اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه] مدار کنترلر PWM با ای سی 555 + PCB (لقمه اماده)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[پروژه] مدار کنترلر PWM با ای سی 555 + PCB (لقمه اماده)

به نام خدا

سلام یه مدار کنترلرPWM با ای سی 555داشتم تستش کردم جواب داد وخیلی هم خوب کارکردمنم
    خوشم اومد ازش اومدم واسش پی سی بی زدم الانم می زارمش اینجا تا شما هم استفاده کنید
    مدارش:

محل قطعات و مقدار برای جای گزاری رویPCB

لینک فایل XPS برای چاپ PCB

کد:
    http://s8.picofile.com/file/8269150418/100110.xps.html
    توی مدار از IRF540استفاده کرده من توی پی سی بی زدم IRFZ44 تا راحت بتونید ازش جریان بکشید.جریان بیشتر خواستید می تونید ماسفت قوی تر بذارید.
    مدار خوبیه می تونید باهاش انواع موتور هارو درایور کنید (دیود هرزگرد گزاشتم) و سرعتش رو کم وزیاد کنید یا مثلا ال ای دی بزارید نورش رو کم وزیا کنید جریان زیاد خواستید بکشید حتما سیم های
    تغذیه و سیم های ماسفت رو قلع اندود کنید.

امیدوارم به دردتون بخوره
    "موفق باشید در پناه حق"
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۶:۱۳ ۱۳۹۵/۰۷/۰۹.
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

پاسخ : [پروژه] مدار کنترلر PWM با ای سی 555 + PCB (لقمه اماده)

آقا من همیشه برام سواله اون دیود چیه میزارین رو موتور

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Master81 نمایش پست ها
      آقا من همیشه برام سواله اون دیود چیه میزارین رو موتور

سلام به شما

یه دیود یکسو کننده ترجیحا از نوع شاتکی یا فست یا ultra fast هستش که برای مهارکردن عکس العمل های سیم پیچ موتورها در حین قطع جریان گذاشته میشه
      بحث سلف و عکس العملش هست مثل رله ها که یه دیود هرز گرد براشون میزارن
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

اگه اون دیود نباشه چه مشکلی به وجود میاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Master81 نمایش پست ها
          اگه اون دیود نباشه چه مشکلی به وجود میاد

سلام همونطور که جناب رضا مجیدی گفتن اسم اون دیود دیود هرزگرد هستش که باعث میشه جریان برگشتی موتور رو تخلیه کنه و به ماسفت اسیب نرسه
          اون دیود نباشه جریان برگشتی به داخل ماسفت میاد وبعد از چند بار کار کردن می سوزه
          موفق باشی
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

با اجازه دوستان یه خورده واضح تر توضیح بدم در باره ی اون دیود موازی با موتور
            هر جا که سیم پیچ وجود داشته باشه( مثل موتور یا رله) قانون لنز هم وجود داره و این قانون میگه که در سیم پیچ، تغییرات آنی جریان امکان پذیر نیست و در درس مدارهای الکتریکی هم خوندیم که ولتاژ دوسر یه سلف برابر هست با ظرفیت سلف، ضرب در تغییرات جریان نسبت به زمان.
            خب حالا برگردیم به نقشه یه نگاه بندازیم، ما داریم به موتور سیگنال PWM اعمال میکنیم، یعنی یه خورده جریان رد میشه، یه خورده رد نمیشه. صحبت اصلی تو همون یه خورده ای هست که رد نمیشه! چرا اصلی؟
            چون فرض کنین یه سیکل کامل از موج مربعی که اعمال میشه، توی سیکل اول که موتور داره کار میکنه، بعد یهو مسیر عبور جریان قطع میشه ( به خاطر خاموش شدن ماسفت) حالا قانون لنز میگه که جریانی که داشت از موتور رد میشد، باید همچنان رد بشه! و چون نمیتونه رد بشه، از رابطه ی ریاضی ولتاژ سلف نتیجه میگیریم که یه ولتاژ خیلی بزرگی روی دوسر سیم پیچ موتور ایجاد خواهد شد.(مثلا 1 آمپر داشت رد میشد، حالا یهو 0 شده، پس تغییرات جریان 1 هست، تغییرات زمان هم مثلا 100 نانو ثانیه و ظرفیت سیم پیچ موتور هم 1میلی هانری. 1 تقسیم بر 100 نانو، ضرب در 1 میلی میشه 100هزار ولت!!!) حالا فرض کنین اون دیود نباشه، اون ولتاژ خیلی بزرگ، از طریق منبع تغذیه روی دو سر سوئیچ بیچاره خواهد افتاد! و چون احتمال خیلی زیاد از ولتاژ قابل تحمل سوئیچ خیلی بیشتر خواهد بود، سوئیچ بعد از مدتی میسوزه.
            اما اگه اون دیود وجود داشته باشه، با قطع شدن مسیر عبور جریان از سوئیچ، جریان یه راه دیگه برای عبور کردن داره و اون هم مسیر دیود هست. پس نه اون ولتاژ خیلی بزرگ ایجاد میشه، و نه سوئیچ میسوزه.

