اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دیود TVS Unidirect پکیج SMA

Collapse
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • Show
Clear All
new posts

  دیود TVS Unidirect پکیج SMA

  یه توضیح کوچیک برا دیود TVS ویژه دوستانی که تازه وارد حوزه برق الکترونیک شدن و براشون سواله که دیود TVS چیه؟!
  دیود TVS Unidirect پکیج SMA یک نوع دیود محافظ ولتاژ (Transient Voltage Suppressor) است که از پکیج SMA استفاده می‌کند. برای درک بهتر، ابتدا مفهوم دیود حفاظت از ولتاژ را توضیح می‌دهم.

  دیود حفاظت از ولتاژ (TVS) دستگاهی است که در برابر نوسانات ولتاژ و تغییرات ناگهانی ولتاژ در مدارهای الکترونیکی محافظت می‌کند. وظیفه اصلی دیود TVS، جذب انرژی اضافی ناشی از نوسانات ولتاژ و هدایت جریان زیاد در مدت زمان کوتاهی است تا از آسیب به سایر قطعات مدار جلوگیری کند.

  دیود TVS Unidirect یک نوع دیود TVS است که فقط در یک جهت (یکطرفه) جریان را هدایت می‌کند. این دیود معمولاً برای حفاظت در برابر نوسانات ولتاژ مثبت طراحی شده است. ویژگی‌های اصلی دیود TVS Unidirect پکیج SMA عبارتند از:

  تحمل ولتاژ که قادر است تا ولتاژ‌های بسیار بالا را تحمل کند. معمولاً این دیود‌ها توانایی تحمل ولتاژهایی در حدود 5 تا 500 ولت را دارا هستند.
  جریان حداکثر معمولاً در حدود 1 تا 10 آمپر است.
  زمان پاسخ: زمانی که دیود TVS فعال می‌شود و جریان را هدایت می‌کند، زمانی برای پاسخ به نوسانات ولتاژ لازم است. این دیود دارای زمان پاسخ سریعی است که به طور معمول در حدود نانوثانیه قرار دارد.
  ضریب کاهش ولتاژ: در حین حفاظت از ولتاژ، این دیود قادر است ولتاژ نوسانی را به مقداری کاهش دهد تا به سایر قطعات مدار انتقال نشود. این ضریب کاهش ولتاژ به عنوان ولتاژ کاهش (Clamping Voltage) نیز شناخته می‌شود و معمولاً در حدود ولتاژ محدوده کاری دیود مشخص می‌شود.​
  این مقاله معرفی کاملی از دیود ها داره که مطالعه اش خالی از لطف نیست
  در این مقاله به معرفی دیود، کاربرد و عملکرد دیود خواهیم پرداخت؛ پس اگر علاقمند هستید که دیود چیست و عملکرد آن در مدارهای الکتریکی چیست تا آخر این مقاله همراه
لطفا صبر کنید...
X