اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتقال اعداد یا اطلاعات بصورت 12 بیتی بر روی پورتهای میکروکنترلر AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتقال اعداد یا اطلاعات بصورت 12 بیتی بر روی پورتهای میکروکنترلر AVR

سلام به همه دوستای عزیزم

یک سوال داشتم و اونم اینکه آیا میشه یک عدد رو بصورت 12 بیتی به پورتهای میکروکنترلر AVR منتقل کرد؟
    چون هرکدوم از پورتهای AVR (بطور مثال پورت A یا B یا C یا ...) بصورت 8 بیتی هستند...خواهش میکنم منو راهنمایی کنین..ممنون از همتون

پاسخ : انتقال اعداد یا اطلاعات بصورت 12 بیتی بر روی پورتهای میکروکنترلر AVR

​میتونی 8 بیت رو روی یک پورت و 4 بیتش رو روی چهار ورودی پروت دیگر...

دیدگاه

بابت راهنماییت ممنونم ولی امکانش هست واسم بیشتر توضیح بدی ینی تو بسکام چطور میشه اینکارو انجام داد؟

دیدگاه

این 12 بیت واس چیه..چه نوع اطلاعاتی؟؟؟
        خب...فرض کن ما یه میکرو مگا 8 دازریم...میخوایم هر وقت این 12 تا بیت یک شد ، یه ال ای دی رو روشن کنیم...
        ---------
        کد زیر رو نگاه کن...
        کد:
        $regfile'"m8def.dat"
        $crystal=1000000
        Config PORTB=INPUT
        Config PORTD=INPUT
        Config pORTC=OUTPUT
        '-----------
        Do
        If PORTB=&B11111111 And PORTD=&B11110000 Then
        set portc.0
        End if
        Loop
        End
        -----
        توضیح ::::
        دو خط اول که معرفی میکرو و کریستال هس...
        خط سوم و چهارم پورت هایی که قراره 12 بیت به اون وارد بشن ، به عنوان ورودی معرفی میکنیم...
        خط پنجم رو به عنوان خروجی تعریف میکنم که یکی از این پایه ها قراره واس ال ای دی بشه..
        خط شیش که هیچی ...فقط واسه خوانا بودن جدا کردم...
        خط هفت آغاز حلقه....
        تو خط هشت یه شرط گذاشتم....::::--:::---
        :::اگر پورت B مساوی &B11111111 و پورت D مساوی &B11110000 شد ، برو به خط بعدی...
        خط بعدش همه که ال ای دی رو روشن کردم..خط بعدش پایان دادن به شرط و حلقه و برنامه...توی خطی که شرط گذاشتم ، شکل پورت ها رو به صورت باینری تعریف کردم...
        موفق باشی....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir4elec نمایش پست ها
          این 12 بیت واس چیه..چه نوع اطلاعاتی؟؟؟
          خب...فرض کن ما یه میکرو مگا 8 دازریم...میخوایم هر وقت این 12 تا بیت یک شد ، یه ال ای دی رو روشن کنیم...
          ---------
          کد زیر رو نگاه کن...
          کد:
          $regfile'"m8def.dat"
          $crystal=1000000
          Config PORTB=INPUT
          Config PORTD=INPUT
          Config pORTC=OUTPUT
          '-----------
          Do
          If PORTB=&B11111111 And PORTD=&B11110000 Then
          set portc.0
          End if
          Loop
          End
          -----
          توضیح ::::
          دو خط اول که معرفی میکرو و کریستال هس...
          خط سوم و چهارم پورت هایی که قراره 12 بیت به اون وارد بشن ، به عنوان ورودی معرفی میکنیم...
          خط پنجم رو به عنوان خروجی تعریف میکنم که یکی از این پایه ها قراره واس ال ای دی بشه..
          خط شیش که هیچی ...فقط واسه خوانا بودن جدا کردم...
          خط هفت آغاز حلقه....
          تو خط هشت یه شرط گذاشتم....::::--:::---
          :::اگر پورت B مساوی &B11111111 و پورت D مساوی &B11110000 شد ، برو به خط بعدی...
          خط بعدش همه که ال ای دی رو روشن کردم..خط بعدش پایان دادن به شرط و حلقه و برنامه...توی خطی که شرط گذاشتم ، شکل پورت ها رو به صورت باینری تعریف کردم...
          موفق باشی....
          خیلی متشکرم بابت راهنماییت...توضیحاتت عالی بود
          ولی فک کنم من منظورمو درست نتونستم بهت برسونم
          ببین فرض کن یک متغیر تعریف کردی به اسم A مثلا،خوب توی برنامه A رو برابر با ۳۵۰۰ قرار میدی ،حالا میخای عدد ۳۵۰۰ بصورت باینری روی پایه های میکرو نشون داده بشه،با توجه به اینکه هر کدوم از پورتهای میکرو هشت بیتی هستند و حداکثر میشه از صفر تا ۲۵۵ رو به صورت باینری باهاشون نشون داد.
          ممنون میشم اگه راهنماییم کنی،خیلی ضروریه

دیدگاه

سوال سختی پرسیدی...والا اینو شاید ندونم..شاید با هگز بشه..دقیق نمیدونم..هگز از 0 تا 15 هست...

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

راستی اینو یادم رفت بنویسیم...همون اول بهت گفتم..میتونی 8 بیتش رو یه یه پورت و 4 بیت دیگه رو رو پورت دیگه...حتما یادت باشه که رو پورت دوم از 4 بیتی که خالی هستن ، استفاده نکنی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir4elec نمایش پست ها
              سوال سختی پرسیدی...والا اینو شاید ندونم..شاید با هگز بشه..دقیق نمیدونم..هگز از 0 تا 15 هست...

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

راستی اینو یادم رفت بنویسیم...همون اول بهت گفتم..میتونی 8 بیتش رو یه یه پورت و 4 بیت دیگه رو رو پورت دیگه...حتما یادت باشه که رو پورت دوم از 4 بیتی که خالی هستن ، استفاده نکنی...
              بابت توضیحات مفیدت ی دنیا ممنون

دیدگاه

به خاطر راهنمایی ها و مطالب مفیدت یک دنیا ممنون

دیدگاه

من که گفتم سوال سختی پرسیدی...من فقط داشتم سعی میکردم که بهرتین راهنمایی رو بهت بدم که نشد...باز به هر حال موفق باشی....

دیدگاه

انتقال داده ها بر روی پورتهای میکروکنترلر

یک سوال داشتم و اونم اینکه آیا میشه یک عدد رو بصورت 12 بیتی به پورتهای میکروکنترلر AVR منتقل کرد؟
                    چون هرکدوم از پورتهای AVR (بطور مثال پورت A یا B یا C یا ...) بصورت 8 بیتی هستند...خواهش میکنم منو راهنمایی کنین..ممنون از همتون

دیدگاه

اطلاعات زیادی ندادی ولی اگر عدد وارد شده در یک محدوده مشخص هست (مثلا" 4 رقمی یا 3 رقمی یا ..)برای راحتی کار اول عددت رو به هگز تبدیل کن بعد هر دو عدد هگز رو روی یک پورت بفرست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X