اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای انتخاب موتور برای اتصال به میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای انتخاب موتور برای اتصال به میکرو

من یه درب اتوماتیک برای پارکینگ میخوام بسازم.چون اگه بخوام جک برقی بگیرم و برام نصب کنن هزینش زیاد میشه.
    یه فکرایی توی سرم هست که با عکس تقریبا" میتونیین بفهمین

با یه مدار ریموت که آقای اسدی گذاشتن میخوایم یه لحظه درب بازکن فعال شه و درب رو باز کنه
    در گام بعدی باید برنامه ای نوشته بشه که اول یک ثانیه زودتر موتور شماره 1 نسبت به موتور شماره 2 فعال بشه و به وسیله زنجیر باریکی که به درب بسته شده درب رو بکشه تا باز بشه و بعد از تعداد دور مشخصی که درب کاملا" باز شده موتور ها غیر فعال بشن
    با زدن دوباره ریموت موتور ها بر عکس بچرخن و توسط 2 تا جک بالای درب,درب بسته شه.
    حالا سوال ها
    1- این پروژه عملیه ؟
    2- با میکرو و pwm میشه دور موتور رو کنترل کنیم و برعکسم بکنیم اما موتوری با چنین قدرتی هست که بخواد این درب رو (درب از ورق بسیار سبک ساخته شده و اصلا" سنگسن نیست) بکشه ؟اگه dc باشه که خیلی عالی میشه,اگه هم AC هست چجوری باید دورشو کنترل کنم؟یا بر عکس
    3-حجم و قیمت همچین موتوری چنده ؟
    ممون میشم از دوستا که راهنماییم کنن.

پاسخ : کمک برای انتخاب موتور برای اتصال به میکرو

سلام
    1- بله عملی هستش
    2- اگه میخوای دقت کارت بالابره میتونی از سروو استفاده کنی که قیمت زیادی هم نداره ، و میتونی تا 14 تا موتور رو راه اندازی کنی!!
    سروو ها اکثرا سه تا سیم دارن، که دوتا واسه تغذیه اشونه و یکی دیگه واسه کنترل زاویه چرخش
    درضمن قدرتش نسبت به dc خیلی زیاده

3- هجمشون بستگی به ولتاژ و توانشون داره ولی زیاد بزرگ نیستن شما فرض کن تقریبا از موتورهای dc گیربکس دار بزرگتره ولی زیاد بزرگ نیست و قیمتشون دقیق اطلاعی ازش ندارم و اون هم باز بستگی به نوع موتور و شرکت سازنده اش داره، بهترین کار واسه اینکه قیمت ها دستت بیاد سرزدن به فروشگاه های اینترنتی هستش

راه اندازی سروو خیلی راحته ، و شما میتونید این نوع موتور ها رو با برنامه نویسی تا یه زاویه خاص بچرخونید و متوقف کنید و .... ،
    در کل هم پر قدرته هم خیلی راحت میشه کنترلش کرد

البته یه جا گفتم که اکثرا سه سیمه ان ، ولی 5 سیمه هم دارن که دوتا از سیم ها واسه تغذیه ، دوتا دیگه واسه تغذیه داخلی و 1دونه باقیمانده واسه کنترل زاویه چرخش

اگه خواستی بگو راه اندازی این موتورهارو هم توضیح بدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهرداد_
      سلام
      1- بله عملی هستش
      2- اگه میخوای دقت کارت بالابره میتونی از سروو استفاده کنی که قیمت زیادی هم نداره ، و میتونی تا 14 تا موتور رو راه اندازی کنی!!
      سروو ها اکثرا سه تا سیم دارن، که دوتا واسه تغذیه اشونه و یکی دیگه واسه کنترل زاویه چرخش
      درضمن قدرتش نسبت به dc خیلی زیاده

