اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار شمارنده از 0 تا 74

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار شمارنده از 0 تا 74

سلام
    مدار شمارنده از 0 تا 99 طراحی کردم. چطور باید این مدار رو تغییر بدم که به جای اینکه روی 99 رست بشه، بعد از عدد 74 به 0 رست بشه.
    برای طراحی این مدار از آی سی های 7490 و 7447 استفاده کردم.
    لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ : مدار شمارنده از 0 تا 74

نوشته اصلی توسط nima.mania
    سلام
    مدار شمارنده از 0 تا 99 طراحی کردم. چطور باید این مدار رو تغییر بدم که به جای اینکه روی 99 رست بشه، بعد از عدد 74 به 0 رست بشه.
    برای طراحی این مدار از آی سی های 7490 و 7447 استفاده کردم.
    لطفا راهنمایی کنید.
    با سلام

لطفا ، شماتیک مدارتون رو اینجا قرار دهید .

دیدگاه

سلام.

شما باید از خوجی 75 شمارنده برای ریست کردن شمارنده ها استفاده کنی. اگه درست یادم باشه، با 1 کردن پایه های 6 و7 و 2و 3 این شمارنده ریست می شه. 75 در شمارنده های شما به این صورت هستند

1 0 1 0 1 1 1 0

5 7

چهار رقم اول خروجی شمارنده اول و چهار رقم بعدی خروجی شمارنده دوم هستند.

پس شما اون رقم هایی که 1 هستند رو با هم AND کنید و به ریست شمارنده هاتون بدین. مشکل حل می شه.

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون
        شماتیک مدار شمارنده 0 تا 99 گذاشتم. لطفا یکم دقیقتر راهنمایی بفرمایید.(شماره پایه هارو بگید)

کد:
        http://www.gigaimage.com/images/yr1lmfhm5siq547ux.jpg

دیدگاه

سلام ....................

به لینک زیر یه سر بزنید .. یه توضیح هست که فکر کنم براتون مفید باشه .. موفق باشید ..

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=21963.0
          دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
            سلام ....................

به لینک زیر یه سر بزنید .. یه توضیح هست که فکر کنم براتون مفید باشه .. موفق باشید ..

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=21963.0
            توضیحات شما در اون تاپیک در مورد آی سی 74192 بود. واسه همین زیاد متوجه نشدم. ولی یه چیزایی دسگیرم شد. ممنون.
            اگه ممکنه روی 7490 توضیح بدید.

دیدگاه

سلام .................

من منظورم توضیحات محدود کردن اعداد بود .. اما چشم مدارش رو براتون میذارم .. موفق باشید ..
              دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

توضیحات شما در اون تاپیک در مورد آی سی 74192 بود. واسه همین زیاد متوجه نشدم. ولی یه چیزایی دسگیرم شد. ممنون.
                اگه ممکنه روی 7490 توضیح بدید.

دیدگاه

از همتون مخصوصا آقای معیری که زحمت طراحی شماتیک رو کشیدند ممنونم.

دیدگاه

با توجه به شماتیکی که خودم گذاشتم و اونی که آقای معیری گذاشتند و با توجه به صحبت دوستان سوالی داشتم:

وقتی قسمت دهگان به 7 و یکان به 5 میرسه باید رست بشه. برای اینکه سون سگمنت دهگان عدد 7 رو نشون بده باید پایه های 1 و 2 و 7 آی سی 7447، 1 بشه و برای اینکه سون سگمنت یکان عدد 5 رو نشون بده باید پایه های 2 و 7 آی سی 7447، 1 بشه. درسته؟

پایه های 12 و 9 و 8 و 11 آی سی 7490 به ترتیب به پایه های 7 و 1 و 2 و 6 آی سی 7447 وصل میشن. درسته؟

توی شماتیکی که آقای معیری طراحی کردند در قسمت یکان فقط پایه شماره 8 آی سی 7490 رو 1 در نظر گرفتند، که میشه عدد 4، و در قسمت دهگان پایه شماره 12 و 9 و 11 رو 1 در نظر گرفتند که میشه

