اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویز در سنسور مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویز در سنسور مادون قرمز

سلام دوستان ، سرچ زدم ولی چیزی دستگیرم نشد ...
    یک پروژه درست کردم با فرستنده و گیرنده معمولی مادون قرمز که به adc میکرو دادم
    برنامه و پروژه خوب عمل میکنه ، ولی بعضی جاها که نور بیشتره ، یکدفعه روی lcd متن بیخودی نمایش میده و نویزی میشه ...
    راهکاری برای حذف نویزش هست آیا ؟؟؟ ( یکی از دوستانم گفت با lm358 شاید بشه )
    ممنون میشم راهنمایی کنین ... :read:
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

پاسخ : نویز در سنسور مادون قرمز

سلام مجدد ، دوستان ، این پروژه توی نور مهتابی و جاهایی که روشنه اصلآ کار نمیکنه ، میشه راهنمایی کنین برای نویزش باید چکار کنم ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
      سلام دوستان ، سرچ زدم ولی چیزی دستگیرم نشد ...
      یک پروژه درست کردم با فرستنده و گیرنده معمولی مادون قرمز که به adc میکرو دادم
      برنامه و پروژه خوب عمل میکنه ، ولی بعضی جاها که نور بیشتره ، یکدفعه روی lcd متن بیخودی نمایش میده و نویزی میشه ...
      راهکاری برای حذف نویزش هست آیا ؟؟؟ ( یکی از دوستانم گفت با lm358 شاید بشه )
      ممنون میشم راهنمایی کنین ... :read:
      ADC برای اینکار مناسب نیست چون سرعت ارسال و دریافت رو محدود میکنه
      lm358 بهتره.
      ولی از همه اینا بهتر اینه از پروتکل منچستر استفاده کنید (میتونید در این باره برچسب RC5 و IR Remote Control رو جستجو کنید)
      If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

ممنون از پاسختون :
        من با rc5 و چشم پارس ( tsop1738) کار کردم و یک بار پروژه رو با اون بستم ، اما به علت پیچیدگی مدار از خیر rc5 گذشتم ...
        الان پروژه رو روی pcb زدم و فقط مشکل نویز تو نور رو دارم ، استاد دانشگاهمون گفت که با یک آی سی روی فیبر سوراخ دار کنار همین پروژت میشه نویزش رو گرفت ، ولی الان نمیدونم مدارش به چه شکله و آی سی ش چیه ؟؟؟؟ اگه راه حل دیگه ای دارین ممنون میشم که چطوری نویزش حذف بشه ؟؟؟؟
        25 سانت فاصله و گیرنده هستش ...

دیدگاه

انتقال دیتا در بستر آنالوگ در محیطی که نویز آنالوگ زیادی دارد کار درستی نیست . شما یا باید از مدلاسیون استفاده کنید و دیتا را روی یک موج کریر پیاده کنید و یا اینکه محیط را ایزوله کنید. شما نوع دیتا را دقیقاً مشخص نکردید. تحت هر شرایط اگر تضمین اطلاعات دریافتی برایتان مهم است ( همانند مشکل دریافت اطلاعات ناقص در lcd ) در پایان ارسال هر اطلاعات کد تصحیح خطایی را تولید و مجدداً بر اساس همان الگوریتم در گیرنده آنرا چک کنید که اطلاعاتتان تغییر کرده اند یا خیر.
          جدیدترین ویرایش توسط axiom2600; ۱۱:۱۷ ۱۳۹۵/۰۳/۰۵.

دیدگاه

ممنون از پاسختون :
            دیتایی به اون صورت ندارم که بخوام lcd کنم که حتمآ باید مقدار ارسالی دقیق در گیرنده باشه
            من یک فرستنده و گیرنده معمولی مادون قرمز دارم که میخوام اگه شیء عبور کرد تشخیص بده ، همین ....
            برنامه رو نوشتم و خوب هم کار میکنه ، فقط مشکلم تو نور هستش که نویز میگیره و اصلآ تشخیص نمیده ...

دیدگاه

بهترین کار : فرستنده یک فرکانس بالا را بفرستد و در گیرنده یک آپ امپ به صورت انتگرال گیر / مشتق گیر بگذارید
              راه دوم با همان فرستنده در گیرنده از آیسی tone detector استفاده کنید.
              راه سوم : از لنز های متمرکز کننده در گیرنده استفاده کنید

دیدگاه

سلام و دمت گرم :
                آره دنبال همین راه حل ها بودم
                میشه دو روش اول رو توضیح بدین یا لینکی به جایی معرفی کنین تا متوجه بشم با چه OPAMP ی ( مدلش ) و کار با tone detector برای این پروژه ...

دیدگاه

پاسخ : When name, prednisone online leak conditional acontractile cross-legged.

داداش این نویزها چیه میفرستی ؟؟؟؟!!!!!!!!!

دیدگاه

پاسخ : When name, prednisone online leak conditional acontractile cross-legged.

دوستان میشه بیشتر در مورد دو روش قبلی توضیح بدین ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                      ممنون از پاسختون :
                      دیتایی به اون صورت ندارم که بخوام lcd کنم که حتمآ باید مقدار ارسالی دقیق در گیرنده باشه
                      من یک فرستنده و گیرنده معمولی مادون قرمز دارم که میخوام اگه شیء عبور کرد تشخیص بده ، همین ....
                      برنامه رو نوشتم و خوب هم کار میکنه ، فقط مشکلم تو نور هستش که نویز میگیره و اصلآ تشخیص نمیده ...
                      با سلام و درود
                      شما می توانید جلوی گیرنده مادن قرمز یک صفحه مخصوص قرار بدهید که نور معمولی را محدود کند و اجازه عبور مادون قرمز را بدهد مثل شیرهای آب خودکار که یک صفحه مشکلی رنگ دارد.
                      و یا از گیرنده های 3 پایه مادون قرمز استفاده کنید که به میزان تناوب خاصی حساس هستند(فکر کنم 38 کیلوهرتز) و اگر نوری غیر از آن به این حسگر تابیده شود واکنشی نشان نمی دهد، هر چند که آن نور مادون قرمز باشد.

دیدگاه

ممنون از شما ....

دیدگاه

میتونی از یک وارنیش جلوی دیود ها استفاده کنی
                          یا میتونی با lm324 تبدیل به کمیت دیجیتال کنی و بدی میکرو که برات شمارش کنه
                          انسان فکر میکند ** ماشین کار میکند

دیدگاه

با تشکر از دوستان
                            روشهای دوستان هم خوب کار می کند
                            آیسی lm567 یک تون دیتکتور ساده است که راحت گیر می آید
                            IR-Level-Detector هم مدارات زیادی دارد که می توانید پیدا کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X