3- هجمشون بستگی به ولتاژ و توانشون داره ولی زیاد بزرگ نیستن شما فرض کن تقریبا از موتورهای dc گیربکس دار بزرگتره ولی زیاد بزرگ نیست و قیمتشون دقیق اطلاعی ازش ندارم و اون هم باز بستگی به نوع موتور و شرکت سازنده اش داره، بهترین کار واسه اینکه قیمت ها دستت بیاد سرزدن به فروشگاه های اینترنتی هستش

راه اندازی سروو خیلی راحته ، و شما میتونید این نوع موتور ها رو با برنامه نویسی تا یه زاویه خاص بچرخونید و متوقف کنید و .... ،
      در کل هم پر قدرته هم خیلی راحت میشه کنترلش کرد

البته یه جا گفتم که اکثرا سه سیمه ان ، ولی 5 سیمه هم دارن که دوتا از سیم ها واسه تغذیه ، دوتا دیگه واسه تغذیه داخلی و 1دونه باقیمانده واسه کنترل زاویه چرخش

اگه خواستی بگو راه اندازی این موتورهارو هم توضیح بدم
      ممنون مهرداد جان
      سروو موتور DC بگیرم ؟
      مشخصاتش چی باشه ؟ولتاژ کاری خاصی داره ؟اگه داره چند ولتشو بگیرم ؟چجوری میتونم با میکرو کنترلش کنم ؟ قیمش حدود چند هست ؟

دیدگاه

من در مورد سروو اطلاعاتی نداشتم.اما طبق چیزایی که خوندم فقط 0تا 270یا 360 درجه میچرخه.
        ولی برای این پروژه نیاز به یه موتور داریم که چندین دور بچرخه تا بتونه زنجیر رو جمع کنه.

دیدگاه

سلام دوست عزیز

اول یه نکته بگم :سرووها میتونن تا 360 یا 270 بچرخن درسته ، ولی این دلیل نشد که ما میتونیم فقط یه بار 360 درجه بچرخونیمش!!!

اگه ما 360 درجه بچرخونیم یه دورکامل میچرخه حالا ما میتونیم کاری کنیم که دو بار 360 درجه بچرخه و در نتیجه 2 دورکامل میچرخه و.....

و اما سوال های شما
          سروو خودش یه نوع متفاوت از موتورهاست ، اصلا موتوری به نام سروو dc نداریم

بقیه سوالات بستگی به پروژه ات داره که طول زنجیر چقدر هستش ، وزن زنجیری که میخواد جمعش کنه چقدر هستش ، مقاومتی که درها در برابر بسته شدن نشون میدن چقدره و خیلی چیزهای دیگه ....، (ببینید مثلا درها رو شیارهایی قرار دارن که راحت باز و بسته میشن اگه اینطوری باشه موتور توان پایین میتونه کارشو راه بندازه ولی اگه باز و بسته شدن در ها کمی سخت هستش توان بالایی میخواد و ....)

قیمتش هم بهترین کار اینه که به فروشگاه های الکترونیک(سایتهایی که قطعات الکترونیک و روباتیک میفروشن) مراجعه کنید و به روز ترین قیمت ها و کارها رو ببینید و مقایسه کنید

کنترل اون توسط میکرو زیاد کاری نداره ، شما اول ببین چه موتوری انتخاب میکنی بعد اگه سروو رو انتخاب کردی ، بگو من همینجا توضیح میدم

فعلا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهرداد_
            سلام دوست عزیز

اول یه نکته بگم :سرووها میتونن تا 360 یا 270 بچرخن درسته ، ولی این دلیل نشد که ما میتونیم فقط یه بار 360 درجه بچرخونیمش!!!

اگه ما 360 درجه بچرخونیم یه دورکامل میچرخه حالا ما میتونیم کاری کنیم که دو بار 360 درجه بچرخه و در نتیجه 2 دورکامل میچرخه و.....

و اما سوال های شما
            سروو خودش یه نوع متفاوت از موتورهاست ، اصلا موتوری به نام سروو dc نداریم

بقیه سوالات بستگی به پروژه ات داره که طول زنجیر چقدر هستش ، وزن زنجیری که میخواد جمعش کنه چقدر هستش ، مقاومتی که درها در برابر بسته شدن نشون میدن چقدره و خیلی چیزهای دیگه ....، (ببینید مثلا درها رو شیارهایی قرار دارن که راحت باز و بسته میشن اگه اینطوری باشه موتور توان پایین میتونه کارشو راه بندازه ولی اگه باز و بسته شدن در ها کمی سخت هستش توان بالایی میخواد و ....)

