اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در راه اندازی h bridge با ماسفت و ir2110

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در راه اندازی h bridge با ماسفت و ir2110

سلام به همه. من میخوام یه H-Bridge با ماسفت و درایور ir2110 درست کنم ولی به مشکلات زیر برخوردم . چیز خوبی هم تو نت براش پیدا نکردم . اگه کسی چیزی می دونه و یا لینک خوبی داره بگه تا بقیه هم استفاده کنن.
    پلی که من بستم اینه:

ماسفت های من irf3205 هستن و ولتاژ تغدیه میکرو هم 5 ولت . با این پل میخوام یه TEC (المان های سرد کننده) رو در دو جهت کنترل کنم . ولتاژ تغذیه درایور و ولتاژ درین دو ماسفت بالایی هم 12 ولت هستش.

سوال اول: درسته؟ یعنی می شه هر دو ولتاژ مساوی باشن؟ یا باید با هم اختلاف خاصی داشته باشن؟
    خازن بوت استرپ هم 47 میکرو گذاشتم. ورودی A و C رو به هم و ورودی های B و D رو هم به هم وصل کردم .
    سوال دوم: درسته؟ همین جوری باید وصل کنم؟
    من به یکی (یعنی AوC) سیگنال PWM میدم و به دیگری ( یعنی BوD) صفر و برا تغییر جهت برعکس عمل می کنم.
    سوال سوم : این کاری که من می کنم درسته؟ روش PWM دادن به این ورودیا چجوریه؟ و اینکه حتما باید از دو پایه PWM میکرو استفاده کرد؟
    سوال چهارم : توی این روش چجوری خازن بوت استرپ شارژ میشه تا بتونه گیت high side رو تریگر کنه؟ نمی تونم خوب تحلیلش کنم!
    سوال پنجم : این dead time که تو بعضی سایتا میگن چیه ؟ واینکه اینجا به کار من میاد؟
    سوال ششم : بعضی سایتا گفته بودن نمی تونم از 100 درصد دیوتی سایکل استفاده کنم . ایا درسته و در چه مواقعی این محدودیت به وجود میاد؟
    سوال هفتم : عمده مشکم اینه که ماسفت های high side خوب درایو نمی شن . به نظرتون علت چیه؟

به خدا خسته شدم از بس نت رو شخم زدم و هی درایور سوزوندم (تا الان 6تا). هر کی میتونه و قبلا پل بسته کمک کنه و حتی اگه استاد خوبی تو دانشگاهی می شناسید بگید برم پیشش . این سوالارو تو بخش AVR مطرح کردم کسی جواب نداد و فروم هم کلا بسته شد از شانس ما و تا این لحظه کار نمی کنه. ایشالا اینحا یه نفر جواب بده. بسیار سپاسگذار

پاسخ : مشکل در راه اندازی h bridge با ماسفت و ir2110

نوشته اصلی توسط alirezatkh2
    سلام به همه. من میخوام یه H-Bridge با ماسفت و درایور ir2110 درست کنم ولی به مشکلات زیر برخوردم . چیز خوبی هم تو نت براش پیدا نکردم . اگه کسی چیزی می دونه و یا لینک خوبی داره بگه تا بقیه هم استفاده کنن....

ماسفت های من irf3205 هستن و ولتاژ تغدیه میکرو هم 5 ولت . با این پل میخوام یه TEC (المان های سرد کننده) رو در دو جهت کنترل کنم . ولتاژ تغذیه درایور و ولتاژ درین دو ماسفت بالایی هم 12 ولت هستش.

