اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اگه تعریف ولتاژ و آمپر رو نمی دونی کیلیک کن!!

Collapse
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • Show
Clear All
new posts

  اگه تعریف ولتاژ و آمپر رو نمی دونی کیلیک کن!!

  [size=14pt] :NO:
  با سلام

  فرض مسئله : روی یه منبع تغذیه نوشته است 12 ولت با 1 آمپر این یعنی چی؟؟

  یعنی شدت جریان در هر ثانیه 1 آمپره ؟ یعنی 1 الکترون در هر زمان مشخص از مقطع سیم می گذره؟؟

  12 ولت یعنی چی ؟؟

  چار فرانسه نباش

  #2
  پاسخ : ولتاژ یا آمپر؟؟؟مسئله اینست

  سلام
  ‏12 ولت یعنی که اختلاف پتانسیل بین دو سیم منبع تغذیه برابر 12 ولت می باشد. حالا ممکنه که پتانسیل یک سیم 6 ولت باشد و دیگری 6- ولت که اختلافشون میشه 12 ولت. ولی معمولا پتانسیل یکی از سیم ها برابر 0 است و پتانسیل دیگری برابر 12 ولت.
  1‏ آمپر هم یعنی در هر ثانیه به مقدار 1 ‎کولن بار از سطح مقطع سیم عبور میکنه. یعنی 6.022 ضربدر 10 به توان 23 الکترون در ثانیه!

  دیدگاه


   #3
   پاسخ : ولتاژ یا آمپر؟؟؟مسئله اینست

   آموزش برق به زبان ساده


   بین الکترونها و پروتونها نیروی جاذبه و بین خودشان باهم نیروی دافعه وجود دارد که ماهیت این نیروها هنوز شناخته نشده است اما برای تحلیل ساده تر بارالکتریکی را مطرح کرده که برای الکترون با علامت منفی و برای پروتون با علامت مثبت مشخص شده است.

   ● الکترون چیست؟

   الکترون معنای یونانی کهربا است کهربا ماده ای است که در مالش به پارچه پشمی باردار شده و خرده های کوچک کاه را جذب می کنداین ربایش بعلت نیرویی مرموز اتفاق می افتد که یونانیان آن را الکتریسیته نامیده اند
   ▪ اجزای ماده :
   همه مواد از ملکولهای شکل میگیرند که آنها نیز خود از اتمها ساخته می شوند . اتمها از دو جز’ اصلی الکترون و هسته ساخته می شوند که الکترونها در مدارهای مشخص بدور هسته در گردش می باشند .
   چه عاملی سبب ماندن الکترون در مدار مشخص خود می شود ؟
   بین الکترون و هسته نیروی جاذبه الکتریکی وجود دارد که اندازه آن برابر نیروی دافعه گریز از مرکز ناشی از چرخش سریع الکترون بدور هسته می باشد

   ● درون هسته چیست ؟

   هسته شامل ذرات بسیاری است که مهمتریت آنها از نظر جرم پروتون و نوترون است .

   ● بار الکتریکی چیست ؟

   بین الکترونها و پروتونها نیروی جاذبه و بین خودشان باهم نیروی دافعه وجود دارد که ماهیت این نیروها هنوز شناخته نشده است اما برای تحلیل ساده تر بارالکتریکی را مطرح کرده که برای الکترون با علامت منفی و برای پروتون با علامت مثبت مشخص شده است.

   ● چگونه می توان مواد را باردار کرد ؟

   روشهای باردار کردن ماده همان روشهای تولید الکتریسیته است .بعبارت دیگر می توان با استفاده از این روشها الکتریسیته تولید کرد . ساده ترین این روشها مالش دو ماده بهم است که باعث می شود الکترونها از یک ماده به ماده دیگری بروند و در نتیجه اختلاف بار بین دو ماده ایجاد شود . مثلا مالش یک میله شیشه ای به یک پارچه پشمی سبب باردار شدن هر دو ماده می شود که یکی بار مثبت ( کمبود الکترون ) و دیگری بار منفی ( ازدیاد الکترون) می یابد.

