اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] سیستم پخش خودکار اذان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو و تبادل نظر] سیستم پخش خودکار اذان

با سلام بر دوستان
    هدف پروژه من ایجاد سیستمی است که بتواند در اوقات شرعی اذان را پخش کند.
    سیستم دارای دو بخش عمده است اولی سیستم ساعت و دومی سیستم پخش آهنگ(اذان).
    زبان برنامه نویسی مورد استفاده اسمبلی با کامپایلر بسکام است.
    از یک رم جانبی(MMC) برای ذخیره سازی صوتهای اذان استفاده می شود.
    - حالا سوالات در رابطه با این پروژه زیاد است :
    1)آیا کل پروژه را یعنی هر دو بخش سیستمی را روی یک میکرو پیدا کنم یا خیر(به لحاظ حجم حافظه 32 atmega )؟
    2)آیا اگه روی یک میکرو پیاده بشه تاخیر سیستمی شدیدی بوجود نمی آید؟
    3)آیا اجرای پروژه در قالب یک میکرو(atmega32)با توجه با تاخیر سیستمی ممکن,به سیستم پخش صوت آسیب نمی زنه؟
    4)اگه بخواهم پروژه ساعت را در قالب یک میکرو مجزا و پروژه پخش صوت را روی یک میکرو جدا اجرا کنم برای ارتباط بین دو میکرو از کدام ارتباط استفاده کنم.ارتباط موازی یا سریال/سریال سنکرون یا آسنکرون.........؟
    5)برای محاسبه اوقات شرعی از چه روشی استفاده کنم.از فرمولهای محاسباتی اوقات شرعی استفاده کنم (هر چند چنین فرمولهایی را ندارم ولی می دانم چنین فرمولهایی هست.)یا روش دیتا و جدول داده؟
    6)...........
    در تاپیک های قبلی چیزهای مطرح شده بود ولی جدی گرفته نشده بود بنابراین دوباره و به طور اساسی مطرحش کردم .

از کلیه اعضا تقاضا می شود اگر این پروژه را قبلا انجام دادند یا اطلاعاتی در این زمینه دارند کمک کنند.هر چیزی کمک کننده است دریغ نکنید.(برنامه نویسی/سخت افزار)

"سپاس"
    جدیدترین ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی; ۱۶:۰۰ ۱۳۹۵/۰۷/۱۵. دلیل: اصلاح عنوان

پاسخ : سیسیتم پخش خودکار اذان

اگه بشه صدا رو از روی یه رم MMCپخش کنید.و کل پروژه روبروی تنها یک میکرو اجرا کنید حجم دیتا کم میشه.برا ی ساعت هم یه DS1307پارمترهای زمان رو تو خودش نگهداره وبا یه باتری بکاپ تنظیماتش حفظ میشه.مشکل در قسمت اوقات شرعی پروژه است.که به نظرم بامیکرو کار خیلی سختی است.
    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام.
      به روزترین دستگاه های پخش اتوماتیک اذان که دقت قابل قبولی دارند، از GPS برای تنظیم ساعت و تعیین زمان پخش اذان استفاده میکنند. از جزئیات بیشتر و نحوه ی استخراج زمان اذان اطلاعی ندارم، ولی خود دستگاه و آنتن GPS اون رو توی مسجد از نزدیک دیدم.
      برای پخش فایل صوتی نیاز به خودکشی نیست!! یه ماژول پخش صدا کار شما رو راه میندازه.

دیدگاه

البته اینم در نظر بگیرید ، الان یه گوشی هوشمند ساده چندان قیمتی نداره ، ولی با امکاناتی که داره به راحتی میشه به عنوان یک پخش کننده هوشمند اذان ازش استفاده کرد ، دقیق زمان و میشماره ، سر ساعت اذان میگه و تازه با تعداد اذان گوی بیشتر. با تنظیم اتوماتیک ساعت به وقت هر شهر.
        ولی این پروژ برای یادگیری ماژول ها بسیار عالی میباشد.
        به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
        (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

یه چی میگم که به قول جناب مستقیمی اصلا نیاز به خودکشی نداره.
          با یه مگا 8 و یدونه 1307 و یدونه mp3پلیر از این 8تومنی ها
          ساعت رو با مگا8 و ds1307 راه میندازید و سر ساعت مشخص با یه رله یا تزانزیستور تعذیه mp3پلیر رو وصل میکنید و mp3 پلیر اولین فایل صوتی که داخل مموری پیدا کنه و بلافاصله پخش میکنه.

این کار رو دوسال پیش در یک پروزه انجام دادم که میشد با فرمان به کلید های mp3پلیر فایل های صوتی رو هم عقب رو جلو کرد

موفق باشید

جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۱۴:۲۱ ۱۳۹۵/۰۷/۱۱.

