اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور تشخیص حضور انسان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور تشخیص حضور انسان

وقت همگی به خیر
    چند وقتی هست دارم دنبال یه روشی می گردم که با استفاده از اون بشه حضور انسان رو در اتاقی تشخیص داد. روش های مختلفی برای این پروژه وجود داره که هر کدوم معایب و مزایای خودشون رو دارند که با هم مروروشون می کنیم.

1- سنسور IR
    یکی از ساده ترین روش های ممکن برای تشخیص حضور فردی دار داخل اتاق استفاده از سنسور IR هست. بدین ترتیب که یک سنسور فرستنده و گیرنده IR در ورودی اتاق نصب می شه و هر بار کسی وارد اتاق می شه یک مقدار به شمارنده دستگاه کنترلر اضافه می شه. ولی این روش یه باگی داره اونم این که جهت ورود و خروجی رو نمی شه تشخیص داد. برای رفع این باگ می شه تا از دو تا سنسور فرستنده و گیرنده در کنار هم استفاده کرد. به این ترتیب که هر وقت سنسور اولی روشن شد و بعد از آن سنسور دوم روشن شد یعنی ورود اتقاق افتاده و اگر بر عکس این حالت رخ داد یعنی خروج اتفاق افتاده. این راه حل جدید مشکل قبلی رو حل می کنه ولی خودش یه باگ دیگه داره. باگ جدید اینه که اگر همزمان دو نفر از در وارد بشوند ورودشان رو نمی شه تشخیص داد. البته باز هم می شه راه حلی داد که این مشکل برطرف بشه ولی همین طور که پیش بریم هزینه پیاده سازی طرح از سایر روش ها بالاتر می ره. برای همین میریم سراغ سایر روش ها :icon_razz:

2- استفاده از سنسور آلتراسونیک
    با استفاده از این سنسور و بهره گیری از اثر داپلر می شه حضور افراد رو در داخل اتاق تشخیص داد. چند تا عیب داره. یکیش اینه که تشخیص تعداد افراد بسیار سخت هست البته در برخی موارد هم غیر ممکن. حداقل بنده این طوری فکر می کنم. عیب شماره دو این روش اینه که با استفاده از این سنسور می شه اجسام متحرک رو شناسایی کرد. حالا این اجسام متحرک می تونه یک جسم بی جان باشه، انسان باشه، یا تعدادی گربه بازیگوش :icon_razz: به هر حال استفاده از این روش علیرغم قیمت مناسب اون برای پروژه هایی که نیاز به تشخیص حضور انسان ساکن یا متحرک در اتاق هست مناسب نیست.

3- استفاده از سنسور های تشخیص حرکت Motion Detector
    چند وقت پیش با یه سنسور آشنا شدم که از نظر عملکرد بسیار فوق العاده بود. هم دقت بالایی داشت، هم سرعت بالایی هم این که...... البته قبل از این که "هم این که" رو بگم یه کم در مورد این روش صحبت کنیم. یه سری سنسورها توی بازار هستند که برای تشخیص حرکت می شه از اون ها استفاده کرد. این سنسورها یا با استفاده از امواج رادیویی یا با استفاده از مادون قرمز حرکت رو تشخیص می دهند. دسته بندی ها و قیمت های متنوعی هم داره. در کل نمی شه گفت روش ارزان یا گرانی محسوب می شه. بستگی به پارامترهای پروژه ای داره که قراره انجام بشه. برخی از این نوع سنسورها فقط به دمای بدن انسان حساس هستند و برخی دیگر کلا برای تشخیص حرکت جسم طراحی شده اند. یکی از بهترین سنسورهایی که در این زمینه دیدم سنسوری هست به نام HB100 که از نظر عملکرد بسیار فوق العاده بود. هم دقت بالایی داشت، هم سرعت بالایی "هم این که" با استفاده از اون از پشت دیوار می تونین حرکت انسان رو تشخیص بدید. قیمتش هم حدود 50 هزار تومن هست. البته تا اردیبهشت 94. تاکید کنم که این سنسور فوق العاده، به حرکت حساس هست. در حالی که جلوی این سنسور ساکن بمانید خروجی سنسور عدم حضور شما رو به شما اطلاع می ده!!!!! خلاصه، سنسورهای Motion Detector در دو دسته عمومی ارائه می شه یکی برای تشخیص حرکت جسم و دیگری برای تشخیص حرکت انسان. در پروژه هایی که نیاز هست تا حضور انسان ساکن تشخیص داده بشه نمی توان از این دسته سنسورها استفاده کرد.