   ● نیروی الکتریکی چیست ؟

   بین بارهای الکتریکی اعم از مثبت یا منفی نیروی الکتریکی وجود دارد این نیرو به مقدار بار الکتریکی و فاصله آنها از هم بستگی دارد . مطابق قانون کولن مقدار نیرو از حاصل ضرب بارها در ضریب ثابتی که به جنس محیط بستگی دارد تقسیم بر مجذور فاصله بین دو بار بدست می آید . اما در تحلیل ساده تر هرچه مقدار بارها بیشتر باشد مقدار نیرو نیز بیشتر و هرچه فاصله آنها بیشتر شود مقدار نیرو نیز کمتر می شود .

   ● مواد در حالت عادی از نظر بار الکتریکی چگونه اند ؟

   همه مواد در حالت عادی دارای مقدار الکترون و پروتون مساویند به همین دلیل از نظر برایند بارهای الکتریکی خنثی می باشند .

   ● چگونه می توان یک ماده خنثی را باردار کرد ؟

   هرگاه تعادل بین بارهای مثبت و منفی در یک جسم خنثی بهم بخورد ماده بار دار شده است . بهمین منظور کلیه روشهای تولید الکتریسیته کاری نمی کنند جز برهم زدن تعادل بین بارهای الکتریکی مثبت و منفی . می دانیم که الکترون نسبت به پروتون قابلیت جابجایی و حرکت بیشتری دارد . بنابراین می توان با دادن یا گرفتن الکترون ماده را باردار نمود . اگر تعداد الکترونها بیشتر از تعداد پروتونها شود جسم بار منفی و در صورتی که عکس این حالت روی دهد جسم بار مثبت پیدا می کند .

   ● باردار کردن مواد چه ربطی به تولید الکتریسیته دارد ؟

   اجازه دهید برای جواب به این سوال نخست مواد را دسته بندی کنیم
   ▪ مواد از نظر هدایت الکتریکی به چند دسته تقسیم می شوند ؟
   همه مواد از نظر هدایت الکتریکی جز یک از سه دسته زیر می باشند
   الف) هادی ها :
   موادی که براحتی برق را از خود عبور می دهند
   ب) عایقها :
   موادی که برق را از خود عبور نمی دهند
   ج) نیمه هادی ها :
   این مواد در شرایط خاصی مانند هادی ها یا نیمه هادی ها عمل می کنند . اما در حالت عادی برق را به مقدار ناچیز از خود عبور می دهند

   ● جریان الکتریکی چیست ؟

   هرگاه حاملهای الکتریسیته ( الکترونها ) در یک هادی بحرکت درآیند جریان الکتریکی ایجاد می شوند . اما هر حرکت الکترونی جریان برق نیست . بلکه این حرکت باید در یک مسیر مشخص باشد .هر چقدر الکترونهای بیشتری در زمان کمتری در مسیر مشخص حرکت کنند مقدار جریان نیز بیشتر می شود


   ● آمپر چیست ؟

   برای دانستن میزان جریان باید بتوان آن را با عدد بیان کرد که به همین منظور از واحد سنجش جریان که همان آمپر است استفاده می شود

   ● مقدار یک آمپر جریان چقدر است ؟

   هرگاه از یک هادی تعداد ۲۸/۶ ضربدر ۱۰ بتوان ۱۸ الکترون در یک ثانیه بگذرد این میزان الکترون در زمان یک ثانیه معرف یک آمپر جریان الکتریکی است.

   ● ولتاژ چیست ؟

   دانستیم هرگاه الکترونها در یک هادی در مسیر مشخصی بحرکت در آیند جریان الکتریکی ایجاد می شود . اما الکترونها بدون دریافت نیرو و انرژی از مدار گردش بدور هسته خارج نمی شوند . بنا براین برای تولید جریان نیاز به یک نیرو داریم که آن را از منابع تولید نیرو مانند باتری می گیریم . بعبارت ساده تر نیروی لازم جهت ایجاد جریان ولتاژ نام دارد که واحد اندازه گیری آن ولت است.   چگونه می توان ولتاژ تولید کرد ؟

   این سوال پاسخ سوال دیگری نیز می تواند باشد که همان روشهای تولید الکتریسیته است . می دانیم که انرژی تولید نمی شود بلکه از صورتی به صورت دیگر تبدیل می گردد . از آنجاییکه الکتریسیته هم انرژی است پس باید تبدیل شده انرژی های دیگر باشد . انرژیهایی که بصورت متعارف برای تولید برق بکار می رود عبارتند از : انرژی شیمیایی در باتریها - انرژی مغناطیسی در ژنراتورها - انرژی نورانی در باتریهای خورشیدی - انرژی حرارتی در ترموکوپلها - انرژی ضربه ای در پیزو الکتریک و غیره.

