اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سیگنال متناوب؟ فاز و نول؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سیگنال متناوب؟ فاز و نول؟

سلام دوستان یه سوالی داشتم میخواستم بدونم اگه جریان برق شهری متناوب هست و جریانش مداوما تغییر میکنه میکنه پس چرا فاز متر فقط تو یه سوراخ پریز کار میکنه؟
    جریان این فاز و نول چیه؟[emoji54]
    ممنون میشم پاسخ بدین

پاسخ : سیگنال متناوب؟ فاز و نول؟

نوشته اصلی توسط Master81 نمایش پست ها
    سلام دوستان یه سوالی داشتم میخواستم بدونم اگه جریان برق شهری متناوب هست و جریانش مداوما تغییر میکنه میکنه پس چرا فاز متر فقط تو یه سوراخ پریز کار میکنه؟
    ممنون میشم پاسخ بدین
    سلام
    برق شهر متناوبه ولی فاز نول که متناوب نیست یعنی فاز و نول که مدام تغییر نمی کنن فاز فرکانس داره ونول فقط مسیر برگشتیه
    موفق باشی
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

ممنون میشم پاسخ بدین
      سلام دوست عزیز

توجه کنید فاز متر توسط اختلاف پتانسیل (ولتاژ) بین فاز و زمین روشن میشه, سیم نول زمین شده در نتیجه اختلاف پتانسیلی وجود نداره پس روشن نمیشه

اگر سیم نول زمین نشه فاز متر با هر دو سیم روشن میشه , سیم نول خیلی کم نور ,
      در سیستم َAC جهت جریان تغیر میکنه یعنی ابتدا جریان از سیم فاز به طرف نول حرکت میکنه و بعد برعکس میشه .
      آپدیت :
      جمله ی بالا به این صورت قابل برداشت که در سیستم سه فاز سیم نول ما 0 اما جهت حرکت جریان ما عوض میشه یعنی فاز ما ولتاژ مثبت و یا منفی پیدا میکنه نسبت به سیم نول

پس جوابتون رو باید گرفته باشید فقط در سیستم سه فاز سیم فاز ولتاژ منفی و یا مثبت پیدا میکنه نسبت به سیم نول جهت جریان عوض میشه اما سیم نول ما همچنان 0

امیدوارم متوجه شده باشید .

موفق باشید
      جدیدترین ویرایش توسط Azadfalah; ۱۴:۰۸ ۱۳۹۵/۰۷/۰۸.
      I'm going to
      RWTH Aachen
      University

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadfalah نمایش پست ها
        سلام دوست عزیز

توجه کنید فاز متر توسط اختلاف پتانسیل (ولتاژ) بین فاز و زمین روشن میشه, سیم نول زمین شده در نتیجه اختلاف پتانسیلی وجود نداره پس روشن نمیشه

اگر سیم نول زمین نشه فاز متر با هر دو سیم روشن میشه .
        در سیستم َAC جهت جریان تغیر میکنه یعنی ابتدا جریا از سیم فاز به طرف نول حرکت میکنه و بعد برعکس میشه .

موفق باشید
        من گیج شدم آقای مهندس احمدی چیز دیگه ای فرمودند ایشون نوشتن جریان از بین فاز و نول تغییر نمیکنه [emoji51]

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk

دیدگاه

من گیج شدم آقای مهندس احمدی چیز دیگه ای فرمودند ایشون نوشتن جریان از بین فاز و نول تغییر نمیکنه [emoji51]

سلام دوست عزیز
          شما فرض کن سیم نول به زمین وصله و ولتاژش ثابت و برابر صفر ولته، حالا ولتاژ سیم فاز دائما در حال نوسانه و از -310 ولت تا +310 ولت تغییر میکنه. طبیعیه که وقتی ولتاژش نسبت به نول بیشتره (یعنی از 0 تا +310 ولت)، جریان از فاز به نول در حرکته و وقتی ولتاژش نسبت به نول کمتر باشه( یعنی از -310 تا 0 ولت) جریان از نول به سمت فاز حرکت میکنه و این دوره در ثانیه حدود 50 بار تکرار میشه ( فرکانس برق شهر 50 هرتزه)

