اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماکزیمم سرعت استپر موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماکزیمم سرعت استپر موتور

سلام دوستان
    من یک استپر موتور دارم با مقاومت داخلی هر کویل تقریبا 30 اهم . فکر کنم 1.8 درجه هست . میخواستم بدونم ماکزیمم فرکانس کلاک که به درایورش میشه وارد کرد چقدر هست؟ درایورش a4988 reprap هست. در حال حاضر حداکثر کلاکی که تونستم اعمال کنم 244 هرتز هست که میشه حداکثر 80rpm .بیشتر از این مقدار موتور درجا میلرزه و عملا" حرکت نمیکنه با درایور l297-298 هم همینطور بود . بعضی از دوستان گفتن که به سرعتهای 2000 rpm هم رسیدن . لطفا اگر امکان پذیره بفرمایید آیا کلاکی که به درایور اعمال میشه ویژگی های خاصی باید داشته باشه؟ (از نظر دیوتی سایکل و ...)

شماتیک اتصال درایور به a4988 این شکل هست

[IMG][/IMG]

پاسخ : ماکزیمم سرعت استپر موتور

سلام
    ببینید هر استپر موتور یه نمودار گشتاور سرعت داره...که البته از این نمودار اینطور برمیاد که گشتاور با سرعت رابطه عکس داره
    در واقع با افزایش سرعت گشتاور کم میشه و البته به جایی خواهید رسید که انقدر گشتاور کم بشه که حتی نتونه سفت خود موتور رو بچرخونه...
    حالا اینکه موتور شما حداکثر سرعتش چقدر هست باید از دیتاشیت این موتور پیدا کنید...
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

مرسی از پاسختون
      حالا اگه دیتاشیت نداشته باشیم راهی وجود داره که بشه متوجه شد؟
      گذشته از این وقعا" کیفیت استپرها مگه چقدر با هم تفاوت داره که از سرعت 2000 دور برای بعضی از اونها به سرعت 80 دور توی بعضی های دیگه میرسیم؟ در حالی که به نظر زیاد هم بی کیفیت نمیرسه
      عکسش رو اگه فرصت شد میفرست. باز هم ممنون

دیدگاه

با سلام و درود
        پیرامون افزایش سرعت موتور پله ای در اینجا بحث و بررسی صورت گرفته است:
        سلام خدمت مهندسین بزرگوار. بنده یه استپ موتور لید شاین دارم که نیاز دارم با سرعت حدود 1000 دور بچرخه، طبق دیتا شیت سرعت این موتور تا 2400 rpm هم قابل افزایش هست. درایور میکرو استپ مخصوص این موتور خیلی گرون هست و چون این موتور جریان زیادی میکشه درایور های معمول مثل uln ها و l298 یا درایورهای دست ساز با bjt یا درایورهای میکرو

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر نمایش پست ها
          با سلام و درود
          پیرامون افزایش سرعت موتور پله ای در اینجا بحث و بررسی صورت گرفته است:
          http://www.eca.ir/forums/thread72040.html
          مرسی دوست عزیز بخاطر لینک
          ولی متاسفانه کمکی نکرد . مشکل این دوستمون توی اون لینک رسوندن سرعت به بیش از 1000 دور بود چون دیتاشیت استپرش گفته تا 2000 میتونه بالا ببره اما مشکل من روی 80 دوره !! متاسفانه زمانی که این استپر رو خریدم به داشتن یا نداشتن دیتاشیت توجهی نکردم . مدلش هم نامشخص بود . از روی کاغذ چاپی روی استپر به زور میشد فهمید که 1.8 درجه و 0.5 آمپر هست چیز دیگه ای نداره حتی مدلش نامشخصه. ولی مساله اینه که هرچقدر هم جنس بد و بی کیفیتی باشه دیگه 80 دور در دقیقه خیلی خیلی سرعت پایینیه. مساله دیگه ای که هست اینه که با افزایش سرعت گشتاور پایین نمیادکه اینم خودش عجیبه . یعنی گشتاور توی سرعت 80 دور در دقیقه که ماکزیزمم هست با 30 دور تقریبا برابره (بصورت حسی )
          برای ایجاد فرکانس 244 هرتز از مد ctc تایمر 0 با toggle پین oc0 استفاده کردم .