   ● مقاومت چیست ؟

   الکترونها در هادی براحتی نمی توانند حرکت کنند زیرا در مسیر حرکت آنها موانعی وجود دارد که بطور ساده آنها را مقاومت هادی در برابر عبور جریان می گوییم .هرچه قدر این موانع کمتر باشد عبور جریان بهتر صورت میگیرد و می گوییم جسم هادی بهتری است . این موضوع نخستین بار توسط سیمون اهم یک فیزیکدان آلمانی مطرح شد . به همین دلیل واحد اندازه گیری مقاومت اهم است.

   ● منظور از مدار الکتریکی چیست ؟

   حال با دانستن سه فاکتور اساسی در برق ( جریان ولتاژ مقاومت ) مدار الکتریکی را تعریف می کنیم : هر مدار الکتریکی یک مجموعه از تولید کننده برق - مصرف کننده آن و سیمهای ارتباطی بین ایندو است
   ▪ چند نوع مدار الکتریکی داریم ؟
   دو نوع مدار الکتریکی وجود دارد
   ۱) مدار الکتریکی باز که در آن ارتباط بین تولید کننده در نقطه یا نقاطی قطع است و در نتیجه جریان در مدار وجود ندارد
   ۲) مدار الکتریکی بسته که مسیر عبور جریان کامل است و مصرف کننده از تولید کننده انرژی دریافت کرده و آنرا به صورتهای دیگر تبدیل میکند مانند یک لامپ که برق را به نور تبدیل می کند .

   ● منظور از اتصالی در یک مدار یا اتصال کوتاه چیست ؟

   هرگاه در یک مدار بسته جریان از مسیری بجز از مصرف کننده بگذرد و مقدار آن زیاد تر از حد مجاز باشد این وضعیت را اتصال کوتاه می گوئیم . در حالت اتصال کوتاه سیم کشی مدار و تولید کننده برق در معرض آسیب جدی قرار می گیرند زیرا جریان مدار بسیار زیاد شده و باعث داغ شدن سیم کشی و اضافه بار شدن منبع تولید کننده برق می گردند در نتیجه اتصال کوتاه باید سریعا و بصورت خودکار قطع شود که این وظیفه بعهده فیوز است.

   ● اساس کار فیوز چیست ؟

   فیوز یک عنصر حفاظتی در مدار است که هرگونه اضافه جریانی را که بیشتر از مقدار نوشته شده روی فیوز باشد تشخیص داده و آنرا سریع قطع میکند . بدین صورت که جریان اضافه سبب تولید گرما در فیوز شده و یک سیم حساس به حرارت را که در مسیر عبور جریان و در داخل فیوز قرار دارد ذوب میکند و در نتیجه مسیر عبور جریان قطع شده و اتصال کوتاه بطور موقت برطرف می شود اما تا زمانی که عامل ایجاد کننده اتصال کوتاه مرتفع نگردد عوض کردن فیوز فایده ای ندارد.

   ● خطرات ناشی از برق کدامند ؟

   خطراتی که از برق ناشی می شوند عموما به دو دسته خطرات آتش سوزی و خطرات برق گرفتگی تفسیم میشوند . در صورتیکه در یک مدار الکتریکی اتصال کوتاه پیش آید و برطرف نشود جریان مدار بشدت افزایش یافته و حرارت زیادی تولد می کند . این حرارت سبب آتش گرفتن عایق سیم ها و گسترش آن به مواد آتش گیر دیگر است . خطر ناشی از برق گرفتگی مستقیما شخص را تهدید می کند.

