اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد انتخاب ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد انتخاب ترانزیستور

سلام علیکم
    یه سوال کوچولو داشتم.
    می خواستم یه ترانزیستور استفاده کنم که تحمل عبور جریان حدود 100 میلی از پایه کلکتور-امیتر را داشته باشه.
    هم نوع pnp و هم نوع npn را میخواستم.
    کسی هست بتونه شماره ترانزیستورش رو راهنمایی بکنه؟
    با تشکر
    خدایا! از من در گذر آنچه را از من بدان داناتری و اگر بار دیگر به آن بازگردم، تو نیز به بخشایش باز گرد.
    خدایا! آنچه از اعمال نیکو تصمیم گرفتم و انجام ندادم ببخشای.
    خدایا! ببخشای آنچه را که با زبان به تو نزدیک شدم ولی با قلب آن را ترک کردم.
    خدایا! ببخشای نگاه های اشارت آمیز و سخنان بی فایده و خواسته های بی مورد دل و لغزش های زبان را.

پاسخ : سوال در مورد انتخاب ترانزیستور

وقت بخیر

bc327 pnp و bc337 npn

دیدگاه

npn bc639 ,pnp bc640
      npn c945 , pnp a733
      دنیا را چه سکوتی فرا می گرفت اگر هر کس به انداره
      عملش حرف می زد.(امام علی ع)

دیدگاه

دوستان سلام خسته نباشید
        داخل عکس کامل توضیح خواستم چیه می خواستم بدونم به ازای هر دهم ولت(0.1)چه مقدار مقاومت (چند اهم) باید بکار ببرم تا 0.1ولت از ولتاژم کم بشه؟
        . می خواستم بدونم از چه چیزی می تونم به عنوان جایگزین رله برای جابجایی جریان استفاده کنم که هر نیم ثانیه با استفاده از فرمان تایمر جریان رو جابجا کنه؟
        ممنون میشم کمکم کنید باتشکر
        [IMG][/IMG]
        جدیدترین ویرایش توسط mahdypawe; ۲۲:۴۷ ۱۳۹۵/۰۹/۱۶.

دیدگاه

خب محاسبه مقاومت نیازمند گفتن یا اندازه گیری مقدار جریان عبوریه. و با به دست اوردن اون به راحتی حل میشه.
          اگر هدف رو بگین بیشتر میشه کمک کرد چون من شخصا چیزی نفهمیدم چی به چیه. اصلا چرا 0.1 ؟ دلیل خاصی داره ؟
          چرا ناراحتی پاتریک!
          + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
          - از دیدنش ناراحت شدی؟
          + نه
          پس چی ناراحتت کرده
          + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------
          تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------
          محصولات

دیدگاه

ببخشید یکم بد توضیح دادم.
            حقیقتا منظورم از 0.1 این بود که برای یک دهم چقدر مقاومت باید کار بزارم تا بقیشو خودم محاسبه کنم.
            من یک دستگاه گیرنده دارم که چند سنسور بهش وصله ولی از طریق مقدار ولتاژ میفهمه که سنسور در چه مرحله ای هستش.
            من می خوام به یکی از ورودی های این دستگاه دو تا ولتاژه 0.6ولت و 0.7ولت رو هر نیم ثانیه بهش بدم.
            حالا برای این کار من یک تایمر با ای سی 555 ساختم که هر نیم ثانیه برقو وصل می کنه و می خواستم یک رله بزارم که جریانو عوض کنه یعنی یکبار جریان 0.7ولت رو عبور بده و نیم ثانیه ی بعدی 0.6ولت رو عبور بده که بهم گفتن رله میپوکه بخواد هر نیم ثانیه قطع و وصل بشه و حقیقتا از صداشم خوشم نمیاد خیلی میره مخ اگرم جواب بده.
            بهم گفتن با ترانزیستور این جابجایی رو انجام بده.
            حالا چی پیشنهاد میدین که هر نیم ثانیه دو جریان 0.6ولت و 0.7ولت رو به دستگاه برسونم فقط دقت این ولتاژ برام مهمه نمی خوام از 0.6کمتر و 0.75بیشتر باشه می خوام بین این رنج در حال گردش باشه نمی خواد یک ولتاژ ثابت به دستگاه برسه چون اینجوری خرابی سنسور رو گزارش می کنه اگر یک عدد ثابت بهش برسه.
            این دستگاه هیچ امپری هم نمیکشه شاید به زور به یک امپر برسه.
            ممنون از وقتی که گذاشتید

دیدگاه

اولا در نوشتن دقت کنید جریان 0.6 ولت نداریم. ولتاژ 0.6 داریم.
              می تونید با تقسیم مقاومتی و سویچ ترانزیستوری این کارو انجام بدین. در صورتی که هدف اعمال ولتاژ 0.7 و 0.6 به پایه باشه کاری نداره. اما این ولتاژ ها گویا از یه جایی ناشی میشن. شما الان ولتاژها رو دارین و فقط بین سویچشون موندین یا نه تولید ولتاژ هم خودش مسئله ایه و مورد بعدی اینکه سنسورها چی هستن؟خروجیشون دقیقا چیه و ...
              چرا ناراحتی پاتریک!
              + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
              - از دیدنش ناراحت شدی؟
              + نه
              پس چی ناراحتت کرده
              + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
              تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
              محصولات

