اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آشنایی با تراشه های DSP

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آشنایی با تراشه های DSP

سلام رخدمت تمام دوستان
    پس از کلی جستجو تونستم مقاله ای به زبان شیرین فارسی در مورد DSP پیدا کنم. اینم لینکش حالشو ببرین:
    فایل ضمیمه نامه هست.
    فایل های پیوست شده

آشنایی با تراشه های DSP

آقا سلام دستت درد نکنه
    به خدا
    گیر یه استادی بود که گیر داده بود باید یه مقاله در مورد DSPبیارید اونم ترجمه خدا رسوندت

دیدگاه

پاسخ : آشنایی با تراشه های DSP

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
      آقا سلام دستت درد نکنه
      به خدا
      گیر یه استادی بود که گیر داده بود باید یه مقاله در مورد DSPبیارید اونم ترجمه خدا رسوندت
      سلام اقا رضا چند تا سوال داشتم
      1-من یه کتاب در مورد dsp ها مطالعه کردم تماما پر از فرمول بود در واقع همون درس سیگنالها و سیستمها بود که تو دانشگاه خوندیم
      ولی مشکل اینجاست که ادم نمی فهمه(حداقل خود من!)کاربرد این فرمولا کجاست؟شما میتونین یه مقاله کاربردی که موضوع رو کمی بازتر و کاربردی تر باشه؟
      آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

با سلام
        ببخشید من سوادم در این حد نیست
        در این مورد اقای محمدنحوی تخصص دارند
        بنده دانشجوی کاردانی هستم فعلاحول و هوش ترانزیستور دارم چرخ می زنم :redface:

دیدگاه

دوستان سلام.
          رضا جان شما لطف دارید ولی من هم در این زمینه اطلاعات چندانی ندارم. اگه منظور از DSP آی سی هاش باشه که خوب این مقاله ای که در پست اول هست مفید خواهد بود.
          اگه مطالب تئوری در مورد پردازش سیگنال های گسسته باشه دیگه یه مبحث مخابراتی و ... . من هم چندان اطلاعاتی ندارم دوستان مخابراتی باید کمک کنن.
          موفق باشید.
          شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
          هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
          چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با سلام
            در این مورد توی اینترنت کتاب زیاده
            اگه واقعا علاقه داری
            باید خودتون شروع بکنی
            این مورد از اونائیکه بایدخودتون آستین بالا بزنی
            موفق باشی

دیدگاه

با سلام
              مثلا یه نمونه

ISBN: 0471207543
              Title: DSP Applications Using C and the TMS320C6x DSK
              Author: Rulph Chassaing
              Publisher: Wiley-Interscience
              Publication Date: 2002-01-25
              Number Of Pages: 335
              Average Amazon Rating: 4.5

http://www.4shared.com/file/1241091/2baedfe2/dsp_applications_using_c_and_the_tms320c6x_dsk.htm l

Password www.vsofts.net or vsofts

دیدگاه

مشکل اینجاست که ادم نمی فهمه(حداقل خود من!)کاربرد این فرمولا کجاست؟
                منم اول که وارد دانشگاه(به اصطلاح!) شده بودم کاربرد ریاضی رو نمیفهمیدم و به جای ریاضی و معادلات دنبال ترانزیستور و میکرو بودم، ولی درس سیگنال سیستم(و در ادامش کنترل و مخابرات) دیدمو کلا عوض کرد...
                ...
                کاربرد این فرمولا تو بحثای مختلف علوم مهندسیه، چون پایه این علوم، یه سری فرمولای ریاضیه
                راستش توضیح درمورد کاربردای این فرمولا و کاربرداشون خیلی زیاده، ولی اگه شما یکی از اون کتابارو بخونین(حداقل مقدمشو) خیلی چیزا دستگیرتون میشه
                {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

ولی اگه شما یکی از اون کتابارو بخونین(حداقل مقدمشو) خیلی چیزا دستگیرتون میشه
                  [/quote]
                  سلام دوست عزیز منظورتون از اون کتابا کدومشونه؟تو دانشگاه کتاب سیگنالها و سیستمهای اپن هایم رو خوندیم که همش فرمول بود کاربردی نبود خواهش میکنم دقیقا منو راهنمایی کن اگه کتاب خاصی رو میشناسین لطفا معرفی کنین
                  آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

