اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در شبکه کردن چند میکرو با rs485 و ماژول های hmr-t

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در شبکه کردن چند میکرو با rs485 و ماژول های hmr-t

سلام دوستان
    چند وقتیه قصد دارم واسه یک کاری چندتا میکرو atmega8 رو با هم شبکه کنم . فاصلشون هم از هم ممکنه از 10 متر تا 100 متر تغییر کنه ....
    میخوام به این شکل باشه که یک میکرو به عنوان مستر و بقیه به عنوان slave باشن ... با اضافه شدن هر slave مستر تشخیص بده که یک slave جدید وارد باس شده .. حالا این slave ها میتونن هرکدوم یک کار خاصی رو انجام بدن ممکنه یکی چندتا سنسور های دما روش باشه و اون هارو کنترل کنه و اطلاعات خاصی رو به مستر بفرسته ، یکی یک موتورو فرمان بده و یکی....

واسه همه اینا میخوام یک شناسه بزارم که خودشونو به مستر معرفی کنن(که مستر بدونه کی چیکار میکنه و چه دستوراتی باید بهشون بده)...

در بعضی مناطق هم لازمه این ارتباط بدون سیم باشه با ماژولهای hmr-t ....

خودم یک فکرایی کردم آماتوری ولی میخوام ببینم کار اصولیش چطوریه با همین rs485 هم باشه که از نظر مسافت مشکلی پیش نیاد.

- من از ماژول های جداگونه ای که فرستنده جداس گیرنده هم جداس (hmr , hmt 915mhz)استفاده کردم ولی ان گیرنده من خیلی خیلی نویز داره (یه سری داده های بی ربط به rx میکروم میفرستته اطلاعاتم توش گم میشه.....(بعضی جاها نوشتن این ماژولا همین جورین خیلی ها هم اصلا باهاش مشکلی ندارن....) :angry:
    لینک تاپیکی که باز کردم :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=75423
    بگذریم... :cry2:

یک تاپیکی هست راجب پروژه:شبکه کردن میکروکنترلرها(Client-Server) اگه ندیدین یه نگاهی بهش بندازین
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60568

امیدوارم اساتید کمک کنن یک نتیجه خوبی بگیریم چون این موضوع واسه من که حیاتیه واسه بقیه دوستان هم حتما جالب و کاربردی میتونه باشه
    تو این موضوع خیلی سوال دارم دوستان نظر بدن من دونه دونه بپرسم زیاد شلوغ نشه :redface:
    دوستان لطفا مثال اگه میرنین کدویژنی باشه و اگه فک میکنین شماتیکی دارین که ممکنه به دردم بخوره به اشتراک بزارین
    در آخر که به نتیجه رسیدم همه مستندات رو یک جا میکنم تا همه بتونن استفاده کنن
    از لطفتون سپاس گذارم :nerd:

پاسخ : کمک در شبکه کردن چند میکرو با rs485 و ماژول های hmr-t

در مورد 485 که مشکلی نخواهید داشت من اینکار رو کردم و الان هم پروژه داره براحتی کار می کنه
    ولی در مورد این hmt و r ها اصلا من نتونستم حتی یک بایت هم بفرستم و بگیرم در صورتیکه با hmtr براحتی کار می کنن البته شبکه نکردم اونها رو و شبکه رو با همون 485 درست کردم .
    اگر می خواید من در مورد 485 کمکتون می کنم.

دیدگاه

سلام،شما اگر ارتباط امن و مطمئن بیسیم احتیاج دارید از ماژول DRF4432D20 از شرکت DORJI استفاده کنید که از 433 تا 915 مگاهرتز میشه فرکانسشو عوض کرد،فقط یه کم گرونه،اما ارتباطش سریال هست و از طریق پایه های RX ,TX میتونید به میکرو وصل کنید.میتونید از قروشگاه آر-اف در تهران پاساژ فرقانی تهیه کنید.برای اطلاعات بیشتر دیتاشیت ببینید.
      :nice:

دیدگاه

یزرگترین مشکل من هم همین قیمت تمام شده است
        hmt و hmr قیمت خوبی دارند ولی حتی یک بایت هم نمی تونم بفرستم و بگیرم
        وقتی هر دو طرف فرستنده و گیرنده hmtr هستند راحت دیتاها رو می گیرم و می فرستم ولی وقتیکه
        حتی در گیرنده hmtr گذاشتم و با فرستنده hmt می فرستم حتی یک بایت هم نمیاد که حالا نویز باشه یا دیتا

یک اشکال اساسی دارم که نمی دونم کجاست !!

