اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از کلید اتوماتیک بجای فیوز و بیمتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از کلید اتوماتیک بجای فیوز و بیمتال

سلام خدمت دوستان
    یکی از نمایندگی های فروش کلید های اتوماتیک میگفت سرعت عملکرد رله حرارتی این کلیدها خیلی کنده و ب همین دلیل این کلیدها نمیتونن جایگزین بیمتال بشن.
    این حرف درسته؟
    مرحبا همت قومي که چو دلبر گيرند
    بجـز از دلبـر خود از همه دل بر گيرند

پاسخ : استفاده از کلید اتوماتیک بجای فیوز و بیمتال

چون هر دو بر اساس حرارت کار می کنن تقریبا یکیه
    باید به کاتالوگ ها مراجعه کنید

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

[color=blue]
      سلام
      چند وقت پیش من در مورد استفاده از کلید محافظ موتور(اتومات حرارتی)بجای مینیاتوری و بیمتال از مهندس باقرانی چندتا سوال پرسیدم ک ایشون هم مثل همیشه
      با حوصله و کامل جواب دادن ک جا داره ازشون تشکر کنم.اون مطالب رو اینجا میذارم شاید بدرد کسی بخوره.
      هدف راه اندازی یک موتور 30 کیلووات با سرعت نامی 56 آمپر هستش ک این کار رو میشه به 3 روش زیر انجام داد.

1-جهت راه اندازی مستقیم:
      یک کنتاکتور 30 کیلو وات D65 + یک اتومات حرارتی ( بجای فیوز و بیمتال ) با رنج 50-60 آمپر استفاده می شه

2-جهت راه اندازی بصورت ستاره مثلث بدون بیمتال و مینیاتوری:
      یک اتومات حرارتی ( بجای فیوز و بیمتال ) با رنج 50-60 آمپر
      سه عدد کنتاکتور با رنج 30KW تقسیم بر رادیکال 3 = 17.3 کیلو وات که نزدیک ترین رنج اون 18.5 کیلو وات معادل D40
      البته اگه راه اندازی طوری باشه ک اول کنتاکتور ستاره بعد کنتاکتور خط فعال بشه می شه از کنتاکتور 15 کیلو وات یا همون D32 بجای کنتاکتور ستاره استفاده کرد

3-جهت راه اندازی بصورت ستاره مثلث با بیمتال و مینیاتوری:
      کنتاکتور مشابه شماره 2
      جریان عبوری از هر فاز حدود 56 تقسیم بر رادیکال 3 = 32.3 است که بیمتال با رنج 30-40 انتخاب میشه
      فیوز مورد استفاده از نوع کند کار برابر 63 آمپر ولی اگه بار سنگین باشه یا زمان راه اندازی طولانی باشه از فیوز کندکار 80 آمپر استفاده میشه

از لحاظ هزینها در رنج های پایین اتومات حرارتی 30 درصد گرون تر و در رنج های بالا اتومات حرارتی تا 200 % هم گرونتر از مجموع بیمتال و مینیاتوری هستش
      ولی
      1- از لحاظ سیم کشی و فضای تابلو
      2- قطع سه فاز در موقع بروز خطا
      3-تقریبا دقیق تر از بیمتال و...
      استفاده از اتومات حرارتی توصیه میشه.

دیدگاه

سلام
        اگه قراره رنج بیمتال ببین 30 و 40 باشه،رنج اتومات حرارتی نباید در همین محدوده باشه؟
        آخه گفتید اتومات حرارتی بین 50 و 60 هستش.
        با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط poriya3001
          سلام
          اگه قراره رنج بیمتال ببین 30 و 40 باشه،رنج اتومات حرارتی نباید در همین محدوده باشه؟
          با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط poriya3001
            سلام
            با تشکر
            در اتومات حرارتی مسیر جریان یکیه
            اما در بی متال مسیر جریان از 2 نقطه است
            به همین دلیل جریان کمتر می شه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

وقت بخیر

خیلی وقت بی متال ها از دور خارج شدن بدلیل بی دقتی تفاوت جریان قطع در سرما وگرما ودیرعمل کرن ومهمتر از همه قیمت منسوخ شدن!!!!!!!!!
              وبجای انها کنترل با های الکترونیکی امده که با سی تی داخلی دقت بالایی دارن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
                در اتومات حرارتی مسیر جریان یکیه
                اما در بی متال مسیر جریان از 2 نقطه است
                به همین دلیل جریان کمتر می شه
                با اتومات حدودا 10 آمپر بیشتر از بیمتال،جریان از موتور عبور میکنه.
                ب موتور آسیب نمیرسه؟

دیدگاه

خیر
                  عدد اون رادیکال سه برابره و 10 آمپر نیست ولی ممکنه در یک موتور استثنا اون عدد بدست اومده باشه

