اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آردوینو روی هر میکروکنترلری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آردوینو روی هر میکروکنترلری

دوستان، عزیزان، همه ی افرادی ک نگاه ب قیمت 40تومانی برد uno می کنید و میگید گران است،
    لطفن، خواهشن، مد نظر داشته باشین که برد Arduino UNO فقط یک برد prototyping هست، همین و بس.
    یعنی نمونه سازی،
    نرم افزار آردوینو یک IDE هست، نه یک رابط کاربری اختصاصی برای چهار تا برد خاص.
    یعنی شما حتی نیازی به داشتن یک عدد برد آردوینو برای دیدن فیزیکی نتیجه ی کدنویسی انجام شده در محیط Arduino IDE ندارید!
    چه برسد ب اینکه بخواهید 100 تا از سیستمتون بسازید...

خیلی راحت کد ها رو برای Arduino NG با پروسسور ATmega8 کامپایل کنید، فایل هگز رو از پوشه ی temp نرم افزار تحویل بگیرید و بریزید روی ATmega8.
    کریستال خارجی 16مگ فراموش نشود.
    حتی بوت بودر هایی برای کار با فرکانس داخلی هم هستند ک شخصن خاطره ی خوبی از استفاده ی اون ها ندارم و Xtal خارجی ی چیز دیگه س.
    http://www.indianbeantree.co.uk/wiki...TMega8_Arduino
    http://black-electronics.com/blog/ar...-8mhz-crystal/

حتی روی ATtiny13 هم میتونید آردوینو Load کنید! http://elabz.com/arduino-shrunk-how-...h-arduino-ide/

در مورد تفاوت نام پایه ها هم لیبل های متنوعی برای راحتی کار طراحی شدن:
    http://makezineblog.files.wordpress....breadboard.jpg
    http://4.bp.blogspot.com/-zOYUQ5G_Aa...ga328Label.jpg

پاسخ : آردوینو روی هر میکروکنترلری

دستت درد نکه داداش از این مطلب با حال :applause: :applause:
    آقا ما درست کردیم شد یعنی یه Mega8 یه کریستال 16MHz یه LED برای خوشگلی(البته حتما بزارید اخه وضعیت برد رو اعلام میکنه یعنی مفهمی که بورد بوت شده یا نه) کار یه برد بورد وسلام نهار اماده است :rolleyes: :wow: :wow:
    توصیه میکنم حتما درست کنید عاشقش میشید. :wow:
    یا علی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
      دوستان، عزیزان، همه ی افرادی ک نگاه ب قیمت 40تومانی برد uno می کنید و میگید گران است،
      لطفن، خواهشن، مد نظر داشته باشین که برد Arduino UNO فقط یک برد prototyping هست، همین و بس.
      یعنی نمونه سازی،
      نرم افزار آردوینو یک IDE هست، نه یک رابط کاربری اختصاصی برای چهار تا برد خاص.
      یعنی شما حتی نیازی به داشتن یک عدد برد آردوینو برای دیدن فیزیکی نتیجه ی کدنویسی انجام شده در محیط Arduino IDE ندارید!
      چه برسد ب اینکه بخواهید 100 تا از سیستمتون بسازید...

خیلی راحت کد ها رو برای Arduino NG با پروسسور ATmega8 کامپایل کنید، فایل هگز رو از پوشه ی temp نرم افزار تحویل بگیرید و بریزید روی ATmega8.
      کریستال خارجی 16مگ فراموش نشود.
      حتی بوت بودر هایی برای کار با فرکانس داخلی هم هستند ک شخصن خاطره ی خوبی از استفاده ی اون ها ندارم و Xtal خارجی ی چیز دیگه س.
      http://www.indianbeantree.co.uk/wiki...TMega8_Arduino
      http://black-electronics.com/blog/ar...-8mhz-crystal/

حتی روی ATtiny13 هم میتونید آردوینو Load کنید! http://elabz.com/arduino-shrunk-how-...h-arduino-ide/

در مورد تفاوت نام پایه ها هم لیبل های متنوعی برای راحتی کار طراحی شدن:
      http://makezineblog.files.wordpress....breadboard.jpg
      http://4.bp.blogspot.com/-zOYUQ5G_Aa...ga328Label.jpg
      در صورت امکان توضیح بیشتری دهید
      چون فکر میکنم برای بدست اوردن فایل هگز باید بردیی از اردونو داشته باشیم
      اگر نه فایل هگز را ایجاد نمیکند
      این پوشه temp دقیقا کجاست؟
      ممنون

دیدگاه

در منوی فایل، preferences

بعد از نوشتن برنامه Verify را بزنید، در بخش پایینی نرم افزار مسیر فایل hex را دارید.

توصیه ی خیلی اکید من اینست که یک برد آردوینو هر چند از ارزان ترین نوع تهیه کنید.
        سرعت یادگیری چند برابر خواهد بود.

