اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
    کاربران عزیز توجه کنند که به دلیل هاست های کوتاه مدت , بیشتر تصاویر صفحات اول و دوم و سوم از بین رفته
    اما به احتمال زیاد در صفحات بعدی تصاویر تا سال آینده باقی خواهند ماند

[move] تصاویر بهتر در صفات 4 به بعد [/move] ( جالب ترین صفحه ( صفحه 5 ) )
    و اگر اطلاعات کامل میخواهید در تمام پاسخ های صفحات :nerd:
    =-=-=--=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=--=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
    سلام دوستان.
    اولین باری که من همچیین چیزی دیدم واقعا برام عجیب و نامتعارف بود که چجوری همچبن المان کوچک و باریکی میتونه با ولتاژ12ولت اختلاف دمایی تا 70درجه سانتی گراد بین دو طرف خود ایجاد بکنه ! oo:
    مثلا نوع 70W آن که در حدود 4×4 سانتی متر و قطر آن 3میلیمتر است یک طرف آن ,آنقدر گرم میشود که لازم به یک هیدسینگ وفن دارد و بدون آن در کمتر از 30ثانیه میسوزد ! ودر طرف دیگر آن ,آنقدر سرد خواهد شد که در هوای معمولی شروع به فریز شدن و یخ زدن میکند!!! :eek:
    کاربردش هم میتونه برای یخچال ماشین - کولر گازی - خنک سازی CPU و... باشه.
    خلاصه گوگل رو زیرو رو کردم و فقط به چند تا عکس و سایت های فیلتر شده برخورد کردم! متاسفانه تنها در یک سایت دیدم که قابل خرید اینترنتی بود که آن هم 50.7W را داشت ( 15تومان ). از 50W شروع میشود تا 400W و ....

دوستان شرمنده که عکس ها پرحجم و بزرگ هستند :redface: آخه هر کار کردم پلود سنتر این سایت باز نشد! (خطای 404 )

در مشهد پاساژ مهتاب تنها در یک مغازه پیداکردم که اونهم فقط 50W داشت (8500تومان)

خریدم اما فریز نمیشه!

اینم عکسش که طرف داغ شوندش رو با چسب سلیکن به هید سینگ و فن CPU وصل کردم.( با 12ولت 2 آمپر میکشه )

اما بجای فریز کردن ,آب خنک تولید میکنه (در حدود 7میلی لیتر از این هیدسینگ آب خارج کردم! )

انواع دیگه اون رو ببینید که البته فریز میکند....

در اینجا میبینید که برای خنک سازی TEC با روش واتر کولینگ تونسته دما رو به 40- برسونه.....

TEC در اندازه ها و توان های مختلف....

دوستان لطفا تبادل اطلاعات یادتون نره :bye
    سوالی هم اگه هست مطرح کنید

اضافه شده در تاریخ :
    [b]این هم آدرس یک سایت که المان TEC رو با وات ها - ولتاژها - جریان ها و اندازه های مختلف در خود جای داده که میتونه خیلی به ما در انتخاب توع آن کمک کنه.

http://www.computerfanwiring.info/tec-thermoelectric/
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

پاسخ : تبادل اطلاعات درباره المان های خنک کننده TEC ( بسیار جالب )

اما بجای فریز کردن ,آب خنک تولید میکنه
    به نظر من مشکل شما ، تامین نکردن توان تغذیه اون هست.
    توجه داشته باشید جریان این المان شما نزدیک 5 آمپر خواهد بود. آیا منبع تغذیه شما توان تامین این جریان رو داشت؟
    در حالت کار، باید ولتاژ دو سرش از 12 ولت پایین نیاد. این مورد رو چک بکنی بد نیست.
    البته شما خودت واردی! ولی به ذهن من فقط همین مورد رسید. :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
      به نظر من مشکل شما ، تامین نکردن توان تغذیه اون هست.
      توجه داشته باشید جریان این المان شما نزدیک 5 آمپر خواهد بود. آیا منبع تغذیه شما توان تامین این جریان رو داشت؟
      در حالت کار، باید ولتاژ دو سرش از 12 ولت پایین نیاد. این مورد رو چک بکنی بد نیست.
      البته شما خودت واردی! ولی به ذهن من فقط همین مورد رسید. :smile:
      من برای تغذیه فنش از یک منبع جدا و برای المان خنک کننده هم از یک منبع جدا استفاده کردم :agree:
      تغذیه المان رو از یک منبع سوئیچینگ 12ولت 5آمپر گرفتم.اما 2آمپر میکشه و 0.7 افت ولتاژ داره
      برای اطمینان پاور کامپیوتر هم بهش وصل کردم اما فرقی نکرد.
      12ولت سوئیچینک تعذیه اولی رو با 3.3ولت پاور کامپیوتر سری کردم و به المان وصل کردم .
      اما ولتاژ کلش 2.7 شد !!! و فریز هم نکرد (اصلا فرقی نکرد )
      تو فکر اینم که دوتا 100وات بگیرم و به روش واتر کولینگ تبادل حرارتیش کنم.اما 50وات به بالا گیر نمیاد !سایتی برای فروش در ایران نداره!
      کاش در همین فروشگاهECA موجود می بود .
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

پلاریته تغذیه رو رعایت میکنی؟ :biggrin:
        پس المانی که شما گرفتی 50 وات نیست!
        و برای تایید حدسم یه کاری کن ، سطح مقطع طرف سرد شونده رو کوچیک کن. در واقع خیلی کوچیک.
        به نظر میاد، چون توانش کمه، نمیتونه اون همه سطح رو تا دمای فریز ببره.
        اگه اون سطح رو کوچیک بگیری باید بتونه.