   ● جریان خطا چیست و چند نوع است ؟

   در صورتیکه در مدار الکتریکی جریان از مسیر درست خود جاری نشود آنرا جریان خطا می گویند . این جریان ممکن است از طریق اتصال بدنه به زمین جاری شود یا از مدار اصلی بگذرد که میزان آن بیشتر از حد مشخص مدار است که آنرا اتصال کوتاه یا اضافه بار گویند . در حالت اتصال کوتاه دو نقطه ای از مدار که نسبت به هم دارای ولتاژ هستند بهم اتصال می یابند ( توسط یک مقتومت بسیار کوچک ) و در حالت اضافه بار تعداد مصرف کننده ها بیشتر از مقدار مجاز آنها می شود.

   ● منظور از برق گرفتگی چیست ؟

   اگر جریان برق از بدن انسان یا حیوان بگذرد برگ گرفتگی ایجاد می شود . ممکن است اندازه جریان عبوری از بدن محسوس نباشد که در این صورت برق گرفتگی قابل تشخیص نیست . اما در صورتیکه میزان جریان عبوری زیاد شود ابتدا شوک به بدن وارد می شود و در صورت زیادتر شدن جریان سبب قطع ضربان قلب - ایست تنفس و در نهایت مرگ مغزی می شود .


   ● اندازه جریان و ولتاژ مجاز چقدر است ؟

   برای جریان متناوب ۱۵ میلی آمپر و برای جریان مستقیم ۶۰ میلی آمپر - ولتاژ متناوب ۶۵ ولت و ولتاژ مستقیم ۴۵ ولت است.

   ● چگونه می توان شخص را از خطر برق گرفتگی محافظت کرد؟

   به این منظور باید تمامی گزینه هایی را که سبب برق گرفتگی می شود یافت و آنها را بی اثر کرد . مهترین عاملی که سبب برق گرفتگی می شود اتصال بدنه است . در این حالت بکمک کلید FI یا سیم ارت یا کلید FU یا سیستم نول اتصال بدنه را حذف می کنیم . می توان از دستگاههایی استفاده کرد که بدنه عایقی دارند و امکان اتصال بدنه در آنها وجود ندارد . می توان ولتاژ کار دستگاهها را کمتر از ولتاژ خطرناک برای بدن - کمتر از ۶۵ ولت - بکار برد و در نهایت می توان از ترانسهای ایزوله استفاده کرد که باعث جدا سازی فاز برق شهر از تغذیه دستگاه می شود و در نتیجه در صورت اتصال بدنه خطر برق گرفتگی از بین می رود.

   ● توان الکتریکی چیست ؟

   اصولا توان به معنی سرعت تبدیل انرژی است . در دستگاههایی که برای تبدیل انرژی بکار می روند هر چقدر این سرعت بیشتر باشد قدرت دستگاه نیز بیشتر است . مثلا در ژنراتور توان بیشتر نشاندهنده تولید انرژی برقی ! بیشتری است . در مصرف کننده ها نیز همین موضوع صدق می کند . لامپی که توان بیشتری دارد نور زیادتری هم تولید می کند .
   ▪ توان را چگونه محاسبه کنیم ؟
   سرعت تبدیل انرژی از تقسیم مقدار آن بر زمانی که آن انرژی تبدیل شده بدست می آید.( انرژی الکتریکی از حاصل ضرب ولتاژ در جریان در زمان بدست می آید ) . اگر میزان انرژی را بر زمان تقسیم کنیم می ماند حاصل ضرب ولتاژ مدار در جریان آن که این همان رابطه توان است (توان = ولتاژ × جریان ) . البته این رابطه فقط برای مدارهای دی سی صدق می کند و در مدارات آسی رابطه دیگری دارد که بعدا به آن می پردازیم .
   ▪ واحد و دستگاه اندازه گیری توان چیست ؟
   توان با واحد وات و در مقادیر بالاتر با کیلو وات و مگاوات سنجیده می شوند که توسط واتمتر اندازه گیری می شود.

   منبع:www.articles.ir

   چار فرانسه نباش

   دیدگاه


    #4
    تعریف ولتاژ با الکترون چی میشه ؟

    سلام .