دیدگاه

بعد از زدن این گزینه در قسمت پائین نرم افزار فقط تائید اتمام کامپایل می اید
          مسیر مشخص شده نشان داده نمیشود.. :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
            در منوی فایل، preferences

بعد از نوشتن برنامه Verify را بزنید، در بخش پایینی نرم افزار مسیر فایل hex را دارید.

توصیه ی خیلی اکید من اینست که یک برد آردوینو هر چند از ارزان ترین نوع تهیه کنید.
            سرعت یادگیری چند برابر خواهد بود.
            تک دیگر را که زدم مسیر را نیز نشان داد
            دیدگاه

اوه اوه، شرمنده، :redface:
              من برنامه ها رو یک بار روی برد چک میکردم و عادت کرده بودم که موقع کامپایل فقط خطا بررسی بشه و موقع پلود آدرس فایل ها رو بگیرم.
              در هر صورت الان باید بتونید با تنظیم روی برد مورد نظرتون، فایل هگز رو داشته باشید.
              برای ATMEGA8 روی Arduino NG تنظیم کنید با پروسسور Atmega8. ضمنن کریستال خارجی 16مگ لازم دارید و تنظیم فیوزبیت ها فراموش نشه.

ب جبران راهنمایی برعکسم، یک نکته کار راه انداز:
              اگر هنگام ارتباط سریال فضای Ram کم آوردید، فایل Hardware Serial رو باید دستکاری کنید و مقدار بافر RX و TX رو کمتر کنید. :smile:

موفق باشید.

دیدگاه

نکته ی تکمیلی با توجه ب مشکل زیاد تو این زمینه:

اگر با تغییرات در قسمت BOARDS و سخت افزار های برد های آردوینو، برنامه از شما خطا گرفت و کار کامپایل رو انجام نمیداد،
                از ورژن های 1.5.7 و یا ویرایش شده ی 1 استفاده کنید. مشکل حل میشود.

مشکل تاخیر در اجرا و تاخیر در نمایش منوی مربوط ب پورت ها و سخت افزار هم با تغییر ورژن برنامه رفع شده است.

دیدگاه

سلام
                  ایا میشود با یک برد اردینو با یک میکروکنترلر با شماره خاص، یک میکروکنترلر دیگر با شماره متفاوت را پروگرام کرد و همان کاری که برد اردینو انجام میدهد را انجام بدهد؟
                  به عنوان مثال روی یک برد Arduino Mega2560 که میکروکنترلرش mega2560 است یک برنامه هست.حالا باید چیکار کنیم همین برنامه بر روی یک میکرو atmega32 که به صورت جدا است اجرا بشه؟
                  با تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alireza_14755
                    سلام
                    ایا میشود با یک برد اردینو با یک میکروکنترلر با شماره خاص، یک میکروکنترلر دیگر با شماره متفاوت را پروگرام کرد و همان کاری که برد اردینو انجام میدهد را انجام بدهد؟
                    به عنوان مثال روی یک برد Arduino Mega2560 که میکروکنترلرش mega2560 است یک برنامه هست.حالا باید چیکار کنیم همین برنامه بر روی یک میکرو atmega32 که به صورت جدا است اجرا بشه؟
                    با تشکر.
                    تنها در صورتی که سورس برنامه را داشته باشید و ضمنن حجم برنامه هم از فضای flash میکروی m32 بیشتر نشود.

میتوانید عبارت arduino on Atmega32 را سرچ کنید و طبق دستورالعمل ها یک سری از فایل های نرم اقزار آردوینو را تغییر دهید،
                    تا با تطبیق پین ها برنامه روی Atmega32 قابل اجرا باشد،
                    بنده این کار را انجام نداده ام و توصیه هم نمیکنم و اطلاعاتم هم در همین حد است. :smile:

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان باید بگم که:
                      arduino یک کتابخانه نرم افزای است تحت کامپایلر AVRgcc که کتابخانه هایی به زبان c++ برای avr فراهم می کند کافیه که شما یک پروژه برای avr در WinAVR تعریف کنید وبعد کتابخانه های Arduino را به ان اضافه کنید تا بتوانید برای هر میکروکنترکر AVR خروجی بگیرید
                      و اما برنامه ریزی میکرو :
                      برای برنامه ریزی میکروکنترلر نیازی به استفاده از بوت لودر arduino ندارید و می توانید کد ایجاد شده را به روش معمول با یک پروگرمر spi در داخل میکرو کنترلر بریزید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                        اوه اوه، شرمنده، :redface:
                        من برنامه ها رو یک بار روی برد چک میکردم و عادت کرده بودم که موقع کامپایل فقط خطا بررسی بشه و موقع پلود آدرس فایل ها رو بگیرم.
                        در هر صورت الان باید بتونید با تنظیم روی برد مورد نظرتون، فایل هگز رو داشته باشید.
                        برای ATMEGA8 روی Arduino NG تنظیم کنید با پروسسور Atmega8. ضمنن کریستال خارجی 16مگ لازم دارید و تنظیم فیوزبیت ها فراموش نشه.

