اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وریستور و کاربردهای ان چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وریستور و کاربردهای ان چیست؟

سلام به دوستان
    ایا کسی از دوستان در مورد وریستور varistor اطلاعاتی داره؟ و اینکه در چه مواردی از ان استفاده می شود؟

با تشکر فراوان

پاسخ : وریستور و کاربردهای ان چیست؟

در زیان محلی (تلفن سازا) به اون برق گیر هم میگن!
    قطعهای هیiهستن که اکثر به شکل خازن عدسی بزرگ و معمولا به رنگ آبی هستن.
    در ورودی مدار ها می ذارنش تا اگر ولتاژ ورودی از یک حدی تجاوز کرد این قطعه عمل کنه (در واقع بسوزه) و از صدمه به بقیه قطعات دیگه جلوگیری کنه.
    مثلا در تلفنا برق گیری می ذارن (معمولا حدود 120 ولت) تا اگر تلفن رو زدی تو برق این قطعه شورت بشه!
    در وسایل برقی مثل تلویزیون مدلی رو می ذارن اگه اگر ولتاژ ورودی رفت بالا (مثلا خط دو فاز شد) این قطعه بسوزه!

HTH - Shahriar
    Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

ممنون از جوابتون
      منظور از اینکه این قطعه می سوزه چی هست؟
      تا جایی که متوجه شدم این قطعه یک مقاومت متغییر غیر خطی هست که با افزایش ولتاژ مقدار مقاومت کم شده و جریان عبوری از ان زیاد می شود یک سر ان در ورودی مدار و سر دیگرش زمین هست. به همین دلیل منظور از سوختن را پرسیدم.

دیدگاه

خدائی اگه این وریستور نبود من تا حالا باید یه مراسم عزاداری برای مرحوم مودم وووووو کل سیستم کامپیوتر ( زاغارتیم ) برگزار می کردم :biggrin:

دیدگاه

اخه اغلب موارد مثلا وقتی که ولتاژ ورودی زیاد میشه این Varistor بصورت اتصال کوتاه در میاد و شما باید اونو از تو مدار خارج کنین!
          اون موقع ها که دانشجو بودیم تو یک خونه ای یکی از بچه های یک کالر آیدی رو زد تو برق! منم بازش کرد پایه همین برق گیره رو با سیم چین بریدم و درست شد! :biggrin:

شهریار
          Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
            خدائی اگه این وریستور نبود من تا حالا باید یه مراسم عزاداری برای مرحوم مودم وووووو کل سیستم کامپیوتر ( زاغارتیم ) برگزار می کردم :biggrin:
            یعنی اینکه وریستور را اضافه کردی یا اینکه از قبل وریستور داشت؟ :rolleyes:

دیدگاه

نه این المان درست توی ورودئ خط تلفن مودم و تلفن وجود داره اگه اون روی مودم نبود برق به مدارات اصلی رد میشد و حسابی منو به عذا می نشوند :biggrin:

دیدگاه

سلام.
                میخواستم بدونم این قطعه بین + و _ قرار میگیره؟؟
                آیا مثل زنر جریان محدود داره یا فقط مثل فیوز ولتاژ عمل میکنه؟
                اگه بخوام یه همچین چیزی بخرم باید بگم چی میخوام؟
                میخوام اگه ولت بالای220 رفت یه فیوز رو بسوزونه
                خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

وریستور ها یا همان مقاومتهای تابع ولتاژ (VDR) در واقع یک مقاومت است که میزان مقاومت آن متناسب با ولتاژ دو سرش است. هر وریستور دارای سه پارامتر ولتاژ DC و ولتاژAC و ولتاژ نامی هستند.که در برگه دیتا شیت آنها تحت عنوان VdcوVac ذکر می شود.و ولتاژ نوشته شده روی آنها در واقع ولتاژ نامی آنها است و تا حدودی شبیه زنر عمل می کند اما برخلاف زنر پلاریته ولتاژ ورودی برایش مهم نیست. و دقت زیادی نیز ندارند.
                  توان آنها نیز پارامتر مهمی است که معمولا در بازار ما برحسب اندازه وریستور شناخته می شود نه عدد وات آن!!! :eek:
                  برای انتخاب یک وریستور باید ببینید آن را سر ولتاژAC می گذارید یاDC سپس با یک درصد مناسب برای خودتان کمی ولتاژ آن را بالاتر فرض کنید.
                  توان آن رابطه مستقیم با جریان ماکزیمم در حالت اتصال کوتاه کامل دارد. برای حفاظت در برابر ولتاژ زیاد فیوز سری با جریان مناسب فراموش نشود. و گرنه وریستور صدمه خواهد دید.
                  وریستورها را به عنوان نویز گیر موازی با بار های القایی مانند موتورها (حفاظت در برابر اسپایک های ولتاژ بالا) و موازی با تریاک و تریستورها تحت عنوان مدار اسنابر نیز استفاده می کنند.
                  نکته بسیار مهم و قابل توجه برای حذف اسپایک های یک مسیر ولتاژ نامی وریستورتان باید تقریبا 1.5 برابر کمتر از دامنه اسپایک هایتان باشد.
                  توان هر کس به وسعت همت اوست امام علی (ع)

دیدگاه

سلام
                    ببینید من میخوام این قطعه رو سر راه ورودی تغذیه دستگاه بزارم.که اگه ولتاژ از 220-240 بالاتر رفت ترانس و مابقی مدارات نسوزه.
                    باید بگم چی میخوام؟؟
                    قیمتش چنده؟؟
                    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

یک وریستور 270 تا 300ولتی برای کار شما مناسب است
                      فیوز شیشه ای سری با مدار قبل از وریستور فراموش نشه(متناسب با جریان مصرفی مدارتان)
                      در بازار ما ابعاد وریستور بیانگر وات آن است(مثلا وریستور 270 ولت 14 میلی متر) که 14 اندازه فاصله دو پایه آن است
                      قیمت آنها متناسب با وات آنهاست ولی گران نیستند بین 200تا 1000 تومان :agree:
                      توان هر کس به وسعت همت اوست امام علی (ع)

دیدگاه

ولتاژ acوریستور بر چه اساسی انتخاب میشه؟
                        مثلا در یک مدار تغذیه سوییچینگ یک بار از 14561 (560 ولت) و بار دیگر از 14471 (470 ولت) استفاده شده و هر دو کار می کنند(برد چینی است)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                          سلام
                          ببینید من میخوام این قطعه رو سر راه ورودی تغذیه دستگاه بزارم.که اگه ولتاژ از 220-240 بالاتر رفت ترانس و مابقی مدارات نسوزه.
                          باید بگم چی میخوام؟؟
                          قیمتش چنده؟؟
                          ممنون
                          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

یه سوال پس از 120 روز از آخرین ارسال تو این مطلب،
                            این مقدار که روی وریستور مینویسن مربوط به مقدار ولتاژ DC اونه یا AC؟

دیدگاه

چند تا عکس از وریستور سوخته شده!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X