اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه]فیلتر اکتیو برای ساب ووفر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[پروژه]فیلتر اکتیو برای ساب ووفر

با سلام خدمت همه دوستان

چند روز پیش به فکر ساحتن یه فیلتر ساب افتادم و از مازیار جان پرسیدم و گفتن که " این مدار رو hs جان معرفی کرده که به نظر میاد جالبه و ... ".

8 تا اپ امپ داره(4تا LM4558) و 3 تا ولوم ( 1-ولوم ،2-تقویت ضربات ساب(باس)و 3-تغییر فرکانس)

دوتا کلید هم داره که یکیش برای اینه که فیلتر رو از LPF به HPF تغییر میده :eek:

امروز مدار رو ساختم ولی یا باید ورودیش گردن کلفت باشه :icon_razz: یا بین فیلتر و آمپلی فایر ، پری آمپ باشه.

امروز تست کردم با آمپ AV200 که با یه ترانس 150 واتی داشت ساب رو منهدم میکرد.

نکته ی مهمش اینه که با تغییر فرکانسش میشه با گوش کردن به صدای ساب مناسب ترین محدوده ی فرکانس رو تنظیم کرد .

فایل PCB

اینم عکسش ( اونی که من ساختم)

جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۹:۱۶ ۱۳۹۵/۰۵/۲۸.
    دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

پاسخ : فیلتر اکتیو برای ساب ووفر

nn جا با این حساب مدار عالیه .ارزش ساخت رو داره.
    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
    امروز رو کامل زندگی کن...
    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

عکس اونی رو که خودت ساختی بزار ببینیم بعد این که فرکانسش رو تغیر میدی یعنی محدوده فرکانسی رو تغییر میدی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
        عکس اونی رو که خودت ساختی بزار ببینیم بعد این که فرکانسش رو تغیر میدی یعنی محدوده فرکانسی رو تغییر میدی
        مصطفی جان عکس رو که گذاشتم و جلوش نوشتم " اونی که خودم ساختم " فکر کردین اون عکس ، مدار من نیست؟!

راجع به محدوده ی فرکانس هم اینطوره که وقتی کمش میکنم فقط باس های قوی آهنگ ( فرکانس های پایین) رو پخش میکنه و وقتی زیاد تر میکنم ، رفته رفته با افزایشش محدوده ی فرکانس زیاد میشه تا جایی که صدای خواننده از ساب کمی شنیده میشه . که نباید تا اون حد زیادش کرد :NO:

ممکنه اون تنظیم بسته به نوع ساب و آهنگ متفاوت باشه.

ولوم وسطی هم باس ها رو قوی تر و کوبنده تر میکنه که جون میده برای ساب شما. :wow:

دیدگاه

به به !!! مازیار چیزایه جدید پیشنهاد میده اقا ما هم رفتیم بسازیم !! اتفاقا منم دنبال همچین چیزی بودم مازیار هم که دست گلش درد نکنه یه مدار ساده تر گفته بود ساختمش خوبم بود ولی این امکاناتش بیشتره...
          میگم شماتیک اینو نداری؟؟
          فقط nn جان اگه top silk رو هم روی فیبر چاپ میکردی خیلی توپ میشد میشه فابریک کارخونه ای :applause: :applause:
          gh.kh میشه اینو با اونن تون کنترله که گذاشتی تو یه فیبر در اورد که همش یه جا باشه؟؟
          2 تا سوال:
          این کلیده که 180 درجه برعکس میکنه به چه کاری میاد چی کار میکنه؟؟
          این که بین LPF و HPF میشه انتخاب کرد بزاریم رو دومیش میشه به تویتر وصل کرد؟؟
          میشه به جای این ای سی ها از 072 استفاده کرد؟؟

دیدگاه

ای وَلّا nn جان . راستی اون کلید پایین سمت راست چه تغییری تو صدا میده ؟؟ فکر کنم اختلاف فاز ایجاد میکنه . ولی تو صدا تاثیر داره ؟؟؟
            AV Maziton 100
            Render By Artlantis Studio
            [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
              میشه به جای این ای سی ها از 072 استفاده کرد؟؟
              سلام
              بله شما میتونید به جای 4558 از tl072 هم استفاده کنید البته یک اپ آمپ دیگه هم هست که خیلی از 072 کم نویز تره
              شمارش رو الان یادم نیست اگر پیدا کردم بهت خبر می دم
              موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziyar123
                ای وَلّا nn جان . راستی اون کلید پایین سمت راست چه تغییری تو صدا میده ؟؟ فکر کنم اختلاف فاز ایجاد میکنه . ولی تو صدا تاثیر داره ؟؟؟
                راستش تو طراحی مدار زیاد دقیق نشدم . ولی تا اونجا که گوشم شنید، اگه ساب همراه با بلندگوهای دیگری که با هم در حال پخش یه صدا هستن وصل باشه و اون کلید فاز رو رو 180 بذارین ، صدا یکم گسترده تر یه گوش میرسه ؟؟؟؟؟( یه حس خاصی داره نمیدونم چطور بگم :NO

چون اون وقت صدای ساب با صدایی که از بلندگو ها دیگه میاد با هم اختلاف قاز دارن.