موفق باشید

دیدگاه

سلام عزیز
              1. آیا این به کار کنترل سرعت فن 12 ولت کامپیوتر از سرعت 0% تا 100% میاد؟
              2. اگه بله، آیا میتونید
              الف. لیست قطعه*های مورد نیاز رو بگید؛
              ب. خودتون دیاگرامی بکشید و در اون بجای علائم فقط از نام قطعه های مورد نیاز استفاده کنید مثلاً �دیود...�
              ج. بگید قطعه*ها رو از کجا بخریم
              ؟
              نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
              به نام خدا

سلام یه مدار کنترلرPWM با ای سی 555داشتم تستش کردم جواب داد وخیلی هم خوب کارکردمنم
              خوشم اومد ازش اومدم واسش پی سی بی زدم الانم می زارمش اینجا تا شما هم استفاده کنید
              مدارش:

...
              امیدوارم به دردتون بخوره
              "موفق باشید در پناه حق"
              جدیدترین ویرایش توسط Arashk Partee; ۱۱:۵۹ ۱۳۹۵/۰۷/۲۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Arashk Partee نمایش پست ها
                سلام عزیز
                1. آیا این به کار کنترل سرعت فن 12 ولت کامپیوتر از سرعت 0% تا 100% میاد؟
                2. اگه بله، آیا میتونید
                الف. لیست قطعه*های مورد نیاز رو بگید؛
                ب. خودتون دیاگرامی بکشید و در اون بجای علائم فقط از نام قطعه های مورد نیاز استفاده کنید مثلاً �دیود...�
                ج. بگید قطعه*ها رو از کجا بخریم
                ؟
                سلام
                بله سرعت از 0 تا 100 می تونه تغییر کنه
                قطعات اسمشون نوشته شده......داخل مدار
                پی سی بی بزنید دیاگرامی مگه همین مدارش نیست؟
                اگه اهل تهران هستی بچه های تهرانی همه می دونن دیگه پاساژ امجد منبعشه
                اگه شهر دوری می تونی سفارش بدی از همین فروشگاه انجمن واست بیاد
                بدرود
                Proudly @real_ahmadi
                #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

قطعات اسمشون نوشته شده......داخل مدار
                  پی سی بی بزنید دیاگرامی مگه همین مدارش نیست؟
                  سپاس بابت راهنمایی*هات.
                  درباره*ی دو سطری که بالا وردمشون اما یه چیزایی بگم خدمتت:
                  اول از همه بگم که تحصیلات من، من برق و الکترونیک و اینطور چیزها نبوده بلکه علوم انسانی و فلسفه بوده. اما به فنی*بازی هم علاقه*ای دارم. پس اگه حوصله*ام رو داری بسم الله:
                  1. اون چیزایی گه میگی تو مدار نوشته شده، برای مبتدی اغلبش اسم نیست بلکه یا مختصر یا نماد است. مثلاً 470u احتمالاً مختصر است. دایره*ای که توش M نوشته و بالاش مثبت و منفی گذاشته احتمالاً نماد است. دایره*ای که دورش D G S نوشته، برای من قابل فهم نیست. و قس علی هذا.
                  بنابراین اگه می*تونی لطف کن این مدار رو به این صورت مبتدیانه*اش کن:
                  ورودی مثبت 12 ولت، و منفی کجاست؛ بغیر از خطها که سیم هستند، به جای بقیه چیزها مثلاً بنویس «دیود 1n4148». به جای 100n همینطور. و بقیه .... اگر این سخته، دور موارد خط بکش و با فلش توضیحش بده.
                  2. اصلاً من معنی این سوالت (پی سی بی بزنید دیاگرامی مگه همین مدارش نیست؟) رو متوجه نمی*تونم بشم چون تحصیلاتم با شما فرق داره. من فقط می*خوام چند تا قطعه رو که شما می*گی بخرم و به هم وصل کنم و سرعت فن رو دستی تغییر بدم.
                  جدیدترین ویرایش توسط Arashk Partee; ۱۴:۲۳ ۱۳۹۵/۰۷/۲۶.

