خانه / مطالب علمی / آردوینو - Arduino / معرفی و راه اندازی ماژول سیگنال ژنراتور AD9850 با آردوینو

معرفی و راه اندازی ماژول سیگنال ژنراتور AD9850 با آردوینو

این ماژول می تواند خروجی های سینوسی و مربعی تولید کند. دارای دو خروجی سینوسی و دو خروجی مربعی است. فرکانس شکل موج سینوسی بین صفر تا 40 مگاهرتز بوده و فرکانس شکل موج مربعی بین صفر تا 1 مگاهرتز است. فرکانس تولیدی بعد از حدود 20 تا 30 مگاهرتز هارمونیک های فرکانسی کمی افزایش می یایند. به دلیل وجود یک فیلتر پایین گذر 70 مگاهرتزی، سیگنال تولیدی خروجی از لحاظ سیگنال به نویز بهتر می شود. ورودی دیتا می تواند به صورت سریال و موازی بوده که توسط جامپر قابل انتخاب می باشد.

ماژول سیگنال ژنراتور AD9850 دارای یک درگاه 8 بیتی دیجیتال و یک درگاه ارتباط سریال جهت ارتباط با میکروکنترلر ها یا کامپیوترها می باشد.
دامنه شکل موج خروجی به دلیل وجود پایه PIN12 به راحتی قابل تنظیم است. ولتاژ ورودی مرجع مقایسه کننده توسط یک مقاومت متغیر تولید شده، مقاومت می تواند Duty Cycle سیگنال مربعی را روی مقادیر مختلفی تنظیم کند. این ماژول ار یک اسیلاتور کریستالی 125 مگاهرتزی فعال استفاده می کند.

ویژگی ها:

  • پروتکل های ارتباطی: سریال و پارالل
  • ولتاژ کاری: 3.3v و 5.5v
  • تولید پالس مربعی و موج سینوسی صاف از 0 تا 40 مگاهرتز
  • قابل اتصال به بردهای آردوینو
  • دو خروجی پالس مربعی و دو خروجی موج سینوسی
  • دارای کریستال داخلی 125 مگاهرتزی

کاربردها:

  • سیگنال ژنراتورهای آزمایشگاهی
  • اسیلاتورهای دستگاه های مخابراتی

ماژول سیگنال ژنراتور AD9850 توان تولید فرکانس با دقت بسیار بالا و با شکل موج های مختلف و به ویژه «موج سینوسی» را دارا می باشد. افزون بر این، این ماژول. به وسیله ی «میکروکنترلر»ها و «آردوینو» به صورت کامل قابل مدیریت و کنترل می باشد. خروجی این آی.سی. تا 20 مگاهرتز دارای خلوص و پایداری ممتازی است. روشن است که هر چه فرکانس درخواستی بالاتر رود، به کارگیری مدارهای اصلاحی برای تصحیح و بهبود شکل موج خروجی ناگزیر خواهد بود. البته برای کاربرانی که فرکانس های بالاتر را در نظر دارند، ماژول 9851 نیز در دسترس می باشد.


اساس کار این ماژول با فرکانس متغیر با استفاده ازDDS میباشد…

DDS مخفف عبارت Direct Digital Synthesis است و اصولا به «کاربرد یک ابزار برای تولیدِ سیگنال» از طریق یک «مولد فرکانس دیجیتالِ پایه» اطلاق می گردد. کاربرد عمده چنین ابزارهایی در فرستنده ها، گیرنده ها، سامانه های مخابراتی، ماهواره ای و آزمایشگاهی می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد DDS به تاپیک انجمن به لینک زیر مراجعه فرمائید :

تنها با چهار سیم می توانید این ماژول را به بردهای آردوینو متصل کنید.

 

 

نمونه کد جهت راه اندازی ماژول سیگنال ژنراتور AD9850 با آردوینو:

 

جهت استفاده از برنامه نمونه برای راه اندازی این ماژول با آردوینو از لینک های زیر استفاده کنید :

اگر در مراحل راه اندازی و انجام پروژه با مشکل روبرو شدید میتوانید در صفحه مربوط به پروژه در انجمن تخصصی برق و الکترونیک ECA  سوال خود را مطرح کنید تا توسط کاربران عزیز به جواب مورد نظر برسید.

https://www.eca.ir/forums/thread78083.html

درباره علی چمانی

من فارغ التحصیل مهندسی الکترونیک هستم و حدود چهار ساله در این زمینه فعالیت مستمر دارم علاقه شدیدی به یادگیری و برنامه نویسی دارم و جدیدا تمرکزم روی آردوینو و همچنین کار با رزبری پای هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code