دیدگاه

سلام دوست عزیز
            ولتاژتتون رو افزایش بدید
            هر چه دور استپر بالاتر میره ولتاژشم باید بیشتر بشه
            درایورهای استپر معمولا ولتاژهای 24 تا 35 ولت نیاز دارن که خودشون تو دورهای پایین ولتاژو کم میکنن وبه نسبت دور ولتاژ رو افزایش میدن
            شما نگفتید که با چه ولتاژی راه اندازی کردید اما مثلا با 5ولت اگر راه اندازی کرده باشید و بیشتر 80 دور نتونستید بالاتر برید با 10ولت کردن ولتاژ ورودی دور بالاتری میتونید بگیرید
            البته به شرط راه اندازی اصولی
            موفق باشید

دیدگاه

ولتاژی راه اندازی 12 ولت هست یعنی با 12 ولت به این سرعت رسیدم فراموش کرده بودم بگم . من ولتاژ رو بیشتر میکنم ببینم چقدر تاثیر گذاره . در مورد راه اندازیش هم عکسش توی پست اول اوردم فکر نمیکنم مشکلی وجود داشته باشه.
              ممنون از همکاری شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sorena01 نمایش پست ها
                ولتاژی راه اندازی 12 ولت هست یعنی با 12 ولت به این سرعت رسیدم فراموش کرده بودم بگم . من ولتاژ رو بیشتر میکنم ببینم چقدر تاثیر گذاره . در مورد راه اندازیش هم عکسش توی پست اول اوردم فکر نمیکنم مشکلی وجود داشته باشه.
                ممنون از همکاری شما
                سلام
                خواهش میکنم
                پس لطفا نتیجه را همین جا عنوان تا شاید بدرد بقیه دوستان هم بخورد
                در ضمن فکر کنم 30 اهم خیلی اهم بالایی برای یه استپر موتور هستش یک بار دیگه اهم گیری کنید احتمالا 3 اهم باشه ولی اگه واقعا 30 اهم باشه باید با ولتاژ بالاتری راه اندازی بشه
                من از درایوری که شما استفاده کردید به تعداد زیادی استفاده میکنم و معمولا هم با250 دور موتورهامو درایو میکنم علی رغم ظاهر و قیمت درایور فوق العادست(به نسبت قیمت)نقشه ای که گذاشتید درسته در ضمن اون پتانسیومتر رو درایور رو روی حالت حداکثر بذارید البته در مورد کار شما
                جدیدترین ویرایش توسط alielcr; ۱۵:۵۲ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷.

دیدگاه

اون 30 اهم واقعا همون 30 اهمه .ولتاژبالاتر رو هنوز امتحان نکردم راستش درگیر کار دیگه ای شدم .سر فرصت حتما امتحان میکنم نتیجه رو توی همین تاپیک میگذارم.
                  راستی حالت حداکثر اون پتانسیومتر کدوم طرفه؟ اصلا این پتانسیوتر کارش چیه؟ شاید اصلا" مشکل همین باشه

دیدگاه

سلام
                    کار اون پتانسیومتر تنظیم گشتاور و توان موتوره
                    توی اون عکسی که گذاشتید در جهت ساعتگرد توان موتور زیاد میشه
                    من هنوز با 30 اهم شما مشکل دارم

دیدگاه

ممنون از توضیحاتتون
                      تغییر اون پتانسیومتر مشکلی برای درایور بوجودنمیاره؟ مثلا ازتنظیم خارج بشه یا هرچیزی ..
                      واللا همین امروز با آمپر متر دیجیتال جریان موتور رو اندازه گرفتم که یک درایورم نابود شد چرا ؟ نمیدونم شاید باید از آمپرمتر آنالوگ استفاده میکردم. (احتمالا"بخاطر مدارات داخلی آمپرمتربوده.شایدم دلیل دیگه ای داشته). زندگی همش تجربست

ضمنا" حداکثر فرکانس کلاک برای این استپردر ولتاژ 12 ولت طوری که هیچ استپی از دست نره 320Hz شد. البته گشتاور خیلی کم شد(مطابق انتظار)
                      اشکال کار من در این بود که کلاک اعمال شده به استپر دیوتی سایکل 50% نداشت از دیتاشیت متوجه این موضوع شدم. این توضیحات برای آیندگان هست که اشتباه منو تکرار نکنن

در مورد اون 30 اهم میخواستم بگم این که چیزی نیست یه استپر موتور قدیمی دارم که مقاومت سیم پیچهاش 75 اهمه !
                      جدیدترین ویرایش توسط sorena01; ۰۴:۴۹ ۱۳۹۵/۰۵/۰۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sorena01 نمایش پست ها
                        ممنون از توضیحاتتون
                        تغییر اون پتانسیومتر مشکلی برای درایور بوجودنمیاره؟ مثلا ازتنظیم خارج بشه یا هرچیزی ..
                        واللا همین امروز با آمپر متر دیجیتال جریان موتور رو اندازه گرفتم که یک درایورم نابود شد چرا ؟ نمیدونم شاید باید از آمپرمتر آنالوگ استفاده میکردم. (احتمالا"بخاطر مدارات داخلی آمپرمتربوده.شایدم دلیل دیگه ای داشته). زندگی همش تجربست