دیدگاه

ممنون از همه متوجه شدم

دیدگاه

سیم نول فقط اختلاف پتانسیل رو تعیین میکنه .تو عبور جریان نقشی نداره وگرنه زمین نمیشدکه

دیدگاه

فرض کنید تکه زمینی مثلا ۱۰۰ متر مربع با عایقی از کره زمین ایزوله شود سپس فردی از قرار قصد کابل کشی داشته باشد حال فاز رو اشتباه به ان تکه زمین ارت کند و نول رو به فیوز دهد قبل جواب خوب فکر کنید (حالا به نظرتون نول صفره و جریان ازش عبور نمیکنه دوست عزیز تا حالا کلمپ متر جریان دست گرفتی ؟)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                  سیم نول فقط اختلاف پتانسیل رو تعیین میکنه .تو عبور جریان نقشی نداره وگرنه زمین نمیشدکه
                  برای عبور جریان به یه مسیر بسته نیازه و اگه نول نباشه که این مسیر، بسته نمیشه. به همین دلیله که اگه به روشی خودتون رو از زمین عایق کنین و به سیم فاز دست بزنین دچار برق گرفتگی نمیشین چون مسیر لازم برای عبور جریان ، بسته نمیشه و اساساً جریانی عبور نمیکنه که سبب برق گرفتگی بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ssmq نمایش پست ها
                    فرض کنید تکه زمینی مثلا ۱۰۰ متر مربع با عایقی از کره زمین ایزوله شود سپس فردی از قرار قصد کابل کشی داشته باشد حال فاز رو اشتباه به ان تکه زمین ارت کند و نول رو به فیوز دهد قبل جواب خوب فکر کنید (حالا به نظرتون نول صفره و جریان ازش عبور نمیکنه دوست عزیز تا حالا کلمپ متر جریان دست گرفتی ؟)
                    منظور از نول سیم مشترک ترانس 3 فاز هستش - حتما میدونی ژنراتور تک فاز نداریم - حرف شما برای ژنراتور تکفاز درست هستش
                    اتفاقا چون کلمپ گرفتم دارم میگم- تو سیستم اگه بحث اقتصادی باشه سیم نول رو ضعیف تر از فاز انتخاب میکنند
                    و اینکه تو خروجی ژنراتور اصلا سیم نول نداریم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                      منظور از نول سیم مشترک ترانس 3 فاز هستش - حتما میدونی ژنراتور تک فاز نداریم - حرف شما برای ژنراتور تکفاز درست هستش
                      اتفاقا چون کلمپ گرفتم دارم میگم- تو سیستم اگه بحث اقتصادی باشه سیم نول رو ضعیف تر از فاز انتخاب میکنند
                      و اینکه تو خروجی ژنراتور اصلا سیم نول نداریم
                      البته اگر قرار باشه از ترانس یا ژنراتور مصرف تک فاز داشته باشیم قطر سیم نول ما باید تحمل جریان برگشتی از سه سیم فاز رو داشته باشه .
                      پیشنهاد میکنم به قوانین کیرشهف مراجعه کنید در انجا متوجه میشید که از چه قرار و اصلا جای بحث نداره و لطفا تایپک رو از بحث اصلی دور نکنید

با سپاس فراوان .
                      I'm going to
                      RWTH Aachen
                      University

