اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع stm و مشخص نبودن راه!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شروع stm و مشخص نبودن راه!!!

دوستان من به زبان سی سی ++ تا حد قابل قبولی آشنا هستم . و الانم با میکرو سری مگا کار میکنم. اونم با زبان بسکام.
    الان دیگه واقعا نیاز شده که برم سراغ میکروکنترلر های پیشرفته و با امکانات بیشتر و زبان سی سی++ رو برای برنامه نویسی میکرو شروع کنم. تصمیم stm هست .
    ولی اصلا نمیدونم ابزار های من چی باید باشه -
    مثلا چه پروگرامری و از کجا بخرم؟؟
    چه ide ?? کیل یا iar
    آیا نیاز به برد آموزشی دارم یا خیر و چه نوعی؟؟
    و مهمتر از همه منبع آموزشی اس تی ام.
    البته چندتا کتاب پیدا کردم.
    لطفا بفرمایید خودتون چطور و با چه ابزاری شروع کردید تا کار هم دستمون بیاد.
    با تشکر.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : شروع stm و مشخص نبودن راه!!!

سلام به نظر من پروگرامر رو میتونی از پروگرامر jlink ob استفاده کنی ;که در سایت ****** هست.
    به نظر من برای ide اول از keil استفاده کن و بعد سراغ true studio برو، چون true studio بهتره به نظر من.
    برای برد آموزشی می تونی از برد stm32f103c8 موجود در همین سایت استفاده کنی، البته در سایت های دیگه هم گیرت می آید.
    برای اموزش stm32 می توانی از کتاب
    طراحی با میکروکنترلرهای STM32 استفاده کتی که در سایت کتابفروشی مهرگان هم هست.
    ولی به نظر من از فیلم اموزش LPC1768 شرکت کویر الکترونیک البته فقط بخش اول استفاده کن بعد برو سراغ همون میکرویی که گفتم، من خودم هم همین کارو کردم و الانم دارم با stm32 کار می کنم.
    جدیدترین ویرایش توسط روح الامین; ۱۳:۲۲ ۱۳۹۶/۰۴/۰۴.