ضمنا" حداکثر فرکانس کلاک برای این استپردر ولتاژ 12 ولت طوری که هیچ استپی از دست نره 320Hz شد. البته گشتاور خیلی کم شد(مطابق انتظار)
                        اشکال کار من در این بود که کلاک اعمال شده به استپر دیوتی سایکل 50% نداشت از دیتاشیت متوجه این موضوع شدم. این توضیحات برای آیندگان هست که اشتباه منو تکرار نکنن

در مورد اون 30 اهم میخواستم بگم این که چیزی نیست یه استپر موتور قدیمی دارم که مقاومت سیم پیچهاش 75 اهمه !
                        سلام
                        تغییر پتانسیومتر جریان موتورو در نهایت گشتاور موتورو کنترل میکنه و مشکلی هم نداره
                        در مورد سوختن درایور . شما باید از ولتاژ ورودیتون امپر بگیرید نه از سیمهای موتور
                        در مورد 320 هرتز هم باید بگم که شما مشکل کمی ولتاژ رو دارید والا مشکله دیگری نیست جز راه اندازی صحیح که اونم فرمودید درست راه اندازی شده
                        در مورد دیوتی سایکل من با نظر شما موافق نیستم (فقط به دلیل اینکه دیگر دوستان بتونن استفاده کنند)درایور شما با هر لبه بالا یا پایین رونده یک پالس موتور رو به جلو و یا عقب هدایت میکنه که این ربطی به دیوتی سایکل پالس اعمالی نداره
                        البته هیچ موردی رو نمیشه رد کرد .تجربه اینو بهم ثابت کرده که هیچ چیزی نشد نداره البته منظور از هیچی نشد نداره اینه که من و یا شما همه چیزو نمیدونیم و یا تمام جوانب قضیه رو شاید در نظر نگرفتیم .پس تاکیدی روی گفته هام ندارم
                        شما اگر امکانش هست مدل وسریال موتورتون رو بفرستید تا دیتاشیتش رو یه نگاهی بکنم

دیدگاه

تغییر پتانسیومتر ....اوکی
                          در مورد سوختن درایور، آمپرمتر دیجیتال رو بصورت سری توی مسیر ورودی Vmot که توی عکس بالا هست گذاشتم که اینطور شد که گفتم.
                          کمبود ولتاژ رو هم درسته حق با شماست . این سرعت با ولتاژ ورودی 12 ولت به Vmot یا همون vbb دیتاشیت بدست اوردم . با 5 ولت تست کردم سرعت خیلی پایین اومد پس با افزایش ولتاز تا محدوده استپر و درایور احتمالا سرعت بالاتر هم خواهد رفت ( منبع تغذیه بزرگتر فعلا ندارم تست کنم)
                          دیوتی سایکل هم ممکنه شما درست بگید منطقیه که نباید حتما 50% باشه .بالاخره باید با pwm گشتاور رو کنترل کرد (درست میگم؟) ولی نتیجه ای که گرفته بودم از روی تصویر صفحه 6 دیتاشیت a4988 بود .

دیتاشیت استپر رو ندارم توی سایتی که خریده بودم هم دیتاشیتش نبود . خیلی وقت پیش خریده بودم متاسفانه چیزی در مورد استپرموتور نمیدونستم همینطوری از یه سایت گرفتم که الان ادرسش یادم نیست .

دیدگاه

سلام
                            توی درایور مذکور پالس ورودیتون فقط سرعت رو کنترل میکنه نه گشتاورو.گشتاور شما یعنی ولتاژی که نسبت به دورتون در لحظه به موتور اعمال میشه رو درایور به نسبت پتانسومتر که اونم با همون pwmاعمال میشه رو انتخاب میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alielcr نمایش پست ها
                              سلام
                              توی درایور مذکور پالس ورودیتون فقط سرعت رو کنترل میکنه نه گشتاورو.گشتاور شما یعنی ولتاژی که نسبت به دورتون در لحظه به موتور اعمال میشه رو درایور به نسبت پتانسومتر که اونم با همون pwmاعمال میشه رو انتخاب میکنه
                              قسمت آخر رودرست متوجه نشدم (با عرض معذرت) اینکه گشتاور با عرض پالس ارتباط داره درسته میخوام بدونم با کدوم پالس؟ چیزی که ما از طریق پایه step میفرستیم یا اینکه خود آی سی عرض پالس رو تغییر میده ؟ یا اینکه با پتانسومتر خودمون عرض پالس رو تغییر میدیم؟
                              من با l297 -298 کار کردم میخوام بدونم طرز کارش مثل همونه؟
                              یک نکته دیگه : من پتانسیومتر رو به هرسمتی که چرخوندم باعث شد موتور استتپ هاشو گم کنه و دچار لرزه و درجا چرخیدن بشه . با احتیاط برگردوندم سرجاش !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X