دیدگاه

در ادامه فرمایشات دوستان اظافه کنم جدا از بحث فزیکال لایر
          هر انتخابی که کردید بحث پروتوکول و تشخیص خطای نرم اقزاری
          را فراموش نکنید .

در باره 485 همون طور که داریوش گفته مشکلی نخواهی داشت (1200m
          حداکثر طول شبکه میتونه باشه ) . پیشنهاد میکنم باست رو ایزوله کنی IL485
          مقاومت pull up و pull down و مقاوت باس رو هم فراموش نکن.

یزرگترین مشکل من هم همین قیمت تمام شده است
          اگر پروژه صنعتی حرفتون یه مقداری عجیبه !
          از جمله ی رفتگان این راه دراز
          باز آمده ای کو که به ما گوید راز
          هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
          چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mori64
            در ادامه فرمایشات دوستان اظافه کنم جدا از بحث فزیکال لایر
            هر انتخابی که کردید بحث پروتوکول و تشخیص خطای نرم اقزاری
            را فراموش نکنید .

در باره 485 همون طور که داریوش گفته مشکلی نخواهی داشت (1200m
            حداکثر طول شبکه میتونه باشه ) . پیشنهاد میکنم باست رو ایزوله کنی IL485
            مقاومت pull up و pull down و مقاوت باس رو هم فراموش نکن.
            اگر پروژه صنعتی حرفتون یه مقداری عجیبه !
            سلام به همگی از توجهتون ممنونم . منم به این نتیجه رسیدم که از hmtr استفاده کنم تا اینکه سر ارسال و دریافت اطلاعات کلنجار نداشته باشم..... :redface:

امکانش هس راجب ایزوله کردن خط بیشتر توضیح بدین؟چون نباید با اتصالات rs485 به هم واسه داده ها مشکلی پیش بیاد...
            قراره برای جاهایی که از سیم استفاده نشه یک ارتیاط بی سیم ایجاد بشه که نقش پل ارتباطی رو داشته باشه...

در مورد 485 که مشکلی نخواهید داشت من اینکار رو کردم و الان هم پروژه داره براحتی کار می کنه
            ولی در مورد این hmt و r ها اصلا من نتونستم حتی یک بایت هم بفرستم و بگیرم در صورتیکه با hmtr براحتی کار می کنن البته شبکه نکردم اونها رو و شبکه رو با همون 485 درست کردم .
            اگر می خواید من در مورد 485 کمکتون می کنم.
            از آقا داریوش هم خیلی ممنون میشم اگه تجربه خودشو به منم انتقال بده اگه امکانش هس نمونه ای بزاری منم تست کنم چون کارم فعلا در حد طرح هست باید همچیو جمع کنم و بعد شروع به انجامش بدم...

از آقا مجید هم ممنونم ولی قیمت این ماژول 76 ایناست یکم خرج میره بالا :rolleyes:

دیدگاه

پاسخ : کمک در شبکه کردن چند میکرو با rs485 و ماژول ه

دوستان من یک پروژه آماده شبکه کردن 4 میکرو که یکی از دوستان توی تاپیک ها به اشتراک گذاشتن رو میزارم .

http://uplod.ir/6r694djhbnzw/Temperature_RS-485.rar.htm

میشه راهنمایی کنین چطور ماژول hmrt هارو استفاده کنم کناره rs485 ؟ چون اگه rs232 بود به راحتی rx tx هارو به ماژول وصل میکردیم و بیسیم میشد ولی توی rs485 دو پایه دیگه هم برای سوییچ کردن به حالت ارسال و دریافت هست ...
              به فکر خودم رسید که یه atmega8 با یک ماژول بزارم ، اول تو حالت دریافت باشه ، وقتی داده ای اومد بره به حالت ارسال و اونو ارسال کنه.... غیر این کاره دیگه ای مییشه کرد؟
              توی سیم کشی جتما باید کابل تک مفتوله باشه؟ من میخوام 2 سیم ولتاژ و دو سیم rs485 رو با هم بکشم مثل یه کابل 1x4 ... میشه ؟

دیدگاه

دوستان من یک پروژه آماده شبکه کردن 4 میکرو که یکی از دوستان توی تاپیک ها به اشتراک گذاشتن رو میزارم .

