اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین روش برای محاسبه میزان دقیق ولتاژ موثر (RMS) برق شهر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین روش برای محاسبه میزان دقیق ولتاژ موثر (RMS) برق شهر

سلام،من میخوام مقدار دقیق ولتاژ موثر رو با AVR محاسبه کنم ،نمایشگر من سون سگمنت هست،تا حالا از از چند تا روش استفاده کردم ولی هیچ کدوم دقیق نبوده،من از اینتراپت خارجی در مد بالارونده استفاده کردم و 10 مقدار ADC رو از ابتدای لبه ی بالا رونده در بازه 10 میلی ثانیه(نیم سیکل مثبت) بدست اوردم و از مجموع مربعات ،میانگین و در آخر جذر گرفتم.اما باز هم مقدار نمایش داده شده با ولتمتر در ولتاژ های مختلف کمی فرق میکنه،از ولتاژ پیک(مقدار ADC بعد از 5 میلی ثانیه بد از شروع وقفه) استفاده کردم و در رادیکال 2 ضرب کردم ولی باز اون مشکل هست.کسی میدونه ایراد از کجاست؟بعلاوه روش اول این مشکل رو هم داره که گرفتن مقدار ADC باید بین روشن شدن سگمنت ها باشه و بنابراین نمایشگر کمی لرزش داره و شدت نور هم کم هست.
    البته از مدار ساده ای که در ابتدا تقسیم مقاومتی میزارن و با یک خازن به گراند،به میکرو وصل میکنن (بدون استفاده از وقفه)هم استفاده کردم و اون هم دقیق نبود.
    جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۱۷:۳۱ ۱۳۹۵/۰۵/۰۹.

پاسخ : بهترین روش برای محاسبه میزان دقیق ولتاژ موثر (RMS) برق شهر

اگر میخوای خیلی دقیق باشه و مشکل هزینه نداری میتونی از چند روش استفاده کنی یک ad736 هست که یه مبدل rms to dc هستش
    یکی دیگه از adc خارجی مثل ade70xx شمارش رو دقیق یادم نیست خودش میتونه ولتاژ و جریان ac رو بخونه با 16 بیت دقت خیلی خیلی هم دقیقه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri نمایش پست ها
      اگر میخوای خیلی دقیق باشه و مشکل هزینه نداری میتونی از چند روش استفاده کنی یک ad736 هست که یه مبدل rms to dc هستش
      یکی دیگه از adc خارجی مثل ade70xx شمارش رو دقیق یادم نیست خودش میتونه ولتاژ و جریان ac رو بخونه با 16 بیت دقت خیلی خیلی هم دقیقه
      ممنون ،ECA که این ای سی رو نداره ،ولی جای دیگه قیمتش رو 16 تومن زده. کار کردن باهاش راحته؟برق 220 مستقیما بهش وصل میشه ؟رنج ولتاژ دی سی خروجی چقدر هست؟

دیدگاه

پایا و لیون رو چک کن دارند بله نیاز به یه مقسم ولتاژ مقاومتی داره که تو دیتا شیت کامل توضیح داده پروتکل ارتباطی هم spi هست

دیدگاه

سلام به شما

با اجازه اساتید گرامی
          یه مسئله که برای اندازه گیری با این روش باید مد نظر قرار داد این است که سرعت تبدیل ولتاژ rms به ولتاژ dc چقدر هست
          فکر میکنم این مسئله ی مهمی باشه
          با توجه به این که هر چه رزولوشن و دقت تبدیل بالاتر بره سرعت پایین تر میاد باید بگم که آی سی ade70xx با تاخیر به شما مقدار dc میده که حالا این مقدار dc رو اگه بخوای با میکرو کنترلر اندازه گیری کنی بازهم تاخیر بوجود میاد
          البته میزان این تاخیر ها در حد چند صد یا شاید چند ده میکرو ثانیه بیشتر نیست