دیدگاه

با سلام
            معمولا بهتر است که اگر سیستم برای مساجد استفاده میگردد از چند دقیقه قبل از اذان قرآن پخش نماید و سپس راس ساعت اذان پخش شود ، در اینحالت ضبط مثلاً 1 ساعت قرائت قرآن روی سیستم که بصورت تصادفی هم پخش شود جالب خواهد بود .

دیدگاه

این پروژه رو قبلا انجام دادم - تقریبا راهنمایی ها اشتباه بود
              برای پخش صوت به جای MP3 PLAYER که خیلی عجیب بود !! از ماژول TF PLAYER با قیمت 10 هزار میشه استفاده کرد و فایل دلخواه رو پخش کرد
              برای ساعت چون بدقت بالا نیاز داری استفاده از DS1307 اشتباه هستش - یا از DS3231 یا مشابه استفاده کنید یا اگه هزینه میتونید بکنید از ماژول GPS با انتن حدود 35 هزار میشه استفاده کنید

دیدگاه

سلام بر همگی
                پاسخ ها و کمکهاتون صریح و واضح وکامل نیستند.
                - جسارتا و خواهشا اگه قرار به جواب دادن هست 10 دقیقه برای بنده حقیر وقت بگذارید و پاسخ های کاملتر و تخصصی تری بدهید.یک پاسخ کامل و واضح بهتر از 10 تا پاسخ ناقص و سردستی است.ابتدا به سوالاتی که در ابتدای این تاپیک مطرح کردم دقت کنید و سپس براساس و پیرامون آن پاسخگو باشید.

"سپاس"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aqda نمایش پست ها
                  با سلام بر دوستان
                  هدف پروژه من ایجاد سیستمی است که بتواند در اوقات شرعی اذان را پخش کند.
                  سیستم دارای دو بخش عمده است اولی سیستم ساعت و دومی سیستم پخش آهنگ(اذان).
                  زبان برنامه نویسی مورد استفاده اسمبلی با کامپایلر بسکام است.
                  از یک رم جانبی(MMC) برای ذخیره سازی صوتهای اذان استفاده می شود.
                  - حالا سوالات در رابطه با این پروژه زیاد است :
                  1)آیا کل پروژه را یعنی هر دو بخش سیستمی را روی یک میکرو پیدا کنم یا خیر(به لحاظ حجم حافظه 32 atmega )؟
                  3)آیا اگه روی یک میکرو پیاده بشه تاخیر سیستمی شدیدی بوجود نمی آید؟
                  4)آیا اجرای پروژه در قالب یک میکرو(atmega32)با توجه با تاخیر سیستمی ممکن,به سیستم پخش صوت آسیب نمی زنه؟
                  5)اگه بخواهم پروژه ساعت را در قالب یک میکرو مجزا و پروژه پخش صوت را روی یک میکرو جدا اجرا کنم برای ارتباط بین دو میکرو از کدام ارتباط استفاده کنم.ارتباط موازی یا سریال/سریال سنکرون یا آسنکرون.........؟
                  6)برای محاسبه اوقات شرعی از چه روشی استفاده کنم.از فرمولهای محاسباتی اوقات شرعی استفاده کنم (هر چند چنین فرمولهایی را ندارم ولی می دانم چنین فرمولهایی هست.)یا روش دیتا و جدول داده؟
                  7)...........
                  در تاپیک های قبلی چیزهای مطرح شده بود ولی جدی گرفته نشده بود بنابراین دوباره و به طور اساسی مطرحش کردم .

از کلیه اعضا تقاضا می شود اگر این پروژه را قبلا انجام دادند یا اطلاعاتی در این زمینه دارند کمک کنند.هر چیزی کمک کننده است دریغ نکنید.(برنامه نویسی/سخت افزار)

"سپاس"
                  1-با یک میکرو میشه
                  2-؟؟؟
                  3-بستگی به نحوه ی طراحی داره که در پست اول توضیح اجمالی دادم ولی توضیح دقیقتر خواستید که پیشنهاد میشه بیشتر تحقیق کنین.
                  4- به پاسخ قبلی رجوع شود
                  5-نیازی به اینکار نیست. ضمن ارجاع مجدد به پاسخ 3، اگر از ماژول پخش صوت استفاده کنین، این مشکل پیش نمیاد.
                  6- در این مورد اطلاع دقیقی ندارم، اما یکی از معروفترین برنامه های پخش اذان توی گوشی های اندرویدی، نرم افزار باد صبا هست. پیشنهاد میکنم با بخش فنی اونها تماس بگیرین و ازشون راهنمایی بخواین؛ البته مشروط بر اینکه با جستجوی در اینترنت به نتیجه ای نرسیده باشید.
                  موفق باشید.