دیدگاه

والا برای تولید ولتاژ که برق 12V ماشین هستش می خوام از یک lm7805 استفاده کنم که به 5ولت ثابت برسه بعد با مقاومت کم کنم تا برسه به 0.7v و 0.7v این توی ذهنم بودش به نظرتون عملیه؟
                اگر عملیه برای اینکه 5v رو به 0.7v و 0.67vبرسونم چه مقدار مقاومتی نیاز داره؟ (مقدار امپر بعد ازlm7805 ِفکر کنم یک امپر هستش)
                این سنسور هم اسمش سنسور اکسیژن هستش که توی ماشین استفاده میشه و می خوام خودم اطلاعات رو بهش بدم و بگم مقدار اکسیژن در اگزوز زیاده و سوخت رو بیشتر کنه ولی نمیشه یک عدد ثابت رو بهش بدم چون اینجوری تشخیص خرابی سنسور رو میده و چراغ چک ماشین روشن میشه برای همین هر نیم ثانیه می خوام عدد جابجا بشه و کل بازه تغییر ولتاژ این سنسور از 0.2ولت تا 0.9ولت هستش.
                اگر تا اینجاش حله چجوری با ترانزیستور سوئیچش کنم شماتیکش رو برام بزارید اگر زحمتی نیستش.
                و یک سوال دیگ هم داشتم که بعد از این موضوع می پرسم که گیج کننده نشه.
                ممنون از وقتی که گذاشتید

دیدگاه

سلام..
                  استفاده از مدار سوئیچ با ترانزیستور هم کار ساده ای نیست..باید نحوه راه اندازی سنسور رو هم بفرمایید؟چقدر جریان میکشه و چند پایه اره؟
                  اگه جریان کمی میکشه میتونید با خود میکرو این کار رو انجام بدید..

دیدگاه

من فقط می خوام یک جریانو که خودم تولید می کنم برسونم به یک دستگاه.
                    می خوام 5ولت ثابتی که از ای سی LM7805 میاد بیرونو به 0.6ولت و 0.7 ولت تبدیلش کنم و این دو ولتاژ رو هر نیم ثانیه به دستگاه گیرنده بدم.
                    مقدار جریان بعد از ای سی LM7805CV یک یا یک و نیم امپر هستش.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdypawe نمایش پست ها
                      من فقط می خوام یک جریانو که خودم تولید می کنم برسونم به یک دستگاه.
                      می خوام 5ولت ثابتی که از ای سی LM7805 میاد بیرونو به 0.6ولت و 0.7 ولت تبدیلش کنم و این دو ولتاژ رو هر نیم ثانیه به دستگاه گیرنده بدم.
                      مقدار جریان بعد از ای سی LM7805CV یک یا یک و نیم امپر هستش.

درود بر شما.
                      یکی از روش هایی که می توانید با استفاده از آن به مقصود خود برسید، استفاده از «زینر قدرت» است. زینر قدرت، از نظر عملکرد همان کار دیود زینر را می کند که ولتاژ ثابتی را تنظیم می کند،و تنها تفاوت آن با یک دیود زینر در توان و جریان بالایی است که تحویل می دهد.
                      پیشنهاد می کنم نوشته ی زیر را بخوانید و بر اساس مدارهای داده شده، آنچه را که مورد نیاز دارید، بسازید:

پیروز باشید

دیدگاه

سلام
                        یک ماسفت کانال p که جریان 30 آمپر و ولتاژ 150 ولت را تحمل کنید معرفی کنید. fqa36p15 مناسب است اما تهیه آن مشکل است یک نمونه هم تهیه کردم ولی بجای اینکه کانال p باشد کانال n بود
                        مقادیر ولتاژ و جریان بیشتر از این باشد هم قابل قبول است. شکل ظاهری آن شبیه به fqa36p15 یا به اندازه ی bu808d

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moharamdehghan نمایش پست ها
                          سلام
                          یک ماسفت کانال p که جریان 30 آمپر و ولتاژ 150 ولت را تحمل کنید معرفی کنید. fqa36p15 مناسب است اما تهیه آن مشکل است یک نمونه هم تهیه کردم ولی بجای اینکه کانال p باشد کانال n بود
                          مقادیر ولتاژ و جریان بیشتر از این باشد هم قابل قبول است. شکل ظاهری آن شبیه به fqa36p15 یا به اندازه ی bu808d
                          .
                          سلام
                          داداش ماسفت پی هم کمه و هم بد گیر میاد و هم مشخصات همه ماسفت های پی نسبت به ماسفت ان هم رده خودشون ضعیفتره
                          شما خیلی راحت میتونی ماسفت ان استفاده کنی و (با توجه به اینکه که حدس میزنم مشکلتون توی گیت درایوینگ ماسفت ان باشه)خیلی راحت با استفاده از انواع گیت درایور های ایزوله کارتو راه بندازی
                          موفق باشی
                          ................Fx7SAM................

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X