اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار شماتیک ECG

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار شماتیک ECG

با عرض سلام خدمت مهندسین محترم
    من برای یه کار درسی باید یک مدار ecg با سه تا پراب ببندم. اینترنت خیلی گشتم. یه مدار در لینک زیر قرار داده شده است. من عیناً همین مدار رو پیاده کردم ولی سیگنال به همه چیز شبیه هست به جز سیگنال ecg. سوالی که از خدمتتون داشتم اینه که آیا این مدار کامل هست و یا نیاز به یکسری فیلتر داره؟ اگر نیاز به فیلتر داره باید از چه نوعی استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. ببخشید من رشته ام کامپیوتر هست و خیلی با مباحث الکترونیک و مهندسی پزشکی آشنا نیستم.

لطفاً با فیلتر شکن باز شود.
    http://sayadanmedic.blogspot.com/

برای دوستانی که مشکل فیلتر دارن شکل رو قرار دادم

پاسخ : مدار شماتیک ECG

این همه نمی خواد خودتو اذیت کنی.
    یک تقویت کننده ابزاری بزار، بعدش یک فیلتر RC ساده بالاگذرو در نهایت هم یک فیلتر پایین گذر بزار. (همه رو مرتبه یک بزار). فرکانس قطع بالاگذر رو بزار 0.5 هرتز. پایین گذر رو هم بزار 35 هرتز تا برق شهر از بین بره. (البته کامل از بین نمیره و فقط تضعیف میشه).
    بعدش هم یک تقویت کننده بزار با بهره مثلا 50.
    مدار DRL رو حتما بزار. (مدار راه انداز پای راست).
    بهره تقویت کننده ابزاری رو هم بزار 10. الکترودها رو بجسبون روی سینه. الکترود پای راست رو هم بزار روی همون پای راست .
    ---------
    .
    .
    ...........

دیدگاه

سلام. خیلی ممنون از پاسختون. چون کسی جواب نداد خودم رفتم دنبالش. همین مواردی که فرمودید رو در همین مسیر متوجه شدم و فهمیدم شماتیکی که گذاشتم از بیخ و بن مشکل داره ولی جناب ajapyy همین مطالبی رو که فرمودید پیاده کردم منتها با کمی تفاوت. این هم شماتیکش

ولی باز جواب نگرفتم. علت چی میتونه باشه. در ضمن بگم که من از باتری 9 ولت و یک رگولاتور 7505 برای +5 ولت و برای -5 ولت از tc7660 استفاده کردم. اصلاً خروجی تغییر نمیکنه :sad:
      برای بخش INA از AD620 و بقیه تقویت کننده ها lm358n هستن.

دیدگاه

شاید اگه ولتاژ تغذیه ات را بیشتر کنی مثلا 10 ولت یا 15 ولت بهتر باشه شاید یه جایی از مدارت به اشباع میره

دیدگاه

سلام مجدد خدمت دوستان
          من مدار زیر رو امتحان نکردم. اگر میشه اول نظر بدید که آیا کامل هست و قطعات جایگزین چی پیشنهاد می کنید. نظر به اینکه ما در آزمایشگاه AD620, UA741, TL071, lm358n, OP07, lm258 داریم.

این مدار در دیتا شیت AD8220 بود.

http://www.uplooder.net/img/image/39...c1be7/ecg5.jpg
          خیلی ممنون

دیدگاه

تو همین انجمن طراحی هایی که صد در صد جواب داده هست از اونا استفاده کنی بهتره مخصوصا که رشتت هم الکترونیک نیست
            این مدارا به نویز خیلی حساسه و فرکانسش با فرکانس برقشهری یکیه
            برای همین نویز گیریش کمی مشکله

دیدگاه

شما تست کردید؟ اگر امکانش هست لینک شون رو قرار بدید ممنون میشم. من خودم داخل سایت ECA گشتم اما بیشتر روی مشگلات جزئی زوم شده و مدار کامل ندیدم (شایدم خوب نگشتم)

خیلی ممنون

دیدگاه

سلام،
                گرفتن جواب از ECG زمان زیادی میبره مخصوصا برای شما که رشتتون هم بیو الکتریک نیست. شما چرا از دستگاه های آماده تحقیقاتی نه کلینیکال پزشکی استفاده نمی کنید؟ هزینه تون در مجموع هم کاهش می یابد. اما اگر صرفا دنبال ساختن هستید. باید اصولی تر پیش برید وگرنه فقط صحیح و خطا می کنید.

