اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گیت درایور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گیت درایور

با سلام
    امروزه منابع تغذیه،علی الخصوص منابع تغذیه سوئیچینگ از جایگاه خاصی برخوردارند
    همچنین به جرئت میتوان گفت انجمن منابع تغذیه این سایت بهترین مرجع برای آموزش عیب یابی و ساخت منابع تغذیه خطی و علی الخصوص سوئیچینگ در میان منابع فارسی است که خدارا شاکریم.
    مشخص است که نحوه تحریک سوییچ ها در مدارات سوئیچینگ بسیار حائز اهمیت می باشد که در این میان نبود مرجعی که انواع مدارات گیت درایور را تشریح کرده باشد و نکات و کاربرد های هر یک را هم توضیح داده باشد؛آن هم به زبان فارسی ، همواره برای کسانیکه در این زمینه کار و مطالعه می کنند مشکل ساز شده است.
    در این راستا و در جهت ارتقای سطح علمی فروم و ایجاد مرجعی کامل در این زمینه؛ صحبت هایی با اساتیدی که در این زمینه صاحب تجربه بوده اند،شده است و ایشان قبول زحمت کرده و با ایجاد این تاپیک موافقت کردند.
    بدیهی است که مطالب و صحبت هاییکه آورده خواهند شد نیز خالی از اشکال نخواهند بود؛ فلذا مشارکت مفید سایر کاربران چه در راستای تصحیح اشتباهات احتمالی و چه گوشزد نکاتیکه جا افتاده اند باعث غنای مطالب خواهد شد.
    در انتها خواهشمندم جهت پرهیز از شلوغی تاپیک،از هرگونه پست اسپم(تشکر،سوال بی محتوا و....)پرهیز نمایید تا کاربرانی که در آینده به مطالعه این تاپیک می پردازند،راحت تر بتوانند مطالب اصلی را بیابند.
    ممنون
    ................Fx7SAM................

پاسخ : گیت درایور

سلام اتفاقا این مدت منم درگیر طراحی و تست مدار برای درایو گیت سوئیچها هستم، از این دو روش برای درایو گیت استفاده کردم :
    با استفاده از ترانس ایزوله کننده:

درایو با استفاده از ای سی های را انداز گیت :

اما برای درایو جداگانه سوئیچ هایی که به شکل زیر هستند مشکل دارم ، راهکارهایی رو تست کردم و جواب هم دادن اما مقدار هزینه بر هستند :
    جدیدترین ویرایش توسط محمد پورخلیلی; ۰۰:۴۲ ۱۳۹۵/۰۶/۰۱.

دیدگاه

ترانس پالس برای قطعاتی که حالت ثابت ندارند خیلی خوبه. ایزولاسیون بالایی میده. ولی اگه سوییچ شما حالت ثابت هم داره راهی جز استفاده از مدار گسسته ندارید. چه ای سی های مخصوص این کار و چه قطعات دیگه.
      یکی از بهترین راهها استفاده از یک منبع ایزوله و انتقال سیگنال گیت با استفاده از اپتوکوپلرهایی نظیر hcpl3120.
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri نمایش پست ها
        ترانس پالس برای قطعاتی که حالت ثابت ندارند خیلی خوبه. ایزولاسیون بالایی میده. ولی اگه سوییچ شما حالت ثابت هم داره راهی جز استفاده از مدار گسسته ندارید. چه ای سی های مخصوص این کار و چه قطعات دیگه.
        یکی از بهترین راهها استفاده از یک منبع ایزوله و انتقال سیگنال گیت با استفاده از اپتوکوپلرهایی نظیر hcpl3120.
        منظورتون از حالت ثابت چیه؟
        منظورتون از استفاده از اپتوکوپلر و منبع ایزوله همون روشیه که یه مدار ترانزیستوری میبندن و برای تغذیه ترانزیستور ها هم از یک ترانس جدا استفاده میکنن و با اپتو به ترانزیستور ها دستور میدن؟

دیدگاه

Ir2113 درایور ماسفت و آی.جی.بی.تی

یکی از ساده ترین کار ها برای درایو گیت ماسفت و آی.جی.بی.تی استفاده از آی سی های درایور مانند IR2113 میباشد ...
          تقریبا تمامی ir2113 های موجود در ایران های کوپی هستند و قیمتی حدود 3500 تا 4500 دارند ، اما تا توان 2500 وات را به راحتی میتوانند پاسخ گو باشند ...
          دانلود و مشاهده دیتاشیت : IR2113

یک نمونه مدار استفاده شده برای این ای سی در تغذیه هف بریج :

* برای حفاظت درایور در مواقع سوختن سوییچ از دیود زنر در پایه های گیت ، امیتر استفاده شود.
          * برای تغدیه درایور علاوه بر خازن های خروجی رگلاتور تغذیه از خازن 10 میکرو فاراد MKT هم استفاده شود.

این مطلب تکمیل خواهد شد.
          - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
          ارتباط با من : ir02x6
          طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
            منظورتون از حالت ثابت چیه؟
            منظورتون از استفاده از اپتوکوپلر و منبع ایزوله همون روشیه که یه مدار ترانزیستوری میبندن و برای تغذیه ترانزیستور ها هم از یک ترانس جدا استفاده میکنن و با اپتو به ترانزیستور ها دستور میدن؟
            خیر. دیتاشیت 3120 رو دیدین؟ نیاز به ترانزیستور نداره که.
            یه تغذیه شناور برای بخش خروجی 3120 قرار بدین.
            منظور از حالت ثابت اینه که لازم باشه سوییچ رو روشن نگه داریم و خاموش و روشن نکنیم. در حالتهایی که سوییچ زنی داریم ترانس پالس یکی از بهترین و ارزون ترین روشهاست.