دیدگاه

سلام
          من نمونه های زیادی در یخچالهای ماشین دیدم
          با ولتاژ 12 ولت 0.5 آمپر برفک میزد
          یک نمونه هم خریدم که تو ولتاژ 5 ولت 5 آمپر جریان میکشه
          اما بیشتر به درد ساختن اجاق برقی میخوره . :redface:
          اینایکه تو بازاره یا قلابیه یا روش کارکردش متفاوته.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
            پلاریته تغذیه رو رعایت میکنی؟ :biggrin:
            پس المانی که شما گرفتی 50 وات نیست!
            به عکس دومی دویاره نگاه کن....
            روش نوشته dec1-12704
            04مربوط به 50w میباشد .(میتونی به لینکی که در پاسخ شماره 2 دادم یه نگاه بندازی )

نوشته اصلی توسط feredi
            و برای تایید حدسم یه کاری کن ، سطح مقطع طرف سرد شونده رو کوچیک کن. در واقع خیلی کوچیک.
            به نظر میاد، چون توانش کمه، نمیتونه اون همه سطح رو تا دمای فریز ببره.
            اگه اون سطح رو کوچیک بگیری باید بتونه.
            بدون هیدسینگ هم فرقی نمی کنه ! فقط روش خیس میشه
            راستی ,اگه تا چند دقیقه فنش خاموش بشه با وجود اون هیدسینگ ,المان از شدت گرما میسوزه!
            مثل یک cpu

\|/_\/_

دیدگاه

اگه تا چند دقیقه فنش خاموش بشه با وجود اون هیدسینگ ,المان از شدت گرما میسوزه!
              منظورم طرف سرد کنندش بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                یک نمونه هم خریدم که تو ولتاژ 5 ولت 5 آمپر جریان میکشه
                اما بیشتر به درد ساختن اجاق برقی میخوره . :redface:
                دوست عزیز احتمالا اونی که شما خریدین بین 138 تا 200 وات می باشد!
                برای خنک سازی اون (100w - 400w) از روش واترکولینگ استفاده میکنند.
                یک چیزی شبیج به رادیاتور ماشین (اما کوچک )
                در عکس قبلی دیدید که توانسته بود با این کار سرما رو تا 43.4- درجه برسونهآ‌!!!!!!
                این هم چند نمونه تولیدی و دست سازش که روی tec وصل میشه و با گردش آب توسط پمپ ,حرارت رو از tec به سمت رادیاتور خنک کننده میبره ....

اتصال 12 عدد tec به روش Water Cooling برای کولر

\|/_\/_

دیدگاه

سلام دایی های گلم
                  منم با این ها کار کردم

با 20 عدد از اونها یه کولر ساختم اما منم توی محاسبات دقت نکرده بودم!
                  در این المانها طرف گرم دما باید بدقت دما بشه تا طرف سرد سرما تولید کنه.
                  مشکل بزرگتر توان تلفاتی خود المانه که باید دفع بشه.
                  فاصله اندک دوطرف هم مشکلاتی رو ایجاد می کنه.
                  در نهایت اگه بتونیم طرف گرم رو به هر طریقی که بتونیم خنک نگه داریم، در طرف سرد سرمای خوبی خواهیم داشت.
                  من طرف گرم رو در آب قوطه ور کردم و برفک ها رو در طرف سرد دیدم.
                  با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                    با 20 عدد از اونها یه کولر ساختم اما منم توی محاسبات دقت نکرده بودم!
                    با 20 تا میشه فریزر ساخت !!!
                    نوشته اصلی توسط ahmadmn
                    در نهایت اگه بتونیم طرف گرم رو به هر طریقی که بتونیم خنک نگه داریم، در طرف سرد سرمای خوبی خواهیم داشت.
                    به طریق Watre Cooling
                    نوشته اصلی توسط ahmadmn
                    من طرف گرم رو در آب قوطه ور کردم و برفک ها رو در طرف سرد دیدم.
                    حالب بود :applause:

هر کدام از این المانآ‌هات چند وات است؟چقدر جریان میکشد؟
                    در کلّ برای تغذیش از چیآ‌ استفاده کردی؟
                    چقدر هزینه داشت؟
                    با هیدسینگ زیاد کارایی خوبیآ‌ نداره ،اگه بتونیآ‌ با رادیاتوری مثل رادیاتور ماشین تبادل حرارت رو انجام بدی ،حتما از کولر تبدیل به یک فریزر میآ‌شه

\|/_\/_

دیدگاه

دوستان یک دفعه یک فکری به ذهنم رسید که فکر کردم اگه بیشتر روش فکر کنم شاید یه چیزی از آب در بیاد. :nice: :nerd: :nice:
                      با این کار میآ‌شه توسط پمپ تصفیه آکواریم آب رو به پشت المان TEC برد و گرما رو از آن بگیرد و آب گرم شده رو دوباره به آکواریم بر گردونه.