4- استفاده از سنسور PIR
    سنسورهای PIR هم از دسته سنسورهای تشخیص حرکت هستند با این تفاوت که برای تشخیص حرکت انسان هم می توان از آن ها استفاده کرد. دلیل این که این موضوع رو تیتر مجزایی از بحث قبلی قرار دادم هم همین هست. این سنسورها با بهره گیری از IR می توانند حرکت انسان را از حیوان تشخیص دهند حتی با این که دمای تقریبا نزدیک به هم داشته باشند. به عنوان مثال در مورد این سنسورها می خوانیم که می توان حرکت یک سگ را از حرکت انسان تمییز داد. از این نوع سنسور ها به وفور در روبات های امدادگر استفاده می شود. از این سنسور در پروژه هایی که نیاز به تشخیص حضور انسان ساکن هست نمی توان استفاده کرد. البته یه نکته ای رو در برخی جاها دیدم یادم اومد که به اون اشاره کنم. آن هم این که توجه داشته باشید که دو نوع اختصار در رفرنس ها برای PIR مطرح می شه یکی با pyroelectric شروع می شود و دیگری با عبارت Passive. البته موقع استفاده از این سنسورها به برد اون ها هم توجه کنین. رنج های مختلفی وجود داره که می تونین با تقویت کننده به رنج های دلخواهتون برسید. البته اگر در توان آن سنسور باشه!!!!

5- استفاده از پردازش تصویر در طول موج بینایی یا حرارتی
    یکی از سخت ترین روش های تشخیص حضور فرد در بین روش هایی که تا الان در موردشون صحبت کردم روش پردازش تصویر برای تشخیص حضور فرد هست. با استفاده از این روش هم می شه حرکت انسان رو تشخیص داد. برای تشخیص حرکت یا حضور فرد با استفاده از پردازش تصویر در طول موج بینایی، تصاویر فریم های متوالی تفریق می شوند. اگر کسی در محل وجود نداشته باشه نتیجه تفریق یه صفحه کاملا سیاه خواهد شد، در غیر این صورت شی که در تصویر حضور پیدا کرده به صورت سفید نمایان می شود. این روش یه عیبی داره. ممکن هست سیستم هر حرکت یا حضوری رو تشخیص بده که شاید مطلوب ما نباشه. فرض کنین یه پنکه چرخان در محیط روشن باشه! راه حل استفاده از ترکیب پردازش تصویر و سنسور PIR هست. البته منظورم از اشاره به عبارت PIR، اشاره به سنسورهایی هست که به حرکت انسان حساس هستند. یه عیب دیگه ای که این روش داره اینه که پیاده سازی اون گران تمام می شه. فرض کنین توی یه مناقصه ای شرکت کردین و یه پروژه ای از یه جایی گرفتین که در نهایت تنها سود اعتباری داره نه مالی. داستان این پروژه هم از این قرار هست که قراره یه تعداد زیاد لامپ رو اگر انسانی حضور نداشت روشن و یا خاموش کنین، آیا برای هر اتاق می توان از یک دوربین برای پردازش تصویر استفاده کرد؟ پاسخ به این پرسش کار ساده ای نیست. شاید در وهله اول بگویید خیر. به هر حال باید این موضوع رو نسبت به شرایط مالی و مدت زمان انجام پروژه و حتی محل نصب تجهیزات اون سنجید و در نهایت تصمیم گرفت. ولی یک عیب بزرگ داره. آن هم این که نمی توان حضور فرد ساکن را تشخیص داد!!! راه حل استفاده از دوربین های حرارتی هست. اصطلاحا به این دوربین ها می گن Thermal Camera. دو تا عیب بزرگ داره، یکی قیمت خیلی زیاد اون هست و دیگری اشباع تصویر حرارتی. برای این دوربین ها دیگه مهم نیست انسان ساکن هست یا نه. حضور وی رو تشخیص می ده. ولی یه مشکلی که داره اینه که ممکن یک چایی ولرم رو جای انسان تشخیص بده!!! برای رفع این نوع مشکلات می شه از Shape Detection یا محاسبه مساحت شکل رویت شده استفاده کرد تا بتوان انسان رو از سایر اشیای گرم تمییز داد :icon_razz:.