علیک سلام

منظورتون از اون کتابا کدومشونه؟
                    همون کتابایی که خودتون فرمودین:
                    1-من یه کتاب در مورد dsp ها مطالعه کردم تماما پر از فرمول بود در واقع همون درس سیگنالها و سیستمها بود که تو دانشگاه خوندیم
                    یکی هم آقای حاجی زاده تو پست 7 معرفی کردن: DSP Applications Using C and the TMS320C6x DSK حداقل شکلاشو نگاه کنین(مثل من : mrgreen

تو دانشگاه کتاب سیگنالها و سیستمهای اپن هایم رو خوندیم که همش فرمول بود کاربردی نبود
                    مطمئن باشین این دیگه بحثی نیست که هرکسی بتونه واردش بشه و همینطوری با آزمون و خطا یاد بگیرتش، بدون اینکه کتابی درموردش خونده باشه
                    مگه اینکه فقط بخواد کپی/پیست کنه که اینم خیلی بعید میدونم امکانپذیر باشه
                    به نظر من اگه کسی بخواد این مبحث رو بفهمه، بهترین کتاب برای شروع همین کتابای اپنهایم(continuous & discrete) و یا سیمون هایکین و یا غیره هست
                    البته تا اونجا که من میدونم برای کار با پروسسورهای dsp و برنامه نویسی باید به معماری کامپیوتر هاروارد و پارالل پروگرمینگ تسلط داشته باشین، هرچند که الآن اکثر کامپایلرهای dspها کد c رو optimize شده کامپایل میکنن
                    ...
                    توضیحات مفصله و سرعت تایپ بنده هم خیلی کند، ولی سعی میکنم تا اونجا که بلد باشم کمک کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanoware

تو دانشگاه کتاب سیگنالها و سیستمهای اپن هایم رو خوندیم که همش فرمول بود کاربردی نبود
                      مطمئن باشین این دیگه بحثی نیست که هرکسی بتونه واردش بشه و همینطوری با آزمون و خطا یاد بگیرتش، بدون اینکه کتابی درموردش خونده باشه
                      مگه اینکه فقط بخواد کپی/پیست کنه که اینم خیلی بعید میدونم امکانپذیر باشه
                      به نظر من اگه کسی بخواد این مبحث رو بفهمه، بهترین کتاب برای شروع همین کتابای اپنهایم(continuous & discrete) و یا سیمون هایکین و یا غیره هست
                      البته تا اونجا که من میدونم برای کار با پروسسورهای dsp و برنامه نویسی باید به معماری کامپیوتر هاروارد و پارالل پروگرمینگ تسلط داشته باشین، هرچند که الآن اکثر کامپایلرهای dspها کد c رو optimize شده کامپایل میکنن
                      ...
                      توضیحات مفصله و سرعت تایپ بنده هم خیلی کند، ولی سعی میکنم تا اونجا که بلد باشم کمک کنم
                      سلام از جوابتون ممنونم اما نفهمیدم برای شروع از کدوم شروع کنم؟راستی این معماری کامپیوتر هاروارد مثل موریس مانو هستش؟
                      انتشاراتش هاروارده یا نویسندش؟فکر میکنم باید درسای ریاضی 1و2ومعادلات دیفرانسیل و مرور کنم درسته؟غیر از زبان سی با vhdl هم میشه با dsp ها کار کرد؟منظورتون از کتابای هایکین دقیقا کدوم کتابشه؟ یادگیریه fpga تو dsp ها هم مفید هست؟
                      میدونم با این سوالام به زحمت میندازمتون ولی هیچ کس رو نمیشناسم که ازش سوال کنم لطف می کنی که جواب میدی
                      آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

یلام
                        خواهش میکنم،تا اونجا که بتونم کمک میکنم

1. به نظر من اگه نمیخوای بعدا وسط کار از لحاظ تئوری کم بیاری، با کتابهای Signals and Systems و Discrete-Time Signal Processing نوشته Oppenheim شروع کن، مخصوصا رو Discrete خیلی کار کن