کنترل دما هم میآ‌تونه توسط دماسنج کنترل بشه.

با این کار دیگه اون بخاریآ‌های پر مصرف آکواریم کمتر روشن میشوند و از طرفیآ‌ میآ‌توان از قسمت سرد شده و فریز شده المان تک برای خنک سازی نوشیدنی ها یا هوا و... استفاده کرد. :rolleyes:

نظر شما چیه؟

\|/_\/_

دیدگاه

میتونی یک کاره دیگه هم انجام بدی یک طرف المان که سرد میکنه رو به آب وصل کنی تا یخ بشه و در ضمن طرف دیگر رو هم بهش آب وصل کنی و گرما رو جای دیگه مصرف کنی
                        همیشه در حال یادگیری.سعی می کنم موانع سر راهم را بردارم.

دیدگاه

20 تا المان 8 آمپر رو باهم سری بستم و برق شهر رو با یه پل دیود و خازن مستقیم دادم بهش.
                          http://www.jk-sensor.com/UserFiles/File/TEC/TEC1-12708.pdf
                          از جهان کیت خریدم دونه ای 7 تومن. فن ها هم 220 ولت هستن که دونه ای 25 تومن برام اب خوردن. هیتسینک ها رو درست یادم نیست چند خریدم. ولی کلا بالای 220 تومن نشد.
                          خازن رو طوری انتخاب کردم که 240 ولت DCآ‌ داشته باشم و روی هر کدوم 12 ولت افت کنه.
                          توان حدود 2 کیلووات شد و گرما در حدی بود که فن و هیتسینک قادر به خنک کردنش نبود.
                          البته چون از خمیر سیلیکون بین هیتسینک و المانها استفاده کردم دما چندان بالا نمیرفت که دستو بسوزونه اما از دمای اتاق بیشتر بود.
                          بعد فن طرف داغ رو در آوردم و هیتسینکشو توی تشت آب گذاشتم. برفک ها شروع شد اما آب به سرعت گرم شد.
                          من می خواستم جای کولر گازی از این استفاده کنم و حتی توی پنجره هم جاشو درآوردم اما وقتی دیدم به گردش آب نیاز دارم بی خیال شدم چون فرصت نداشتم.
                          بعد رفتم کولر اسپیلت خریدم 850 تومن و داغ کولر نیمه هادی به دلم موند تا یه روزی که فرصت بشه و از چاه یه سیستم آب گردون به این وصل کنم.
                          چون به نظرم آب چاه حتی توی تابستون خنکه و امکان نداره به این سادگی ها گرم بشه.
                          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            بعد رفتم کولر اسپیلت خریدم 850 تومن و داغ کولر نیمه هادی به دلم موند تا یه روزی که فرصت بشه و از چاه یه سیستم آب گردون به این وصل کنم.
                            چون به نظرم آب چاه حتی توی تابستون خنکه و امکان نداره به این سادگی ها گرم بشه.
                            ولی باید حواست باشه که یک دفعه آب چاه رو به چشمه ی آب گرم تبدیل نکنی

راستی ....
                            در یوتیوب به این کلیپ بر خوردم که فکر میآ‌کنم برای شما هم جالب باشه
                            آخه بدون استفاده از روس واتر کولینگ تونسته فقط بایک هیدسینگ ساده و یک فن سانتری فوژ از این المان ۹۶وات سرمایی تا 42- درجه سانتیگراد بگیره....
                            خودتون در این عکس ببینید...
                            فیلمش رو هم به زودی براتون پ لود میکنم

اضافه شده در تاریخ :
                            [move]ویرایش شده[/move]
                            از آخر رمز ورود به 4shared رو یادم اومد. :wow:از ظهر دارم فکر میآ‌کنم

حالا دوستان علاقه ماند میتوانند از لینک زیر کلیپ TEC 93W رو با حجم ۶mb دانلود کنند.

http://www.4shared.com/video/DbzHTc2A/peltier____--_______-___-___.html

\|/_\/_

دیدگاه

یک لینک پیدا کردم که میآ‌تونه به شما اطلاعات پایه در مورد سیستم Water Cooling بده

از دوستان و همکاران عزیز هم میآ‌خواهم که اگر اطلاعات یا نظرات پیشنهادات تصاویر و کلیپ مرتبط با این مبحث دارید حتما به اشتراک بگذارید.
                              پیشاپیش ممنون :applause:

http://forums.hotoverclock.com/showthread.php?p=41962

تلفیق المان خنک کننده TEC با Water Cooler جهت خنک سازی CPU و HDD کامپیوتر

اینم خیلی شبیه دستگاهی هست که ساختم !

\|/_\/_

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X