دیدگاه

ما در واقع می خواهیم یک دستگاه ECG با سه تا پراب بسازیم. شما پیشنهادتون چیه که کار به نتیجه برسه(فرمودید اصولی تر) ما مداراتی رو از چندین مقاله تست کردیم. البته متاسفانه بعضی قطعات نداشتیم و جایگزین کردیم.
                  ما سر ورودی های پروب ها به مدار مقاومت 15کیلو برای دست ها و مقاومت 500 کیلو برای پا قرار دادیم، از کابل های شیلد دار ، از AD620 و UA741 استفاده کردیم.
                  در مجموع چه نکاتی باید رعایت بشه؟

دیدگاه

اول اینکه باید هدفتون از پرژتون رو تعیین کنید. هدف ساخت ECG هست یا تحلیل داده و ...
                    دوم شما باید مدار اولیه ثبت سیگنال حیاتی متشکل از تقویت کننده تفاضلی و درایور پای راست رو متوجه بشید.
                    سوم شما باید چالش های ساخت ECG رو بدونید. هر قسمت چه چالشی میتونه ایجاد کنه.
                    اونوقت مدار که میبندید جواب ندادنش هم می تونه مفاهیم مختلفی داشته باشه براتون یعنی تحلیل میکنید که الان مدار داره چیکار میکنه. به اشباع رفته یا نویز داره یا ... . وگرنه هی باید ببندید و هی ببندید و مثل خیلی از دوستان قبلی عطای کار رو به لقاش ببخشید. با فهم جواب گرفتن از مدارای این تیپی زمان بره.

دیدگاه

فعلا فقط می خواهیم سیگنالشو با اسیلوسکوپ ببینیم. ما در واقع پایه کار رو مدار ECG که در دیتاشیت AD620 هست قرار دادیم با یکسری تغییرات. به درایو پای راست قبل از ورود به AD705 یک بافر قرار دادیم (بافر با lm358 و به جای AD705 از UA741 استفاده شد) و در ادامه خروجی AD620 یک خازن 1000 میکروفاراد و سپس یک ناچ فیلتر 50هرتز گذاشتیم (با مقاومت 36کیلو، 18کیلو، و خازن 100نانو و 200نانو). و آخر سر هم یک فیلتر پایین گذر از نوع سالن کی با مقاومت های 3.3کیلو، 8.6کیلو، و خازن های 100نانو و 150 نانو بستیم. از باتری 7.5 ولت بدون رگولاتور استفاده شد و برای تغذیه منفی از tc7660. کابلها شیلدار و سرشون مقاومت 15کیلو برای دست ها و 500 کیلو برای پا بود، سر تغذیه AD620 خازن 100نانو گذاشتیم. و پروب ها از نوع چست لید به مچ دو دست و مچ پا خورد و خروجی فیلتر پایین گذر زدیم اسیلوسکوپ. هیچ تغییری در اسیلوسکوپ ندیدیم
                      قضیه اشباع رو چطوری میشه بررسی کرد؟

دیدگاه

هم چنین در رابطه با مدارهایی که قرار دادید مدار اول که میگید از بیخ و بن مشکل داره خیلی معقول تر از مدار دوم هست. مدار دومتون پر از غلط هستش. فیدبک مثبت تو پ امپ یعنی به اشباع رفتن . مدارتون نقش اسیلاتور رو اینطور بازی میکنه.
                        در ضمن شما شبیه سازی اصلا انجام دادید برای کارهاتون؟
                        تست هایی که میگیرید چجوریه مستقیم از بدن تست میگیرید؟ اصلا هر بخش رو جداگانه تست کردید؟

دیدگاه

بله مدار دومم هم بی خیال شدم، بیشتر رفتم به سمت شماتیکی که در آخر دیتاشیت AD8220 هست. راستش من روی پروتئوس بردم، اما موندم چطوری ورودی به پراب ها رو شبیه سازی کنم؟ راهی داره؟
                          منظورتون از تست جداگانه یعنی قبل از قرار دادن فیلترهاست؟

دیدگاه

راه داره ولی پروتئوس برای شبیه سازی مدارات آنالوگ اصلا گزینه مناسبی نیست پروتئوس برای شبیه سازی مدارات میکروکنترلی کوچیک مناسبه همین. برای شبیه سازی مناسب باید برید سمت spice.
                            منظور از جداگانه تست کردن یعنی به هر بخش جدا جدا ورودی بدید کارکرد صحیح هر بخش رو بررسی کنید. و بعد مرحله به مرحله باز تست بگیرید.

دیدگاه

سلام مدار طراحی شده یا بهتر بگم فایل پرتئوس یا اسپایس طراحی مدار ecg,eeg,emg هرکدامشم باشه کارم راه میافته

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X