اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شبکه کردن 4 میکرو با RS-485

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شبکه کردن 4 میکرو با RS-485

سلام به همگی.
    تو این پروژه که قرار میدم 4 میکرو PIC18F452 با پروتکل RS-485 با هم شبکه شدند.
    یک مستر و 3 اسلیو.
    شامل:
    سورس برنامه با کمپایلر mplab c18.
    فایل پروتئوس.
    دیتاشیت MAX487.
    توضیح خط به خط برنامه در فایل PDF.

امیدوارم مفید باشه برای دوستان.
    Download
    تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

پاسخ : شبکه کردن 4 میکرو با RS-485

برادر مسئلتون
    ما دو تا میکرو داریم که یکی با 5 ولت بایس شده و دیگری با 3.3
    میخوام بدونم میشه طرف 5 ولت رو با Max485 و طرف 3.3 ولت رو ISL83485IBZ استفاده کنیم که مشابه Max485 هست با این تفاوت که خروجی 0 - 3.3 میده جای 0 - 5 ولت
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
      برادر مسئلتون
      ما دو تا میکرو داریم که یکی با 5 ولت بایس شده و دیگری با 3.3
      میخوام بدونم میشه طرف 5 ولت رو با Max485 و طرف 3.3 ولت رو ISL83485IBZ استفاده کنیم که مشابه Max485 هست با این تفاوت که خروجی 0 - 3.3 میده جای 0 - 5 ولت
      سلام
      احتمالا باید بشه.
      اما فکر نکنم نیازی به این کار باشه.برای ارسال و دریافت با این درایور ورودی و خروجی مجزا داریم.پس با تقسیم مقاومتی ساده هم میشه خروجی max485
      رو به 3.3 کاهش داد.
      تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

سلام
        خیلی گشتم ولی چیز جامعی برای avr ها پیدا نکردم.حالا که کارم به ثمر رسیده اینو میزارم که همه حالشو ببرن!!!!
        شبکه کردن چهار میکرو (سه تا اسلیو و یه مستر) با rs485
        فایل شبیه سازی برای پروتئوس
        http://cld.persiangig.com/download/hIXz4d/dl

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aminmarashi
          سلام
          خیلی گشتم ولی چیز جامعی برای avr ها پیدا نکردم.حالا که کارم به ثمر رسیده اینو میزارم که همه حالشو ببرن!!!!
          فایل شبیه سازی برای پروتئوس
          http://cld.persiangig.com/download/hIXz4d/dl
          تشکر میکنم بابت به اشتراک گذاشتن مطلب. اما اینجا بخش PIC هست و قسمت پروژه های AVR اینجاست.
          میتونید اونجا ارسال کنید اگر تا حالا نکردید.

دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم
            نوشته اصلی توسط aminmarashi
            ...حالا که کارم به ثمر رسیده اینو میزارم که ... . . .
            با سلام
            ابتدا با تشکر فراوان که نتیجه کارتان را برای استفاده معنوی دیگران به اشتراک گذاشته اید. خدا قوت
            با احترام خیلی زیاد ؛ نوشته بودید که کارتان به ثمر رسیده است لذا من چون در حال بررسی و حل یک مسئله 485 مشابه همین پروژه شما ، البته با PIC هستم. می خواستم چند تا سوال از شما ( و بقیه دوستان ارجمند ) بپرسم . (زیرا من متاسفانه کاملا با خانواده AVR نا آشنا هستم. ممکن است که پاسخ سوالات من در متن برنامه شما به روشنی وجود داشته باشد اما چون از پروتئوس استفاده نمی کنم و از طرفی صادقانه از سورس کد شما چیز زیادی سر در نیاوردم.)

همانطور که در عکس فوق می بینید برای تبدیل 232 به 485 یک سخت افزار جانبی یا Bus Driver ( به همراه مقاومت های Terminator در انتهای مسیر آخرین مدار پیرو) نیاز است که در این شکل حالا از LCT485 استفاده شده است (اما اینجا مقاومت هاش نیست ؛ اما باید باشد). میدانیم که هر مبدل دیگری از هر شرکتی این وظیفه را انجام می دهد. حالا می روم سراغ سوالاتم:
            1) پایه های 1 تا 4 این آی سی (پایه های قرار گرفته در سمت چپ آی سی) که ورودی ها هستند را چه مدلی و چه زمانی باید در متن برنامه لحاظ شوند و مورد استفاده قرار بگیرند تا نتیجه مطلوب در خواندن و نوشتن حاصل آید؟
            2) آدرس های مدارات پیرو یا Slave در کجای برنامه مربوط به خودشان و چه طوری باید قرار دادشوند؟ یا تعیین شوند؟
            3) روال خواندن و نوشتن در سیستم 485 با توجه به اینکه منطق Half-Duplex دارد ، به صورت کلی به چه الگوریتمی است؟

در ضمن اینکه من از کمپایلر PICBasicPro یا به اختصار PBP استفاده می کنم . اگر به این محیط اشراف دارید، مزید بر تشکر و قدرشناسی من خواهد بود که در صورت امکان یک مثال در این قالب مرقوم بفرمائید.

