اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[آموزش] انواع روشهای ساخت تابلو ثابت

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[آموزش] انواع روشهای ساخت تابلو ثابت

با سلام
    در قسمت تابلو ثابت روش های مختلفی برای بستن تابلوهای ال ای دی دوستان ما ذکر کردند.
    البته به خاطر اسپم های زیادی که تو قسمت تابلو ثابت هست خوندن همه صفحات خیلی سخته
    برای همین من تصمیم گرفتم اون روشها رو در این قسمت بنویسم تا برای کسی که تازه وارد فروم میشه راحت تر بتونه روش ها رو پیدا کنه و بخونه

نورپردازان باران نور شهرستان آران وبیدگل
    barannoor69@yahoo.com

پاسخ : آموزش انواع روشهای ساخت تابلو ثابت

روش اول :
    کلی ترین روش برای بستن تابلو LED که اکثرا دارن از این روش تابلوهاشونو میبندن به این صورته که

چند تا ال ای دی ( بسته به ولتاژ ال ای دی ها ) با هم سری میکنند یه مقاومت جلو راهش میبندند تا جریان رو کنترل کنه .
    خب حالا چطوری این مقادیر رو بفهمیم و بدست بیاریم
    ولتاژ ال ای دی ها روی بسته ال ای دی نوشته به بسته های زیر توجه کنید

خب روی یه بسته ولتاژ کاری ال ای دی نوشته 2 تا 2.2
    روی بسته بعدی نوشته 3 تا3.2 خب جریان و اطلاعات دیگه هم هست
    حالا میمونه منبع و مقاومت که باید بدونیم چی میخواهیم بزاریم
    مثلا من منبعم رو دوازده ولت انتخاب میکنم و می خواهم مقاومت مورد نیاز رو برای ال ای دی سفید حساب کنم
    خب به نظرتون چند تا ال ای دی با هم سری بشه بهتره؟؟؟
    آره درست گفتید سه تا ال ای دی با هم سری بشه میشه 9 ولت و سه ولت دیگر باید دو سر یه مقاومت افت کنه چرا ما از یه ال ای دی دیگه استفاده نکردیم تا هم مقاومت نزنیم هم راحت تر باشیم
    علتش اینه که مقاومت جریان رو کنترل میکنه و باید با مقاومتی که میزاریم دستور بدهیم چقدر جریان وارد ال ای دی ها بشه
    خب هر ال ای دی سه ولت برمیداره سه تا سه ولت میشه نه ولت سه ولت دیگه میمونه که میفته دو سر یه مقاومت که مقدارشو هنوز نمیدونیم
    حالا روی بسته ال ای دی نوشته جریان 15 تا 20 میلی آمپر
    این نکته رو بدونید که برای تابلو روان و تابلو ال ای دی جریان 10 میلی امپر کافیه و از اون بالاتر لازم نیست
    هر چی جریان کمتر باشه عمر ال ای دی بیشتر میشه
    خب پس شد
    ولتاژ دو سر مقاومت سه ولت و جریان عبوریش هم ده میلی آمپر ( حالا اگه نور بیشتر کسی میخواهد میتونه بیشتر بگیره مثلا 15 میلی حساب کنه)
    سه تقسیم بر ده میلی آمپر میشه سیصد اهم مقاومت استاندارد سیصد و سی اهم میشه
    این سه تا از هزاران ال ای دی بود که قراره با هم جمع و جورش کنیم . باقی ال ای دی ها رو هم به همین سبک میبندیم . و سپس تمام گروهها رو با هم موازی میکنیم مثل شکل زیر

این روش ایتدا سری و سپس موازی نام دارد

barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

اموزش ساخت تابلو ثابت روش دوم
      روش دوم به این صورت هست که تمام ال ای دی ها رو با هم موازی میکنیم ( مثبت ال ای دی ها به هم منفی هاشون هم به هم)

بعد تعداد ال ای دی ها رو میشماریم به طور مثال
      ما میخواهیم بنویسیم ECA با LED قرمز تعداد ال ای دی استفاده شده 20 عدد است ( مثاله هاااا) . چون ولتاژ کاری ال ای دی قرمز 2 تا 2.2 است پس متوجه می شویم که باید پنج تا گروه سری داشته باشیم با یه مقاومت