6- سنسورهای سنجش حرارت از راه دور
    یه سری سنسورها هستند که از اون ها برای اندازه گیری دمای کوره ها از راه دور استفاده می شه. منظور از عبارت راه دور، اشاره به سنسورهای غیر تماسی است. ترجمه عبارت Contactless. فرض کنین توی گرمای تابستون از این سنسور بخواهید که دمای بدن انسانی رو که در فاصله سه متری قرار داره اندازه بگیره. خروجی این سنسور در این شرایط به اشباع رفته. برای حل این مشکل از ترکیب سنسورها می شه استفاده کرد. ولی این که دقیقا چه راه حلی برای چه مشکلی مناسب هست، جایی هست که بنده چون در عمل تست نکردم نمی تونم چیزی بیان کنم. حالا توی این تاپیک بعدها دوستانی هستند که از تجربه هاشون خواهند نوشت.

7- و اما مورد آخر....
    اصلا هدف از نوشتن این تاپیک اشاره به همین مورد آخر بود. عبارتی که در رابطه با این سنسور بیان شده رو مطالعه بفرمایید.
    Non-Contacless Thermal Sensor Detecting Human Presence in Area regardless of whether Human Move or Not
    داستان از این قراره که در حال انجام پروژه ای هستم که در اون باید حضور انسان رو تشخیص بدم. حالا این انسان ناقلا می خواهد ساکن باشه یا متحرک. در هر شرایطی تنها نیاز به تشخیص حضورش هست. این سایت رو یک رفرنس خیلی مناسب برای الکترونیک می دونم. حیفم اومد که این سنسور رو این جا معرفی نکنم.
    D6T Thermal Sensor نام این سنسور هست. مختصر و مفید!! می خواهم شما رو قدم به قدم تا انتهای این پروژه همراه خودم شریک کنم. یا در نهایت موفق می شیم که حضور انسان ساکن ناقلا رو در گوشه ای از اتاق با استفاده از این سنسورها تشخیص بدیم یا این که خودم حضورا می رم می شینم یه گوشه و حضور انسان ها رو دونه دونه تشخیص می دم!!! :biggrin:

پیروز و سربلند باشید

آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
    پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

پاسخ : سنسور تشخیص حضور انسان

همین طوری که دارم دیتاشیتش رو می خونم موارد مهم رو هم این جا ذکر می کنم.
    دیتاشیت با این تیتر آغاز شده
    High Sensitivity Enables Detection of Stationary Human Presence

گفته شده که
    ولتاژ کاریش در حد TTL.
    حداکثر میزان خطاش 1.5 درجه سانتی گراد هست. خوب پس نمی شه توی پروژه های خیلی دقیق ازش استفاده کرد ولی توی BMS برای روشن و خاموش کردن لامپ ها می شه.
    رنج دمای کاریش بین صفر تا 50 درجه سانتی گراد هست.
    تو رطوبت حداکثر 85 درصد می تونه کار کنه.

دو نوع سنسور از خانواده D6T هست. یکیش دارای آرایه های 4 در 4 هست. یکش هم تشکیل شده از آرایه های 1 در هشت. زاویه دید اولی توی جهت x در حدود 44 درجه و در جهت y حدود 45 درجه هست. زاویه دید دومی هم در جهت x حدود 62 درجه و در جهت y حدود 6 درجه هست.

پروتکلش I2C هست.