دیدگاه

موضوع اینکه بعد از کاهش ولتاژ در ترانسفورماتور کاهنده در خروجی ان 4 عدد خروجی داریم rst و نقطه مشترک این سه فاز که معروفه به خنثی یا متعادل .... چراکه سه فاز ذکر شده دو به دو نسبت به هم 400 ولت اختلاف پتانسیل دارند که برای مصارف صنعتی (موتورها و رکتیفایرهای سه فاز و .... )مورد استفاده می شود و هر فاز (RST) هرکدام جدا با نقطه خنٍثی حدودا 220 ولت اختلاف دارند چون مصارف خانگی با استاندارد 220 ولت هستند نقطه خنثی را با یکی از سه فاز به مصرف کننده خانگی می رسانند تا حد امکان پخش بار می کنند تا هر سه فاز نتیجه متادلی در برگیرند بطور مثال به شما فاز R با سیم متعادل(نول) داده به همسایه روبرویی فاز S با سیم متعادل وهمسایه کناری فاز T با سیم متعادل
                        پلاریته جریان هر ثانیه بصورت سینوسی 50 بار در دو سر فاز ونول عوض میشه (اگر باری به ان متصل شود جریان فاز با جریان نول برابر است )
                        پس فاز و نول چیزی شبیه دو سر خروجی دینام متناوب دوچرخه شماست

نکته اینجاست که در کنار ترانس کاهنده سیم مشترک را نول مکنند یعنی زمین کردن (بحث ان فکر کنم تو یکی از پست های اساتید باشه که تکرار نشه )
                        این سیم بنا به نیاز در جوار تیرهای حامل از طریق کابلی و مسلح به لوله گالوانیزه دوباره نول می شود(زمین کردن) پس در اصطلاح فاز چهارم یا سیم متعادل یا نول با زمین ارتباط پیدا می کند
                        وقتی شما با اشکار ساز فاز(فازمتر) به فاز وصل می شوید فاز چهارم (نول) از طریق زمین و بدن شما به ته فازمتر رسیده و اون ورش هم به فاز حالا جریانی محدود (مقاومت و لامپ فازمتر ) از بدن شما عبور و لامپ روشن میشه و انی که روشن نمیشه همان نول هستش (زمین شده بود ) و می دونید صفر با صفر لامپ شما روشن نمیشه
                        پس نول فقط با بدن شما صفر هستش چون که شکر خدا پاهاتون رو زمینه
                        به طور مثال داخل کلید های لامپ دار اون لامپ با مقاومتش بین نول و فازه روشن میشه

دیدگاه

یک سوال : چرا وقتی سیم نول ارت نشده سیم فاز به زمین میخوره یه جریانی رد میشه ؟ چه مداری بسته میشه در این جا همیشه برای من سوال بوده
                          I'm going to
                          RWTH Aachen
                          University

دیدگاه

شما چطوری ثابت می کنی که ابدا در هیچ جایی ارت نشده اگه به مطلقا از نیروگاه و کل شبکه سراسری هیچ چیزی ارت نشه و ایزولاتور ترانسها و غیره ایده ال باشند جریانی به زمین جاری نخواهد شد
                            ساده تر ادوات خانگی اگه پشت دست یا لانه گوش را با بدنه ارام بکشید متوجه یه ویبره محسوس میشوید اگه بدنش ارت نباشه حتی بهترین مارک های استاندارد هم با این ماجرا درگیرند پس چطور سیستم ایده الی باید باشه که مطلقا مقاومت عایق بی نهایت داشته باشه دیگه نمیتوننن دور سیم کمپرسور چخچال رو چینی چند سانتی بجای لاک بزارند

دیدگاه

نه
                              بنده تجربه ای داشتم که بعد از ترانس یک به یک یک جریانی بین سیم ها و زمین برقرار میشد الان که برسی میکنم مطمئن شدم که ترانس یک به یک نبوده و شبیه اتوترانس بوه .

سیم مشترک ترانسفورماتور و یا ژنراتور نول نام داره و طبق استانداری که الان اسمش یادم نیست فکر کنم it نول رو زمین میکنند برای حفاظت از برق گرفتگی .

موفق باشید
                              جدیدترین ویرایش توسط Azadfalah; ۱۳:۳۹ ۱۳۹۵/۰۷/۱۱.
                              I'm going to
                              RWTH Aachen
                              University

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X