K.Show

دیدگاه

اینجوری برای مبدل مثل پوش پول یا نیم پل به 2 دو تغذیه مجزا ایزوله نیاز هست.

نوشته اصلی توسط ir02x6 نمایش پست ها
              Ir2113 درایور ماسفت و آی.جی.بی.تی

یکی از ساده ترین کار ها برای درایو گیت ماسفت و آی.جی.بی.تی استفاده از آی سی های درایور مانند IR2113 میباشد ...
              تقریبا تمامی ir2113 های موجود در ایران های کوپی هستند و قیمتی حدود 3500 تا 4500 دارند ، اما تا توان 2500 وات را به راحتی میتوانند پاسخ گو باشند ...
              دانلود و مشاهده دیتاشیت : IR2113

یک نمونه مدار استفاده شده برای این ای سی در تغذیه هف بریج :

* برای حفاظت درایور در مواقع سوختن سوییچ از دیود زنر در پایه های گیت ، امیتر استفاده شود.
              * برای تغدیه درایور علاوه بر خازن های خروجی رگلاتور تغذیه از خازن 10 میکرو فاراد MKT هم استفاده شود.
              ماکزیمم ظرفیت خازنی گیت ها چقدر میتونه باش ؟ برای IR2110 و IR2113 ؟
              جدیدترین ویرایش توسط محمد پورخلیلی; ۲۱:۱۸ ۱۳۹۵/۰۶/۰۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها

آره من دیدم همچین چیزی
                مثلا یه رک رو باز میکنی میبینی فقط 16 تا ترانس مال قسمت گیت درایور داره
                من الان موندم کدوم روش بهتره......سوای از ایسی ها که تقلبی هستن البته
                ترانس پالس بهتره یا مدارات گسسته؟!!!

دیدگاه

پاسخ : [پروژه]گیت درایور

باسلام بنظر بنده مدارگسسته همراه ترانس پالس عالیه ترکیب این دو از ترانس پالس جهت ایزوله کردن استفاده میکنیم و مدار گسسته جهت تقویت pwm استفاده شه عالی میشه تازه حجم ترانس پالس هم کمتر میشه برای درایو کردن ای جی بی تی امپر بالا نیاز به ترانس خیلی بزرگ نیست مخصوصا که فول بریج باشه

دیدگاه

سلام
                    من چنتا سوال برام پیش اومد
                    1-ترانس پالس دقیقا چه جوری کار میکنه؟(یه نمنوه سادشو اگه توضیح بدین ممنون میشم...اگر هم فایلی در اختیار دارین یا سایتی هست که خوب توضیح داده لطفا معرفی کنید)
                    2-مزایا و معایب این ای سی های راه انداز و ترانس پالس نسبت به هم چیه؟
                    ویه سوال دیگه
                    3-با استفاده از یه اپتوکوپلر مثهps2501 میشه ماسفت یه مبدل باکو راه انداخت(اگر میشه مدارش چه جوریه؟چون من تو اینترنت که سرچ می کنم بیشتر برای سوییچ هایی استفاده شده که سورسش به زمین وصله)
                    ممنون

دیدگاه

باسلام دوستان لطفا ادامه بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها

ماکزیمم ظرفیت خازنی گیت ها چقدر میتونه باش ؟ برای IR2110 و IR2113 ؟
                        قطعا پاسخ بنده مطلق نبود. اگر نیاز به ایزولاسیون خوب باشه 3120 و ترانس پالس از بهترینها هستند.

K.Show

دیدگاه

من چند سال تو سویچینگ کار کردم و به هیچ وجه استفاده از آیسی درایور رو به هیچکس مخصوصا افراد مبتدی پیشنهاد نمیکنم .
                          1- آیسی درایور قیمت بالایی دارن در صورتی که ترانس پالس هزینه ناچیزی داره
                          2- آیسی درایور اگر به هر دلیلی بسوزه که امکانش بیشتره باعث تزریق جریان تحریک دائم به سویچها میشه که درجا سویچهای گرون قیمت رو دود میکنه در صورتی که در ترانس پالس هیچوقت امکان همچین چیزی وجود ندارد
                          3- راه اندازی آیسی درایور معمولا برای افراد تازه کار یکم سخته

دیدگاه

استفاده از ترانس بعضا امکانپذیر نیست. بنا به یکسری دلایل گاهی مجبوریم از ای سی ها استفاده بکنیم.
                            در هر صورت به نظر من هم ترانس بهترینه برای سیگنالهای متقارن.

K.Show

دیدگاه

استفاده از ترانس بعضا امکانپذیر نیست. بنا به یکسری دلایل گاهی مجبوریم از ای سی ها استفاده بکنیم.
                              در هر صورت به نظر من هم ترانس بهترینه برای سیگنالهای متقارن.
                              .
                              .
                              میشه بگین مثلا تو چه شرایطی مجبور میشیم؟
                              بعدش اون جاهاییکه مجبور میشیم نمیشه از اپتو استفاده کرد؟
                              در کل اپتو در صورتیکه مشکل تغذیه ایزوله نداشته باشیم بهترین راه نیست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X