http://uplod.ir/6r694djhbnzw/Temperature_RS-485.rar.htm
                شما توی این پروژتون هر چی که من می خواستم یگم رو گفتید و تقریبا کامل و مفیده
                فقط یک نکته رو تاکید کنم که حتما پایه کنترل 485 در همه صفر باشه و هر لحظه که نیاز به ارسال بود 1 بشه و بعدش بلافاصله صفر بشه و هیچ دوتایی با هم 1 نشه به هیج عنوان و از این نظر فرقی بین مستر و اسلیو نیست
                و البته تمام دستگاههاس اسلیو حتما شماره داشته باشند ( بصورت نرم افزاری یا سخت افزاری) و در سیستم یک مستر داشته باشد .
                موفق باشد اگه مشکلی بود من در خدمت هستم.

دیدگاه

میشه بگین چطور وایرلسش کنم؟یعنی جاهایی که میخوام بیسیم باشه با توجه به اینکه rs485 استفاده میکنم...
                  و کابل کشی توی سالن ... میشه یک کابل 4 در 1 بکشم که هم ولتاژ رو انتقال بدم هم rs485 ؟

برای بیسیم کردن این به ذهنم رسید که توی جایی که میخواد ارتباط بیسیم شکل بگیره دوتا میکرو بزارم . که این دوتا با spi باهم اطلاعات رد و بدل کنن. یکی به شبکه rs485 وصل باشه دیگری هم به hmrt .در حالت عادی میکرو اولی در حال گوش کردن باشه و هرچی اومد بده به میکرویه دومی که اونارو با استفاده از ماژول hmrt ارسال کنه ...
                  طرف دیگه هم دقیقا همینجوری باشه ماژول به یک میکرو و اون میکرو با spi به میکرویی که به شبکه rs485 وصل هس متصل بشه
                  به نظر شما اشتباهه؟کاره دیگه ای هم میشه کرد؟

دیدگاه

دوستان هیچکی راجب ایزوله کردن هیچی نگفتا.... :sad:
                    واسه بدون سیم کردنش هم چاره ای اندیشیدم بعدا میزارم... :nerd:
                    1-میتونم از کابل 4 رشته با شیلد استفاده کنم دوسیم ولتاژ12 ولت و دو سیم rs485 رو کابل کشی کنم؟ مشکلی پیش نمیاد ؟
                    2-max485 با adm 485 فرق داره ؟max 485 Low Power Transmitter / Receiver و amd485 TRANSCEIVER, RS485 یعنی چی تویه یک سایتی نوشته بود، فرق دارن؟
                    3- توی یک پروژه دیگه دیدم قبل از پایه های ro و di گیت not گذاشته و بعد به rx tx میکرو داده....، گیت ناتش واسه چی بوده؟! max487 بود.
                    4- توی دیتا شیت مقاومت بین a, b گذاشته .اینارو باید گذاشت ؟ یا مقاومت های بالابری که یکی از دوستان گفت... چطور محاسبه کنم ؟ یجور میخوام باشه تو هر رنج مسافتی جواب بده از 50 سانت گرفته تا 100 متر... :redface:

یکی همت کنه یه توضیح بده ممنون میشم

دیدگاه

دوستان هیچکی راجب ایزوله کردن هیچی نگفتا....
                      گفتم:
                      پیشنهاد میکنم باست رو ایزوله کنی IL485
                      شما همون il485 رو گوگل کردی ؟ نکردی دیگه .
                      1-میتونم از کابل 4 رشته با شیلد استفاده کنم دوسیم ولتاژ12 ولت و دو سیم rs485 رو کابل کشی کنم؟ مشکلی پیش نمیاد ؟
                      نه مشکلی نیست .کابلت twisted pair باشه بهتره
                      2-max485 با adm 485 فرق داره ؟max 485 Low Power Transmitter / Receiver و amd485 TRANSCEIVER, RS485 یعنی چی تویه یک سایتی نوشته بود، فرق دارن؟
                      نمیدونم من همیشه adm استفاده میکنم فکر نمیکنم فرق داشته باشن .
                      پین 2و 3 رو به هم وصل کن وقتی میخای بفرستی یکش کن (transmit)، وقتی نمیفرستی هم صفر کن(recive)
                      4- توی دیتا شیت مقاومت بین a, b گذاشته .اینارو باید گذاشت ؟ یا مقاومت های بالابری که یکی از دوستان گفت... چطور محاسبه کنم ؟ یجور میخوام باشه تو هر رنج مسافتی جواب بده از 50 سانت گرفته تا 100 متر...
                      برو تو سایت il485 کلی داکیومنت و فیلم هست و توضیح داده .

