اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار کنترل از راه دور رادیویی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار کنترل از راه دور رادیویی

با سلام بر مهندسین
    میخواستم بدونم این مدار های کنترل از راه دور رادیویی که تا فاصله 50 الی 100 متر را میگیره! چطور مدار هایی هستند!! یعنی ایا از ماژول در ساختشان استفاده میشه؟؟ ایا با میکرو برنامه ریزی میشه؟؟ ایا نمودار شماتیک مدارش به صورت رایگان وجود داره یا تجاری هست؟؟؟
    چند نمونه از این مدار ها به صورت کیت اماه هست ولی قیمتش خیلی گران هست!!مثل :
    http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/48_68/products_id/641/pname/%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D9%88%D8%B1-2-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A6%DB%8C
    یا
    http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/48_68/products_id/226/pname/%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A6%DB%8C

سپاس

پاسخ : مدار کنترل از راه دور رادیویی

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    کسی نیست!!
    هست ولی سوالتون رو باید فروشنده جواب بده.
    1- کی می تونه تضمین کنه که اونقده جواب بده.
    2- معلوم نیست(بیشتر IC های خاص)
    3- شاید!
    4- باید بپرسی

دیدگاه

با کمی دنگ و فنگ و آشنایی با مدارات فرستنده-گیرتده
      خودتم میتونی با هزینه ی یک سوم اونا، همونا رو بسازی!
      (البته بر روی هزار سوراخ و نه PCB)
      تاپیک زیر رو دنبال کن:
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=83209.0

:read:
      1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
      2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
      3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

سایت new kit از pt2272-m4 استفاده کرده. Remote Control Decoder
        این هم توضیحات ساخت (برای 4 رله تا 100 متر) : http://tutorial.cytron.com.my/2012/09/03/remote-control-315mhz
        از ماژول فرستنده ASK استفاده کرده و بقیه ماجرا. با pt2262 کد می کنه با ماژول ارسال می کنه و با pt2272 از کد خارج می کنه و فرمان میده به رله.
        شما از ماژول های بهتر و با فرکانس بالاتر و مدولاسیون بهتر استفاده کن، به برد اضافه میشه. توضیحات لینک بسیار کامله، حتما تا آخراش مطالعه کن.
        از نظر قیمت فکر کنم دیگه نصف بشه

دیدگاه

ممنون از روح الامین
          سوالی که شما پرسیدی چند نکته داشت:
          1: "چطور مدار هایی هستند"
          2: "یعنی ایا از ماژول در ساختشان استفاده میشه"
          3: "ایا با میکرو برنامه ریزی میشه"
          4: "نمودار شماتیک مدارش به صورت رایگان وجود داره یا تجاری هست"
          5: "ولی قیمتش خیلی گران هست"
          اما با توجه به اون لینکی که گذاشتم پاسخ سوالات شما:
          1: اساس فرستنده و گیرنده هاست
          2: لزوما نه
          3: لزوما نه
          4: بله
          5: اگه برای کاری ساده باشه، ارزون درمیاد

شما باید دقیقا بگی که کاربردت چیه؟
          چون میشه مدارهایی بسیار ساده طراحی کرد!
          1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
          2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
          3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

سلام به بزگواران.اگه بخوایم یه فرستنده گیرنده با برد 300 منر تو فضای باز ذاشته باشیم که با اتصال یک سوییچ در محل فرستنده/گیرنده یک رله را فعال کند چگونه امکان پذیر هست.یک نکته مهم اینه که فاصله زمانی بین وصل شدن سوویچ در فرستنده و فعال شدن رله حداکثر 1/200 ثانیه باشد. سپاس

دیدگاه

با سلام بر مهندسین
              میخواستم بدونم این مدار های کنترل از راه دور رادیویی که تا فاصله 50 الی 100 متر را میگیره! چطور مدار هایی هستند!! یعنی ایا از ماژول در ساختشان استفاده میشه؟؟ ایا با میکرو برنامه ریزی میشه؟؟ ایا نمودار شماتیک مدارش به صورت رایگان وجود داره یا تجاری هست؟؟؟
              چند نمونه از این مدار ها به صورت کیت اماه هست ولی قیمتش خیلی گران هست!!مثل :
              http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/48_68/products_id/641/pname/%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D9%88%D8%B1-2-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A6%DB%8C
              یا
              http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/48_68/products_id/226/pname/%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A6%DB%8C