ب جبران راهنمایی برعکسم، یک نکته کار راه انداز:
                        اگر هنگام ارتباط سریال فضای Ram کم آوردید، فایل Hardware Serial رو باید دستکاری کنید و مقدار بافر RX و TX رو کمتر کنید. :smile:

موفق باشید.
                        با سلام و درود
                        کریستال 16 مگا هرتز رو به کدوم پایه ATmega8 وصل کنم؟ من از نرم افزار Progisp برای ریختن برنامه توی میکرو استفاده میکنم فیوزبیت رو چه تغییری باید درش بدم؟

اضافه شده در تاریخ :
                        من به پایه 9 و 10 میکروکنترلر ATmega8 کریستال 16 مگاهرتز زدم و اون ها رو با استفاده از 2تا خازن 22 پیکو فاراد به منفی وصل کردم و برنامه ی چراغ چشمکزن رو ریختم توی میکرو وقتی که دیود نوری رو به پایه 19 وصل میکنم(پایه 19 در ATmega8 معادل پایه 13 در آردوینو یونو است) دیود نوری با سرعت خیلی زباد شروع به چشمک زدن میکند در صورتی که طبق برنامه باید هر 1 ثانیه چشمک بزند. مشکل چیه؟

اضافه شده در تاریخ :
                        من میکروکنترلر ATmega 328-PU که روی خود آردوینو یونو هست رو با خود برد پروگرم کردم و میکرو رو بیرون آوردم و گذاشتم توی مدار و به پایه های 9 و 10 کریستال 16 مگاهرتز زدم و برنامه ی چراغ چشمکزن رو اجرا کردم و مدار درست کار کرد -و بعدش یک ترانزیستور TIP41 از نوع NPN به مدار وصل کردم و پایه 13 رو با به پایه بیس زدم و پایه کلکتور رو به منفی مدار و پایه امیتر رو دادم به رله ولی همون که به رله وصل میشه دیگه 1 ثانیه 1ثانیه پایه قطع و وصل نمیشه و به سرعت خیلی زیادی رله خاموش و روشن میشه. آیا ممکنه مدار رو به شکلی بدی بسته باشم و میکرو هنگ کرده باشه؟

یه نکته اینکه وقتی میکرو رو از مدار بیرون میارم و داخل آردوینو میزارم و پایه های اون رو به ترانزیستور می دهم میکرو به صورت درست رله رو خاموش و روشن میکنه. آیا در مدار آردوینو قطعه ی خاصی هست که باعث میشه هنگ نکنه؟

دیدگاه

سلام
                          شاید با جریان کشی رله ولتاژ تغذیه افت پیدا می کنه. ولی رو خود آدینو چون رگولاتور بهتری استفاده کرده این اتفاق نمی افته.
                          «اگر واقعيات با نظريات هماهنگي ندارند، واقعيتآ‌ها را تغيير بده.»
                          آلبرت انشتين

دیدگاه

با سلام دوستان یه سوال فنی ممنون میشم راهنمایی کنید فرض کنید یه فایل هگزا تو سط نرم افزاری وارد میکرو اردینو کردیم حالا میخاهیم همون اطلاعاتو که تو ایسی اردینو هست انتقال بدیم به میکرو بیرون برد اردینو .و کاریم نداریم که این برنامه به هرزبانی نوشته شده در هرصورت بشکل فایل هگزا در امده یا از خروجی بسکام یااز کد ویژن و ما هم وارد اردینو کردیمش و کاری هم نداریم اردینو با این کد کار کنه فقط میخاهیم اردینو یه رابط بشه ما بین این کد هگزا و میکرو و کار انتقال انجام بده و بعد که اگر بشه انتقال انجام بشه تازه تو همون میکرو که این فایل براش تعریف شده بود اشکار میشود و میکرو طبق تعریف که قبلا تو بسکام داشته ایم عمل میکند میشه نظراتون بگید؟؟؟؟
                            در واقعه من میخام اردینو یه رابط کنم بین میکرو و فایل هگزا و کاره پراگرام انجام بدم
                            ناگفته نماند که نرم افزار XLoader خیلی راحت هر فایل هگزا وارد ایسی اردینو میکند فقط تا اینجاش هرچی درسته تو بقیش موندم که هگزا وارد شده تو اردینو چطوری فراخانی کنم و انتقالش بدم میکرو

دیدگاه

این مشکل حل شد؟
                              [QUOTE=فکر;559926]با سلام و درود

اضافه شده در تاریخ :
                              من به پایه 9 و 10 میکروکنترلر ATmega8 کریستال 16 مگاهرتز زدم و اون ها رو با استفاده از 2تا خازن 22 پیکو فاراد به منفی وصل کردم و برنامه ی چراغ چشمکزن رو ریختم توی میکرو وقتی که دیود نوری رو به پایه 19 وصل میکنم(پایه 19 در ATmega8 معادل پایه 13 در آردوینو یونو است) دیود نوری با سرعت خیلی زباد شروع به چشمک زدن میکند در صورتی که طبق برنامه باید هر 1 ثانیه چشمک بزند. مشکل چیه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X