اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درمورد تریستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درمورد تریستور

سلام
    یه سوال در مورد تریستور داشتم.زمانیکه گیت تریستور را یه پالس مثبتی بدیم تریستور روشن میمونه .حالا سوال من این هستش که تو منحنی مشخصه تریستور امده .زمانیکه تریستور روشن شد برای اینکه در همین حالت باقی بمانه (البته بدون تحریک مجدد گیت)جریان عبور از آند ان نباید از جریان نگهدارنده(همون IH) کمتر بشه.
    تو دیتا شیت یک تریستور که نگاه کردم.برای جریان IH نوشته ماکسیم جریان .خوب چرا واسه مینیمم آن چیزی مطرح نکرده .بعبارت دیگه منظورم این هستش که تو دیتا شیت یه تریستور چطور میشه حداقال جریان عبوری از آند را برای روشن باقی ماندن تریستور را بدانیم

پاسخ : سوال درمورد تریستور

سلام.
    توضیحات شما کاملا درست هست.
    در مورد دیتاشیت، شاید دیتاشیتی که شما دارین اینطور نوشته باشه.اما من چندتا دیتاشیت رو نگاه کردم، همچین توضیحی ندیدم.فقط تو یه جدول به مینیمم و ماکزیمم مقداری که میشد بهش جریان نگهدارنده گفت، اشاره کرده بود.(یعنی برای جریان نگهدارنده یه مقدارِ دلتا وجود داره که طبیعی هم هست.مثلا از 10 میلی آمپر تا 30 میلی آمپر رو جریان نگه دارنده معرفی کرده، در حالی که جریان تریستور مثلا 5 آمپر هست.)
    یه نمودار هم بود که تغییرات مقدار جریان نگه دارنده رو بر حسب دما نشون داده بود.
    دیتاشیت این شماره تریستور ها رو نگاه کنین:
    BT151-C106-TYN058

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
      سلام.
      توضیحات شما کاملا درست هست.
      در مورد دیتاشیت، شاید دیتاشیتی که شما دارین اینطور نوشته باشه.اما من چندتا دیتاشیت رو نگاه کردم، همچین توضیحی ندیدم.فقط تو یه جدول به مینیمم و ماکزیمم مقداری که میشد بهش جریان نگهدارنده گفت، اشاره کرده بود.(یعنی برای جریان نگهدارنده یه مقدارِ دلتا وجود داره که طبیعی هم هست.مثلا از 10 میلی آمپر تا 30 میلی آمپر رو جریان نگه دارنده معرفی کرده، در حالی که جریان تریستور مثلا 5 آمپر هست.)
      یه نمودار هم بود که تغییرات مقدار جریان نگه دارنده رو بر حسب دما نشون داده بود.
      دیتاشیت این شماره تریستور ها رو نگاه کنین:
      BT151-C106-TYN058
      ممنونم از راهنماییتون.ولی من متوجه نشدم.واسه همین یه تکه از دیتا شیت BT169 براتون گذاشتم که تو اون IH و IL مشخص کرده خوب باری هر دوشون هم مقدار ماکزیمم مشخص کرده.پس ما چطور میتونیم متوجه بشیم حداقل جریان اند چقدر است تا همچنان تریستور روشن باقی بماند(البته بطور عملی هم تست کردم ولی با مقدار دیتا شیت خیلی اختلاف داشت)

دیدگاه

نه عزیز من...اون IL جریان قفل شوندگی یا لچ تریستور هست.تو تحلیل تریستور به شکل دوتا ترانزیستور،این مقدار معلوم میشه.این جریان، حداقل و حداکثر مقدار جریانی هست که به ازای اون، تریستور به اشباع میره و به عبارتی روشن میشه.اما IH یا جریان نگه دارنده، جریانی هست که بعد از روشن شدن، کاهش جریان عبوری تا مقدار IH مجاز هست و تریستور خاموش نمیشه اما کمتر از اون باعث خاموش شدن تریستور میشه.IL قبل از روشن شدن مطرح هست، در حالی که IH بعد روشن شدن مطرحه.

دیدگاه

[quote author=شاهرخ مستقیمی link=topic=87991.msg543664#msg543664 date=1389612901]
          نه عزیز من...اون IL جریان قفل شوندگی یا لچ تریستور هست.تو تحلیل تریستور به شکل دوتا ترانزیستور،این مقدار معلوم میشه.این جریان، حداقل و حداکثر مقدار جریانی هست که به ازای اون، تریستور به اشباع میره و به عبارتی روشن میشه.اما IH یا جریان نگه دارنده، جریانی هست که بعد از روشن شدن، کاهش جریان عبوری تا مقدار IH مجاز هست و تریستور خاموش نمیشه اما کمتر از اون باعث خاموش شدن تریستور میشه.IL قبل از روشن شدن مطرح هست، در حالی که IH بعد روشن شدن مطرحه.