اما تغییر وضعیت اون کلید زمانی که ساب به تنهایی در حال کار کردن هست ، هیچ تفاوت خاصی تو صدا ایجاد نمیکنه . :eek:

میخوام اگه بشه اپ امپ ها رو عوض کنم چون یه نویز خفیفی دارن که مربوط به تغذیه نیست. شاید نویز از یجای مداره ؟ چک میکنم ...

مهدی جان تغییر مدار به HPF صدا رو اونقدر زیر نمیکنه که بشه به تویتر وصل کرد . میسوزن . بیشتر بدرد میدرنج میخوره چون صدا زیر هست ولی با تغییر فرکانس محدوده اش بیشتر شبیه میدرنج و کمی مید بیس هست نه تویتر!!

دیدگاه

شمارش رو الان یادم نیست اگر پیدا کردم بهت خبر می دم
                  داداش اگه پیدا کردی بزار دعات میکنیم!! فقط پین هاش با این بخونه
                  میخوام اگه بشه اپ امپ ها رو عوض کنم چون یه نویز خفیفی دارن که مربوط به تغذیه نیست
                  منم برای همین گفتم 072 میشه گذاشت یا نه که نویزش از این کمتره ولی انگاری یکی دیگه هست از اینم بهتره!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                    داداش اگه پیدا کردی بزار دعات میکنیم!! فقط پین هاش با این بخونه منم برای همین گفتم 072 میشه گذاشت یا نه که نویزش از این کمتره ولی انگاری یکی دیگه هست از اینم بهتره!!
                    میشه از دیتاشیت این دوتا و مقایسه نویزشون توضیح بدین؟

دیدگاه

در کل مدارخوبیه من هم این مدارو داشتم.جون میده به یه ساب گنده وصلش کنی شیشه بترکونی :wow: :mrgreen: :mrgreen:
                      طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                      امروز رو کامل زندگی کن...
                      (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                        داداش اگه پیدا کردی بزار دعات میکنیم!! فقط پین هاش با این بخونه منم برای همین گفتم 072 میشه گذاشت یا نه که نویزش از این کمتره ولی انگاری یکی دیگه هست از اینم بهتره!!
                        سلام
                        مهدی جان شمارش upc4570c هست البته نمی دونم پیدا بشه یا نه اگر پیدا کردی یک خبر بده
                        موفق باشی

دیدگاه

شماتیک این مدار رو کسی نداره بزاره؟ به نظر خیلی باحال میاد :applause:
                          [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

مشکل نویزش بطور کامل حل شد.( البته صرف نظر از نویز طبیعی آی سی).

یه صفحه ی مسی (فیبر مدار چاپی) زیر مدار قراردادم و سطح مسی رو به G مدار وصل کردم . دیگه نویز نداره . :wow:

فقط یه ایرادی که داره اینه که فرکانس هایی که زیر ؟؟ هرتز هستن رو پخش نمیکنه . مثلآ تو همین آهنگ آب آلبالو ، سابم بدون فیلتر کلی بالا پایین میرفت(زیر 20 هرتز ) ولی الان او تکونها دیده نمیشه :cry2: :cry2: :cry2:. چجوری میشه محدوده اش رو گسترده تر کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nn20
                              میشه از دیتاشیت این دوتا و مقایسه نویزشون توضیح بدین؟
                              داداش من دیتاشیت این که استفاده کردی رو ندیدم اما 072 جز op amp های خوب و کم نویز هست و تو خیلی از مدارات از همین استفاده میکنن ولی بهتر از اونم وجود داره که محمد جان گفتن...
                              مهدی جان شمارش upc4570c هست البته نمی دونم پیدا بشه یا نه اگر پیدا کردی یک خبر بده
                              ممنون ولی فکر نکنم گیر بیاد ماله NEC هست...
                              اگه نبود ultra low noise دیگه چی هست که بشه استفاده کرد و گیر بیاد؟؟
                              فقط یه ایرادی که داره اینه که فرکانس هایی که زیر ؟؟ هرتز هستن رو پخش نمیکنه
                              این فکر کنم ماله پاسخگویی فرکانسی مداره مثلا از 40 هرتز به بعد که حالا دیگه اون تکون هارو نداره... معمولا برای این مدار ها محدوده فرکانسی رو مشخص میکنن که اون فعلا معلوم نیست!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X