دیدگاه

سلام حسین جان
      شما C++ رو در تا حد C بلد باشی(یعنی بدون شی گرایی) برات کافیه.
      کار خوبی کردی. انتخاب خوبی انجام دادی.
      قبل از کار باید بگم که به یه هواداغ هم نیاز پیدا میکنی. دیگه پکیجش مثل AVRهای SMD نیست. ریزتره. خمیر قلع هم برای لحیم کاریش نیاز داری. اگه بخوای با هویه لحیم کاری کنی واقعا سخته.
      پروگرمر هم هر چیزی خواستی بگیری یادت باشه که دیباگر هم باشه. اکثرا هم هستن. اگه می خوای فقط با ARMها کار کنی مثلا با STM32 و LPC و.... پس بهتره یه J-Link بگیری ولی اگه تو فکرت هست که فقط با STM32 و احیانا STM8 کار کنی پس یه ST-Link بخر. همین ECA هم هر دو رو داره.
      برای IDE و کامپایلر هم چیزی بخر که دیباگر هم داشته باشه. من توصیه میکنم کیل استفاده کنی. حالا ببینیم نظر بقیه چیه.
      برد آموزشی یا هدر برد رو حتما حتما یا بگیر یا بساز ولی حتما داشته باش. من یه سه چهار تایی دارم ولی شما دوتا داشته باشی شاید بد نباشه. چون برای کار با اینترفیس ها بتونی هم گیرنده رو راه بندازی و هم فرستنده. برای کارهای دیگه هم دوتا خریدن خوبه. می تونه هر کدوم رو از یه خونواده دیگه بخری/بسازی. مثلا یکی سری F1 باشه و اون یکی F0 یا F2 یا F4 یا F3 یا F7 باشه ولی حتما سعی کن یکیش F1 باشه. بعضی بردها خیلی خوب هستن و خوب و استاندارد طراحی شدن مثل بردهای دیسکاوری یا Nucleo ولی چون می خوان بعضی اجناسشون رو بفروشن روش امکانات اضفی می ذارن که شاید خیلی کاربرای این بردها ازشون استفاده نکنن. مثلا پروگرمر و دیباگر اضافه یا ژایرسکوپ. من خوشم نمیاد از این کارا. الان بردهای چینی توی بازار هست که این چیزا روشون نیست ولی خیلی هم ارزون هستن. یا بعضی بردهای ایرانی مثل سری بردهای کاتالیست شرکت ECA که خیلی معقول تر هستن. مثلا جای باتری واحد RTC روش گذاشتن و ...
      خب این به نظر من خیلی معقول تر به نظر میاد.
      بعد که بردت رو خریدی برو توی سایت ST و برو توی صفحه مربوط به همون میکروت. تمام صفحه اش رو بخون. توش پر از داکیومنت های مهم هستش. دوتا از داکیومنت ها رو باید اصلا همیشه توی کامپیوترت داشته باشی. یکی رفرنس مانوال Reference manual و یکی دیگه هم دیتاشیت Datasheet هستش. این دوتا رو مو به مو و دقیق بخون. ببین چی گفتن. اگه از لحاظ پولی مشکلی نداری عین کتاب چاپشون کن و دم دست همیشه داشته باششون. خوندن اینا ممکنه با گوشی یا تبلت یا کامپیوتر چشمات رو خسته بکنه.البته خیلی از قسمت ها رو بعد از خوندن ممکنه یادت بره ولی یه بار حتما باید این دو رو بخونی. تو باید بدونی چیزایی که خریدی چه امکاناتی دارن و نحوه کارکردشون چطوریه.
      نمونه کدهای توی نت رو هم ببینی خیلی خوبه. خیلی راحتتر می فهمی چطوری اجزا کار میکنن. ابزارهایی که ST برات در اختیارت گذاشته رو هم نباید از دست بدید. مثل CubeMX
      خیلی از افرادی که توی شرکت های بزرگ کار میکنن یا براشون کار میکنن (مثل Sony یا رنسانس یا IMB یا ...) و توی سایت های انگلیسی زبان هستن و مشاوره میدن تقریبا برای بار اول از من یاد گرفتن که از CubeMX استفاده کنن. شایدم برای بار اولشون بود که فهمیدن همچین چیزی وجود داره. تا جایی که یاد دارم اولین نفری که از این ابزار سوال پرسید من بودم.
      اگه چیزای دیگه هم یادم اومد دوباره برات پست میذارم.

دیدگاه

سلام اگه امکانش هست سر فصل های این کتاب رو بنویسید
        نوشته اصلی توسط malmal2694 نمایش پست ها
        طراحی با میکروکنترلرهای STM32 استفاده کتی که در سایت کتابفروشی مهرگان هم هست.

دیدگاه

برای مشاهده سرفصل ها به لینک روبرو برو:http://ketab.ir/modules.php?name=New...&bcode=2094361

دیدگاه

با سلام و درود
            این کتاب در مورد میکروکنترلرهای STM32 هست:

عنوان: طراحی با میکروکنترلرهای STM32
            نویسنده: مهندس حمید نجفی
            ناشر: موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران
            شابک(ISBN): 9786001245220

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر نمایش پست ها
              با سلام و درود
              این کتاب در مورد میکروکنترلرهای STM32 هست:

عنوان: طراحی با میکروکنترلرهای STM32
              نویسنده: مهندس حمید نجفی
              ناشر: موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران
              شابک(ISBN): 9786001245220
              این کتاب 378 صفحه هستش. من این کتاب رو ندارم ولی ندیده می تونم بگم که روی این کتاب بعنوان یه کتاب برای آشنا کردن شما با این میکرو حساب باز بکنید. مجموع صفحات رفرنس مانوال و دیتاشیت میشه 1258 صفحه. تازه جدای از داکیومنت های تکنیکال.
              انتخاب و استفاده از این کتاب به عهده خود شماست. هر طور که فکر میکنید بهتره همون طور عمل کنید ولی اصل چیزی که شما باید روش تمرکز داشته باشید همون رفرنس مانوال و دیتاشیت هستش. مطالعه تکنیکال داکیومنت های ST هم عالیه. واقعا اگه با انگلیسی مشکل ندارید و مشکل مالی هم ندارید دیتاشیت و رفرنس مانوال رو چاپش کنید و چندبار بخونید. فقط یادش بگیرید.

