اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نکات مهم در پی سی بی منابع تغذیه سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نکات مهم در پی سی بی منابع تغذیه سوئیچینگ

باسلام خدمت دوستان و اساتید
    دوستانیکه در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ فعالیت هایی داشتند و دست به ساخت منبع تغذیه زدن،حتما میدونن که در این نوع مدارات نحوه اتصال بین المان ها علی الخصوص در مسیرهاییکه جریان زیادی از آنها می گذرد،بسیار مهم می باشد.
    در این مورد باید گفت مسیرها باید حداقل اندوکتانس و ظرفیت خازنی رو داشته باشن تا شکل موج های المان ها وقطعات مدار به حالت ایده آل هرچه نزدیک تر شوند و از ایجاد اسپایک ها و سایر موج های ناخواسته جلوگیری بشه......اما چگونه؟!
    بنده خودم چند وقت پیش یک منبع تغذیه ساخته بودم که (احتمالا)بعلت عدم طراحی مناسب،رینگینگی با فرکانس ده مگاهرتز در دوسر سوییچ ایجاد شده بود که مسلما از بین بردن این شکل موج ناخواسته بسیار سخت خواهد بود و چه بسا غیر ممکن؛و این در حالیست که فرکانس خود منبع 50 کیلوهرتز بود!!!!!!!!!
    این امر نشان دهنده اهمیت ویژه طراحی مناسب پی سی بی این مدارات می باشد.تا جاییکه بنده فکر میکنم مهمترین چیزی که ساخت کوره های توان بالا را دشوار می کند همین مبارزه با ایجاد میدان های نامطلوب جریان طوریکه بر عملکرد مدار اسیب برساند میباشد.
    از دیگر نکاتی که باید به آنها دقت شود،جلوگیری از تاثیر ادوات قدرت بر سیگنال گیت درایور می باشد که یکی از راه های مبارزه با آن طراحی پی سی بی به نحوی است که جریان های ورودی و خروجی با کمترین فاصله از یکدیگر بگذرند و میدان یکدیگر را خنثی نمایند.

اینها اطلاعات اندک و ناقصی از من بعنوان کوچکترین عضو سوییچینگ کار انجمن بود.
    از اساتید و دوستانیکه در این زمینه کار کرده اند استدعا دارم تجارب و دانسته های خود را در این باره در اختیار همگان قرار دهند.
    متشکرم
    ................Fx7SAM................

پاسخ : نکات مهم در پی سی بی منابع تغذیه سوئیچینگ

بسیار عالی
    من تجربیات خودم رو میگم و امیدوارم اساتید عزیز هم تجربیاتشون رو بگن و این تاپیک مرجعی بشه برای طراحی پی سی بی
    هرچند بعضی چیزها نیاز به تجربه دارد اما می توان بعضی نکات را بررسی کرد.
    برای کشیدن یک پی سی بی منبع تغذیه سوئیچینگ باید به چند نکته توجه کرد :
    1- جانمایی قطعات :
    همواره باید سعی کنیم قطعات را به صورت مناسب در برد قرار دهیم مثلا برای کانکتور ها حتما باید کناره های برد استفاده شود مگر در شرایط خاص
    جانمایی خوب علاوه بر بهبود عملکرد مدار به زیبایی آن نیز کمک می کند.
    مثلا اگر در یک مبدل سوئیچینگ مثل باک خازن ورودی به سوئیچ نزدیک باشد اسپایک های دو سر سوئیچ کمتر خواهد بود. در مبدل فلای بک این خازن باید به ترانس نزدیک باشد تا سلف مسیر از بین برود.
    2- ولتاژ و جریان :
    همیشه باید به ولتاژ خطوط و جریان عبوری از آنها توجه داشته باشیم . جریان بالاتر خطوط ضخیم می خواهند و برای خطوط ولتاژ بالا باید فاصله ی آنها با خطوط دیگر حفظ شود. همچنین بهتر است قسمت های ولتاژ مدار از قسمت ولتاژ پایین جدا شود.
    3-کوتاه بودن مسیر ها :
    4- کوتاه بودن مسیر ها باعث می شود نویز کمتر انتشار داده شود و همچنین نویز کمتر تاثیر بگذارد.عبور مسیر ها از محل مناسب :
    نباید مسیرهای حساس از کنار مسیر های پر نویز رد شود . مثلا فیدبک جریان به نویز حساسیت زیادی دارد و نباید از کنار مسیر های جریان بالای سوئیچ رد شود.
    5- مهمترین اصل زمین مناسب است :
    زمین مدار حتما باید به گونه ای باشد تا نویز ها را کاهش دهد.
    انتخاب زمین مناسب به قدری مهم است که باید یک کتاب چند صد صفحه ای در مورد آن نوشته شود.
    یکی از روش ها استفاده از پلی گان زمین است که در برخی موارد خوب جواب نمی دهد.
    روش بهتر این است که مسیر زمین مانند یک درخت باشد و حلقه ای در مسیر زمین وجود نداشته باشد.
    وجود حلقه ی زمین باعث می شود به علت وجود شار های گردشی ولتاژ زمین در همه ی نقاط آن در پی سی بی صفر نباشد و ممکن است کارکرد مدار را به شدت کاهش دهد.
    6- عایت خنک کاری :
    در هنگام طراحی برد باید به مقدار گرمای تولیدی هر قطعه توجه کرد و جای هیت سینک مناسب نیز در نظر گرفته شود.

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X