سایر دوستان بر من منت خواهند گذاشت اگر که راهنمایی بفرمایند. زیرا بنا به فرمایش امیر مُلک کلام ، حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام : هر کس به من کلمه ای بیاموزد ، مرا بنده خویش قرار داده است.
            والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا اصغریان

1) پایه های 1 تا 4 این آی سی (پایه های قرار گرفته در سمت چپ آی سی) که ورودی ها هستند را چه مدلی و چه زمانی باید در متن برنامه لحاظ شوند و مورد استفاده قرار بگیرند تا نتیجه مطلوب در خواندن و نوشتن حاصل آید؟
              2) آدرس های مدارات پیرو یا Slave در کجای برنامه مربوط به خودشان و چه طوری باید قرار دادشوند؟ یا تعیین شوند؟
              3) روال خواندن و نوشتن در سیستم 485 با توجه به اینکه منطق Half-Duplex دارد ، به صورت کلی به چه الگوریتمی است؟
              آقای اصغریان، نکته اول اینکه اون شماتیک رو من قبلاً دیدم. تا اونجایی که یادمه قسمت اتصالات max232 اش ایراد داره.
              در مورد سوالاتتون هم باید بگم که RS485 زیاد نکته خاصی نداره.
              همونطور که فرمودید Half-Duplex هست پس باید یک مستر داشته باشه و بقیه اسلیو باشند.
              برای ارتباط باید یکسری قواعد وجود داشته باشه که بهش میگن پروتکل نرم افزاری. مثلاً یک نمونه پروتکل خوب Modbus هست.
              مستر درخواست میده به اسلیو ها، اسلیو ها جواب میدند.
              هر اسلیو یک آدرس داره که میتونه تو کدبرنامش بصورت غیر قابل تغییر باشه. میتونه تو eepromش باشه. یا میتونه از رو dipswitch بخونه.

روش کار به این صورته:
              همه اسیو ها بعد از روشن شدن به حالت دریافت میرند.( با صفر کردن خط nRE/DE)
              مستر خط nRE/DE رو یک میکنه.
              مستر یک درخواست با آدرس اسلیو مورد نظر میفرسته روی خط.
              مستر خط nRE/DE رو صفر میکنه.
              اسلیوی که بهش اشاره شده خط nRE/DE رو با کمی تاخیر یک میکنه.
              اسلیو جواب رو برمیگردونه.
              اسلیو خط nRE/DE رو صفر میکنه.

مثلاً در modbus درخواست و پاسخ به این صورته:

[code=text]
              :010400010001F9
              :010402000AEF[/code]

مستر میگه اسلیو شماره 1 ، لطفاً مقدار رجیستر 0001 رو برگردون. (04 کد دستور خواندن رجیستر هست. F9 هم چکسام هست برای خطایابی)
              اسلیو شماره 1، مقدار رجیستر رو برمیگردونه که 000A هست.

دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

دوست عزیزم جناب Freedom Truth

ممنون از اینکه راهنمایی فرمودین ، همچنین اشاره شما به پروتکل Modbus بسیار به جا و خوب بود. این نشانه علم ، تجربه و قابلیت فنی شماست.

تو هفته اول آذرماه فرصتی دارم که بهتر میتوانم بررسی کنم

بسیار ممنون و سپاسگذارم
                والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

داداش لینک دانلود خرابه...لطفا به روز کنید
                  اکثر شکستها نصيب کساني ميشود که نمي دانستند چقدر به موفقيت نزديک شده اند و دست از کار کشيدند!

دیدگاه

لینک دانلود رو تست کردم کار میکنه. پرشین گیگ یه کم گیج میزنه. شاید مجبور بشید دکمه "ادامه" رو چندین بار بزنید.

دیدگاه

سلام
                      دوستان کسی علت داغ گردن شدید max485 در این شبکه را میدونه ؟
                      گاهی این اتفاق میافته و همیشگی نیست !!

دیدگاه

سلام و خسته نباشید
                        ببخشید چرا امکان دانلود لینک وجود ندارد؟

دیدگاه

سلام. جسارتا لینک خرابه. لینک دیگری ندارید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X