خانه / مطالب علمی / آردوینو - Arduino / صفحه نقاشی لمسی با LCD tft 2.4 inch توسط آردوینو

صفحه نقاشی لمسی با LCD tft 2.4 inch توسط آردوینو

ماژول LCD TFT رنگی 2.4 اینچ  با شفافیت زیاد دارای نورپس زمینه با 4LED سفید می باشد .ویژگی خاص این نمایشگر داشتن تاچ اسکرین مقاومتی است که می تواند لمس انگشتان شما را از هر نقطه ای برروی صفحه نمایش شناسایی کند. این شیلد قابلیت نمایش  65۰۰۰  رنگ (۱۸ بیتی) با وضوح 320*240 پیکسل را دارا می‌باشد.  چیپ های استفاده شده در این شیلد بستگی به شرکت سازنده آن میباشد . در این نمایشگر از ۸ پین برای انتقال دیتا و از ۴ پین برای کنترل LCD استفاده می‌شود. هنگامی که این شیلد بر روی آردوینو Uno قرار می‌گیرد ،پین‌‌های دیجیتال ۵ تا ۱۳ و آنالوگ ۰ تا ۳ را مورد استفاده قرار می‌دهد ، و این بدان معناست که از پین‌های دیجیتال ۲و۳ و آنالوک ۴ و ۵ می‌توان استفاده نمود. ( همچنین هنگامی که از micro SD  استفاده نشود می‌توان از پین ۱۲ نیز استفاده نمود).این شیلد را می‌توان به آردوینو‌هایی که از پردازنده mega328 استفاده می‌کنند  و همچنین آردوینو‌های سری مگا بدون هیج لحیم کاری متصل کنید متصل نمود.

Specifications:
Screen Size : 2.4 inch
Resolution : 240 x 320
LCD Color : 65k
Interface : 8080 8 data bit with 4 control bits
Touchscreen : 4 Wire Resistive Touchscreen

اتصالات:

این شیلد برای آردوینو UNO و MEGA2560 ساخته شده است و شما میتوانید با قرار دادن شیلد روی برد آردوینوی خود تمامی اتصالات را انجام دهید و نیازی به سیم کشی نداشته باشید.

توضیحات :

این پژوه با استفاده از آردیونو UNO و شیلد  lcd tft 2.4”  انجام پذیرفته است که شما میتوانید با انجام دادن این پروژه یک دفتر نقاشی کوچک درست کنید.
اصول کار این پروژه این است که شما با انتخاب رنگ مورد نیاز و فشار دادن بر روی تاچ اسکرین مقاومتی میتوانید خطوطی روی صفحه نمایش ایجاد کنید.

همچنین شما میتوانید جهت پاک کردن صفحه نمایش از کلید های پایینی روی تاچ اسکرین  استفاده کنید.

کد برنامه:

کتابخانه مورد استفاده در این برنامه SPFD5408_Adafruit_TFTLCD  میباشد.

https://github.com/sadika9/TFTLCD-SPFD5408/archive/master.zip

https://github.com/JoaoLopesF/SPFD5408/archive/master.zip

جهت اضافه کردن کتابخانه در آردوینو از آموزش زیر استفاده کنید :

 

درباره گروه فنی مهندسی ECA

گروه فنی و مهندسی ECA، از سال 1383 با تولید محتواهای متنوع علمی (غالبا گرایش الکترونیک) به رشد و ارتقا سطح علمی کشور عزیزمان کمک کرده است. شما هم میتوانید جهت همکاری با ECA، از طریق ایمیل noisemagazine.eca@gmail.com و یا آیدی تلگرام @ECA_PR مقالات متنوع خود را بایمان ارسال نمایید.

3 کامنت

  1. میشه بجاش از 3.2 اینچ استفاده کرد

  2. اگر بخوایم از 2.8 اینچ استفاده کنیم با این کد میشه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code