وجود تاخیر باعث میشه که سرعت نمونه گیری از ولتاژ rms پایین بیاد و همین مسئله دقت کار رو به اندازه ای کاهش میده

از نظر بنده بهترین روش با هزینه ای کم این هست که اول به وسیله یک آپ آمپ دقیق با آفست خیلی کم ( در سایت روبو ایکیو یه آپ آمپ هست با ماگزیمم آفست 0.04 میلی ولت )
          لحظه ی صفر شدن فاز رو ( لحظه ای که فاز و نول هم پتانسیل میشن ) به میکرو اعلام کنیم ( با استفاده از وقفه خارجی ) سپس میکرو با استفاده از تایمر 1 شروع به شمارش کن و بعد از 10 میلی ثانیه ( در این لحظه ولتاژ برق ماکزیمم مقدار خود را دارد ) ولتاژ اندازه گیری شود
          حال میتوان با استفاده از adc خود میکرو avr با دقت 10 بیت ولتاژ را اندازه گیری کرد ( هزینه این روش خیلی کم میباشد )

موفق باشید
          جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۲:۲۵ ۱۳۹۵/۰۶/۰۳.
          آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

بستگی به این داره که چقدر دقت نیاز داره چون میکرو تو هر شرایطی 10 بیت رو نمیده به ما و همچنین هزینه ای که میخواد بشه هم مهمه وگر نه میشه با میانگین گیری و پیک دتکتور هم این کار رو کرد و به یه حد از دقت رسید

دیدگاه

بستگی به این داره که چقدر دقت نیاز داره چون میکرو تو هر شرایطی 10 بیت رو نمیده به ما و همچنین هزینه ای که میخواد بشه هم مهمه وگر نه میشه با میانگین گیری و پیک دتکتور هم این کار رو کرد و به یه حد از دقت رسید
              سلام دوست گرامی

میشه بیشتر توضیح بدین که چه مواقعی میکرو نمیتونه دقت 10 بیت رو به ما بده ؟؟؟؟
              آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                سلام دوست گرامی

میشه بیشتر توضیح بدین که چه مواقعی میکرو نمیتونه دقت 10 بیت رو به ما بده ؟؟؟؟
                تو دیتا شیت نوشته مثلا مواقعی که فرکانس نمونه برداری بالا باشه یا رفرنس دقیق نباشه یا .. بهتر بود میگفتید کی میکرو دقت 10 بیت رو میده

دیدگاه

تو دیتا شیت نوشته مثلا مواقعی که فرکانس نمونه برداری بالا باشه یا رفرنس دقیق نباشه یا .. بهتر بود میگفتید کی میکرو دقت 10 بیت رو میده
                  سلام...باید prescaler رو طوری تنظیم کنید ک کلاک adc بین 50 تا 200 کیلوهرتز باشه...
                  موفق باشید...
                  تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

سلام من یه مداری میخام برای تشخیص پیک ولتاژ برق شهر برای تشخیص اضافه ولتاژ یا افت ولتاژ با استفاده از ADC میکرو. مدار زیر رو میبندم ولی محدوده تغییرات خروجی خیلی کمه. مداری لازم دارم ک مثلا وقتی ولتاژ 10 ولت تغییر میکنه خروجیش حدودا 0.5 ولت تغییر کنه. مزیت مدار زیر ایزوله بودنش هست . ممنون میشم کمک کنید.

دیدگاه

مشکل اینجاست که چون قراره 0 تا حدود 350 ولت به صفر تا حداکثر 3/5 ولت تبدیل بشه محدوده بین تغییر ولتاژ خروجی به ازای تغییر ورودی خیلی کم هست. من میخام مثلا به ازای ولتاژ ورودی 250 ولت تا 350 ولت خروجی بین 1 تا 3 ولت تغییر کنه. یعنی در یک محدوده ی خاص از ورودی خروجی خطی باشه. بالاتر و پایین ترش مهم نیست.روشی هست برای اینکار!!؟!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X