اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با نحوه کنترل led با منبع تغذیه جریان ثابت بوسیله pwm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با نحوه کنترل led با منبع تغذیه جریان ثابت بوسیله pwm

با سلام خدمت همه دوستان و اساتید الکترونیک

حدود یکسال پیش یک پروژه نورپردازی رو نمای یک ساختمون انجام دادم. تمامش هم والواشر 1W کار کردم. تو تمامی والواشر ها 25 تا led به هم سری شدن و منبع تغذیه شون هم جریان ثابته.
    حالا من میخوام این والواشر هارو با pwm کنترل کنم و همه چی حله جز یک مشکل بزرگ، اونم اینه که این منبع تغذیه ها ولتاژشون متغیر و زمانی که من مدار کنترلر رو بینشون قرار میدم led ها شروع به چشمک زدن میکنن و اصلا کنترل نمیشن oo::angry:

عکس درایور:
    شماتیک مدار:
    سوال من اینه که آیا میشه یک جوری ولتاژ خروجی منابع تغذیه جریان ثابت رو به وسیله یک مدار یا هر چیزی ثابت کرد؟
    ویا کلا من چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟ چطور میتونم این led هارو کنترل کنم بدون هیچ مشکلی؟ :cry: :question:

لطفا کمکم کنید دیگه هیچی به مغزم نمیرسه... :cry:

با تشکر از کمک شما، امین

پاسخ : مشکل با نحوه کنترل led با منبع تغذیه جریان ثابت بوسیله pwm

خروجی این درایور ها پالسی هست....یعنی اون جریان صاف dc که شما میدین نیست !
    حالا شما میخواین منفی اون رو با pwm کنترل کنید...نمیشه داداش ...نمیشه
    فقط سرعت پالس کم میشه که خودتونم گفتین شروع به چشمک زدن میکنه

پس مشگل شما به این دلیل هست
    ولی راه حلی الان به ذهنم نمیرسه
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin behravan
      با سلام خدمت همه دوستان و اساتید الکترونیک

حدود یکسال پیش یک پروژه نورپردازی رو نمای یک ساختمون انجام دادم. تمامش هم والواشر 1W کار کردم. تو تمامی والواشر ها 25 تا led به هم سری شدن و منبع تغذیه شون هم جریان ثابته.
      حالا من میخوام این والواشر هارو با pwm کنترل کنم و همه چی حله جز یک مشکل بزرگ، اونم اینه که این منبع تغذیه ها ولتاژشون متغیر و زمانی که من مدار کنترلر رو بینشون قرار میدم led ها شروع به چشمک زدن میکنن و اصلا کنترل نمیشن oo::angry:

عکس درایور:
      شماتیک مدار:
      سوال من اینه که آیا میشه یک جوری ولتاژ خروجی منابع تغذیه جریان ثابت رو به وسیله یک مدار یا هر چیزی ثابت کرد؟
      ویا کلا من چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟ چطور میتونم این led هارو کنترل کنم بدون هیچ مشکلی؟ :cry: :question:

لطفا کمکم کنید دیگه هیچی به مغزم نمیرسه... :cry:

با تشکر از کمک شما، امین
      سلام دوست عزیز ..... نور منابعی مثل والواشر رو باید با منبع جریان کنترل کنی .... یعنی یک منبع ولتاژ داشته باشی و با یک آی سی کنترل جریان میتونی جریانشو کنترل کنی ... نتیجش کنترل نور....