2. معماری هاروارد یه نوع معماری کامپیوتر هست که تو دانشگاه هاروارد ابداع شد
                        سی پی یوی کامپیوترای معمولی و میکروهای معمولی با معماری وان-نیومن طراحی شدن که تو این نوع معماری حافظه برنامه و حافظه دیتا تو یه جا نوشته میشه و مثلا برای اجرای دستور x = a + b چهار سیکل نیازه: دوتا برای خوندن a,b از حافظه، یکی برای خوندن پکد جمع و اجرای اون، و یکی برای ذخیره X
                        ولی تو معماری هاروارد که dspها از اون بهره میبرن، فضای برنامه و دیتا از هم جداشده و پکد و دیتا رو میشه تو یه سیکل از حافظه fetch کرد
                        البته dspها مثل سری TMS معماریشون خیلی پیچیده تر از معماری هاروارده و معمولا حداقل دو سه تا data-bus و program-bus دارن...

3. ریاضی 1و2ومعادلات دیفرانسیل نیازی نیست، ولی اگه یه مروری هم بشه بد نیست! :mrgreen:
                        ولی توصیه اکید میکنم برای مباحث مخابراتی و adaptive filtering حتما به آمار و خصوصا متغیرهای تصادفی و ... تسلط کامل داشته باشید%%

4. هر dsp اسمبلی(زبان ماشین) مخصوص خودش رو داره که با اون بهترین پرفرمنس به دست میاد، چون زبان ماشین اونها قابلیت پارالل پروگرمینگ داره و بعضی وقتها میشه به طور میانگین (درمقایسه با پروسسورهای معمولی) تا چند(نخواستم بگم 10تا یا بیشتر!) دستور رو به طور همزمان اجراکرد
                        ولی شنیدم دیگه خود کامپایلرها(که اکثرا c هستن) خودشون قابلیت بهینه کردن کدهای c رو دارن
                        vhdl هم زبان برنامه نویسی پروسسور نیست و برای برنامه ریزی fpgaها به کار میره، ولی میشه توسط fpga و vhdl پروسسور (چه معمولی چه dsp) طراحی کرد و یا یه سری فانکشنهای dsPROCESSING رو انجام داد

5. John Wiley & Sons - Signal and Systems - Simon Haykin - 1999 که تو مایه های همن اپنهایمه

6. چرا که نه، شما میتونی با fpga فیلتر دیجیتال طراحی کنی، مدولاسین داشته باشی و حتی dsp طراحی کنی!

7. خواهش میکنم :redface:

دیدگاه

سلام
                          چند مرجع خوب در مورد DSP
                          http://www.box.net/public/5hv4jgeo3e#f797345
                          چند مرجع خوب درموردHDL
                          http://www.box.net/public/5hv4jgeo3e#f861887
                          امیدوارم مفید واقع بشه
                          شکسپیر می گه:
                          فراموش کن چیزی رو که نمی تونی بدست بیاری...
                          و بدست بیار چیزی رو که نمی تونی فراموش بکنی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ANALOG_DIGITAL
                            سلام
                            چند مرجع خوب در مورد DSP
                            http://www.box.net/public/5hv4jgeo3e#f797345
                            چند مرجع خوب درموردHDL
                            http://www.box.net/public/5hv4jgeo3e#f861887
                            امیدوارم مفید واقع بشه
                            سلام از لطفتون ممنون ولی اینا هیچکدوم دانلود نشدن این پیغامو داد:this user is out of bandwith
                            آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

بله متاسفانه پهنای باند اکانتی که اونا روی اون اپلود شدند تموم شده
                              باید منتظر بود
                              شما لیست کتاب ها رو ببین برو بخش کتاب گوگل به فهرست کتاب های مورد نظ رنگاه بکن
                              ببین کدومشون مفیده بهم بگو دنبال اونا بگردم
                              شکسپیر می گه:
                              فراموش کن چیزی رو که نمی تونی بدست بیاری...
                              و بدست بیار چیزی رو که نمی تونی فراموش بکنی...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X