اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[آموزش] راه اندازی سنسور DS18B20 با ال سی دی کاراکتری (کامپایلر کدویژن)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[آموزش] راه اندازی سنسور DS18B20 با ال سی دی کاراکتری (کامپایلر کدویژن)

به نام خدا
    سلام به همگی امیدوارم حالتون خوب باشه میخوام اموزش راه اندازی DS18B20 رو بگم.
    این سنسور میتونه از 55- تا 125+ درجه سانتی گراد رو اندازه بگیره.این سنسور دیجیتالیه و میتونه با فاصله زیاد با میکروکنترلر بدون مشکل کار کنه.سرعت پاسخ گویی سنسور 750 میلی ثانیه هستش.
    بریم سراغ تنظیمات داخل کدویزارد.
    مثل همیشه اول میکروکنترلر رو انتخاب می کنیم:

قدم بعدی تنظیم پروتکل wire 1 هستش:

به دلخواه پورت و پین مورد نظر رو انتخاب می کنیم.(برای خروجی سنسور)
    حال نوبت به کانفینگ ال سی دی کاراکتری می رسه:

ال سی دی هم دلخواه روی هر پورت وپین که خواستید بزاریدش.
    حالا از گزینه Program گزینه Generate, Save And Exit رو می زنیم حالا پروژه رو در مسیر دلخواه ذخیره می کنیم.
    حالا بریم سراغ برنامه نویسی
    وقتی پروژه رو ذخیره کردیم قسمت کدنویسی میاد یه نکته رو دقت کنید سنسور ds18b20 داخل پروژه اینکلود شده ولی با نام ds1820 که باید به ds18b20 تغییرش داد مثل این عکس:

دورش خط کشیدم.
    همونطور که می بینید داخل عکس در خط 34 کتابخونه stdio اینکلود شده این کتابخونه ی متغییر رشته ای هستش.
    در خط 24 کتابخونه ای سی اینکلود شده
    در خط 27 کتابخونه پروتکل 1wire اینکلود شده.
    در خط 36 متغییر از نوع کاراکتر 16 بیتی تعریف شده.
    خط 37 متغییر از نوع int تعریف شده.
    خط 38 هم متغییر از نوع float تعریف شده.
    ما خروجی سنسور رو می ریزیم داخل متغییر x که از نوع int هست حالا میایم متغییر x_ که از نوع float هست رو برابر با x قرارش می دیم.(اینکار باعث میشه تا عدد درست رو نشون بده)
    اینم کد اصلی که در حلقه وایل نوشته شده:

در خط 156 نوشته شده که متغییر x_ خروجی سنسور ds18b20 رو بخونه.(یعنی خروجی سنسور رو داخل x_ ریخیتم)
    خط 157 متغییر x رو برابر متغییرx_ قرار میده.
    در خط 158 میایم متغییر x رو روی ال سی دی نشونش میدیم. حروف b واسه اینه متغییر رو بریزیم داخلش و امادش کنیم برای نشون دانش روی ال سی دی.
    خط 159 محلی هستش که وشته رو نشون بده.
    خط 160 هم متغییر b رو نشون میده(همون متغییری که اعداد رو میریزیم داخلش واسه نشون دادن روی ال سی دی)

اینم مداری که باید ببندیم:

سورس پروژه رو میتونید از لینک زیر دریافتش کنید:
    کد:
    http://s8.picofile.com/file/8280029968/DS18B20_Learning_By_Engineer_Ahmadi.rar.html
    پسورد: www.eca.ir
    (کپی مطلب با ذکر کامل منبع مجاز است)
    امیدوارم به دردتون بخوره
    "موفق باشید در پناه حق"
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

پاسخ : [آموزش] راه اندازی سنسور DS18B20 با ال سی دی کاراکتری (کامپایلر کدویژن)

سلام بر دوستان...کسی میدونه چرا من همش روی ال سی دی -9999 میگیرم؟؟؟

دیدگاه

سلام و خسته نباشید
      من اینو برای4 تا سنسور نوشتم اما دمای همه رو 2 نشون میده خواهشا راهنمایی کنید
      اینم کل برنامه و پروتئوس
      جدیدترین ویرایش توسط michel1502; ۱۷:۰۶ ۱۳۹۶/۰۳/۰۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farshad75 نمایش پست ها
        سلام برنامتون رو قرار بدید
        بدرود

نوشته اصلی توسط michel1502 نمایش پست ها
        سلام و خسته نباشید
        من اینو برای4 تا سنسور نوشتم اما دمای همه رو 2 نشون میده خواهشا راهنمایی کنید
        اینم کل برنامه و پروتئوس
        http://s9.picofile.com/file/8295982700/ds18.rar.html
        سلام سرچ کنین در انجمن هست اموزشش توی گوگل هم همینطور
        موفق باشید
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