گقته شده توصیه نمی شه از این سنسور در محیط بیرون استفاده بشه و همچنین این سنسور به ضربه خیلی حساسه. توی دیتاشیت گفته اگر ضربه ای خورد، مثلا افتاد زمین، ازش استفاده نکنین. نمی دونم با این شرایط چطوری می خواهم وارد کنم این سنسور رو!!!!
    آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
    پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

اگر خواستید این سنسور رو وارد کنید من هم برای کار رباتیک نیازش دارم
      AYRIC

دیدگاه

این تاپیک نیز به دست فراموشی سپرده شد؟؟؟؟
        ادامش چی شد؟

دیدگاه

;کی وارد میکنید؟

دیدگاه

سلام من میخوام توی یک مسیر مستقیم به طول 800 مترتشخیص حضور انسان بدم. میشه کمک کنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyafaroka نمایش پست ها
              چرا از سنسور تشخیص وزن استفاده نمیکنید ؟!! کافیه چندتا سنسور مقاومتی در کف یک اتاق قرار داده بشه و بهش تعریف بشه که از وزن مثلا 30 کیلوگرم ب بالا انسان هستش و ... باقی ماجرا ! چ ساکن باشه چ متحرک !
              تنها عیب این مورد اینه که بدرد محیط کوچیک مثل یک اتاق میخوره و برای محیط های بزرگ مثل سالن نمیخوره ! مگر اینکه کیلویی سنسور بخرید و بریزید کف سالن

یه مورد دگ هم استفاده از دوربین های عادی هست ولی تو تنظیمات و برنامه نویسی شکل یک انسان در حالت عادی (و چند نوع مختلف) بهش تعریف بشه ! میشه بهش یه سنسور مادون قرمز برای دید درشب بودنش هم مجهز کرد ! عیب این گزینه رو نمیدونم ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ahmadrreza نمایش پست ها
                سلام من میخوام توی یک مسیر مستقیم به طول 800 مترتشخیص حضور انسان بدم. میشه کمک کنید؟
                سلام اگه تعداد انسان براتون مهمه بنظرم ورودی و خروجی سنسور بزارید
                اگه فقط حضور انسان مهمه از چنتا سنسورpir استفاده کنید
                دوربین هم گزینه پرهزینشه احتمالا

دیدگاه

درود بر دوستان.
                  یک از روشهای ساده و ارزان که حضور یک فرد بی تحرک رو بتونه تشخیص بده به این صورته.
                  یک سنسور pir رو روی یک سروو موتور 180 درجه نصب کنید.
                  این pir توی اتاق با سرعت پایین حرکت چپ و راست را تکرار کنه.
                  حالا اگر شخصی هم در اتاق حضور داشته باشه و حتی تکون هم نخور بدلیل تکون خوردن مداوم pir این سنسور میتونه حضور فرد رو تشخیص بده.
                  به روش های دیگه ای هم میشه این کار رو انجام داد.
                  ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

دوستان موضوعی که وجود داره اینه که محیط ما باز هست و میخواهیم از روشی استفاده کنیم که باران و رطوبت و گرد و غبار روش تاثیری نداشته باشه. ضمنا فاصله ما هم زیاد هست نظرتون درباره استفاده از چند لیزر دور برد چی هست؟

دیدگاه

سلام سنسور pir رو در فضای باز هم میشه استفاده کرد؟
                      مثلا دیوار یک انبار که سقف نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidmalvandi نمایش پست ها
                        درود بر دوستان.
                        یک از روشهای ساده و ارزان که حضور یک فرد بی تحرک رو بتونه تشخیص بده به این صورته.
                        یک سنسور pir رو روی یک سروو موتور 180 درجه نصب کنید.
                        این pir توی اتاق با سرعت پایین حرکت چپ و راست را تکرار کنه.
                        حالا اگر شخصی هم در اتاق حضور داشته باشه و حتی تکون هم نخور بدلیل تکون خوردن مداوم pir این سنسور میتونه حضور فرد رو تشخیص بده.
                        به روش های دیگه ای هم میشه این کار رو انجام داد.
                        سلام به نظر من به علت این که این سنسور فقط به انسان حساس نیست، این روش در عمل نمیتونه خوب کار کنه.
                        منابع حرارتی و دیگر اشیا میتونه این سنسور رو تحریک کنه

دیدگاه

سلام به نظر من به علت این که این سنسور فقط به انسان حساس نیست، این روش در عمل نمیتونه خوب کار کنه.
                          منابع حرارتی و دیگر اشیا میتونه این سنسور رو تحریک کنه
                          البته شاید سنسور من به خوبی حساس نبوده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X