سوال اول: درسته؟ یعنی می شه هر دو ولتاژ مساوی باشن؟ یا باید با هم اختلاف خاصی داشته باشن؟
    خازن بوت استرپ هم 47 میکرو گذاشتم. ورودی A و C رو به هم و ورودی های B و D رو هم به هم وصل کردم .
    سوال دوم: درسته؟ همین جوری باید وصل کنم؟
    من به یکی (یعنی AوC) سیگنال PWM میدم و به دیگری ( یعنی BوD) صفر و برا تغییر جهت برعکس عمل می کنم.
    سوال سوم : این کاری که من می کنم درسته؟ روش PWM دادن به این ورودیا چجوریه؟ و اینکه حتما باید از دو پایه PWM میکرو استفاده کرد؟
    سوال چهارم : توی این روش چجوری خازن بوت استرپ شارژ میشه تا بتونه گیت high side رو تریگر کنه؟ نمی تونم خوب تحلیلش کنم!
    سوال پنجم : این dead time که تو بعضی سایتا میگن چیه ؟ واینکه اینجا به کار من میاد؟
    سوال ششم : بعضی سایتا گفته بودن نمی تونم از 100 درصد دیوتی سایکل استفاده کنم . ایا درسته و در چه مواقعی این محدودیت به وجود میاد؟
    سوال هفتم : عمده مشکم اینه که ماسفت های high side خوب درایو نمی شن . به نظرتون علت چیه؟

به خدا خسته شدم از بس نت رو شخم زدم و هی درایور سوزوندم (تا الان 6تا). هر کی میتونه و قبلا پل بسته کمک کنه و حتی اگه استاد خوبی تو دانشگاهی می شناسید بگید برم پیشش . این سوالارو تو بخش AVR مطرح کردم کسی جواب نداد و فروم هم کلا بسته شد از شانس ما و تا این لحظه کار نمی کنه. ایشالا اینحا یه نفر جواب بده. بسیار سپاسگذار
    جواب اول:
    بله. مشکلی نداره. البته بهتر هست که ولتاژ درین بیشتر باشه. اما در هر صورت ولتاژ گیت نباید از حد مجاز که تو دیتاشیت مشخص شده بیشتر بشه.

جواب پنجم : منظور از dead time زمانی هست که بعد از ارسال فرمان به گیت طول میکشه تا کانال به حالت مورد نظر برسه. (مثلا ماسفت روشن هست، میخوایم خاموشش کنیم. فرمان میدیم که گیت تا خاموش بشه. مثلا 10 میکرو ثانیه طول میکشه تا کانال کامل بسته بشه و جریان عبوری از درین به صفر برسه.

جواب دوم و سوم و....! :
    به جای استفاده از درایور IR2110 و مشکلات مربوط به اون، از یه مدار پوش-پول استفاده بکن برای تحریک ترانس پالس و خیال خودت رو راحت بکن از دردسرهای مربوط به انتخاب خازن بوت استرپ و.... :NO:

حالا سوال!
    1- المان TEC رو میخوای در دو جهت کنترل کنی؟!! من اطلاعات دقیقی ندارم، تغذیه المان TEC مگه DC نیست؟ اگه تغذیه معکوس بهش وصل بشه چه اتفاقی میفته؟ جای سرد و گرم المان برعکس میشه؟!! :biggrin:
    2- چرا این سوال رو اینجا پرسیدی؟!! اینکه همش شد الکترونیک صنعتی!!

دیدگاه

Dead-time به زمانی میگن که باید بعد از خاموش کردن یکی از سویچ ها صبر کنیم تا بعدی رو روشن کنیم در غیر این صورت هر دو سویچ باهم روشن میشن و ممکنه بسوزن یا تو تغذیه مشکل پیش بیاد.

بله. این جا به کار شما میاد و باید لحاظ کنید. اگر با PIC کار می کنید یک شماره هایی هستن که خودشون Dead-time دارند. مثل PIC18F26k22.

دیدگاه

خیلی ممنون که جواب دادید. علت اینکه دیر ج دادم این بود که ناامید شده بودم و دیگه چک نمی کردم و امروز اتفاقی دیدم یکی جواب داده! یه پیشنهاد برا مدیران سایت که اگه به سوال کسی جواب داده شد از طریق میل بهش خبر داده بشه. من ممکنه تو چندین فروم فارسی و انگلیسی پیام گذاشته باشم ولی اونایی رو زودتر چک می کنم که تو میل خبر داده باشن

جواب دوم و سوم و....! :
        به جای استفاده از درایور IR2110 و مشکلات مربوط به اون، از یه مدار پوش-پول استفاده بکن برای تحریک ترانس پالس و خیال خودت رو راحت بکن از دردسرهای مربوط به انتخاب خازن بوت استرپ و.... :NO:
        سوال کلی : راستش زیاد اونجوری کار نکرده بودم و نسبت به ماسفت های مثبت خوش بین نیستم (البته نسبت به منفی) . بعد دیدم تو نت مدار راجع بهش زیاده که رفتم سراغش و از اول اینجا رو نخونده بودم . ترانس پالس هم نمی دونم چیه! اگه ممکنه راهنمایی کنید و اینکه باید پایه میکرو رو به ترانس پالس وصل کنم!؟