دیدگاه

سپاس بابت راهنمایی*هات.
                    درباره*ی دو سطری که بالا وردمشون اما یه چیزایی بگم خدمتت:
                    اول از همه بگم که تحصیلات من، من برق و الکترونیک و اینطور چیزها نبوده بلکه علوم انسانی و فلسفه بوده. اما به فنی*بازی هم علاقه*ای دارم. پس اگه حوصله*ام رو داری بسم الله:
                    1. اون چیزایی گه میگی تو مدار نوشته شده، برای مبتدی اغلبش اسم نیست بلکه یا مختصر یا نماد است. مثلاً 470u احتمالاً مختصر است. دایره*ای که توش M نوشته و بالاش مثبت و منفی گذاشته احتمالاً نماد است. دایره*ای که دورش D G S نوشته، برای من قابل فهم نیست. و قس علی هذا.
                    بنابراین اگه می*تونی لطف کن این مدار رو به این صورت مبتدیانه*اش کن:
                    ورودی مثبت 12 ولت، و منفی کجاست؛ بغیر از خطها که سیم هستند، به جای بقیه چیزها مثلاً بنویس «دیود 1n4148». به جای 100n همینطور. و بقیه .... اگر این سخته، دور موارد خط بکش و با فلش توضیحش بده.
                    2. اصلاً من معنی این سوالت (پی سی بی بزنید دیاگرامی مگه همین مدارش نیست؟) رو متوجه نمی*تونم بشم چون تحصیلاتم با شما فرق داره. من فقط می*خوام چند تا قطعه رو که شما می*گی بخرم و به هم وصل کنم و سرعت فن رو دستی تغییر بدم.
                    خواهش می کنم
                    بله ما اینجا هستیم واسه کمک الان همه رو میگم
                    470u به معنای خازن 470 میکرو فاراد می باشد چون تغذیه 12ولته باید خازن16ولت بزاریم ولی خازن هایی که توی ایرانه کیفیتش یکم زیادی خوبه واسه همین از 25ولت استفاده کن.مثبت خازن رو هم که نوشته
                    UF4004 هم دیود یولترافست به شماره4004هستش فن کامپیوتر جریان برگشتی زیادی نداره شما ازدیود 1N4007 استفاده کن.
                    مستطیلی که نوشته 555 یک ای سی هستش ای سی555 یه ای سی معروفه
                    1N4148هم دیود زنره
                    اون قسمتی که نوشته 50K ویه فلش روبه مستطیله یه ولوم 50کیلو هستش که با چرخوندنش سرعت فن رو می تونی کنترل کنی
                    100n هم خازن 100نانو فاراد هستش گه قطب نداره از هر طرف که بزنی درسته
                    1K هم مقاومت 1کیلو هستش
                    47R هم مقاومت 47 اهم شما جاش یه 33اهم بزار البته واسه کار شما فرقی نداره
                    دایره ای که نوشته G D S یه ترانزیستور از نوع ماسفت هستش .که وظیفه سوئیچ رو داره اینجا شمارش هم IRF540 هستش
                    دایره ای که کنارش + و - هستش یه موتوره شما فن رو باید همین جا وصلش کنی جای این موتور

بازم جایی رو متوجه نشدین بگین توضیح میدم
                    موفق باشید
                    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۴:۵۹ ۱۳۹۵/۰۷/۲۶.
                    Proudly @real_ahmadi
                    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

خواهش می کنم
                      بله ما اینجا هستیم واسه کمک الان همه رو میگم
                      470u به معنای خازن 470 میکرو فاراد می باشد چون تغذیه 12ولته باید خازن16ولت بزاریم ولی خازن هایی که توی ایرانه کیفیتش یکم زیادی خوبه واسه همین از 25ولت استفاده کن.مثبت خازن رو هم که نوشته
                      ...بازم جایی رو متوجه نشدین بگین توضیح میدم
                      موفق باشید
                      خداوند خیرت دهاد.
                      من قسمت قسمت میپرسم. از سمت راست مدار شروع میکنم.