مهندس چیز خاصی پیدا نکردم
          تو سایتای خارجی هم زیاد از خونده نشدن سنسور گله شده اما راه حلی عنوان نکردن

دیدگاه

سلام پروتکل 1 wire همون ارتباط سریال یک سیمه هست ؟ بعد اگر بخواهیم چند تا سنسور رو به میکرو متصل کنیم چطوریه ؟
            خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
              بعد اگر بخواهیم چند تا سنسور رو به میکرو متصل کنیم چطوریه ؟
              هر سنسور سریال منحصر به فردی داخل خودش داره باید اونو بخونی و از طریق اون سنسور مورد نظر رو صدا بزنی
              نمونه سریال خوانده شده از یک سنسور:
              0x28,0xff,0x69,0x3b,0x65,0x4,0x0,0xdd,0x1,0x0,0x0
              A-Hosseini

دیدگاه

سلام. من میخوام این سنسور رو به برد SMS Cntroller mini وصل کنم. امکان داره؟؟ راهنمایی کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidmoradiiii4@gmail.com نمایش پست ها
                  سلام. من میخوام این سنسور رو به برد SMS Cntroller mini وصل کنم. امکان داره؟؟ راهنمایی کن
                  تا ورژنی که الان موجوده خیر.
                  چرا ناراحتی پاتریک!
                  + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                  - از دیدنش ناراحت شدی؟
                  + نه
                  پس چی ناراحتت کرده
                  + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                  ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                  تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                  ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                  محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidmoradiiii4@gmail.com نمایش پست ها
                    سلام
                    اگر میخواید مستقیم وصل کنید،همونطور که جناب آراسته فرمودند نمیشه.
                    اما اگر از میکروکنترلر استفاده کنید میشه،مثلاً دوتا از خروجی میکرو رو بدید به دو تا ورودی دیجیتال sms controller و به میکرو برنامه ای بدید که اگر از فلان درجه بیشتر شد یکی از خروجی ها یک بشه و اگر از فلان درجه کمتر شد خروجی دیگه یک بشه.
                    ظاهراً تو sms controller mini میتونید تنظیم کنید که هر ورودی دیجیتال که فعال شد چه متنی بفرسته.
                    البته اینم بگم که سنسور های آنالوگ مثل lm35 رو میشه با یه تقویت کننده مستقیم به دستگاه وصل کرد که اگر دما از یه حد بیشتر شد هشدار بده.
                    این چیزیه که از توضیحات sms controller mini فروشگاه خوندم.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط farshad75 نمایش پست ها
                    سلام
                    اگر ارتباط با ds18b20 قطع بشه یا احیاناً پورت و پین رو اشتباه انتخاب کرده باشید این مشکل به وجود میاد.
                    [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                    [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                    [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                    [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                    صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپمسلام
                      هنگام راه اندازی دوسنسور یکی از سنسورها شناسایی نمیشه یعنی وقتی دستور devices=w1_search(0xf0,rom_codes); را ارسال می کنم عدد یک رو بر میگردونه و هنگامی که دستور دریافت دما میفرستم عدد 9999 رو برای هردو سنسور نمایش میده خواهشا راهنمایی کنید بدجوری گیر کردم
                      جدیدترین ویرایش توسط ایمان زارع; ۱۶:۳۷ ۱۳۹۷/۰۵/۱۹.

دیدگاه

سلام من یکبار با کدویژن این سنسور رو راه اندازی کردم .
                        ازکدهایی که توی مثال خود نرم افزار کدویژن بود استفاده کردم . دوتا سنسور رو باهم راه انداختم ...خیلی خوب کار میکرد . اگر کدها مشکل نداره شاید یکی از سنسورها ایراد داشته باشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein_10 نمایش پست ها
                          سلام من یکبار با کدویژن این سنسور رو راه اندازی کردم .
                          ازکدهایی که توی مثال خود نرم افزار کدویژن بود استفاده کردم . دوتا سنسور رو باهم راه انداختم ...خیلی خوب کار میکرد . اگر کدها مشکل نداره شاید یکی از سنسورها ایراد داشته باشه .
                          سلام من تو شبیه ساز (پروتئوس) این کار رو انجام دادم و تو شبیه ساز این مشکل دارم تو محیط واقعی تست نکردم ممکنه مشکل از شبیه ساز باشه لطفا بیشتر توضیح بدید ممنون
                          جدیدترین ویرایش توسط ایمان زارع; ۲۳:۰۴ ۱۳۹۷/۰۵/۲۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X