جواب پنجم : منظور از dead time زمانی هست که بعد از ارسال فرمان به گیت طول میکشه تا کانال به حالت مورد نظر برسه. (مثلا ماسفت روشن هست، میخوایم خاموشش کنیم. فرمان میدیم که گیت تا خاموش بشه. مثلا 10 میکرو ثانیه طول میکشه تا کانال کامل بسته بشه و جریان عبوری از درین به صفر برسه.
        Dead-time به زمانی میگن که باید بعد از خاموش کردن یکی از سویچ ها صبر کنیم تا بعدی رو روشن کنیم در غیر این صورت هر دو سویچ باهم روشن میشن و ممکنه بسوزن یا تو تغذیه مشکل پیش بیاد.

بله. این جا به کار شما میاد و باید لحاظ کنید. اگر با PIC کار می کنید یک شماره هایی هستن که خودشون Dead-time دارند. مثل PIC18F26k22.
        سوال هشتم : حالا چطور باید این dead time رو محاسبه کنم؟
        سوال هشت - یک : طریقه سوییچینگ من اینجوریه که یا به AC و یا به BD سیگنال PWM میدم و فقط در زمانی که می خوام دما رو روی ست پوینت نگه دارم باید گاهی به AC و گاهی به BD فرمان بدم ، آیا همین جایی که می خوام بین AC و BD سوییچ کنم باید از dead time استفاده کنم؟ درست فهمیدم؟
        فعلا میکروم مشخص نیس و شاید از PIC هم استفاده نکنم چون بستگی به الگوریتم کنترلی PID که می خوام استفاده کنم داره و هنوز هیچی ازش نمی دونم.

حالا سوال!
        1- المان TEC رو میخوای در دو جهت کنترل کنی؟!! من اطلاعات دقیقی ندارم، تغذیه المان TEC مگه DC نیست؟ اگه تغذیه معکوس بهش وصل بشه چه اتفاقی میفته؟ جای سرد و گرم المان برعکس میشه؟!! :biggrin:
        2- چرا این سوال رو اینجا پرسیدی؟!! اینکه همش شد الکترونیک صنعتی!!
        1. بله این المان در دو جهت کنترل میشه و اگه جریان رو برعکس کنی جهت سرد و گرم جابجا میشن و من دارم ازش به عنوان یک اکچوییتور کنترل دمایی استفاده می کنم.
        2. راستش نمی دونستم بخش الکترونیک صنعتی هم هس ( آخه همش یا تو AVR بودم یا PIC ) . بعد دیده بودم اینجا بیشتر ج میدن . حالا اگه فک می کنید لازمه ، بگید که چطور میشه موضوع رو انتقال داد تا این کارو بکنم.

حالا بریم سر سوالات جدید خودم: مدار یه اشتباه کوچیک داش و با این که جلوی چشمم بود ولی نمی دیدمش که با فکر باز تونستم رویت کنم.
        سوال نه: وقتی PWM به AC میدادم با اسکوپ می دیدم که مثلا هر پنج پالس که می گذره یکیش به ماسفت بالایی نمی رسه و در واقع تو اون پالس سوییچ بالا بسته می مونه. با تحلیلی که کردم متوجه شدم که خازن بوت زمانی برای شارژ شدن پیدا نمی کنه و تا چنتا پالس بیشتر نمی تونه ماس رو روشن کنه و زمانی که ماس بالا خاموش میشه خازن از روشن بودم ماس پایین استفاده می کنه و شارژ می شه و به این ترتیب دوباره می تونه چن پالس ماس بالا رو روشن کنه و به همین منوال .... این تحلیلم درسته ؟ و اگه نه چرا این مشکل پیش میاد؟

