اونها زمان زیادی میگیره، فایلها های محاسبه شده اون رو همراه برنامه فرستادم با پسوند mat. هستن و دقیقا بعد از این دستوراتی که غیر فعال شدن، اون فایل load میشه.
                      در مورد mean هم من هدفم این بوده که به صورت سطری میانگین بگیرم، اگه پیشفرضش هم به صورت سطری میانگین میگیره میشه اون 1 رو حذف کرد.
                      موفق باشید.

دیدگاه

با عرض سلام خدمت آقای مهندس نحوی
                        مهندس من که یه کارهایی انجام دادم که می خواستم نظر شما رو در مورد اونها بدونم
                        من برای به دست آوردن یه بانک اطلاعاتی به وسیله عکسهای بانک شما کارهای زیر رو انجام دادم
                        ابتدا کلیه عکسهای موجود توی بانک عکسهای شما خارج کرده در هر مرحله تک تک بر روی هارد ذخیره کردم(با استفاده از یک برانامه چند خطی واستفاده از دستورsaveas) با پسوند bmp ولی یه مشکلی بود که عکسها سایزشون بزرگ می شد اگر اشتباه نکنم حدود128*204 برای حل این مشکل با استفاده از روش شما مرکز ثقل عدد ها رو بدست آوردم و بعد با استفاده از تابع imcrop دقیقا به اندازه 41*41 به طوریکه عدد در وسط بیفته اون رو بریدم (اول خواستم سایز رو کوچک کنم ولی با این کار عدد درون عکس هم بسیار کوچک می شد و قابل استفاده نبود)بعد عکسها رو به ترتیب به همون شکلی که شما گفتید به صورت چهاربعدی در متغییر بانک وارد کردم و بعد اون رو با پسوند mat ذخیره کردم نام فایهای تصویری رو هم طوری انتخاب کردم(در هنگام خروج عکس از بانک و ذخیره بر روی هارد به شکل مثلا4_3 با پسوند bmp) که با استفاده از حلقه های for بتونم اونها رو بر روی هارد ذخیره و به راحتی هم بتونم اونها رو به درون بانک اضافه کنم این کارها را با استفاده از توابع int2strوstrcatوsaveas انجام دادم نتیجه کار هم بد نبود
                        اگه میشه نظرتون رو بهمم بگید باز هم از شما به خاطر راهنمایی هاتون متشکرم
                        وقت خوش شهرام

دیدگاه

سلام.
                          شهرام جان یعنی چطوری؟ عکس ها رو دونه دونه دوباره از دیتابیس ذخیره کردید روی هارد بعد از هارد خوندید نوشتید روی دیتابیس؟
                          از این جهت این کار رو کردید که با مراحل کار آشنا بشید؟
                          می خواهید من چند تا از عکس ها رو براتون میفرستم، روی اونها دقیق برنامه تون رو تست کنید البته به نظرم ارزشی نداشته باشه چون یه کار کاملا فرعی هست ولی خب پردازش تصویره دیگه

موفق باشید.

دیدگاه

با سلام آقای مهندس نحوی
                            مهندس دستورmeanبا پارامتر 1 میانگین رو ستونی به دست میاره یا سطری من فکرمیکنم ستونی به دست میاره البته اگر فقط یک سطر داشته باشه سطرس حساب میکنه ولی در پروژه شما ماتریس مورد نظر فکر میکنم 1600*800 باشه و ماتریس حاصل 1600*1 خواهد شداگر ممکن چک کنید جواب درست رو به من بگید
                            مهندس در مورد pca در pdfها خیلی خوب توضیح داده شده ولی فقط در فضای دوبعدی مفاهیمش ملموسه ولی در مورد یک ماتریس با ابعاد 1600*1600منظورم ماتریسهای dcovاست یا در مورد کواریانس یک ماتریس 1600*800 خیلی ناملموسه اگر ممکنه یه مقدار مسئله رو بشکافید طوری که موقع خوندن کدها بشه درکش کرد که توی مراحل کار چه اتفاقاتی میفته بازهم ممنونم
                            خسته نباشید شهرام

دیدگاه

سلام.
                              نه به صورت ستونی حساب میکنه و درست هم حساب میکنه، یعنی میانگین بیت اول تمام صفر ها بعدش بیت دوم و ... . یعنی مقداری که به دست میاد یه ماتریس یک در 1600 هست که در واقع میانگین تمامی صفر ها هست.
                              در مورد مبانی ریاضی PCAآ‌ یه مقاله گذاشتم ولی چون خودم آمار پاس نکردم نتونستم تا آخرش رو خودم بخونم. اگه حوصله کردید و تا آخرش رو خوندید خودتون زحمت نوشتن توضیحات رو بکشید منم استفاده میکنم
                              موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X