    یکی یه چند تا سوال از من کرده نمیدونم چی باید جوابش رو بدم . این یکی اش :

    میخواد بدونه وقتی میگیم اختلاف دو سر یه چیزی 1 ولت هست قاعدتا باید یه طرف کمبود الکترون و در طرفی دیگر به همان میزان مازاد الکترون داشته باشه این تعداد با توجه به اختلاف پتانسیل 1چه قدر هست ؟
    مصادیق اظهار محبت به همسر
    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
    اثر قصه گویی برای کودکان

    دیدگاه


     #5
     پاسخ : تعریف ولتاژ با الکترون چی میشه ؟

     نوشته اصلی توسط skyzare
     سلام .

     یکی یه چند تا سوال از من کرده نمیدونم چی باید جوابش رو بدم . این یکی اش :

     میخواد بدونه وقتی میگیم اختلاف دو سر یه چیزی 1 ولت هست قاعدتا باید یه طرف کمبود الکترون و در طرفی دیگر به همان میزان مازاد الکترون داشته باشه این تعداد با توجه به اختلاف پتانسیل 1چه قدر هست ؟
     اختلاف پتانسیل کمبود الکترون نیست . یک نوعی میدان است . عین میدان جاذبه .در حقیقت اختلاف پتانسیل به ابر الکترونی فلزات یا الکترونی های با پیوند ناقص نیمه فلزات فشاری وارد میکنه تا این ابر یا این پیوند حرکت کنه .
     تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
     داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

     دیدگاه


      #6
      پاسخ : تعریف ولتاژ با الکترون چی میشه ؟

      نوشته اصلی توسط skyzare
      سلام .

      یکی یه چند تا سوال از من کرده نمیدونم چی باید جوابش رو بدم . این یکی اش :

      میخواد بدونه وقتی میگیم اختلاف دو سر یه چیزی 1 ولت هست قاعدتا باید یه طرف کمبود الکترون و در طرفی دیگر به همان میزان مازاد الکترون داشته باشه این تعداد با توجه به اختلاف پتانسیل 1چه قدر هست ؟
      سلام
      اختلاف پتانسیل یا ولتاژ در واقع سرعت الکترونهاست.
      با قراردادن ولت متر وعبور الکترون از ولتمتر با سرعت موردنظر ولتاژ دوسر منبع اندازه گیری میشود.
      در ازمایشگاه فیزیک هم ولت استانداردرا از اثر جوزفسون بدست می اورند. V=h*f/2e
      که hثابت پلانک وf فرکانس و e بارالکترون است.
      من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

      دیدگاه


       #7
       پاسخ : اگه تعریف ولتاژ و آمپر رو نمی دونی کیلیک کن!!

       خب بزار با ساده ترین زبان بهت یاد بدم.

       اول مسیر جریان ها از مثبت به منفی هست : یعنی جریان از مثبت باتری میره به قطعه کمی از ولتاژش کاسته میشه میره تو منفی


       اول جریان.: یه قطعه ای به مثبت و منفی یه باتری مثلا وصل شده. این قطعه یه مقاومت داره که در واقع یه جوریایی منفی و مثیت رو در هم قاطی میکنه. یعنی ولتاژ منفی از 0 مثلا به 0.5 ولت میرسه . این باتری هر چه بتونه این نیم ولت رو صفر یا کمتر کنه که افت ولتاژ نباشه به این میگن جریان. که اگه شد ولتاژ افت میکنه و عملکرد قطعه رو به هم میریزه.

       حالا ولتاژ : خب طبق گفته بالا ، باتری باید منفی رو که مثلا شده نیم ولت رو 0 کنه. خب بعد این ولتاژ ورودی باید به یه ولتاژ پایه دیگه تبدیل بشه . که مثلا 12 ولت. یعنی باتری 2 تا کار انجام میده.

       بسته به جریانش ، ولتاژ سر منفی رو کم میکنه.
       بعد از یک دور چرخش جریان در مدار ، ولتاژسر منفی رو باز 12 ولت میکنه.

       http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

       دیدگاه


        #8
        پاسخ : تعریف ولتاژ با الکترون چی میشه ؟

        نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
        سلام
        اختلاف پتانسیل یا ولتاژ در واقع سرعت الکترونهاست.
        با قراردادن ولت متر وعبور الکترون از ولتمتر با سرعت موردنظر ولتاژ دوسر منبع اندازه گیری میشود.
        در ازمایشگاه فیزیک هم ولت استانداردرا از اثر جوزفسون بدست می اورند. V=h*f/2e
        که hثابت پلانک وf فرکانس و e بارالکترون است.
        سلام .