سپاس
              سلام دوست عزیز، این کار بسیار بسیار ساده ای هستش، با اومدن این ماژولهای FSK که معمولا 315mhz هستن، کار انتقال اطلاعات خیلی آسون شده، البته قیمت خیلی کمی دارن، فرستنده و گیرنده، هرکدوم 3500
              بردشم 50 تا 100 متر راحت جواب میده.
              حالا بریم سر بحث راه اندازیش:
              اگه بخوای از آی سی های PT2262 (فرستنده) و PT2272 (گیرنده) استفاده کنی، این آی سی ها میتونن چهارتا خروجی رو فعال و غیر فعال کنن. کارت خیلی خیلی آسون میشه، توی دیتاشیت این آی سی ها نوشته که باید چیکار کنی. این روش بیشتر به درد قطع و وصل چند تا رله معمولی مثلا قفل درب ماشین میخوره. ولی اگه برای کنترل یه ماشین اسباب بازی یا چیزای مث این میخوای نمیتونی از این آی سی ها استفاده کنی. چون این آی سی در یک زمان، فقط میتونه یه خروجی توی گیرنده بده، یعنی اینکه شما نمیتونی همزمان دوتا دکمه رو باهم و بدون تداخل استفاده کنی (مثلا توی ماشین کنترلی نمیتونی وقتی گاز میدی، همزمان فرمونو بچرخونی!)
              برای حل این مساله، یه راه ساده هست و اونم استفاده از یک میکروی کوچیک (مثل mega8) و اتصال اون به ماژول از طریق usart.
              من خودم این روشو خیلی دوس دارم، چون محدودیتی نداره، تعداد کانال هایی که میتونی کنترل کنی خیلی بیشتر میشه و سرعتش هم بیشتره و محدودیتی در مورد کنترل همزمان کانال ها نداره و کار خیلی حرفه ای ازآب درمیاد و برنامه نویسیش هم خیلی خیلی آسونه، اگه یکم C یا بیسیک بلد باشی میتونی توی کمتر از یک روز راش بندازی، فقط یه کم. بلدی دیگه؟
              دستورات مربوط به usart خیلی ساده و خلاصه هستن، بطوری که با یه دستور ساده میتونی اطلاعات رد و بدل کنی. اگه اینترنتو بگردی کلی اطلاعات راجع بهش هست. پس نگران راه اندازیش نباش.

لینک خرید ماژول فرستنده از همین سایت: http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...xd-rf-315.html

لینک خرید ماژول گیرنده از همین سایت: http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...xd-rf-315.html

اگه از جای دیگه خواستی بخری دقت کن که فرستنده و گیرنده باید از یک مدل باشن و فرکانسشون یکی باشه،
              اگه سوالی هست در خدمتم.
              موفق باشی
              انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: متاسفانه میکرو بلد نیستم!! شما شماتیکی از مداری که اماده باشه سراغ داری؟؟؟ که من طبق مدار ببندم!!
                سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: متاسفانه میکرو بلد نیستم!! شما شماتیکی از مداری که اماده باشه سراغ داری؟؟؟ که من طبق مدار ببندم!!
                  سپاس
                  اینم شماتیک، خودم همینو ساختم، در ضمن پایه های 1 تا 8 در هردو آی سی جهت رمز گذاری هست و اصطلاحا" پایه های آدرس هستن، هر یک از این پایه ها (1تا8) میتونه سه حالت داشته باشه، یا به هیچ جایی وصل نباشه، یا به زمین وصل باشه، یا به مثبت مدار.
                  درضمن باید این 8 تا پایه توی فرستنده و گیرنده شبیه هم رمز گذاری بشن تا بتونن ارتباط برقرار کنن. یعنی مثلا اگه پایه شماره 3 فرستنده رو به زمین مدار وصل کردین، باید پایه شماره 3 گیرنده هم به زمین متصل بشه. همین. اون مقاومت 3.3M در فرستنده و مقاومت 680K در گیرنده به عنوان مقاومت راه انداز اسیلاتور آی سی هستن و باید دقیقا همون مقادیر باشه، اگه چیز دیگه ببندین نمیشه.

دیدگاه

راستی تشکر یادتون نره، ما با همین تشکرهاست که سرخوشیم :دی

دیدگاه

ممنون داداش:عالی بود!!
                      یک سئوال داشتم :فرق این مداری که معرفی کردی با این کیت اماده چی هست؟؟؟ ایا مداری که معرفی کردی میکرو کنترلر هست؟؟؟ من میکرو بلد نیستم!!! ایا این مدار کد اماده دارد؟؟ :sad:
                      من نمیدانم چه کار کنم!! ایا این کیت را بخرم یا این مدار را ببندم!!

