اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی:ساخت امپلی فایر برای تقویت موج

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی:ساخت امپلی فایر برای تقویت موج

سلام...
    برای تقوبت موج سینوسی و مربعی که خروجی یک سیگنال ژنرتوردر هست نیاز به یک تقویت کننده هست..
    دقت خروجی سیگنال ژنرتور در حد دهم هرتز و محدده مورد نیاز از یک تا 1000 هرتز هست.بنابر این وقتی از یک طبقه تقویت میگذره نباید شکل موج رو هیچ تغییری بده.یا تغییرات اون کم باشه.وگرنه پرژه توجیح نخواهد داشت..
    میخواستم برای این کار از یک مدار امپلیفایر و ترجیحا مدار مجتمع استفاده کنم ..اما نمیدونم استفاده از ایسی چقدر کیفیت خواهد داشت؟و چقدر شکل موج خروجی بدون تغییر خواهد بود؟
    ایسی های سری TDA تو بازار پیدا میشن اما بهتر از اینها چه ایسی میتونم پیدا کنم؟
    توان مورد نیاز هم از 1 تا 20 وات نیازم رو براورده میکنه..فقط کیفیت شکل موج خروجی مهمه
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۱۰:۰۴ ۱۳۹۵/۰۸/۰۲.

پاسخ : راهنمایی:ساخت امپلی فایر برای تقویت موج

سلام
    من قبلا این کار رو کردم البته نه تو فرکانس های به این پایینی...
    من با tda7377 بستم خیلی خوب بود.....فقط یک نکته ای که حتما باید بهش دقت کنین اینه که حداقل ولتاژ خروجی فانکشن که به ایسی میدین نباید از تغذیه منفی ایسی کمتر باشه....بهتره یکی دوولت فاصله داشته باشن
    ایسی های اس تی کا هم هستن که دردسر زیاد دارن،ولی اگر،اگر،و اگر بتونین خوب ببندینشون فکر میکنم کیفیت بهتر باشه
    ولی مطمینا با همون 7377 کارتون راه میفته
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

بسیار ممنونم..همین رو میبندم..
      اما شما با چی راهش انداخاید؟ چون تو دیتاشیتشو که دیدم ولتاژ14.5 ولت میخواست که بارری 12 ولت میده..
      بعد هم اینکه ایسی اصلی رو چطور تشخیص بدم؟ علامت st روش بزنه کافیه؟
      دیدگاه

دوست گرامی
        آمپلی فایرهای تقویت کننده صدا معمولا برای موج مربعی چندان مناسب نیستند زیرا هارمونیکهای مورد نیاز برای حفظ شکل موج مربعی در فرکانسی بالاتر از پهنا باند آنها قرار میگیرد
        به طور مثال اگر قصد تقورت 1000 هرتز مربعی را داشته باشیم با یک آمپلی فایر صوتی در بهترین حالت تا هارمونیک سوم
        آن را میتوانیم حفظ نماییم که معمولا برای حفظ شکل دقیق موج کافی نمیباشد ... { موج مربعی از ترکیب N موج سینوسی ساخته میشود که نزدیک شدن به حالت ایده ال باید تا حد امکان مولفه های فرکانس بالا آن حفظ گردد )

پیشنهاد میشود ابتدا مباحث مربوط به :
        function generator Power buffering

یا
        Boosting output of signal generator

را با دقت مطالعه فرمایید
        ممکن است طرحهای خوبی در نت پیدا کنید که کاملا نظر شما را تامین نمایند

ولی حتما پیش از شروع به ساخت از موجود بودن همه قطعات در بازار ایران اطمینان حاصل کنید
        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

بسیار بسیار ممنونم بابت راهنماییتون..
          بنده امپلی فایر رو ساخته بودم..ولی با توضیحات شما باید از نو شروع کنم., و دنبال ایسی یگردم..
          همه لینک ها رو مطالعه کردم.بعضی ایسی ها تو بازار پیدا میشدن..چند ایسی جدید هم دیدم..مثل xR2206 که از icl8038 جدیدتره..
          اما یک ایسی هست که گرونیش برام قابل توجهه ..ایسی MAX038 که قیمتی معادل 70 تومان داره..نشر خود شما اجع به این ایسی با این قیمت چیه؟
          راستی نظر شما به استفاده از ایسی دیجیتال هست یا انالوگ؟
          بنده فقط دقت خروجی و نداشتن اعوجاج و شکل موج ناخاسته هستش..
          بسیار ممنونم
          جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۱۶:۱۳ ۱۳۹۵/۰۸/۰۳.