دیدگاه

سلام.مشکله دوستمون رو من میدونم چیه ایشون میخوان با PWM نوره ال ای دی ها رو کم و زیاد کنن یا مثلا یک رقصه نوری ایجاد بکنن. منم به این مشکل برخوردم و تا حالا هنوز حلش نکردم.منتها من اومدم به جای اون درایوره ال ای دی از منبع ولتاژ استفاده کردم با مقاومت.و برای اینکه کمتر انرژی توی مقاومت هدر بره اومدم تفاوت ولتاژ رو با ولتاژه مورد نیازه ال ای دی ها بسیار کم کردم که توی مقاومت توانه کمی تلف بشه و از مقاومت یک هشتم وات استفاده کردم.بذار مثالی بزنم مثلا اگه قرار بود سه تا ال ای دیه یک وات رو که سری شدن باهش روشن کنم (با میکرو و PWM) اومدم از منبعه ولتاژ حدوده ده ولت استفاده کردم (به جای 12 ولت)که فقط حدوده چند دهم ولت در مقاومت افت پیدا کنه مثلا اگه دو دهم افت پیدا کنه در 330 میلی جریانه عبوری میشه حدودع 0.06 وات اتلاف. و من چون خودم سوئیچینگ میسازم طوری ولتاژه خروجی سوئیچینگ رو تنظیم کردم که توان بسیار کمی در مقاومت تلف بشه.البته خودم دنباله راهی هستم که بشه با درایوره ال ای دی (خروجی جریان) و میکرو با ال ای دی ها کار کرد ولی هنوز به نتیجه ای نرسیدم.موفق باشین.
        ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام دوست عزیز ..... نور منابعی مثل والواشر رو باید با منبع جریان کنترل کنی .... یعنی یک منبع ولتاژ داشته باشی و با یک آی سی کنترل جریان میتونی جریانشو کنترل کنی ... نتیجش کنترل نور....
          با تشکر از پاسخ دوستان
          آقای microprocesor_2002 میشه یکم بیشتر توضیخ بدین، :redface: من الان درایور و led هام عین همون عکسه، اینطور که شما گفتید من چطور میتونم جریان خروجی این درایور رو کنترل کنم. :cry2:
          لطفا راهنمایی کنید oo:
          خیلی ممنون از کمکتون، امین :job:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin behravan
            با تشکر از پاسخ دوستان
            آقای microprocesor_2002 میشه یکم بیشتر توضیخ بدین، :redface: من الان درایور و led هام عین همون عکسه، اینطور که شما گفتید من چطور میتونم جریان خروجی این درایور رو کنترل کنم. :cry2:
            لطفا راهنمایی کنید oo:
            خیلی ممنون از کمکتون، امین :job:
            سلام به همه ...
            ببین برای نغییر نور ledهای والواشر از این نوع led driver استفاده نمی کنن ... با ای سی های کنترل جریان این کار رو انجام میدن .... مثلا LM3404HV که شرکت پایا الکترونیک داره ... این ای سی یک ورودی PWM داره و یک مقاومت کنترل جریان ... اون مقاومت حداکثر جریان خروجی رو مشخص میکته ... مقدار PWM هم نور led رو کم و زیاد میکنه .... مثلا برای والواشری که 12 عدد ال ای دی پاور 1 وات داره یک منبع تغدیه 48 ولت 0.5 آمپر کفایت میکنه .... به دیتا شیت این آی سی نگاهی بندازی همه چی دستت میاد .... من مدارات تغییر نور زیادی با این ای سی درست کردم ... و از این ای سی تو خیلی از پروژکتورهای مارک معروف استفاده شده ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microprocesor_2002
              سلام به همه ...
              ببین برای نغییر نور ledهای والواشر از این نوع led driver استفاده نمی کنن ... با ای سی های کنترل جریان این کار رو انجام میدن .... مثلا LM3404HV که شرکت پایا الکترونیک داره ... این ای سی یک ورودی PWM داره و یک مقاومت کنترل جریان ... اون مقاومت حداکثر جریان خروجی رو مشخص میکته ... مقدار PWM هم نور led رو کم و زیاد میکنه .... مثلا برای والواشری که 12 عدد ال ای دی پاور 1 وات داره یک منبع تغدیه 48 ولت 0.5 آمپر کفایت میکنه .... به دیتا شیت این آی سی نگاهی بندازی همه چی دستت میاد .... من مدارات تغییر نور زیادی با این ای سی درست کردم ... و از این ای سی تو خیلی از پروژکتورهای مارک معروف استفاده شده ....
              با سلام و تشکر از شما
              دیتا شیت این آیسی رو نگاه کردم دستتون درد نکنه چیز باحالی، فقط چندا سوال دیگه ازتون دارم:

1-من 24 تا LED سری شده باهم دارم که روی یک بردن، و حداقل 80V لازم دارن تا کار کنن، ولی خروجی این آیسی حداکثر تا 35 ولت میده، شما که با این جور آیسی ها کار کردین راهنمایی کنین آیا آِسی دیگه ای باید استفاده کنم؟یا راهی هست تا همینو یک کاریش کنم.؟ :question:

2-این درایوری که عکسش رو گذاشتم امکان داره توش یک چنین آیسی باشه که یک پایه کنترل داشته باشه یا نه؟ :rolleyes:

3-نمیشه این آیسی رو تو خروجی همین درایوری که دارم یه جور وصل کرد چون نمیخوام منبع جدا بخرم از اینا خیلی دارم؟

با تشکر از کمک شما،امین :job:

دیدگاه

دوست عزیز منبع تغذیه شما از نوع کنترل جریانه (همونطوری که خودتون گفتین). فقط کافیه جریان اظافی رو خودتون بکشین.
                یه سلف و دیود و ماسفت رو بصورت باک ببندید رو با یک مقاومت که در حالت اتصال مستقیم تمام جریان منبع رو بگیره با تمام ال ای دی ها سری بکنید. در این حالت شما وقتی دیوتی سایکلتون صفره طبق قانون kcl تمام جریان منبع به ال ای دی ها میره و وقتی دیوتی سایکل حداکثره بازم طبق قانون kcl به این دلیل که مقاومت طوری انتخاب شده که تمام جریان منبع رو دریافت بکنه هیج جریانی از ال ای دی ها نمیگذره. پس خاموش میشن. و طبق همین استدلال اگه دیوتی سایکل 50 درصد باشه نور نصف میشه. اگه منبع ولتاژ بود میشد با مدار خودت جواب بگیری. ولی منبع جریانه و رگولاتور باید به صورت موازی کار بکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                  دوست عزیز منبع تغذیه شما از نوع کنترل جریانه (همونطوری که خودتون گفتین). فقط کافیه جریان اظافی رو خودتون بکشین.
                  یه سلف و دیود و ماسفت رو بصورت باک ببندید رو با یک مقاومت که در حالت اتصال مستقیم تمام جریان منبع رو بگیره با تمام ال ای دی ها سری بکنید. در این حالت شما وقتی دیوتی سایکلتون صفره طبق قانون kcl تمام جریان منبع به ال ای دی ها میره و وقتی دیوتی سایکل حداکثره بازم طبق قانون kcl به این دلیل که مقاومت طوری انتخاب شده که تمام جریان منبع رو دریافت بکنه هیج جریانی از ال ای دی ها نمیگذره. پس خاموش میشن. و طبق همین استدلال اگه دیوتی سایکل 50 درصد باشه نور نصف میشه. اگه منبع ولتاژ بود میشد با مدار خودت جواب بگیری. ولی منبع جریانه و رگولاتور باید به صورت موازی کار بکنه.
                  آقا مهدی قربون کلامت :applause:
                  میشه یکم راهنمایی کنید من از منابع سوئیچینگ اطلاعات زیادی ندارم، تو نت سرچ کردم این شماتیکو پیدا کردم http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/abw_e.png
                  اگه شما خودتون شماتیکی داری که بدردم بخوره یه دنیا ممنونتون میشم.
                  و اگه میشه یکم رو نحوه اتصالش بهم توضیح بدین و اون قسمت که نوشتین "رگولاتور باید به صورت موازی کار بکنه." منظورتون همون رگولاتور buck هست؟
                  اگه میشه کمکم کنین، یک دنیا ممنون :wow: :job:

[move] :question:[/move]

دیدگاه

http://upload.tehran98.com/img1/hek3axdt9dl1gxxo29a5.jpg

مقدار مقاومت رو طوری انتخاب کن که اگه مستقیم با ال ای دی ها موازیش کردی ولتاژ انقدری پایین بیاد که روشن نشن. البته خیلی هم پایین نیاد.
                    سلف و خازن رو هم بزرگ بگیر. البته نه خیلی.
                    با این مدار به گیت pwm بدی نور کم و زیاد میشه. نسبت عکس دارن.
                    دیود هم از نوع فست باشه.

