خانه / مطالب علمی / آردوینو - Arduino / آموزش گام به گام آردوینو (بخش هفتم: کلید Button)

آموزش گام به گام آردوینو (بخش هفتم: کلید Button)

کلید فشاری یا سوییچ در زمان فشرده شدن، دو نقطه در مدار را به یکدیگر وصل می کند. این مثال، زمانی که کلید را فشار می دهید، LED موجود روی برد را که به پین 13 متصل است، روشن می کند.

سخت افزار

  • برد آردوینو
  • کلید یا سوییچ دو وضعیتی
  • یک مقاومت 10 کیلو اهمی
  • برد بورد
  • سیم برد بوردی

 

مدار:

3عدد سیم را به برد آردوینو وصل کنید. دوسیم اول را، یعنی سیم قرمز و مشکی، به دو ردیف بلند عمودی در کناره ی برد بورد وصل کنید تا دسترسی به 5 ولت و زمین را تأمین کنید. سومین سیم از پین دیجیتال 2 به یکی از پایه های کلید فشاری وصل می شود. همان پایه کلید را از طریق یک مقاومت pull down به زمین وصل کنید (در اینجا 10 کیلو اهمی). پایه ی دیگر کلید را به ولتاژ 5 وصل کنید.
وقتی دکمه های فشاری باز(فشرده نشده) هستند، هیچ ارتباطی بین دو پایه کلیدهای فشاری وجود ندارد، بنابراین پین (با مقاومت pull down) به زمین وصل می شود و ما آن را به عنوان LOW می خوانیم. وقتی کلید بسته (فشرده) شود، بین دو پایه خودش ارتباطی ایجاد می کند، یعنی پین به 5 ولت وصل می شود؛ بنابراین ما پین را به عنوان HIGH می خوانیم.
همچنین شما می توانید مدار را با یک مقاومت PullUp به صورت مخالف این شیوه ببندید. در این حالت، ورودی مدار HIGH است و زمانی که کلید فشرده می شود، به حالت LOW می رود. بنابراین، رفتار اسکچ نیز معکوس خواهد شد. به این صورت که LED به طور عادی روشن است و با فشردن کلید، خاموش می شود.
اگر شما پین ورودی/خروجی دیجیتال را از همه چیز قطع کنید، LED ممکن است بطور بی قاعده چشمک بزند. این مسئله به این دلیل است که ورودی شناور است. این بدان معناست که مقدار LOW و HIGH را به طور تصادفی بر می گرداند. به همین دلیل است که به یک مقاومت Pull-down یا pull-up در مدار نیاز است.

شماتیک:

کد:

Debounce

این مثال شرح می دهد که چطور یک ورودی را (debounce) کنیم، مفهوم Debounce این است که جهت حصول اطمینان از اینکه دکمه قطعاً فشرده شده است، ورودی را در یک دوره زمانی کوتاه دو بار بررسی کنیم. بدون انجام عمل Debounce یک بار فشردن کلید می تواند در کد به صورت چندبار فشردن تشخیص داده شود. از تابع millis() جهت رهگیری زمان در موقعی که کلید فشرده شده است، استفاده می شود.

کد :

نویسنده: گروه IRSE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code