قیمتش هم بهترین کار اینه که به فروشگاه های الکترونیک(سایتهایی که قطعات الکترونیک و روباتیک میفروشن) مراجعه کنید و به روز ترین قیمت ها و کارها رو ببینید و مقایسه کنید

کنترل اون توسط میکرو زیاد کاری نداره ، شما اول ببین چه موتوری انتخاب میکنی بعد اگه سروو رو انتخاب کردی ، بگو من همینجا توضیح میدم

فعلا
            خیلی ممنون مهرداد جان
            این درب لولایی هست و شیار نداره ( که فکر میکنم منظور شما از شیار واسه دربهای کشویی بود)
            ورقی که برای ساخت درب به کار رفته خیلی سبکه و وزنی نداره اما من از جک میخوام واسه بستن درب استفاده کنم که این مقاومت درب رو واسه باز شدن کمی بالا میبره.
            جکهای درب 2 تا پیچ واسه تنظیم سفت باز شدن و راحت باز شدن دارند که میشه با تنظیم راحت باز شدن, از مقاومت جک برای باز شدن درب کم کرد.
            زنجیری که برای کشیدن دربها استفاده می کنم بسیار سبکه ( زنجیر پرده عمودی ) که حتی پلاستیکیشم هست و وزنش خیلی سبکه.
            من تخصص و اصلاعاتی در مورد موتور ها ندارم اما در مورد سروو که میخوندم نوشته بود گیربکس داره و سه حالت کار داره که چپ گرد,راستگرد و توقف در وسط هست.
            برای این پروژه نیاز به یه موتور گیربکس دار داریم که در بعد از تعداد دور مشخصی موتور توقف کنه و به طرفین نچرخه (چون بعد از توقف موتور جکها که سعی در بسته کردن درب دارن درب رو میکشن و میبندن)
            با توجه به همه این ها,فکر میکنم سروو بهترین انتخاب باشه.
            توی توضیحاتی که از سروو میخوندم گفته بود که راه اندازیش کار راحتی نیست.میتونم این موتورو با ATmega8 استفاده کنم ؟
            شیوه راه اندازی و برنامه راه اندازشو دارین ؟

دیدگاه

سلام ،
              منظورم از اینکه گفتم دربها روی شیار حرکت میکنند و .... فقط خواستم یه مثال بزنم ، تا بگم منظورم چیه!!!
              همونطور که قبل گفتم بقیه کارها بستگی به خودت و تجربه کاریت و یه کم خلاقیت داره،
              من اینجا نحوه راه اندازی سروو رو با مگا 8 با کامپایلر بسکام توضیح میدم ، بقیه دیگه با خودت، البته بازم اگه کمک خواستی در خدمتم

ببینید همونطور که قبلا گفته بودم ما میتونیم تا 14 تا سروو راه اندازی کنیم:

همونطور که گفتم سه تا سیم دارن که دوتاش میره واسه تغذیه و یکیش میمونه که به میکرو وصل میشه!!

خب شما دوتا موتور لازم داری ، تغذیه هاش رو وصل میکنی و به فرض موتور اول رو به پین b.1 و موتور دوم رو به b.2 وصل میکنی

حالا باید این دوتا سروو رو به میکرو معرفی کنیم که اینطوری عمل میکنن

config servos= 2, servo1=portb.1 , servo2=portb.2, reload=time

توضیحات :
              2 نشان دهنده ی تعداد سرووهای استفاده شده
              سروو 1 رو همونطور که بالا گفتم به portb.1 و سروو 2 رو به portb.2 وصل کردیم و با این دستور به میکرو معرفیش کردیم
              reload نشان دهنده زمانی هستش که میکرو اطلاعات مربوط به سروو رو دوباره به پین های مورد نظر میفرستد
              (یادته تو جواب سوالت گفتم که ما میتونیم چند بار سروو رو 360 درجه بچرخونیم و ....؟؟؟ این همون تیکه اشه)