دیدگاه

تشکر میکنم از همه دوستان که بنده رو راهنمایی میکنن.

سلام حسین جان
                شما C++ رو در تا حد C بلد باشی(یعنی بدون شی گرایی) برات کافیه.
                کار خوبی کردی. انتخاب خوبی انجام دادی.
                قبل از کار باید بگم که به یه هواداغ هم نیاز پیدا میکنی. دیگه پکیجش مثل AVRهای SMD نیست. ریزتره. خمیر قلع هم برای لحیم کاریش نیاز داری. اگه بخوای با هویه لحیم کاری کنی واقعا سخته.
                پروگرمر هم هر چیزی خواستی بگیری یادت باشه که دیباگر هم باشه. اکثرا هم هستن. اگه می خوای فقط با ARMها کار کنی مثلا با STM32 و LPC و.... پس بهتره یه J-Link بگیری ولی اگه تو فکرت هست که فقط با STM32 و احیانا STM8 کار کنی پس یه ST-Link بخر. همین ECA هم هر دو رو داره.
                سلام روح الامین جان
                اولا ازت تشکر میکنم که 3 سال پیش با توضیحات مفیدت باعث این شدی من برم سی ++ یاد بگیرم - الان فهم برنامه نویسی رو از سی ++ دارم - هروقت هرجا بحث برنامه نویسی من شد - میگم که چه کسی باعث این امر شد. شما بودی و یه پروفایل دیگه به نام robuse یه همچین چیزی بود که الان زیاد به یاد ندارم.
                هیتر هم دارم - خمیر قلع هم دارم برای لحیم کاری مگا64 .

حالا سوالم از شما و دوستان اینه که من چطور باید از دیتاشیت اطلاعات بگیرم.
                مثلا شما فرض کن من میخام یه ال ای دی رو روشن کنم . خوب برای اینکار من از کجای دیتاشیت باید شروع کنم و چی رو باید بخونم؟؟
                یا حالا برای راه اندازی ماژول های میکرو. مثلا adc یا ... .
                البته زبانم تا حدی هست که بتونم 40 درصد از مطالب و بفهمم.
                اگه یه انجمن خارجی خوب هم معرفی بشه تا تازه کارا بریم فعالیتمونو از اونجا هم شروع کنیم خیلی خوب میشه.
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam نمایش پست ها
                  سلام روح الامین جان
                  اولا ازت تشکر میکنم که 3 سال پیش با توضیحات مفیدت باعث این شدی من برم سی ++ یاد بگیرم - الان فهم برنامه نویسی رو از سی ++ دارم - هروقت هرجا بحث برنامه نویسی من شد - میگم که چه کسی باعث این امر شد. شما بودی و یه پروفایل دیگه به نام robuse یه همچین چیزی بود که الان زیاد به یاد ندارم.
                  هیتر هم دارم - خمیر قلع هم دارم برای لحیم کاری مگا64 .

حالا سوالم از شما و دوستان اینه که من چطور باید از دیتاشیت اطلاعات بگیرم.
                  مثلا شما فرض کن من میخام یه ال ای دی رو روشن کنم . خوب برای اینکار من از کجای دیتاشیت باید شروع کنم و چی رو باید بخونم؟؟
                  یا حالا برای راه اندازی ماژول های میکرو. مثلا adc یا ... .
                  البته زبانم تا حدی هست که بتونم 40 درصد از مطالب و بفهمم.
                  اگه یه انجمن خارجی خوب هم معرفی بشه تا تازه کارا بریم فعالیتمونو از اونجا هم شروع کنیم خیلی خوب میشه.
                  سلام
                  شما لطف دارید.