سپس این پنج گروه ال ای دی رو با هم سری میکنیم مثل شکل زیر با یه دونه مقاومت که مقدارشو هنوز نمیدونیم

حالا 20 تا ال ای دی رو به پنج تا گروه موازی تبدیل میکنیم
      یعنی پنج تا گروه ال ای دی که هر گروه ما چهارتا ال ای دی با هم موازی شده است . برای راحتی کار شما هر چهارتا ال ای دی رو فکر کنید یک ال ای دی است یعنی فکر کنید سه تا ال ای دی دارین که میخواهید با هم سری کنید و در آخر یه مقاومت
      حالا چطوری مقاومت رو حساب کنیم؟؟؟
      یک گروه ال ای دی رو در جریانی که ما میخواهیم از ال ای دی ها عبور کنه میکنیم مثلا ما میخواهیم از ال ای دی ها جریان ده میلی آمپر عبور کنه پس یک گروه که چهارتا ال ای دی داشت رو در ده میلی آمپر ضرب میکنیم
      جریان کلی شد چهل میلی آمپر
      چرا یک گروه( چهارتایی) رو در ده میلی آمپر ضرب کردیم مگه ما بیست تا ال ای دی نداشتیم؟؟؟
      چون گروه ها با هم سری هستند و جریان در مدارات سری یکسان است
      حالا ولتاژی که دو سر مقاومت می افته چند ولته ؟( منبع ما دوازده ولته ) خب پنج تا دو ولتی برای ال ای دی ها میفته چقدر دیگه میمونه؟
      دو ولت درسته؟
      خب این دو ولت هم دو سر مقاومت افت میکنه
      حالا دو ولت تقسیم بر چهل میلی آمپر میشود 50 اهم پس مقاومت ما شد 50 اهم

این روش داریا عیب ها و برتری هایی نسب به روش های دیگه هست
      برتری:
      1) اگه یه ال ای دی اتصال باز بشه ( اکثر ال ای دی ها اتصال باز میشن) فقط یک ال ای دی خاموش میشه
      2)سرعت بالا در کار
      عیب :
      1) اگه یه اتصال کوتاه بین یه گروه ال ای دی اتفاق بیفته اون دسته ال ای دی خاموش میشود و جریان خیلی زیادی از دو گروه دیگه از ال ای دی ها عبور میکنه . ( مخصوصا توی سفید اچ جی، من هر چی ال ای دی اچ جی سفید زدم بعد از شش ماه اتصال کوتاه شدن برای همین من دیگه از این روش کلا استفاده نمیکنم)
      2)اگه با یه بی دقتی یه اشتباهی انجام بدین ممکنه دوازده ولت رو دو سر یه گروه ال ای دی بیندازید و یه گروه ال ای دی رو به باد بدین
      3)ولتاژ کاری تمام ال ای دی ها یکسان نیست مثلا توی یه بسته ال ای دی ولتاژ کاری 3 تا 3.2 نوشته ولی بعضی ال ای دی ها ولتاژشون شاید 2.8 هم باشه وقتی این ولتاژ کاری کم با ولتاژ کاری 3.2 با هم موازی میشوند تمام ال ای دی ها مجبورن کمترین ولتاژ کاری رو به خودشون بگیرن مثلا من که از این روش استفاده میکردم ولتاژ کاری تمام ال ای دی ها 2.6 می شد . به همین خاطر برای اینکه ال ای دی ها بخواهند به نور یکسانی دست پیدا کنند باید جریان زیادی ازشون عبور داده بشه در غیر این صورت نور یکنواختی نخواهند داشت ( ولتاژ ال ای دی هر چه از ولتاژ کاری خودش دورتر باشه نورش کمتر میشه)
      یه نکته ای رو هم بگم توی این روش جنس ال ای خیلی مهمه
      پیشنهاد من به دوستان سعی کنید از این روش استفاده نکنید مخصوصا برای رنگ سفید مارک HG
      نکته : سیم هایی که با اون ال ای دی ها رو با هم موازی میکنید حتما از سیم نمره ی 0.50 کمتر نباشه چون جریان زیادی از سیم ها عبور میکنه
      توی این مثال از بیست ال ای دی استفاده کردم ( یادگیری آسون تر بشه ) شاید شما چندین هزارتا ال ای دی داشته باشید که بخواهید از این روش استفاده کنید تنها تفاوت بین مثال من با چندین هزارتا ال ای دی تنها در تعداد ال ای دی های موازی شده ی هر گروه میباشد
      نکته : شاید توی تقسیم چند تا ال ای دی کم یا زیاد بیاد مثلا 3001 ال ای دی سفید داریم میخواهیم از روش موازی استفاده کنیم
      باید به سه گروه تقسیم کنیم و بعد با هم سری کنیم
      دوتا گروه ما میشه 1000 تا ال ای دی یکی از گروه ها میشه 1001
      نکته آخری
      به این روش اول موازی بعد سری می گویند.
      برای ال ای دی های قرمز و زرد که ولتاژ کاریشون 2 تا 2.2 است کل ال ای دی ها به پنج تقسیم میشوند ( پنج گروه ال ای دی موازی )
      و برای سفید ، آبی و سبز که ولتاژ کاریشون 3 تا 3.2 هست کل ال ای دی ها به سه تقسیم میشوند.( سه گروه ال ای دی موازی )
      اگه تو آموزش اشکالی یا نقصی بود بهم پیام خصوصی بدین تا درستش کنم

barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

روش سوم

در این روش برق شهر را با دیود یک سو کرده سپس با خازن ریپل آن را گرفته و در آخر به تعداد مورد نیازی ال ای دی وصل میکنیم این رو هم بگم که ولتاژ خروجی از دو سر خازن تقریبا برابر میشه با سیصد ولت

مثال :

ولتآژ کاری ال ای دی ها سه ولته

ولتاژ دو سر خازن رو میگیرم مثلا ولتاژ دو سر خازن شده 280 ولت

حالا مثلا ال ای دی ها رو به صورت نود تایی با هم سری میکنیم تا ولتاژ کاریش بشه 90*3 مساوی 270

خب ولتاژ خروجی ما 280 ولت بود و ولتازی که دو سر نود عدد ال ای دی می ا فته به صورت سری 270 ولته ده ولت دیگه باقی میمونه که میندازیمش دو سر یه مقاومت و اندازه مقاومت رو هم به دست میاریم

میخواهیم جریان ده میلی از همه عبور کنه

ده ولت تقسیم بر ده میلی آمپر میشه یک کیلو اهم

عیب این روش

یه ال ای دی بسوزه همه خاموش میشن

خطر برق گرفتگی هم داره

عمر ال ای دی ها کم میشه به خاطر استاندارد نبودن تغذیه ( ریپل دار بودن خروجی)

خوبی این روش

سری کردن ال ای دی ها راحته و خیلی سریع میتونیم یه تابلو ببندیم
        barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

بچه ها سلام روش های دیگه هم ترکیبی از این روش هایی هست که گفتم
          به روش زیر توجه کنید
          ولتاژ کاری ال ای دی ها 2 ولت هستش
          خب!
          شش عدد با هم سری میکنیم و بعد تمام سری ها رو با هم موازی میکنیم بدون مقاومت
          در آخر یه مقاومت وات بالا بزارید برای کل ال ای دی
          وات بالا دیگه بستگی داره به توانی که باید داخل مقاومت تلف بشه
          مثلا جریانشو میگیرید و ولتاژی هم که دو سر مقاومت می افته رو میگیرید با ولتمتر
          سپس جریان در ولتاژ میشه توان مقاومت

خب مقدار مقاومت هم بسته به تعداد ال ای دی هایی هست که با هم موازی هست
          این روش خوب و سریع هستش
          من هر وقت نمیرسم تابلوهامو سر موقع تحویل بدم مقاومت برای هر شاخه نمیزارم و در آخر یه دونه میزارم
          این هم یه عکس از این روش
          البته در آخر یه مقاومت گذاشتم

