خانه / مطالب علمی / آردوینو - Arduino / آموزش گام به گام آردوینو (بخش ششم : استفاده از تابع millis)

آموزش گام به گام آردوینو (بخش ششم : استفاده از تابع millis)

گاهی نیاز دارید دو عمل را به صورت همزمان انجام دهید. بطور مثال ممکن است بخواهید همزمان با خواندن یک ورودی یا فشار یک دکمه، LED را چشمک زن کنید (یا یک عمل حساس به زمان دیگر). در این حالت نمی توانید از delay() استفاده  کنید، یا سایر عملیات ها را در برنامه، تا زمانی که یک LED چشمک می زند، متوقف کنید. اگر در جریان delay()، دکمه ای فشرده شود، برنامه ممکن است فشرده شدن دکمه را نبیند و از دست بدهد. این اسکچ نشان می دهد که چطور یک LED بدون دستورdelay() چشمک می زند. این برنامه، آخرین عملی که آردوینو روی LED انجام داده است را نگه می دارد. سپس هر بار در حلقه loop()، چک می شود که آیا زمان دلخواه ما را طی کرده است یا نه؟ اگر چنین بود، LED را به حالت مخالف وضعیت فعلی در می آورد.گاهی نیاز دارید دو عمل را به صورت همزمان انجام دهید. بطور مثال ممکن است بخواهید همزمان با خواندن یک ورودی یا فشار یک دکمه، LED را چشمک زن کنید (یا یک عمل حساس به زمان دیگر). در این حالت نمی توانید از delay() استفاده  کنید، یا سایر عملیات ها را در برنامه، تا زمانی که یک LED چشمک می زند، متوقف کنید. اگر در جریان delay()، دکمه ای فشرده شود، برنامه ممکن است فشرده شدن دکمه را نبیند و از دست بدهد. این اسکچ نشان می دهد که چطور یک LED بدون دستورdelay() چشمک می زند. این برنامه، آخرین عملی که آردوینو روی LED انجام داده است را نگه می دارد. سپس هر بار در حلقه loop()، چک می شود که آیا زمان دلخواه ما را طی کرده است یا نه؟ اگر چنین بود، LED را به حالت مخالف وضعیت فعلی در می آورد.

سخت افزار مورد نیاز

  • برد آردوینو
  • یک LED

مدار

برای ساخت مدار، یک LED بردارید و پایه بلند آن یعنی پایه مثبت(که آنود نامیده می شود) را به پین 13 و پایه کوتاه یعنی پایه منفی(که کاتود نامیده می شود) را به زمین وصل کنید. بعد برد آردوینو را به کامپیوتر متصل کرده، برنامه آردوینو را اجرا و کد زیر را وارد کنید.

شماتیک

کد
کد زیر از تابع millis() استفاده می کند، دستوری که تعداد میلی ثانیه را از زمانی که برد آردوینو برنامه فعلی را برای چشمک زدن LED اجرا می کند، بر می گرداند.

نویسنده: گروه IRSE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code