دیدگاه

باسلام
                    1-عملکرد بیمتال با یک منحنی خاصی است واین منحنی بطورمعمول در25 درجه سانتیگراد عملکردمناسبی خواهدداشت وبطورمعمول دربعضی اتاق های تابلوها(MCC)مشاهده شده یا گرما خیلی زیاداست گاهی تا 50 درجه که دراین حالت بیمتال باجریان کمتری عمل خواهدکرد(تعجیل درعمل)
                    ودربعضی اتاقها حرارت کمتراز 25 ددرجه است دراینصورت بیمتال با جریان بیشتری عمل خواهدکرد(تاخیردرعمل)
                    پس شرایط مناسب 25 درجه است
                    2-کلیدهای میناتوری علاوه بررفتارگرمایی بیمتالی معمولا ازمیدان مغناطیسی با استفاده ازپیچکهایی با امپدانس بسیارکوچک که با جریانهای بالا سریع عمل میکنند میتوانددربهبودشرایط موثرباشد
                    3-مدارات الکترونیک با قیمت های مناسب ونصب بسیارآسان درآمپرهای مختلف برای مدارات قدرت دربازاروجود داردکه هم بطور مستقیم با عبور کابل از ترانسهای جریان که فقط بصورت حفره بر جعبه آن درنظرگرفته شده عبورمیکند وبرای هرجریانی قابل تنظیم است.
                    با استفاده ازنوع 5 آمپری میتوان با استفاده از CT برای جریان ها بالا استفاده کرد
                    4-میتوان بجای فیوزهای مجزا ازفیوزمنیاتوری استفاده کرد ازبیمتال هم استفاده کر دوازاورلودهای الکترونیک هم درمدارات با اهمیت قدرت استفاده کرد بخاطرایمنی واطمینان بیشتر
                    محمدرضامکوندی
                    WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                    MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

سلام
                      من سالانه حدود 80 تا 200 تابلو ستاره مثلث جهت چاهای کشاورزی و ایستگاه پمپاژ می سازم تمام آزمایشهای بالا را انجام دادم کلید اتومات و بی متال در یک رنج تنظیم شدند و هر دو را در ورودی گذاشتم حتی بیمتال در شرایط کاملا یکسان وبه موتور بار دادم بار بیشتر از حد بی متال قطع می کرد و اتومات نه چندین بار تکرار کردم ،البته من باید بی متال را حذف می کردم و زمان می گرفتم ببینم اتومات چقدر زمان دیر تر عمل می کنه که نکردم ، اما در مرحله بعد یک اتصالی ایجاد کردم که فورا اتومات قطع کرد همین آزمایش را با کنترل بار الکترونیکی انجام دادم اونم خیلی دقیق بود اما من خودم به بی متال اعتماد بیشتری دارم چون در مدار الکترونیکی احتمال داره یه خازنی مقاومتی چیزی بسوزه و کار بده دستمون
                      اما در مورد کنتاکتور ها اگر شما این رنج کنتاکتور ها را استفاده کنید کنتاکتور در حین کار داغ می کنه یا موقع قطع و وصل زود خراب میشه برای همین در بازار تقریبا رنج کنتاکتور را دو برابر آمپر موتور می گیرند ولی در ستاره و مثلث برابر آمپر موتور مثلا در همین 30 کیلو وات کنتاکتور اصلی و حالت مثلث را 60آمپر و حالت ستاره را 50 آمپر هم استفاده می کنیم
                      البته در موتور های آمپر بالا باز فرق میکنه؟

دیدگاه

پاسخ : استفاده از کلید اتوماتیک بجای فیوز و ب

باسلام
                        1-بطورتقریب درسه فاز 400 ولت جریان دوبرابرتوان موتورست یعنی جریان یک موتور30 کیلوات حدود 60 آمپراست
                        2-در راه اندازی ستاره مثلث چون جریان از طریق دوکنتاکتوراز موتورعبورمیکندازهرکنتاکتور Iph= Ilin/√3 خواهدشددراین حالت حریان 60 آمپر به دو جریان حدود 35 آمپرازهرکنتاکتورعبورخواهدکرد
                        3- انتخاب کنتاکتور:
                        الف- درحالت مثلث برای 30 کیلوات حداقل 30KW وانتخاب بهتر کنتاکتور 37KW
                        ب- درحالت ستاره و مثلث برای 30 کیلوات حداقل18KW وانتخاب بهتر کنتاکتور22KW 22KW

موفق باشید
                        محمدرضامکوندی
                        WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                        MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

من وقتی تازه شروع به تابلو سازی کردم برای اینکه قیمت تمام شده تابلو کم شود روی همین الگو که شما می فرمایید یک تابلو برای بنده خدایی ساختیم با کنتاکتور ls و نصب کردم بعد از یک هفته گفتند کار نمیکنه وقتی رفتم پیش تابلو بی متال عمل کرده بود ریست کردم و روشن کردم آمپر و همه چیز درست بود صاحب تابلو می گفت درب تابلو را که باز می کنیم انگار داخل تابلو گرم بهر حال روشن کردیم و 1 ساعتی منتظر شدیم ، دست روی کنتاکتور که گذاشتم گرم شده بود من هم کنتاکتور ها را عوض کردم و مشکل حل شد با یه مارک دیگه هم امتحان کردم یادم نیست چی بود ولی همین شد از آن به بعد برای مثلا یه موتور 30 کیلو وات کنتاکتور 30کیلو وات برای کنتاکتور اصلی و مثلث در نظر می گیرم و برای ستاره 22کیلو وات این تجربه من بوده

دیدگاه

دوستان تو کار عملی در ایران رنج های موتور پایین از اتومات حرارتی استفاده می شه اما موتور رنجش بالا باشه از بی متال و فیوز چون ارزونتر تمام می شه
                            هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

سلام
                              دوستان چندین جا دیدم که بجای بی متال از کلید حرارتی استفاده کرده بودند . خاستم ببینم فرق بین " کلید حرارتی " با بی متال چی هست ؟ هزینش بیشتره ؟ دقتش بیشتره و یا ....

http://www.ardin-co.ir/Home/productDetails?id=51
                              یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X