توی امیتر ترانزیستور گذاشتم مقاومته رو
          یعنی اینکه یه سر مقاومت به امیتر وصله و یه سرش به زمین :nerd:

barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

تجربه دوستان
            برای اینکه توان کمتری تلف بشه در ساخت تابلو های ال ای دی میتونید
            برای ال ای دی های قرمز با ولتاژکاری دو تا دو و دو دهم
            شش عدد ال ای دی سری کنید به همراه یه مقاومت یک اهم و سپس همه رو با هم موازی کنید
            barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی باغبانزاده
              تجربه دوستان
              برای اینکه توان کمتری تلف بشه در ساخت تابلو های ال ای دی میتونید
              برای ال ای دی های قرمز با ولتاژکاری دو تا دو و دو دهم
              شش عدد ال ای دی سری کنید به همراه یه مقاومت یک اهم و سپس همه رو با هم موازی کنید

البته اینو هم بگم که اگه از ترانزیستور تی آی پی استفاده کنی نیم ولت ولتاژ کم میشه و باعث میشه نور خیلی افت کنه پس از ماسفت استفاده کنید
              barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

سلام یه تجربه دیگه
                تابلوهایی که امکان داره خیس شوند و یا توی اب و هوای مرطوب باشند ، سیم های پشت تابلو رو رنگ بزنید تا بد از چند ماه قطع نشود.
                تابلوییی برای یکی از مشتری ها نصب کردم البته پشت شیشه نمیدونم از کجا آب به تابلو میریخته بعد سه ماه آورد گفت "همش سوخته و گمون میکنم آب ریخته " :angry: :angry:
                وقتی نگاه کردم دیدم هنوز خیسه پایه های ال ای دی ها زنگ زده و با یه حرکت دادن کوچک قطع میشوند.

اگه بتونید اول رنگ جلا بزنید و بعد رنگ بزنید خیلی بهتره و عایق هم میشود :nerd: :nerd:
                barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

سلام مجدد
                  بچه ها خوبین
                  بعضی از بچه ها از من سوال میپرسن وقتی تابلو میسازیم چند تا ال ای دی اضافه میاریم
                  مثلا سه تا سه تا سری میکنم که یه دونه در آخر اضافه میاد
                  این یه دونه ال ای دی رو چیکار کنیم که تفاوت نوری نداشته باشیم
                  خب
                  جواب اینه که با ال ای دی کناری موازی کنید
                  به همین سادگی و به همین خوشمزگی
                  این هم عکس برای بهتر فهمیدن مطلب
                  barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

سلام به همه دوستان گلم
                    میخام در مورد تابلوهای ضد آب و بیرون مغازه بحرفم براتون

خب
                    بعضی از مشتری ها دوست دارند تابلو رو بیرون مغازه توی یه قاب بزنن تا بیشتر جلب توجه کنه

چند نکته رو باید دقت کنید.
                    1_ اینکه جنس شاسی کار ( همونی که ال ای دی ها روشون سوار میشن ) حتما از جنس پلکسی باشه
                    2_ بعد از اتمام کار از پشت پایه های ال ای دی رو با رنگ چند بار رنگ بزنید. ( جلوگیری از زنگ زدگی و قطع پایه ها )
                    3_ در آخر پشت تابلو رو آب بندی کنید با چسب آکواریوم

این هم چند تا کار

نمای داخلی

و این هم ویدیو
                    http://www.aparat.com/v/ZirmJ
                    barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

سلام به همه
                      بر خود واجب دونستم این مطلب رو بگم
                      دوستانی که تابلو ثابت یا روان میسازند سیم تغذیه ای که از تابلو میاد بیرون حتما برای برق شهر باشه
                      چون مشتری دوست دارند تابلو رو به دوستاشون نشون بدن ممکنه در نبود شما به برق بزنند

