اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل مدار سوئیچینگ 12 به 26 ولت 5 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل مدار سوئیچینگ 12 به 26 ولت 5 آمپر

سلام
    بنده مدت 1 ماهی است که در حال یادگیری مدارات سوئیچینگ هستم با خوندن PDF و یک کتاب ساده سوئیچینگ که فک نمیکنم بار علمی داشت شروع کردم.بهترین منبع فارسی در نت هم سایت ECA است که فک میکنم تاپیک های آموزشی خیلی خوبی در این زمینه دارید(تشکر از اساتید)همشونو مطالعه کردم و دست و پا شکسته یه چیزایی یاد گرفتم.این اولین تجربه بنده در ساخت منبع سوئیچینگ است.مداری 12 ولت به 26 ولت 5 آمپر البته مدارش نمومه وجود داره ولی برای آموزش بهترین کار اینه از صفر طراحی بشه.مدار شمتیک خاصی نداره چون شبیه ساز مناسبی پیدا نکردم ای سی SG3525 رو داشته باشه.اگر اساتید کمک کنن این تاپیک میتونه آموزش خوبی باشه و کمکی خوبی به علاقه مندان سوئیچینگ باشد.ممنون میشم کمکم کنید.با تشکر
    توضیحات مدار:
    سرانس استفاده شده هسته فریت با شماره ETD34 که فک میکنم حداقل بتونه 200 وات خروجی بده.توپولوژی استفاده شده Half Bridge نیم پل است که تا 1 کیلو وات میتوان از این نوع استفاده کرد هرچند واسه 200 وات بهتر است Push Pull استفاده گردد ولی شاید نیاز به ارتقاع پیدا کنه مدار واسه همین از نیم پل استفاده میکنم.اول از همه بنده به صحت این سایت شک دارم

در حقیقت دور های ترانس و نوع ترانس رو با این سایت مچ کردم.اگر سایت کلا مشکل داره و درست محاسبه نمیکنه لطفا بگین و اگر هم مشکل داره پس محاسبات ترانس و دور اولیه و ثانویه و نوع ترانسو چگونه مشخص میشود.
    ماسفت استفاده شده IRF630 است و ای سی استفاده شده SG3525 فرکانس سویچ هم 50 کیلو هست البته میشه تغییر داد.عکس از مشخصاتی که در سایت بالا وارد کردم رو میزارم اساتید لطفا راهنمایی کنید.

با این توان و ورودی نصب هارو درست به دست اورده است؟
    من در دور اولیه از 10 سیم به شماره 0.6 استفاده کردم که بتونه تا 24 آمپر تحمل کنه چون در خروجی 5 امپر داریم امکان اینکه جریان ورودی به ترانس به 25 آمپر(5 برابر)برسه هست و در خروجی از 2 تا سیم به شماره 0.6 استفاده کرده ام و مدار چون تست بود روی برد بسته ام هر چند میدونم برد بده ولی فقط کافیه توان مورد نظر بده بعد PCB شو میزنم.نکته دیگه ورودی رو که 12 ولت است از یه ترانس 120 وات گرفته ام (همون 100 وات خروجی بده کافیه بعد منتقل میکنم به ورودی های توان بالا مثل باتری ماشین)مدار بدون فیدبک(فعلا برای تست حداکثر توان) است و بعد از تست متوجه شده ولتاژ خروجی 33 ولت و جریان اتصال کوتاه 1 امپر بیشتر نیست و این یعنی توانی کمتر از حتی 20 وات چون بعد از اضافه کردن بار به شدت افت ولتاژ داره.خازن های نیم پل 2200 میکرو 16 ولت است با مقاومت 150 کیلو موازی شده.میخواستم
    عکس از مدار:

سوالام اینه که اگر سایت مشخصات ترانس رو درست گفته باشه مشکل میتونه درست درایو نکردن ماسفت باشه چون نمودار VGS اصلا با کتاب شباهت نداره و اگر نیاز باشه عکس شو میزارم (خیلی تابع ضربه در نمودار وجود داشت)دوم برای درایو کردن ماسفت نیازی به مدار خاصی هست؟چون من مستقیم خروجی SG3525 رو به گیت ماسفت ها وصل کرده ام.
    ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر.