دیدگاه

پردازش صوت با avr از دقت و کیفیت پایینی برخورداره .قطعا باید از مدارها و تراشه های صوتی جانبی استفاده کنید.به نظر من استفاده ازmp3 player های اماده در بخشی از مدار،کارتون رو به راحتی راه می ندازه و از طرفی اکثرفرمت های صوتی رو پشتیبانی می کنن.و خیلی هم راحت راه م افتن.فقط شما با استفاده ا زمیکرو اونرو کنترل می کنید.در بسیاری ازدستگاه های صوتی و حتی پخش خودرو از همین ماژول ها استفاده کردند.به استفاده از یک حافظه رم یا فلش یو اس بی می توانید هر صوتی راپخش کنید.
                    لینک های زیر می تونن کمک زیادی بکنند.
                    پروژه پخش فایل های صوتی توسط LPC1768 (راه اندازی ماژول VS1003 توسط LPC1768 ) (http://eca.ir/noisemagazine/?p=257) لینک سورس برنامه : http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13564516701.rar برای توضیحات به مجله نویـز ، شماره 13 ، صفحه 50 مراجعه کنید لینک دانلود مجله: http://eca.ir/noisemagazine/?p=257

-----------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------
                    خرید انواع ماژول MP3 PLAYER ام پی تری پلیر - ماژول MP3 پلیر با قابلیت پشتیبانی از بلوتوث USB و AUX مناسب انواع سیستم های صوتی و خودرو قیمت مناسب در فروشگاه ECA

--------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------
                    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام دوباره
                      مطلب جدی گرفته نشده,باز هم!
                      همکاری و راهنمایی بیشتر و کاملتر .......................................... .:gathering:
                      اساتید و علما کجایند که راهنمایی کنند؟

"یا حق"
                      جدیدترین ویرایش توسط Aqda; ۰۲:۵۳ ۱۳۹۵/۰۷/۱۵.

دیدگاه

با سلام و درود
                        ممکن است در انجمن به طور کامل به پاسخ خود نرسیم بلکه باید در ابتدا جست و جو نماییم سپس به دست آمده را جمع بندی نموده و سوالی را بپرسیم و پس از آن اگر افرادی بودند که پاسخ دادند از همان پاسخ ها می توانیم برای جست و جوهای بعدی به عنوان سرنخ استفاده کنیم و وارد کار عملی شویم. البته گاهی اوقات مسئله ای هست که با جست و جو در اینترنت نتایجی حاصل نمی شود که مسئله آن متفاوت است.
                        این مطلب را مطالعه نمایید:
                        سلام ، جدیدا شاهد این هستیم که سوالات کاربران در بخش ها مخصوصا avr بسیار غیرحرفه و ساده می باشد. یعنی ، سوالاتی از طرف کاربران مطرح می گردد که به دفعات زیاد پاسخ داده شده اند. تصمیم بر آن گرفتم تاپیکی ایجاد کنم که «پرسش سوال» را کمی متفاوت تر از قبل انجام دهم > چرا هوشمندانه سوال کنیم !؟ به یاد داشته باشید پاسخدهی

در ان موارد Formula برای محاسبه اوقات شرعی بیان شده است:
                        1- http://www.eca.ir/forums/thread60037.html
                        2- http://www.eca.ir/forums/thread15908.html#post117476
                        جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۰۳:۱۹ ۱۳۹۵/۰۷/۱۵.

دیدگاه

دوست گرامی
                          سرچ و جست و جو در اینترنت را خیلی وقت قبل انجام دادم.
                          سوالات ابتدای تاپیک مشکلات و ابهامات اینجانب در اجرای پروژه است,که متاسفانه فعلا جواب قانع کننده و منطقی از دوستان نگرفتم.
                          "تشکر"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aqda نمایش پست ها
                            دوست گرامی
                            سرچ و جست و جو در اینترنت را خیلی وقت قبل انجام دادم.
                            سوالات ابتدای تاپیک مشکلات و ابهامات اینجانب در اجرای پروژه است,که متاسفانه فعلا جواب قانع کننده و منطقی از دوستان نگرفتم.
                            "تشکر"
                            شما اگه درست سرچ کرده بودید جواب تونو تا الان گرفته بودید.تو همین انجمن پروژه های زیادی درمورد پردازش صوت با میکرو بوده که خوشبختانه کامل کرده بودند.
                            دوستان درحد توانشون کمک کردند.انچه که به ذهنشان می رسید رو گفتندما هم استفاده کردیم.انچه که شما انتظارش رودارید یه پروژه کامله که یکی از اعضا براتون انجام بده .
                            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

به نظر میاد شما پروژه رو کامل میخواهید و راهنمایی کمک چندانی نمیکنه
                              اگر این طور باشه به عنوان مثال خود من که انجام دادم براحتی نمیام و تمام اطلاعات رو کامل و آماده تقدیم شما کنم
                              اگر بحث راهنمایی بود دوستان و بنده راهنمایی های خوبی داشتیم اگر سوالی دارید باز میتونید بپرسید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X