دیدگاه

با سلام
            بنظرم اگه از آمپلیفایرهای کلاس D استفاده کنین جواب هر دو موج سینوسی و مربعی رو میده. در نهایت تهش یه فیلتر میذارین و با توجه به اینکه فرکانس مدولاسیون شون حداقل 250 کیلو هرتزهست، توی یک کیلو هرتز اعوجاجی ایجاد نمیشه.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

من به منبع تغذیه وصلش کردم ولی با 12 هم کار میکنه...درضمن بتری موتور و ماشین معمولا بین 10 تا 13.5 ولت هستن

در مورد اصلی بودن یا نبودن خودمم نمیدونم،اما در مورد 7377 من از همین ایسی های معمولی گرفتم خوب بود......حیف فانکشن ندارم وگرنه تست میکردم میگفتم

با توجه به اینکه 7377 فرکانس های بالای 20 کیلو رو هم تقویت میکنه اما با گین کمتر فکر میکنم حتی در موج مریعی هم راضیتون کنه.....ینی بالای بیست تا هارمونیک نه سه تا!

اگر مقصودتون تقویت موج فانکشن و داشتن موج با توان بیشتره که 8038 و 038 کارتونو راه نمیندازن که!!!اونا فقط ایسی فانکشنن و جریان نمیدن!

خب اگر ساختین تستش کنین!
              ................Fx7SAM................

دیدگاه

دوست گرامی
                استفاده از سنتی سایزرهای دیجیتال مواردی را شامل میگردد که دقت و پایداری فرکانس بیشتر مورد توجه باشد ....به اختمال بسیار زیاد فانکشن های آنالوگ نیز جوابگو منظور شما خواهند بود
                در مورد MAX038 نیز به نظر یکی از آی سی های خیلی خوب نوسان ساز موجود در بازار میباشد ولی به احتمال بسیار زیاد خروجی آن دارای قدرت مورد نظر شما نمیباشد بنابراین مجددا نیازمند طبقه تقویت در خروجی خواهیم بود

میوانید برای wide band amplifier هم مجددا جستجو فرمایید
                پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                  با سلام
                  بنظرم اگه از آمپلیفایرهای کلاس D استفاده کنین جواب هر دو موج سینوسی و مربعی رو میده. در نهایت تهش یه فیلتر میذارین و با توجه به اینکه فرکانس مدولاسیون شون حداقل 250 کیلو هرتزهست، توی یک کیلو هرتز اعوجاجی ایجاد نمیشه.
                  من به منبع تغذیه وصلش کردم ولی با 12 هم کار میکنه...درضمن بتری موتور و ماشین معمولا بین 10 تا 13.5 ولت هستن

در مورد اصلی بودن یا نبودن خودمم نمیدونم،اما در مورد 7377 من از همین ایسی های معمولی گرفتم خوب بود......حیف فانکشن ندارم وگرنه تست میکردم میگفتم

با توجه به اینکه 7377 فرکانس های بالای 20 کیلو رو هم تقویت میکنه اما با گین کمتر فکر میکنم حتی در موج مریعی هم راضیتون کنه.....ینی بالای بیست تا هارمونیک نه سه تا!

اگر مقصودتون تقویت موج فانکشن و داشتن موج با توان بیشتره که 8038 و 038 کارتونو راه نمیندازن که!!!اونا فقط ایسی فانکشنن و جریان نمیدن!