1. آیا سمت راست خط افقی بالا رو به مثبت 12 ولت پاور کامپیوتر وصل کنم؟
                      2. آیا سمت راست خط افقی پایین رو به منفی پاور کامپیوتر وصل کنم؟
                      3. آیا این دو تا سیم رو با یه «خازن 470 میکرو فاراد25 ولت» به هم وصل کنم؟

دیدگاه

1. آیا سمت راست خط افقی بالا رو به مثبت 12 ولت پاور کامپیوتر وصل کنم؟
                        2. آیا سمت راست خط افقی پایین رو به منفی پاور کامپیوتر وصل کنم؟
                        3. آیا این دو تا سیم رو با یه «خازن 470 میکرو فاراد25 ولت» به هم وصل کنم؟
                        1:بله
                        2:بله
                        3:خازن 470 میکرو فاراد 25 ولت با ورودی موازی میشه یعنی مثبتش رو به همونجایی که مثبت پاور رو وصل می کنی منفیش هم به همون جایی که منفی پاور رو وصل می کنی همین
                        Proudly @real_ahmadi
                        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

همین
                          روزت بخیر
                          حالا قسمت بعدی:
                          این قسمت

آیا معنی*ش اینه که
                          1. به سیمی که از مثبت پاور اومده، مثبت فن رو وصل میکنیم؟
                          2. به منفی فن اولاً یه دیود UF4004 یا 1N4007 وصل میکنیم که برمیگرده به مثبت پاور، و ثانیاً یه ترانزیستور وصل میکنیم؟ آیا Q1IRF540 نوع ترانزیستوره و فقط باید همین نوع باشه؟
                          3. ترمینال D ترانزیستور به منفی فن وصل میشه؟ ترمینال G به یه مقاومت 47 یا 33 اهم وصل میشه؟ ترمینال S به منفی که از پاور اومده وصل میشه؟
                          جدیدترین ویرایش توسط Arashk Partee; ۱۸:۰۷ ۱۳۹۵/۰۷/۲۷.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Arashk Partee نمایش پست ها
                            روزت بخیر
                            حالا قسمت بعدی:
                            این قسمت

آیا معنی*ش اینه که
                            1. به سیمی که از مثبت پاور اومده، مثبت فن رو وصل میکنیم؟
                            2. به منفی فن اولاً یه دیود UF4004 یا 1N4007 وصل میکنیم که برمیگرده به مثبت پاور، و ثانیاً یه ترانزیستور وصل میکنیم؟ آیا Q1IRF540 نوع ترانزیستوره و فقط باید همین نوع باشه؟
                            3. ترمینال D ترانزیستور به منفی فن وصل میشه؟ ترمینال G به یه مقاومت 47 یا 33 اهم وصل میشه؟ ترمینال S به منفی که از پاور اومده وصل میشه؟
                            سلام
                            1 بله
                            2ترانزیستور از نوع ماسفت هستش می تونی یه مدل دیگه هم بزاری شما دیود رو طبق مداره با فن موازی می کنی خط افقی که روی دیوده کاتدشه که روی دیود یه حلقه رنگی کشیدن
                            3ترمینال؟؟؟پایه ِD یعنی درین اولین پایه از سمت چپ که به منفی فن وصل میشه G بله با یه مقاومت 47 اهم وصل میشه S هم که سورس هست به منفی پاور وصل میشه
                            Proudly @real_ahmadi
                            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

2ترانزیستور از نوع ماسفت هستش می تونی یه مدل دیگه هم بزاری شما دیود رو طبق مداره با فن موازی می کنی خط افقی که روی دیوده کاتدشه که روی دیود یه حلقه رنگی کشیدن
                              سپاس
                              این جمله، چون نقطه نذاشتید یه مقدار مبهمه. پس تجزیه*اش می*کنم:
                              1. آیا من برای کنترل سرعت فن 12 ولت ترانزیستور ماسفت Q1IR540 بذ
                              ارم یا نوع دیگه*ای؟
                              2. اگه نوع دیگه*ای بهتره بذارم، مشخصات دقیق ترانزیستوری رو که بهتره بذارم لطفا بفرمایین.
                              3. آیا منظورتون از مطالبی که درباره*ی دیود گفتین اینه که جهتش مهمه و باید کاتدش رو به مثبت پاور قرار بگیره؟
                              4. نوع دیود کدوم باشه: UF4004 یا 1N4007 یا چیز دیگه؟
                              جدیدترین ویرایش توسط Arashk Partee; ۱۸:۵۲ ۱۳۹۵/۰۷/۲۷.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X