اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت آنتن واکی تاکی جمع و جور در فرکانس 88.9 مگاهرتز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت آنتن واکی تاکی جمع و جور در فرکانس 88.9 مگاهرتز

سلام،من یه جفت واکی تاکی ساختم که توانش حدود 5 وات هست(از BH1417 و C1971 برای فرستنده و از ماژول RDA5807 هم برای گیرنده استفاده کردم).کیفیت صدا و برد عالی هست البته با آنتن تلسکوپی برای هر دو طرف که طولش با توجه به فرکانس 87.9 مگاهرتز، نزدیک یک متر هست و خوب دست و پا گیره و مسلما استفاده از این آنتن عملی نیست.میخوام یه آنتن کوتاه و جمع و جور و قابل انعطاف مثل بیسیم های سازمانی بسازم که کارایی همون یا بهتر رو داشته باشه.البته میدونم که اون بیسیم ها فرکانس بالاتری حدود 170 مگ دارن و خوب طول کمتر داره و کلا مشخصاتش فرق میکنه.بر اساس آنتن تلفن بیسیمی که قبلا دیده بودم یه سیم مسی لاکی با همون طول رو برداشتم و بصورت فنری دراوردم ولی باز هم کارایی آنتن بلند معمولی رو اصلا نداره.خلاصه مشکلم فقط ساخت آنتن هست.ممنون میشم تو ساختن این آنتن راهنمایی بفرمایید.در ضمن از ضوابط قانونی در این مورد هم اطلاع دارم.
    جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۲۱:۴۷ ۱۳۹۵/۰۷/۲۳.

پاسخ : کمک برای ساخت آنتن واکی تاکی جمع و جور در فرکانس 88.9 مگاهرتز

سلام من هم با ای سی bh 1415 دارم کار میکنم ولی متاسفانه هر کاری میکنم جواب نمیده
    شما این ای سی رو با چه پروتکلی راه انداختی ؟میشه به من هم کمک کنی
    برای انتن شما میتونی از مضرب طول موج استفاده کنی مثال فرکانس 87.5 برای یک چهارم طول موج طول انتن میشه تقریبا 80 سانتی متر
    و برای یک هشتم طول موج میشه 40 سانتی متر
    هر چی فرکانست بالاتر بره طول انتن کمتر میشه
    نقش هستی نقشی از ایوان ماست اب و باد و خاک سرگردان ماست
    * برای آینده درست مصرف کنیم*

دیدگاه

نوشته اصلی توسط griyli نمایش پست ها
      سلام من هم با ای سی bh 1415 دارم کار میکنم ولی متاسفانه هر کاری میکنم جواب نمیده
      شما این ای سی رو با چه پروتکلی راه انداختی ؟میشه به من هم کمک کنی
      برای انتن شما میتونی از مضرب طول موج استفاده کنی مثال فرکانس 87.5 برای یک چهارم طول موج طول انتن میشه تقریبا 80 سانتی متر
      و برای یک هشتم طول موج میشه 40 سانتی متر
      هر چی فرکانست بالاتر بره طول انتن کمتر میشه
      دوست عزیز ممنون از پاسخ شما،بنده چون 1417 اس ام دی هست و امکانات پی سی بی زدن رو نداشتم و بعلاوه کریستال 7.6 مگ رو هم گیر نیاوردم(من تعجبم شما از کجا این کریستال رو تهیه کردید!) خودم رو راحت کردم و بدون دردسر از ماژول این ای سی که خوشبختانه اخیرا تو ایران هم موجود شده استفاده کردم.من دو تا از این ماژول ها گرفتم برای دو طرف واکی تاکی.یکی رو، رو 87.7 تنظیم کردم و دیگری رو 0.2 مگ بالاتر،این کار رو هم براحتی با دیپ سوییچ رو ماژول انجام دادم .وضعیت Hi یا Low چهار تا پایه اگه اشتباه نکنم پایه 15 تا 18، فرکانس خروجی رو مشخص میکنه،حالا شما میتونی چهار تا پایه رو با یه دیپ سوییچ معمولی یا (اگه بخوای نمایشگر داشته باشی و فرکانس رو هم با میکرو سوییچ تغییر بدی )با میکرو تغییر وضعیت بدی .که ترتیبش اینه:
      FM transmitter frequency setting table:
      Frequency point 1 : LLLL = 87.7
      Frequency point 2 : LLLH = 87.9
      Frequency point 3 : LLHL = 88.1
      Frequency point 4: LLHH = 88.3
      Frequency point 5 : LHLL = 88.5
      Frequency point 6 : LHLH = 88.7
      Frequency point 7 : LHHL = 88.9
      LHHH : PLL stop