دیتاشیت منبع اطلاعاتی اصلی نیست. بیشتر ویژگی های الکتریکی رو توش گذاشتن. شما در اصل باید رفرنس مانوال(Reference manual) رو بخونی. البته هر دو مهم هستن.
                  مطالب شرکت ST گاهی وقتا سنگین هستش. مثل شرکت NXP هم خوب و آنچنانی توضیح نداده ولی برای STM32 شما رفرنس مانوال رو که می خونی هر جاش که گیر کردی توی نت بگرد و نمونه کد گیر بیار تا بدونی چطور کار میکنه. شما برای بار اول باید از GPIO کار کنی و باهاش یه برنامه Blink بنویسی.
                  خوبه، اگه زبانت اینجوریه خوبه. انجمن زیاد هست ولی بهترین همون انجمن شرکت ST هستش. الان انگار بهترش کردن. قبلا خیلی قر و قاطی بود.:

قبلا یه کاربر به اسم Clive داشت که خیلی خوب بود.

دیدگاه

سلام دوستان
                    یه سری اموزش های مقدماتی کار با میکروکنترلرهای STM32 تحت کامپایلر IAR و کتابخانه های استاندارد اماده شده است که به زودی در اینجا قرار داده میشن. الانم اموزش سری اول مربوط به راه اندازی و ایجاد پروژه موجود هست.
                    موردی هم باشه بنده در خدمتم هر چند که شاید سابقه فعالیت ما به اندازه دوستانی مثل مهندس روح الامین در این زمینه نباشه...
                    چرا ناراحتی پاتریک!
                    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                    - از دیدنش ناراحت شدی؟
                    + نه
                    پس چی ناراحتت کرده
                    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته نمایش پست ها
                      سلام دوستان
                      یه سری اموزش های مقدماتی کار با میکروکنترلرهای STM32 تحت کامپایلر IAR و کتابخانه های استاندارد اماده شده است که به زودی در اینجا قرار داده میشن. الانم اموزش سری اول مربوط به راه اندازی و ایجاد پروژه موجود هست.
                      موردی هم باشه بنده در خدمتم هر چند که شاید سابقه فعالیت ما به اندازه دوستانی مثل مهندس روح الامین در این زمینه نباشه...
                      سلام
                      نفرمایید. ما کی باشیم. دارم کم کم خوشحال میشم. میبینم که دوستان دیگه هم دارن بهمون ملحق میشن.
                      اون کسی که به بقیه یاد بده از قبل خودش اول بهتر از همه یاد میگیره.
                      فقط می خوایید نحوه کار با اجزا رو آموزش بدید؟ کاش از دیتاشیت شروع میکردید و کامل در موردشون صحبت میکردید.

دیدگاه

الان برای ای وی آر ما پرتیوس رو برای شبیه سازی داریم. برای stm باید از چه چیزی برای شبیه سازی استفاده کنیم؟؟
                        ممنونم.
                        (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

به عمل کار برآید
                          برای stm در پروتئوس کار بر نیاید

فرستاده شده از HUAWEI TAG-L21ِ من با Tapatalk
                          گاهی نمی شود که نمی شود
                          گاهی قرعه نگفته به نام تو می شود
                          گاهی گدای گدایی و چاره چیست
                          گاهی تمام شهر گدای تو میشود
                          ای بنده بدان در این عالم ___هرچه خدا خواست همان می شور

دیدگاه

الان برای ای وی آر ما پرتیوس رو برای شبیه سازی داریم. برای stm باید از چه چیزی برای شبیه سازی استفاده کنیم؟؟
                            سخت افزار عملی بهترین راه یادگیری...
                            ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

ممنونم.
                              میگن نسخه های جدید پروتئوس میکروهای STM32 بهش اضافه شده.
                              راه دیگه هم استفاده از شبیه ساز IDE/کامپایلرها هستش. کیل مثلا همچنین ویژگی داره. دیباگر هم داره.
                              توصیه میکنم با خود میکرو کار بکنی. همون طور که دوستان توصیه کردن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X