راستی یه کم گرون در میاد il485 جوان میده 24 تومان و یه dc 2 dc هم میخواد 16 تومان
                      برای بار دوم هم روی پروتکل تاکیید میکنم.
                      ا

دیدگاه

سلام mori64 جان.ممنون
                        راستش اون موقع منظورتو نفهمیده بودم الان سرچ کردم فقط دیتاشیتش اومد منظورت از سایت کدوم سایت بود؟ :sad:
                        میشه راجبش توضیح بدی یا سایت داری واسم بزاری؟
                        مبدل dc - dc12 میخواستم استفاده کنم واسه کل مدارم ولی از کجا بگیرم ؟ اینترنتی میتونم بگیرم؟

من یکجا خوندم که :
                        RS485 میتونن به صورت FullDuplex انتقال اطلاعات داشته باشیم .
                        ولی max485 اینارو که باید با پایه فعال ساز ببریم به حالت ارسال و دریافت . چطور همزمان انجام میشه؟ تو دیتاشیتش ایسی دیگه ای هم بود این دوتا پایه رو نداشته باشه.... از اونا باید استفاده بشه ؟max488 max490 :redface:

دیدگاه

راستش اون موقع منظورتو نفهمیده بودم الان سرچ کردم فقط دیتاشیتش اومد منظورت از سایت کدوم سایت بود؟
                          آخرین صفحه همون دیتاشیت نوشته :
                          NVE Corporation
                          11409 Valley View Road
                          Eden Prairie, MN 55344-3617 USA
                          Telephone: (952) 829-9217
                          Fax: (952) 829-9189
                          Internet: www.nve.com
                          e-mail: isoinfo@nve.com
                          http://www.nve.com/isoapps-485.php
                          http://www.nve.com/isoapps-reference.php
                          http://www.nve.com/isoFAQ.php
                          این تنها یکی از راه رهای ایزوله کردن.
                          مبدل dc - dc12 میخواستم استفاده کنم واسه کل مدارم ولی از کجا بگیرم ؟ اینترنتی میتونم بگیرم؟
                          ولتاژ ماکزیمم il485 هغت ولت .MAU202 یه dc2dc 5 ولته .
                          RS485 میتونن به صورت FullDuplex انتقال اطلاعات داشته باشیم .
                          میشه rs422 که 4 سیم است .
                          تو دیتاشیتش ایسی دیگه ای هم بود این دوتا پایه رو نداشته باشه.... از اونا باید استفاده بشه ؟max488 max490
                          متوجه منظورت نشدم.

دیدگاه

منظورم پایه های de و re بود که amd رو به حالت ارسال و دریافت میبرن....
                            توی دیتاشیت واسه max488 max490 ها نذاشته این پایه هارو...
                            یک سوال دیگه :
                            واسه جلوگیری از تداخل باید همیشه اسلو ها بعد از درخواست مستر ها اطلاعات رو بفرستن . میخوام یک سیم دیگه هم به وقفه خارجی همه میکروها متصل کنم که هروقت مستر درخواستی داشت اول این پایه 1 بشه به عنوان busy بودن مستر و در سلو ها روتین وقفه اجرا بشه . بعد در مد دریافت قرار بگیرن و تمام داده هایی که در حال ارسال بود کنسل بشه .
                            ممکنه یکی داره اطلاعاتیرو میفرسته دگ .... حالا این کنسل کردنشو چطور نجام بدم ؟ تنظیمات رجستر سریال رو 00 کنم و دوباره بارگذاری کنم حالت کنسل شدن رو انجام میده ؟ دادهایی که در باس ارسال بودن متوقف میشن؟
                            اینی که گفتم درسته ؟ یا نه :sad:

اگه هم مستر هم اسلو توی جالت ارسال باشن سر اطلاعاتی که میفرستن چی میاد ؟

دیدگاه

سلام
                              کسی اطلاع داره پورت سریال کامپیوتر های خانگی چیه؟ RS232 یا ویا RS485?
                              چه طور میشه با RS485 با رایانه و میکرو ارتباط برقرار کرد؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X