یا اگر هم سیم غیر دویست وبیست میارید بیرون حتما با چسب برق سیم رو عایق کنید و یا فیش بزنید سر سیم کسی به برق نزنه
                      مثال بزنم خوب بفهمید
                      یکی از بچه های سایت یک تابلو روان ساخته بود که به دلیل نبود فضای کافی در قاب مجبور شده بود تغذیه تابلو رو بیرون قاب نصب نماید قبل از نصب تغذیه پنج ولت مشتری تابلو رو به برق زده بود و باعث شده بود همه چی بسوزه
                      مثال بعدی تابلوی ثابت خودم
                      تابلو رو آماده کردم و برای نصب بردم برای نصب و.. بعد از چسب زدن و ... چند ساعتی برای اینکه چسب کاری ها خشک بشه لازم بود
                      رفتم مغازه یه چند ساعت دیگه برای نصب بیام که دیدم تابلو رو بدون تغذیه دوازده ولت مستقیم زدن به برق
                      کل ال ای دی ها سوخته بود :angry: :angry: :angry: :angry:
                      اینو هم بگم که
                      خیلی از بچه ها دوست دارند بدونن تابلو ال ای دی با ورودی دوازده ولت را بدون اداپتور مستقیم به دویست وبیست بدی چه اتفاقی میافته ( خودم خیلی دوست داشتم بدونم) فکر میکردم شاید ال ای دی ها کلاهکشون بپره :rolleyes:
                      ولی
                      تمام ال ای دی ها اتصال کوتاه شده بود و مقاومت اتصال باز
                      یعنی ال ای دی ها مثل سیم شده بودند و مقاومت هم بی نهایت شده بود
                      barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

بچه ها سلام
                        حالتون خوبه
                        برای اینکه بدونید چه تعداد ال ای دی چقدر جریان میخاد خب
                        شما باید ببینید چند تا شاخه سری دارید ؟.
                        مثلا من صد تا شاخه سری دارم
                        حالا جریان یه شاخه ال ای دی چقدره ؟؟
                        مثلا من هر شاخه جریانشو ده میلی آمپر گرفتم
                        پس میشه تعداد شاخه ضربدر جریان یک شاخه به اضافه ی یک مقدار تلرانس
                        یه کار دیگم میتونید بکنید میتونید جریان همه شاخه ها رو با هم جمع کنید که این کار با کار بالایی فرقی نداره

در آخر اگه جریان کل شما شد یک آمپر ، اینو بدونید که تغذیه ای که از بازار تهیه میکنید وقتی میگن دوازده یک آمپر
                        این یک آمپر ، یک آمپر واقعی نیستش
                        خیلی خوب باشه 0.8 آمپر جریان میده
                        پس شما باید یک آمپر بیشتر بگیری
                        پس میشه دوازده دو آمپر

یه نکته ای دیگه بگم اینکه هر جایی ال ای دی به ال ای دی کناری گیر میکنه اونو با استفاده از سوهان بسابونید
                        barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

سلام
                          خیلی از بچه ها ازمن سوال میپرسن بهترین روش کدوم هست
                          به نظر من روش سری و سپس موازی با یک مقاومت در آخر بهترین روش هستش
                          پاسخ شماره 4
                          :applause:
                          سرعت کار بالاست من توی یه روز نزدیک 6 متر کار زدم با این روش ولی با روش ها پاسخ شماره 1 میتونم سه متر تا چهار متر کار بزنم توی یک روز
                          barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

بچه ها سلام
                            تابلو چرخانی که صحبتشو میکردم اینه
                            http://www.aparat.com/v/Q2Gip
                            barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

چند نکته رو باید دقت کنید.
                              1_ اینکه جنس شاسی کار ( همونی که ال ای دی ها روشون سوار میشن ) حتما از جنس پلکسی باشه
                              2_ بعد از اتمام کار از پشت پایه های ال ای دی رو با رنگ چند بار رنگ بزنید. ( جلوگیری از زنگ زدگی و قطع پایه ها )
                              3_ در آخر پشت تابلو رو آب بندی کنید با چسب آکواریوم
                              ممنون بابت آموزش کامل و دقیقت مجتبی جان
                              خوب یه سوال فقط برام پیش اومده
                              وقتی پشت طرح رو برای ضد آب کردن بخوایم رنگ بزنیم یا ضد زنگ بزنیم یا هرچی دیگه....
                              اون رنگ ها از اون طرف طرح بیرون نمیزنه ؟
                              یعنی از سوراخ های LED رد نمیشه و از زیر LED ها بیرون بزنه ؟
                              شما براتون پیش نیومده ؟
                              فوت و فن خاصی داره برای جلوگیری از این اتفاق ؟
                              هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X