خب تا اینجاش ما سروو رو به میکرو معرفی کردیم

حالا نوبت به راه اندازیش میرسه که واسه این کار اینطوری عمل میکنیم:

servo(x)=y

x مشخص کننده شماره سروو هستش و میتونه 1 یا 2 باشه
              y زمان روشن بودن سروو * 10 رو نشون میده (یعنی مثلا ما y رو بدیم 5 ، پنج رو در 10 ضرب میکنه و 50 میکرو ثانیه سروو کار میکنه ، و اگه مثلا بدیم 9 ، 90 ثانیه و ...)

این از کلیات حالا برسیم به جزئیات

ببینید مثلا من بالا گفتم 5 میدیم 50 میکرو ثانیه سروو روشن میمونه ، توی دیتاشیت هر سروو نوشته که چقدر زمان سروو باید روشن باشه تا به فرض 360 درجه بچرخه،به فرض مثال ما یه سروو داریم که 100 میکرو ثانیه طول میکشه که 360 درجه (یک دور کامل) بچرخه ، ما 10 میدیم ، و کافیه یه حلقه به تعداد دورهای مورد نیازمون قرار بدیم تا تعداد دورها روکنترل کنیم ، یا مثلا میخوایم به جای 360 درجه 270 درجه بجرخه به جای 10 مثلا میدیم 8 و....

راستی اینم بگم که راه اندازی سروو موتور از تایمر 0 میکرو استفاده میکنه ، یعنی اگه سروو راه اندازی کنی دیگه نمیتونی از تایمر 0 استفاده کنی!!!!

در ضمن میتونی از وقفه ها هم کمک بگیری و 1000 جور کار دیگه که میتونی با کمی خلاقیت و مطالعه کارت رو به بهترین نوع ممکن انجام بدی
              امیدوارم تونسته باشم کمک کنم
              خوش باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهرداد_
                سلام ،
                منظورم از اینکه گفتم دربها روی شیار حرکت میکنند و .... فقط خواستم یه مثال بزنم ، تا بگم منظورم چیه!!!
                همونطور که قبل گفتم بقیه کارها بستگی به خودت و تجربه کاریت و یه کم خلاقیت داره،
                من اینجا نحوه راه اندازی سروو رو با مگا 8 با کامپایلر بسکام توضیح میدم ، بقیه دیگه با خودت، البته بازم اگه کمک خواستی در خدمتم

ببینید همونطور که قبلا گفته بودم ما میتونیم تا 14 تا سروو راه اندازی کنیم:

همونطور که گفتم سه تا سیم دارن که دوتاش میره واسه تغذیه و یکیش میمونه که به میکرو وصل میشه!!

خب شما دوتا موتور لازم داری ، تغذیه هاش رو وصل میکنی و به فرض موتور اول رو به پین b.1 و موتور دوم رو به b.2 وصل میکنی

حالا باید این دوتا سروو رو به میکرو معرفی کنیم که اینطوری عمل میکنن

config servos= 2, servo1=portb.1 , servo2=portb.2, reload=time

توضیحات :
                2 نشان دهنده ی تعداد سرووهای استفاده شده
                سروو 1 رو همونطور که بالا گفتم به portb.1 و سروو 2 رو به portb.2 وصل کردیم و با این دستور به میکرو معرفیش کردیم
                reload نشان دهنده زمانی هستش که میکرو اطلاعات مربوط به سروو رو دوباره به پین های مورد نظر میفرستد
                (یادته تو جواب سوالت گفتم که ما میتونیم چند بار سروو رو 360 درجه بچرخونیم و ....؟؟؟ این همون تیکه اشه)

خب تا اینجاش ما سروو رو به میکرو معرفی کردیم

حالا نوبت به راه اندازیش میرسه که واسه این کار اینطوری عمل میکنیم:

servo(x)=y

x مشخص کننده شماره سروو هستش و میتونه 1 یا 2 باشه
                y زمان روشن بودن سروو * 10 رو نشون میده (یعنی مثلا ما y رو بدیم 5 ، پنج رو در 10 ضرب میکنه و 50 میکرو ثانیه سروو کار میکنه ، و اگه مثلا بدیم 9 ، 90 ثانیه و ...)