خب اگر ساختین تستش کنین!
                  بسیار ممنونم از راهنمایی هاتون..
                  بله درسته من ابتدا تصمیم داشتم فقط تقویت کننده بسازم اما با معرفی ایسی های فانکشن توسط جناب emitor برسی کردم و دیدم که این ایسی ها از پایداری و دقت بالایی برخوردارند.از طرفی باید برای هر شکل موج یک نوع تقویت کنده بسازم .بنابر این تصمیم گرفتم برای کارم یک برد یکپارچه بسازم..حمل اسان و بدون نیاز به فانکشن خارجی ...
                  گویا دقت این ایسی ها اینقد زیاده که در اکثر مدارات فانکشن هم از این ایسی ها استفاده میشه..
                  ابتدا خاستم خودم یک تقویت کننده ترانزیستوری طراحی کنم اما از وقت و حوصله بنده خارج بود و دقت ایسی امپلی رو ک نکنم داشته باشه..
                  برای تقویت موج سینوسی از امپلی استفاده میکنم..اما برای موج مربعی تحقیق کردم..ایسی امپلی دقت لازم رو ندارند..مسئله سرعت سوئیچ کردن هست..این قسمت رو یا باید طراخی کرد یا اینکه ایسیش هم شاید باشه..

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
                  دوست گرامی
                  استفاده از سنتی سایزرهای دیجیتال مواردی را شامل میگردد که دقت و پایداری فرکانس بیشتر مورد توجه باشد ....به اختمال بسیار زیاد فانکشن های آنالوگ نیز جوابگو منظور شما خواهند بود
                  در مورد MAX038 نیز به نظر یکی از آی سی های خیلی خوب نوسان ساز موجود در بازار میباشد ولی به احتمال بسیار زیاد خروجی آن دارای قدرت مورد نظر شما نمیباشد بنابراین مجددا نیازمند طبقه تقویت در خروجی خواهیم بود

میوانید برای wide band amplifier هم مجددا جستجو فرمایید
                  درسته .نیاز به حد اقل یک طبقه خروجی هست..
                  راستی چرا قیمت ایسی انالوگ از نمونه دیجیتال گرونتر هست در حالی که شما میفرمایید دقت ایسی دیجیتال بیشتره؟البته بحث قیمت در پرژه من اصلا مطزح نیست..
                  فکر میکنم ایسی دیجیتال بطور خاص برای فانشن طراحی نشده..
                  در ضمن من به دقت و رزولوشن 0.1 هرتز احتیاج دارم..اما شکل موج کاملادقیق باشه..مربعی یا سینوسی یا مثلثی
                  تشکر فراوا
                  جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۰۱:۱۴ ۱۳۹۵/۰۸/۰۵.

دیدگاه

سلام خسته نباشید
                    برای ترکیب دو طبقه تقویت کننده جدا ازهم باید چکار کرد؟
                    میخوام دوتا امپ ۱۰۰وات رو به یک ۲۰۰وات تک کانال تبدیل کنم ولی شماتیکی نداشتم و الان سر درگم هستم لطفا اگر کسی میدونه راهنمایی کنه
                    ممنون:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Alizooyavar نمایش پست ها
                      سلام خسته نباشید
                      برای ترکیب دو طبقه تقویت کننده جدا ازهم باید چکار کرد؟
                      میخوام دوتا امپ ۱۰۰وات رو به یک ۲۰۰وات تک کانال تبدیل کنم ولی شماتیکی نداشتم و الان سر درگم هستم لطفا اگر کسی میدونه راهنمایی کنه
                      ممنون:
                      سلام
                      اگر میخواید 200 وات خروجی آمپلی فایر از نوع (مونو) داشته باشید باید جداگانه آمپلی طراحی کنید زیرا بریج کردن دو آمپلی فایر غریبه موجب:
                      سوختن آن ها
                      dc شدن خروجی آمپلی فایر
                      در نتیجه dc شدن خروجی آمپلی فایر و سوختن باند های شما میشود
                      موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X