maxresdefault

آردوینو چیست؟

آردوینو ( Arduino) یک میکروکنترلر تک‌بردی است که به منظور تولید راحت‌تر برنامه‌هایی که با اشیاء یا محیط تعامل داشته باشند طراحی شده‌است. سخت‌افزار آن شامل یک برد سخت‌افزار متن‌باز که حول میکروکنترلر AVR اتمل یا ARM اتمل طراحی شده‌است. بعنوان مثال مدل Arduino UNO دارای ۶ پین ورودی آنالوگ و همچنین ۱۴ پین ورودی/خروجی دیجیتال است که اجازهٔ اتصال بردهای توسعهٔ مختلفی را فراهم می‌آورد. هرچند در مدلهای دیگر تعداد این درگاه‌های آنالوگ و دیجیتال متفاوت (بیشتر یا کمتر) است. آردوینو می‌تواند جهت ایجاد اشیای تعاملی، گرفتن ورودی از تعداد زیادی سوییچ و حسگر، و کنترل تعداد زیادی از لامپ‌ها، موتورها و سایر خروجی‌های فیزیکی به کار گرفته شود. آردوینو در سال ۲۰۰۵ به منظور ایجاد راهی ارزان و ساده برای برنامه‌نویسی اشیائی تعاملی ایجاد شد. آردوینو به همراه یک محیط یکپارچه توسعه نرم‌افزار (IDE) ساده ارائه می‌شود که در رایانه‌های عادی قابل اجرا است که اجازهٔ برنامه‌نویسی به زبان برنامه نویسی آردوینو (بر پایه Wiring) می‌دهد. حتی با تجربه کم در مورد الکترونیک نیز می توانید از آردوینو برای ایجاد پروژه خود استفاده نمایید! برای استفاده از آردوینو نیاز به هیچ برنامه جانبی و کامپایلر دیگری نیست. برای شروع کار با آردوینو می توانید از صفحه آغاز کار با آردوینو شروع کنید.

چرا باید از آردوینو استفاده کنیم

به لطف رابط کاربری ساده و دسترس آردوینو در هزاران پروژه و برنامه مورد استفاده قرار گرفته است کار با آردوینو ساده است و همه افراد از افراد مبتدی تا حرفه می توانند از قدرت آردوینو در پروژه خود استفاده کنند. ویژگی برد های آردوینو:

  • - قیمت مناسب با خریدن برد های آردوینو شما به تجهیزات دیگر مثل پروگرامر و ... نیاز ندارید.
  • - قابلیت استفاده در سیستم عامل های مختلف برنامه آردوینوقابلیت استفاده بر روی سیستم عامل های ویندوز لینوکس و مک را دارد.
  • - برنامه نویسی به زبان آردوینو ساده و گویا می شود. عین سادگی برای افراد مبتدی انعطاف لازم برای استفاده ی افراد حرفه ای را نیز دارا می باشد.
  • - نرم افزار آردوینو به صورت open source منتشر شده افراد با تجربه می توانند به وسیله زبان ++C زبان آردوینو را توسعه دهند یا از نمونه کد های C AVR در پروژه خود استفاده کنند.
  • - سخت افزار آردوینو نیز به صورت متن باز منتشر شده و طراحان مدارات الکترونیکی می توانند نسخه مخصوص به خود را ساخته و گسترش دهند.

تمام فایل های مورد نیاز را در GitHub پروژه ی آردوینو را می توانید مشاهده نمایید.

کدام برد آردوینو برای شما مناسب است؟

Norway
کدام برد آردوینو برای شما مناسب است؟
 

شروع به کار با آردوینو

برای شروع کار با آردوینو می توانید از صفحه آغاز کار با آردوینو شروع کنید همچنین آموزش ها و پروژه های متفاوت را می توانید در صفحه اصلی وب سایت ECA دنبال کنید.شما می توانید علاوه بر عضویت در انجمن های فارسی آردوینو ، در صورتی که با زبان انگلیسی آشنا هستید از انجمن های رسمی آردوینو نیز استفاده نمایید. همچنین شبکه مجازی رسمی گوگل پلاس آردوینو نیز برای همه قابل دسترس می باشد. ویکی (Playground) نیز، یک مجموعه وسیع از آموزش ها و دستورالعمل های مرتبط با آردوینو است.