[/quote
          دست شما درد نکنه شاهرخ خان.خوب منم هم سوالم همینه.مگه IH کمتریم جریان نگهدارنده تریستور نیست(زمانیکه تریستور روشن است).پس چرا تو کاتالوگ مقدار Max را نوشته مگه نباید میگفته حداقل جریان IH این مقدار است(تو همون تکه کاتالوگ که فرستادم اگه نگاه کنی برای IH و IL نوشته مقدار MAX و هیچ چیزی در مرود Min نگفته؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

خواهش میکنم.
            خب ببین دوست من،تو همون عکس، مقدار نامی رو گفته 2 میلی آمپر و مقدار ماکزیمم هم 5 و 6 میلی آمپر هست.جریانهای بین این دو مقدار(تحت شرایط راه اندازی که میدونین-منظور تعریفIH و IL) میشه جریانهای IH و IL .حالا اینکه چرا مقدار نامی معرفی کرده، نه مقدار مینیمم، برای خودم هم جای سوال شد؟

دیدگاه

باسلام وتشکرازاظهارنظردوستان عزیزدرتاییدفرمایشات دوست عزیز:
              1-IL حداقل جریان برای روشن شدن تریستوراست
              2- IH حداقل جریان برای روشن ماندن تریستوراست
              3- بطورتقریب جریان IH=0.1 IL است
              4- IL وIH بستگی به جریان مجاز تریستورها داردومقدارشان درتریستورها متغاوت است
              5- درولتاژسینوسی بدلیل اینکه درپایان هرنیم سیکل جریان صفرمیشودتریستورخاموش خواهدشد وبرای روشن شدن درنیم سیکلهایی که بایاس تریستورمستقیم میشود نیازبه یک سیگنال کنترلی هست.
              6- درولتاژ DC تریستورپس ازروشن شدن قفل خواهدشد وتاجریان از IH کمترنشود روشن خواهدماند

محمدرضامکوندی
              WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
              MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی نمایش پست ها
                خواهش میکنم.
                خب ببین دوست من،تو همون عکس، مقدار نامی رو گفته 2 میلی آمپر و مقدار ماکزیمم هم 5 و 6 میلی آمپر هست.جریانهای بین این دو مقدار(تحت شرایط راه اندازی که میدونین-منظور تعریفIH و IL) میشه جریانهای IH و IL .حالا اینکه چرا مقدار نامی معرفی کرده، نه مقدار مینیمم، برای خودم هم جای سوال شد؟
                سلام
                با اینکه موضوع قدیمی هست ولی
                حد اکثر جریان نگهدارنده رو گفته چون طراح با این عدد کار داره چون طراح نباید ریسک کنه و بذاره جریان از حد اکثر جریان نگهدارنده کمتر بشه با اینکه ممکنه تو جریان کمتر هم تریستور روشن بمونه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369 نمایش پست ها
                  سلام
                  یه سوال در مورد تریستور داشتم.زمانیکه گیت تریستور را یه پالس مثبتی بدیم تریستور روشن میمونه .حالا سوال من این هستش که تو منحنی مشخصه تریستور امده .زمانیکه تریستور روشن شد برای اینکه در همین حالت باقی بمانه (البته بدون تحریک مجدد گیت)جریان عبور از آند ان نباید از جریان نگهدارنده(همون IH) کمتر بشه.
                  تو دیتا شیت یک تریستور که نگاه کردم.برای جریان IH نوشته ماکسیم جریان .خوب چرا واسه مینیمم آن چیزی مطرح نکرده .بعبارت دیگه منظورم این هستش که تو دیتا شیت یه تریستور چطور میشه حداقال جریان عبوری از آند را برای روشن باقی ماندن تریستور را بدانیم
                  با سلام :
                  تریستور یا S.C.R بر دو نوع است یکی با تحریک گیت مثبت که بیش ترین کاربرد را دارد و دیگری با تحریک گیت منفی که کم ترین کاربرد را دارد.
                  یک تریستور در 3 مورد زیر پس از روشن شدن خاموش می شود.
                  1- جریان LATCH یا قفل که به کم ترین حد خود برسد.
                  2- قطع شدن ولتاژ آند و کاتد
                  3- معکوس شدن ولتاژ
                  در دیتا شیت ها فقط به مقدار جریان لچ یا قفل برای پایدار ماندن و روشن ماندن باید توجه کرد. ( ولتاژ کار و جریان عبوری تریستور بصورت جداگانه بررسی شود). اگر به جریان قفل تریستور شک دارید با قرار دادن یک آمپر متر بین خط منفی و کاتد تریستور ولتاژ تغذیه را کم کم کاهش دهید و آمپر مصرفی را مشاهده کنید هر جا که جریان عبوری آمپر متر قطع شد، مقدار جریان قبل از قطع شدن ، جریان لچ را نشامن می دهد.
                  علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                  نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X