Frequency point 8 : HLLL = 106.7
      Frequency point 9 : HLLH = 106.9
      Frequency point 10 : HLHL = 107.1
      Frequency point 11 : HLHH = 107.3
      Frequency point 12 : HHLL = 107.5
      Frequency point 13 : HHLH = 107.7
      Frequency point 14 : HHHL = 107.9
      ماژول یکم قیمتش بالا هست(50 تومن) ولی خوب ارزش داره،برا این که دو تا طبقه تقویت کننده ولتاژ پایین داره که ترانزیستورهاشو تو کل ایران بگردی پیدا نمیکنید( NE85634 و NE85630 ) و 500 میلی وات رو تو 5 ولت خروجی میده!من خروجیشو با دوتا 2219 تقویت کردم و بعد دادم به C1971 و واقعا چیز خوبی از کار درومد.چیز جالب اینه که من برا 2219 ها و 1971 ، 12 ولت رو در نظر گرفتم ولی بخاطر خروجی 500 میلی وات این ماژول ها تو ولتاژ 5 ولت ،مدار تو 5 ولت هم حدود 2 وات قدرت داره .ماژول رو اینترنتی راحت میتونید بخرید.این هم تصویر ماژول هست:
      جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۱۲:۰۲ ۱۳۹۵/۰۸/۰۲.

دیدگاه

از آنتن های تلسکوپی رادیو های FM استفاده نمایید با توجه به فرکانس کاری شما که نزدیک به رنج رادیویFM ازMHz 108-88 هست آنتن تلسکوپی آنها جوابگو هستند همچنین میتوانید با تغییر طول آنتن گیرندگی و فرستندگی را بهینه نمایید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
          از آنتن های تلسکوپی رادیو های FM استفاده نمایید با توجه به فرکانس کاری شما که نزدیک به رنج رادیویFM ازMHz 108-88 هست آنتن تلسکوپی آنها جوابگو هستند همچنین میتوانید با تغییر طول آنتن گیرندگی و فرستندگی را بهینه نمایید
          میدونید میخوام دست و پا گیر نباشه،برا فرکانس های بالا مثل 315 یا 433 آنتن های کوچیک و انعطاف پذیری تو بازار هست،اما به دلیل پیچیدگی ها و نداشتن تجهیزات لازم نمیتونم از این فرکانس ها استفاده کنم.جدیدا آنتن سمند رو خیلی کوچیک میزینن و گیرنندگیش حتی از آنتن های بلند قدیمی هم بهتره و طبیعتا برا باند اف ام هم هست ،دقیقا همون چیزیه که من لازم دارم ولی قیمتش از قیمت ماژول 1417 هم بیشتره،کسی میدونه ساختار داخلی این آنتن ها چطوریه؟

دیدگاه

کریستال رو از تهران نرسیده به پاساژ فرقانی گرفتم البته دقیقا 7.6 مگ نیست 7.623 هستش
            ای سی شما ظاهرا نیاز به برنامه نویسی نداره ولی برای من باید برنامه نویسی بشه
            اره کار خوبی کردی که ماژول اماده گرفتی ولی واسه یادگیری خودت بسازی بهتره (با تحمل سختیاش !)

دیدگاه

کریستال رو از تهران نرسیده به پاساژ فرقانی گرفتم البته دقیقا 7.6 مگ نیست 7.623 هستش
              ای سی شما ظاهرا نیاز به برنامه نویسی نداره ولی برای من باید برنامه نویسی بشه
              اره کار خوبی کردی که ماژول اماده گرفتی ولی واسه یادگیری خودت بسازی بهتره (با تحمل سختیاش !)
              مطمئنید ای سی تون BH1417F هست؟این ای سی فقط با کد بی سی دی متناسب با فرکانس مورد نظر که بهش میدیم کار میکنه،شاید ای سی تون جدیده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط em_eca نمایش پست ها
                مطمئنید ای سی تون BH1417F هست؟این ای سی فقط با کد بی سی دی متناسب با فرکانس مورد نظر که بهش میدیم کار میکنه،شاید ای سی تون جدیده.
                با سلام :
                برای ساخت یک آنتن واکی تاکی با فرکانس 88.9 مگا هرتز احتیاج به یک آنتن تلسکوپی 83 سانتی متری دارید که باید بطور عمودی قرار گیرد.
                جدیدترین ویرایش توسط علي تحيری; ۲۱:۳۳ ۱۳۹۵/۰۸/۰۷.
                علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

ای سی من BH1415 هستش و با ارتباط SPI کار میکنه

دیدگاه

ای سی من BH1415 هستش و با ارتباط SPI کار میکنه
                    ببخشید،اصلا به اسم ای سی که گفته بودید توجه نکردم،اگه مطلبی در مورد برنامه نویسیش پیدا کردم حتما کمکتون میکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X