این از کلیات حالا برسیم به جزئیات

ببینید مثلا من بالا گفتم 5 میدیم 50 میکرو ثانیه سروو روشن میمونه ، توی دیتاشیت هر سروو نوشته که چقدر زمان سروو باید روشن باشه تا به فرض 360 درجه بچرخه،به فرض مثال ما یه سروو داریم که 100 میکرو ثانیه طول میکشه که 360 درجه (یک دور کامل) بچرخه ، ما 10 میدیم ، و کافیه یه حلقه به تعداد دورهای مورد نیازمون قرار بدیم تا تعداد دورها روکنترل کنیم ، یا مثلا میخوایم به جای 360 درجه 270 درجه بجرخه به جای 10 مثلا میدیم 8 و....

راستی اینم بگم که راه اندازی سروو موتور از تایمر 0 میکرو استفاده میکنه ، یعنی اگه سروو راه اندازی کنی دیگه نمیتونی از تایمر 0 استفاده کنی!!!!

در ضمن میتونی از وقفه ها هم کمک بگیری و 1000 جور کار دیگه که میتونی با کمی خلاقیت و مطالعه کارت رو به بهترین نوع ممکن انجام بدی
                امیدوارم تونسته باشم کمک کنم
                خوش باشید
                بسیار بسیار ممنون مهرداد جان
                وقتی بخوام دور موتور رو بر عکس کنم یا بخوام رو حالت توقف باشه چی کار باید بکنم ؟
                من تا 5 روز دیگه امتحانام تموم میشه و میرم دنبال سرو بگردم تا عملی ببندمش.

دیدگاه

سلام به دوستان
                  ممنون میشم اگه کسی بتونه و کمکم کنه.
                  من میخوام توسط یک جک، فشاری (عمودی و از بالا به پایین) به صورت پیوسته به مرکز یک جسم (صفحه گچی با قطر 10mm و ابعاد 30cm *40cm) وارد کنم. میزان کورس جک(جابجایی محور جک) کلا 2cm است و سرعت این جک یه چیزی حدود 1 میلیمتر در دقیقه است. حالا من در نظر دارم از یک موتور گیربکس برای این کار استفاده کنم تا هم سرعت پایین و هم قدرت بالا داشته باشم. در ضمن فشاری که باید به این جسم وارد بشه، طبق استاندارد حوالی 1000 نیوتن (100Kg) است. سوال و مشکل من اینه که:
                  رابطه بین قدرت موتور و فشار وارده به جسم را چطور پیدا کنم؟ یعنی با چه قدرت و توانی بر حسب کیلو وات موتورم
                  نوشته اصلی توسط purealone
                  بسیار بسیار ممنون مهرداد جان
                  وقتی بخوام دور موتور رو بر عکس کنم یا بخوام رو حالت توقف باشه چی کار باید بکنم ؟
                  من تا 5 روز دیگه امتحانام تموم میشه و میرم دنبال سرو بگردم تا عملی ببندمش.
                  رو انتخاب کنم تا فشار 1000 نیوتنی وارد کنه. طریقه محاسبه و فرمول این تبدیلات چیه؟
                  خیلی ممنون میشم اگه کسی به هر طریقی کمکم کنه.
                  با نیکی، آزادها بنده می شوند.(امام علی (ع))

دیدگاه

با زنجیر فقط دربهای ریلی را میتونی باز و بسته کنی
                    دربهای لولائی را که نمیتونی چون وقتی درب بسته هست مثلا 1 متر زنجیر وصله وقتی درب باز بشه طول زنجیر باید کوتاه بشه این که نمیشه

همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
                    کانت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X