        یه سوال ...این سرعت الکترون توی کل مدار یکسان هست ؟
        طبق این فرمول تمام تنها پارامتر فرکانس تغییر میکنه از طرفی ما مثلا در یه مدار فرکانس 50 کیلو هرتز رو داشته باشیم و بخوایم با این فرمول ولتاژ های قسمت های مختلف مدار رو به دست بیاریم همه اش یک ولتاژ میده که . در صورتی که ولتاژ در جاهای مختلف مدار بسته به مقامت باید متفاوت باشه .
        مصادیق اظهار محبت به همسر
        بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
        ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
        اثر قصه گویی برای کودکان

        دیدگاه


         #9
         پاسخ : تعریف ولتاژ با الکترون چی میشه ؟

         نوشته اصلی توسط skyzare
         سلام .

         یه سوال ...این سرعت الکترون توی کل مدار یکسان هست ؟
         طبق این فرمول تمام تنها پارامتر فرکانس تغییر میکنه از طرفی ما مثلا در یه مدار فرکانس 50 کیلو هرتز رو داشته باشیم و بخوایم با این فرمول ولتاژ های قسمت های مختلف مدار رو به دست بیاریم همه اش یک ولتاژ میده که . در صورتی که ولتاژ در جاهای مختلف مدار بسته به مقامت باید متفاوت باشه .
         سلام
         منظور از فرکانس تو اون فرمول فرکانسی نیست که ما تو مدار میسازیم بلکه در اثر جوزفسون که پدیده اتمیه اندازه گیری میشه.
         سرعت الکترون در هر قسمت مدار متناسب با ولتاژه و باالطبع متغیره.
         من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

         دیدگاه


          #10
          پاسخ : اگه تعریف ولتاژ و آمپر رو نمی دونی کیلیک کن!!

          دوستان یه سوالی که برام پیش اومده
          فرق مقاومت و فیوز چیه جفتشون یه کار انجام میدن چرا جای مقاومت فیوز قرار داده نمیشه ممنون میشم

          دیدگاه


           #11
           پاسخ : اگه تعریف ولتاژ و آمپر رو نمی دونی کیلیک کن!!


           بادرود

           مقاومت و فیوز 2 کار کاملا متفاوت انجام میدهند و نمیتوان به جای یکدیگر بکار روند.

           فیوز در اثر افزایش جریانی که برای آن تعیین شده مدار را قطع میکند ولی مقاومت در مدار مصرف کننده میباشد.........

           دیدگاه


            #12
            پاسخ : اگه تعریف ولتاژ و آمپر رو نمی دونی کیلیک کن!!

            نوشته اصلی توسط hoseyn19
            دوستان یه سوالی که برام پیش اومده
            فرق مقاومت و فیوز چیه جفتشون یه کار انجام میدن چرا جای مقاومت فیوز قرار داده نمیشه ممنون میشم
            در بعضی مدارات توی جربان های پایین و جاهایی که تلفات کم قابل چشم پوشی است و برای پایین آوردن هزینه ساخت در تیراژ بالا از مقاومت های کم اهم و وات متوسط به جای فیوز استفاده میشه

            دیدگاه


             #13
             پاسخ : اگه تعریف ولتاژ و آمپر رو نمی دونی کیلیک کن!!

             سلام دوستان یه سوالی که من دارم میخام بدونم علت اختلاف ولتاژ در مدارهای سری و موازی چیه ممنون که پاسخ بدین

             دیدگاه


              #14
              پاسخ : اگه تعریف ولتاژ و آمپر رو نمی دونی کیلیک کن!!

              سلام
              اختلاف ولتاژ در هر نقطه از مدار از حاصلضرب مقاومت اون نقطه در جریان عبوری از اون مقاومت بدست میاد:V=I*R
              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

              دیدگاه

              لطفا صبر کنید...
              X