سوال نه - یک : برا حلش اومدم ماس پایین C رو دائم یک کردم و ماس بالای A رو PWM دادم که در زمانی خاموشی PWM خازن فرصت شارژ شدن پیدا کنه! تقریبا همه پالس ها انتقال داده شد ولی تقریبا نمی تونستم از 90 درصد بیشتر دیوتی سایکل رو بالا ببرم . ظاهرا خازن توی ده درصد فرصت نمی کرد که شارژ بشه! راه حلی که انجام دادم درسته؟ مشکلی برا ماس پایین که دائم یک هستش به وجود نمی یاره؟

سوال نه - دو : و اینکه چطور باید درصد استفاده دیوتی سایکلم رو بالا ببرم ؟ باید خازن رو کم کنم یا زیاد ؟ باید نوع خازن رو عوض کنم؟ و اینکه کلا خازن بوت استرپ بهتره از چه نوعی باشه؟ تانتال ؟ پلییستر؟ MKT ؟ و....

سوال نه - سه : چطور تو نت انقد زیاده که A و C رو به هم وصل می کنن و مشکلی هم پیدا نمی کنن؟ (این کار یه مشکل جدی داره و اون هم شارژ نشدنه خازن بوت هستش) (شایدم نتونستن اون پالس خراب رو شکارش کنن!!!!)

حالا فرض کنیم که بستیم و همه چی گل و بلبل :
        سوال ده: به محض اینکه از پل جریان می کشم مثلا بالای 5 آمپر ، ولتاژ منبع تغذیه بدجوری در حد دو ولت در زمانی که دیوتی سایکل روشن هستش افت میکنه . منبع تغذیه های متفاوتی استفاده کردم (آزمایشگاهی ، مین ول ، چینی ، آمپر بالا و پایین ) و فقط مقدار افت توشون متفاوت بود. مشکل اینجاس که با این افت در لحظه سوییچینگ حداکثر توان به بار نمی رسه! حالا نظر دوستان و راه حلاشون چیه؟
        اینم عکس این پدیده: (ولتاژ آبی برا مبع 12 ولته و زرد سیگنال PWM هستش)

دوستان این بحث پرکاربردیه و ممکنه مشکل خیلیا باشه . اگه کسی میتونه واقعا کمک کنه و یا لینک بدید به اشخاصی که میدونن تا بیان و کمک کنن. باز هم سپاسگذارم از جواب دوستان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alirezatkh2
          سوال هشتم : حالا چطور باید این dead time رو محاسبه کنم؟
          سوال هشت - یک : طریقه سوییچینگ من اینجوریه که یا به AC و یا به BD سیگنال PWM میدم و فقط در زمانی که می خوام دما رو روی ست پوینت نگه دارم باید گاهی به AC و گاهی به BD فرمان بدم ، آیا همین جایی که می خوام بین AC و BD سوییچ کنم باید از dead time استفاده کنم؟ درست فهمیدم؟
          من فکر کردم شما میخاید PWM رو بدید به دو تا ترانزیستور بالا و پایین یک بازو.(معمولاً من اونجوری دیدم)
          اگر قرار نیست یک سیگنال PWM و معکوسش به دو تا ترانزیستور یک بازو وصل بشه، فکر کنم به Dead-time نیازی نیست.
          البته موقع سویچ کردن از یک جفت به اون یکی باید یه تاخیری باشه.

دیدگاه

سلام به دوستان عزیز
            من میخوام یه مبدل باک بسازم و ماسفتی که استفاده میکنم irfz44 هست و برای درایو ماسفت هم میخوام از ir2110 استفاده کنم
            میتونم با استفاده از این درایو ماسفت فقط یک خروجی high side رو استفاده کنم و از low side استفاده نکنم؟چون فقط به یک خروجی بالا نیاز دارم و خروجی low side بکارم نمیاد
            اگه میشه دقیقا بگین چجوری این کارو کنم
            اگه نمیشه لطفا یه درایو ماسفت سمت بالا معرفی کنید

دیدگاه

یه راه خیلی ساده دیگه هست میتونی یه با یه رله ولتاژ دوسر TEC رو تغغیر بدی و برای تنظیم ولتاژ یه ماسفت رو به صورت LOW SIDE استفاده کنی اینطوری با یه ماسفت و رله کارت راه میوفته و درگیر High Side Driver نمیشی ارزوتر میشه تلفات هم خیلی کم میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X