سپاس

دیدگاه

ممنون داداش:عالی بود!!
                        یک سئوال داشتم :فرق این مداری که معرفی کردی با این کیت اماده چی هست؟؟؟ ایا مداری که معرفی کردی میکرو کنترلر هست؟؟؟ من میکرو بلد نیستم!!! ایا این مدار کد اماده دارد؟؟ :sad:
                        من نمیدانم چه کار کنم!! ایا این کیت را بخرم یا این مدار را ببندم!!

سپاس
                        عزیز این همون مدار بالاییه تقریبا، نخیر میکرو کنترلی نیست، این آی سی ها یک نوع اینکودر و دیکودر هستن که به وفور پیدا میشن و نیاز به هیچ برنامه یا تنظیمی ندارن و خیلی هم ارزونه. 600 تومن!!!
                        خیالت راحت، اینو من بستم قبلا مدارشم دارم، اول روی بردبورد ببند تست کن و بعدش PCB بزن.
                        فقط همون ماژولی که لینک دادمو بگیر.
                        اگه سوالی بود در خدمتم

دیدگاه

ممنون دوست عزیز!! :nice:
                          این مدار که شما معرفی کردید! خروجی اش ایا رله داره؟؟؟ الان اگه من بخوام خروجی اش را به لامپ 220 ولتی ببندم ایا جواب میده!!! گمان کنم این مدار با ان مدار که به صورت کیت هست فرق داره!!
                          ایا این ریموت کنترل براش خوب هست؟
                          http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/55/products_id/151/pname/%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%AA-%D8%AA%DA%A9---2-%D8%AF%DA%AF%D9%85%D9%87
                          من هم مثل خودت رشته ام کامپیوتر هست ولی شما سخت افزاری و بنده نرم افزار!!! شما بیشتر به مباحث الکترونیک وارد هستید ولی من نه!! !! :cry2:
                          سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز!! :nice:
                            این مدار که شما معرفی کردید! خروجی اش ایا رله داره؟؟؟ الان اگه من بخوام خروجی اش را به لامپ 220 ولتی ببندم ایا جواب میده!!! گمان کنم این مدار با ان مدار که به صورت کیت هست فرق داره!!
                            ایا این ریموت کنترل براش خوب هست؟
                            http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/55/products_id/151/pname/%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%AA-%D8%AA%DA%A9---2-%D8%AF%DA%AF%D9%85%D9%87
                            من هم مثل خودت رشته ام کامپیوتر هست ولی شما سخت افزاری و بنده نرم افزار!!! شما بیشتر به مباحث الکترونیک وارد هستید ولی من نه!! !! :cry2:
                            سپاس
                            یعنی چی خروجیش رله داره؟! باید خودت بذاری دیگه، کاری نداره که، شماتیک بستن رله خیلی آسونه، با یه ترانزیستور مثبته.
                            بله، به راحتی میشه با این ریموتی که لینک دادین کنترلش کرد، چون هم آی سی اون از نوع PT2262 هست و هم فرکانسش 315 مگاهرتزه و همچنین مثل مداری که شماتیک دادم، 8 پایه آدرس داره.
                            باید بگم که من از روی علاقه شخصی دنبال اینجور مسائل میرم و توی دانشگاه هیچگونه تدریسی در این موارد نمیشه. حتی سخت افزار. اینجا ایرانه! :cry2:
                            جالب اینجاس که عمده تخصص بنده در مورد نرم افزاره :biggrin: طراحی وب.
                            کلا همه چیزو قاطی کردم.
                            اگه سوالی هست در خدمتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
                              یعنی چی خروجیش رله داره؟! باید خودت بذاری دیگه، کاری نداره که، شماتیک بستن رله خیلی آسونه، با یه ترانزیستور مثبته.
                              بله، به راحتی میشه با این ریموتی که لینک دادین کنترلش کرد، چون هم آی سی اون از نوع PT2262 هست و هم فرکانسش 315 مگاهرتزه و همچنین مثل مداری که شماتیک دادم، 8 پایه آدرس داره. فقط مشکلی که داره اینه که دوتا کانال بیشتر نداره. ولی مداری که من دادم چهارتا رله رو میتونه کنترل کنه. اگه برای لامپ 220 ولت میخوای باید از نوع PT2272-L4 توی گیرنده استفاده کنی، این آی سی نوع لچ دار هست، یعنی با یک بار فشردن و رها کردن کلید فرستده، لامپ روشن میمونه.
                              باید بگم که من از روی علاقه شخصی دنبال اینجور مسائل میرم و توی دانشگاه هیچگونه تدریسی در این موارد نمیشه. حتی سخت افزار. اینجا ایرانه! :cry2:
                              جالب اینجاس که عمده تخصص بنده در مورد نرم افزاره :biggrin: طراحی وب.
                              کلا همه چیزو قاطی کردم.
                              اگه سوالی هست در خدمتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X