دیدگاه

سلام به همه مخصوصا آقا مهدی
                      آقا نمیدونم چطور ازتون تشکر کنم من این مسئله رو 20 تا فروم مطرح کردم تو سایتای خارجی و حتی چینی هیچکی نتونست جوابمو بده، خیلی گلی :applause: :applause: :applause:
                      بازم ممنونم، شماتیکی رو که گذاشتین تست میکنم و نتیجه رو بهتون میگم دستتوت درد نکنه.
                      فقط اون مقاومتی رو که گفتین موازی کنم و باید کم نور بشن یعنی مستقیم یه مقاومت رو بذارم دو سر led ها و ناید روشن شن، من تا 1M موازی کردم ولی اتفاقی نیفتاد. اگه میشه راهنمایی کنید. :job:

دیدگاه

1 مگ خیلی زیاده.
                        وقتی تمام ال ای دی ها روشنن ولتاژ خروجی درایور رو اندازه بگیر. جریان رو هم که داری. طبق قانون اهم ولتاژ تقسیم بر جریان میشه مقاومتی که نیاز داری بزاری. مقداری که بدست میاری رو رو به پایین گرد کن. توان بالایی روش تلف میشه. توان مقاومتی که میزاری رو سعی کن حداقل 1.5 برابر توان تلف شده در نظر بگیری که عمرش کم نشه.
                        این مقاومت رو مقتی بدست اوردی موازی کن با ال ای دی ها باید خاموش بشه. اگه نشد یه خورده پایین ترشو بگیر.
                        اگه الکترونیک خوب بلد بودی با یه مدار کنترولر Pwm میشد مقاومت رو حذف کرد. ولی به نظرم برای شما مشکل ساز بشه. بهترین راه اینه که توان رو به صورت حرارت تلف کنید.

دیدگاه

سلام خدمت همه دوستان گل :agree:
                          آقا مهدی من کارایی رو که گفتی انجام دادم و مدار رو طبق عکس زیر سیم بندی کردم اما وقتی pwm میدم به gate هیچ اتفاقی نمیفته ولی وقتی gate رو از خروجی pwm جدا میکنم led ها یواش خاموش میشن و وقتی دوباره وصلش میکنم سریع روشن میشن.
                          بار اول مقاومت دود شد رفت هوا اما بعدش 6w گذاشتم خوب شد. فقط pwm کار نمیکنه، ماسفت کنترلر هم irfp250 هست مشکل از کجاست

قطعات هم به شرح زیره:
                          ماسفت:ifr840
                          سلف:100mH
                          مقاومت:طبق دستورات شده 266.6 که من 260 جور کردم گذاشتم
                          دیود: byd43 فست 53 نانو ثانیه
                          خازن: 330uF 100v بیشتر از این گیر نیومد :sad:

شماتیک: http://upload7.ir/images/22007723487642793833.jpg

خیلی با مرامی در پناه حق

دیدگاه

پاسخ : مشکل با نحوه کنترل led با منبع تغذیه جریا&#1

شاید شاید شاید
                            اینطوری با این تغییرات بشه
                            البته فقط یک حدسه....و امتحانش هم ضرری به مدارتون نمیزنه
                            هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

سلام
                              کار آقای چمنی رو هم انجام دادم ولی وقتی مقاومت رو وصل میکنم led ها کم نور و بعضی مواقع خاموش میشن و مقاومت هم دود میشه میره به هوا oo: oo: oo: :cry: :cry: :cry: :cry:
                              اصلا من وقتی به gate دست میزنم led ها کم نور میشن و باز مقاومت دود میشه میره... :angry: :angry:
                              لطفا کمک کنییید گیج شدم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X