من کجای کارو اشتباه می کنم؟

دیدگاه

با توجه به شماتیکی که خودم گذاشتم و اونی که آقای معیری گذاشتند و با توجه به صحبت دوستان سوالی داشتم:

وقتی قسمت دهگان به 7 و یکان به 5 میرسه باید رست بشه. برای اینکه سون سگمنت دهگان عدد 7 رو نشون بده باید پایه های 1 و 2 و 7 آی سی 7447، 1 بشه و برای اینکه سون سگمنت یکان عدد 5 رو نشون بده باید پایه های 2 و 7 آی سی 7447، 1 بشه. درسته؟

پایه های 12 و 9 و 8 و 11 آی سی 7490 به ترتیب به پایه های 7 و 1 و 2 و 6 آی سی 7447 وصل میشن. درسته؟

توی شماتیکی که آقای معیری طراحی کردند در قسمت یکان فقط پایه شماره 8 آی سی 7490 رو 1 در نظر گرفتند، که میشه عدد 4، و در قسمت دهگان پایه شماره 12 و 9 و 11 رو 1 در نظر گرفتند که میشه

من کجای کارو اشتباه می کنم؟
                      با سلام و عرض پوزش
                      دلیل این اشتباه ، اینه که بنده مدار رو بصورت یه بایت 8 بیتی که جمع باینری اون میشه 75 ، در نظر گرفتم ، در صورتی که باید به صورت دو نیبل ( bcd ) در نظر گرفته میشده ،
                      الان تصحصح خواهد شد ، بازم از حضورتون عذر خواهی میکنم .

دیدگاه

خیلی از شما ممنونم. کاملا موضوع رو فهمیدم. الان دیگه رو هر عددی بخوام رست بشه می دونم باید چیکار کنم.
                        بازم تشکر

دیدگاه

چطور میشه در مدار هایی مشابه به این عددی رو در ورودی load کرد؟
                          من مداری دارم که از0 تا88 میشمره بعد دوباره از 88 برمیگرده به 0(بالا پایین شمار)
                          چطور میتونم کاری کنم که مدارم مثلا از 6 تا 88 بره و بعد دوباره از 88 برگرده به 6؟
                          چطور باید6 رو در ورودیloadکنم؟؟
                          من از جهان بي تفاوتي فکرها و حرف ها و صدا ها مي آيم... و اين جهان به لانه ي ماران مانند است...
                          و اين جهان پر ازصداي حرکت پاهاي مردمي است که همچنان که تو را مي بوسند در ذهن خود طناب دار تو را مي با فند
                          من از اين جهان مي آيم .آري (دكتر شريعتي)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آنینا
                            چطور میشه در مدار هایی مشابه به این عددی رو در ورودی load کرد؟
                            من مداری دارم که از0 تا88 میشمره بعد دوباره از 88 برمیگرده به 0(بالا پایین شمار)
                            چطور میتونم کاری کنم که مدارم مثلا از 6 تا 88 بره و بعد دوباره از 88 برگرده به 6؟
                            چطور باید6 رو در ورودیloadکنم؟؟
                            این تصویر را مشاهده کنید .

اینترنت با سرعت بالا نداشتم اگر خواستید بگید تا براتون فایلشو پلود کنم .

تو این مدار دو تا عدد رو می سازید یکی 88 و دیگری 06 حالا باید تغییرات فلیپ فلاپ رو با این دو تا هماهنگ کنید .

هر قسمتی رو که ابهام داشت بفرمایید تا بگم .

در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
                            در پس، این همه نور این همه رنگ چه کسی میبیند اشک آن کودک را چشم آن مردی را
                            که شبانگاه، سر افکنده ز شرم و به یاد طفل اش بی صدا میگرید، می شکند
                            آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

دیدگاه

این هم فایل پلود شده با ورژن 7

http://www.fileden.com/files/2008/10/4/2128514/88-6%20and%206-88.DSN

امید وارم مفید باشه
                              در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
                              در پس، این همه نور این همه رنگ چه کسی میبیند اشک آن کودک را چشم آن مردی را
                              که شبانگاه، سر افکنده ز شرم و به یاد طفل اش بی صدا میگرید، می شکند
                              آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X