پاسخ : مشکل مدار سوئیچینگ 12 به 26 ولت 5 آمپر

مشکل 1: دوست عزیز مدارات سویچینگو رو برد برد تست نمیکنن رو بردبرد جواب نمیده!! اینو رفع کن اگه مشکل حل نشد باز کمک میکنیم
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

همون طور ک گفتن روی برد برد جواب نمیده به خاطر این ک برد برد مثل خازن کفش عمل میکنه و مدار های فرکانسی ح نمیده
      شما شماتیک کامل بزار تا بهتر بشه راهنمایی کرد
      ماسفت ها چیه؟؟؟
      فرکانس چقدره؟؟؟
      راجب به درایو کردن ماسفت ها : خود ای سی تا 2 جفت رو میتونه درایو کنه ولی بهتره حد عقل از یک جفت ترانزیستور یا ماسفت درایور استفاده کرد
      ماسفت ها گرم میشه زیر بار؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N نمایش پست ها
        همون طور ک گفتن روی برد برد جواب نمیده به خاطر این ک برد برد مثل خازن کفش عمل میکنه و مدار های فرکانسی ح نمیده
        شما شماتیک کامل بزار تا بهتر بشه راهنمایی کرد
        ماسفت ها چیه؟؟؟
        فرکانس چقدره؟؟؟
        راجب به درایو کردن ماسفت ها : خود ای سی تا 2 جفت رو میتونه درایو کنه ولی بهتره حد عقل از یک جفت ترانزیستور یا ماسفت درایور استفاده کرد
        ماسفت ها گرم میشه زیر بار؟؟؟
        ماسفتIRF630 ترانس هم بودم جریان 0/8 آمپر میکشه وقتی یه مقاومت 5 اهمی میزارم تو خروجی جریان 1/9 از ورودی میکشه و در خروجی حدود0.6 آمپر بهم میده که ولتاژ خروجی زیر بار 5 اهمی میشه 3 ولت.شماتیک همون جور که گفتم نرم افزار شبیه ساز درستی پیدا نکردم که ای سی SG3525 رو داشته باشه.اگر لطف کنید نرم افزارشو بگین منم هم شبیه ساز شو میزارم.ممنون از این بابت
        واسه درایو کرد گیت ماسفت هم یه BD139 بزارم تو هر خروجی ای سی خوبه؟من با ای سی های درایور مثل IR2110 کار نکردم و نمیخوام زیاد درگیر این موضوع بشم (جریان زیادی هم در خروجی نیست)اگر واسه درایو کردن ماسفت هم پیشنهاد بهتری دارین ممنون میشم بگین یه PCB میزنم که بشه راحت قطعاتشو جدا کرد و تغییرات بهش داد
        الان فقط مونده پاسخ به این سوال که طبق این خروجی که هست 26 ولت 5 امپر و ورودی 12 ولت که با فرکانس 50 کیلو سویچ میشه این سایت محاسبات ترانس رو درست بدست اورده یا نه؟

میشه به این سایت اطمینان کرد؟!(عکس شو گذاشتم)

دیدگاه

سایت درست محاسبه کرده ولی توی عمل زیاد ب درد نمیخوره این هایی ک سویچینگ کار میکنن اکثرا هسته رو طبق تجربه میپیچند ک جواب هم میده
          اگه 1 جفت ماسفت داری ماسفت درایور نمیخوای
          ولی واسه ماسفت درایو ر میتونی از ای سی 4420 مثلا استفاده کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N نمایش پست ها
            سایت درست محاسبه کرده ولی توی عمل زیاد ب درد نمیخوره این هایی ک سویچینگ کار میکنن اکثرا هسته رو طبق تجربه میپیچند ک جواب هم میده
            اگه 1 جفت ماسفت داری ماسفت درایور نمیخوای
            ولی واسه ماسفت درایو ر میتونی از ای سی 4420 مثلا استفاده کنی
            منظورتون رو از یک جفت ماسفت نمیفهمم بنده از نیم پل استفاده کردم و کلا 2 تا ماسفت استفاده شده که یکیش درین به ولتاژ 12 است و دیگری سورس ان به زمین و بین این دو نیز به یک سر ترانس متصل شده (آرایش نیم پل
            Half Bridge)
            مشکل الان مدار اینه که نمیتونه جریان درستی رو بده 1 امپر جریان اتصال کوتاه خروجی میده در صورتی که حداقل باید 5 آمپر اتصال کوتاه داشته باشم.به نظر شما ممکنه چون رو برد بستم نمیتونه حداکثر جریان بده؟!مدار از رو سایتی یا چیزی برنداشتم خودم بر اساس دیتا شیت ها ساختم و بهینه نیست

دیدگاه

بله داداش روی برد برد میتونه این عیب رو داشته باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X