اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار برق لحظه ای

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار برق لحظه ای

سلام
    من یه مدار بسیار ساده میخوام البته برای شما اساتید!
    من یه مداری میخوام که وقتی برق دائمی بهش میدی خروجیش برق لحظه ای باشه یعنی فقط مثلا 1 ثانیه یه رله رو وصل کنه ! همین
    فقز ممنون میشم عکس از مدار بزارید چون مبتدی هستم!

پیشاپیش ار نطرات سپاسگزارم

پاسخ : مدار برق لحظه ای

بعد یکثانیه قطع بشه دوباره اشکال نداره،؟ یا وصل بمونه؟

دیدگاه

سلام وقت بخیر ، میتونی از آی سی 555 به صورت زیر استفاده کنی :

با هر بار زدن کلید رله به مدت تقریباً یک ثانیه وصل و سپس قطع میشه.
      ضمناً ولتاژ رله با تغذیه ی مدار یکی باشه.
      علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
      ( سعدی )

دیدگاه

ممنون از پاسختون
        بله میخوام قطع بمونه تا وقتی که دوباره برق پشت مدار قطع و وصل بشه

دیدگاه

علی آقا ممنون از مداری که گذاشتید
          ولی فکر کنم منطورمو متوجه نشدید،مداری که شما گذاشتید با فشار دادن یه کلید تو مدار کار میکنه
          ساده تر بگم میخوام وقتی مثلا 12 ولت برق وارد مدار شد اون فقط 1 ثانیه برق رو از خوذش رد کنه و دیگه کاملا قطع بشه تا اینکه دوباره برق پشت مدار قطع و وصل بشه! دقیقا تبدیل برق دائمی به لحظه ای

راستی اگه با پتروئس طراحی کردید ممنون میشم فایلشو بزارید چون این مدارتون رو طراحی کردم جواب نداد
          مرسی

دیدگاه

یعنی تایمر تاخیر در قطع میخاین درسته؟ وقتی برق دار شد یه مدت صبر کنه بعد قطع کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط F A R Y A D
              علی آقا ممنون از مداری که گذاشتید
              ولی فکر کنم منطورمو متوجه نشدید،مداری که شما گذاشتید با فشار دادن یه کلید تو مدار کار میکنه
              ساده تر بگم میخوام وقتی مثلا 12 ولت برق وارد مدار شد اون فقط 1 ثانیه برق رو از خوذش رد کنه و دیگه کاملا قطع بشه تا اینکه دوباره برق پشت مدار قطع و وصل بشه! دقیقا تبدیل برق دائمی به لحظه ای

راستی اگه با پتروئس طراحی کردید ممنون میشم فایلشو بزارید چون این مدارتون رو طراحی کردم جواب نداد
              مرسی
              ببین دوست عزیز این مدار پایه ی یک تایمر با آی سی 555 هست این مدار دقیقاً همین کاری که شما میخوای انجام میده یعنی هر بار که برق مدارو وصل میکنی رله برای یک ثانیه فعال میشه و بعد قطع میشه در واقع خازن C2 که موازی با کلید قرار گرفته دقیقاً کارش همینه !
              علاوه بر این میشه بدون قطع برق با زدن کلید فشاری مدارو مجدداً فعال کنی پس اگه خواستی میتونی کلید فشاری رو حذف کنی و اونوقت فقط موقعی که برق رو وصل میکنی همون اول کار رله حدود یک ثانیه فعال میشه و بعدش قطع میکنه و تا برق رو قطع و وصل نکنی دیگه رله عمل نمیکنه . اگه دیدی گاهی اوقات اصلاً رله عمل نمیکنه خازن C2 رو بزرگتر کن مثلاً یک میکرو فاراد بذار .
              اینم فایل پروتئوسش که توی شبیه سازی فقط با زدن کلید عمل میکنه اما مطمئنم که در عمل همون چیزیه که میخوای. البته ناگفته نمونه که من با پروتئوس زیاد کار نکردم اما این نرم افزارای شبیه سازی گاهی اوقات خصوصاً در مدارای آنالوگ یا ترکیبی اشتباهات فاحشی می کنن. در ضمن یه مقاومت دیگه برای تضمین کار مدار بهش اضافه کردم.
              http://s6.picofile.com/file/8179965068/Timer_555.rar.html
              ضمناً میشه با مدارای ساده تری این کاری که می خوای انجام داد مثلاً سری کردن یه خازن بزرگ ( چند هزار میکرو فاراد ) با یه رله که البته خازنه با یه مقاومت ( چندکیلو اهم ) موازی شده باشه ولی هیچکدوم انعطاف 555 رو ندارن و دقیق نیستن.
              ( سعدی )

دیدگاه

آقای arvinfx دقیقا درسته (البته برق دائمی که واردش شد نه برق لحطه ای)

آقای abi92 از بابت دقتی که توی اسمتون نکردم شرمندم!
                بابت پاسختونم ممنون
                مشکل مداری که گذاشتید اینه که تا وقتی شاسی رو فشار بدی رله هم وصله و من اینو نمیخوام
                تصور کنید به جای شاسی در مدار کلید صفر و یک باشه و وقتی من کلید رو یک کردم رله یک ثانیه بچسبه
                امیدوارم متوجه شده باشید

دیدگاه

خوب پس اینطور عمل کن ، یه خازن رو با مقاومت شارژ میکنی که مثلما زمانی لازم داره ا شارژ بشه و به مقدار مقاومت و خازن وابسطه هستش، بعد این ولتاژ میتونه یه ترانزیستور رو روشن کنه وقتیی که ولتاژش به 0.7 ولت رسید، که اون ترانزیستور میتونه ولتاژ بیس ترانزیستور ی که رله رو روشن میکنه رو به زمین وصل کنه و رله رو خاموش دایم کنه ، مدارشو بکشم یا فهمیدی؟

دیدگاه

ممنون میشم مدارشو بکشید

دیدگاه

بفرمایید.

عکس:

دیدگاه

خیلی عالی
                        این چیزی بود که میخواستم
                        مرسی از این که وقت گذاشتید
                        :applause: :applause: :applause: :applause:

دیدگاه

خواهش، حالا مدار برای چکاریه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط F A R Y A D
                            آقای arvinfx دقیقا درسته (البته برق دائمی که واردش شد نه برق لحطه ای)

آقای abi92 از بابت دقتی که توی اسمتون نکردم شرمندم!
                            بابت پاسختونم ممنون
                            مشکل مداری که گذاشتید اینه که تا وقتی شاسی رو فشار بدی رله هم وصله و من اینو نمیخوام
                            تصور کنید به جای شاسی در مدار کلید صفر و یک باشه و وقتی من کلید رو یک کردم رله یک ثانیه بچسبه
                            امیدوارم متوجه شده باشید
                            ببین دوست عزیز مثل اینکه دقت نمیکنی من چی میگم و توضیحات منو خوب متوجه نشدی؟ شما کلید فشاری رو حذف کن و یک کلید معمولی سر راه برق مدار مثلاً تغذیه مثبت بذار ، به محض اینکه برق مدارو وصل کنی یک ثانیه رله وصل میشه و بعد از اون قطع میکنه و تا مجدداً برق مدارو قطع و وصل نکنی رله عمل نمیکنه . امیداوارم عوض اتکا به شبیه ساز عملاً تستش کنی تا باورت بشه که همونیه که می خوای. موفق باشی
                            ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              بفرمایید.

عکس:
                              عالی بود فقط یه دیود هرزگرد باید با سیم پیچ تحریک رله موازی میکردی تا ترانزیستور دومی محافظت بشه .
                              ( سعدی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X