اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرستنده-گیرنده کم توان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرستنده-گیرنده کم توان

سلام دوستان
    من میخواهم یه کار کنترلی کوچک بکنم که فرستنده هر چند دقیقه یکبار قراره چند بایت دیتا ارسال کنه..
    حالا کسی یه ماژول فرستنده-گیرنده آماده سراغ داره
    - توان مصرفیش باید خیلی کم باشه (قراره با باتری چند ماه یا یه سال کار کنه)
    - نرخ ارسال داده خیلی لازم نیست زیاد باشه

یا حق

.

سلام

در این گونه طرح ها نوع ماژول تفاوتی نداره از هر مدلی میتونی استفاده کنی فقط نکته اینجاست که شما برای
    دادن تایم باید از یک مدل میکروکنترلر Low power یا از نمونه های Nano watt استفاده کنی تا هم کم مصرف باشه
    و هم زمانی که تو مد Sleep میره در حد نانو یا پیکو آمپر مصرف کنه .
    زمانی هم که روشن میشه و میخواد دستور رو ارسال کنه توسط یه ترانزیستور بعنوان سوییچ ولتاژ تغذیه ماژول رو
    هم زمان با ارسال دیتا فعال کنه .

تقریبا همه چیز این طرح به نوع میکرو و برنامه نوشته شده آن بستگی داره .
    برای باتری هم میتونی از انواع مختلف لیتیومی یا هیدروژنی با ظرفیت بالا استفاده کنی .

دیدگاه

پاسخ : فرستنده-گیرنده کم توان

در این گونه طرح ها نوع ماژول تفاوتی نداره از هر مدلی میتونی استفاده کنیفقط نکته اینجاست که شما برای
      دادن تایم باید از یک مدل میکروکنترلر Low power یا از نمونه های Nano watt استفاده کنی تا هم کم مصرف باشه
      و هم زمانی که تو مد Sleep میره در حد نانو یا پیکو آمپر مصرف کنه .
      - آخه من چندتا ماژول که در بازار دیدم حدود 50mA جریان میکشه که فکر کنم خیلی زیاد است
      و مصرف میکرو(AVR) از نوع L در برابر آن اصلا حساب نمیاد(حالا چند میکرو یا چند نانو)
      - اگر مثلا از AVR استفاده کنیم برای آنکه هر چند دقیقه بفرستد باید مثلا تایمر بیدارش کنه
      که با استفاده از ان میکرو نمیتونه خواب عمیق بره :smile:
      متشکرم

دیدگاه

.

سلام

اتفاقا برعکس میگی . تایمی که میکرو به تغذیه متصله خیلی بیشتر از زمانیکه ماژول داره کار میکنه .
        ماژول دز یک ثانیه میتونه چندین کیلو بایت اطلاعات منتقل منه بعد خاموش بشه . پس جریانش لحظه ای
        محسوب میشه و باتری تخلیه نمیشه .
        عمده جریان مصرفی باتری زمانیکه ماژول در مد Sleep هستش و جریان میکشه . چون شما میخواهید مدت زیادی
        دستگاه با باتری کار کنه باید میکرو رو کم مصرف انتخاب کنید . و از میکرو های مردونه استفاده کنید نه زنونه icon_mrgreen icon_biggrin
        مثل PIC16F88 و یا PIC16F819 که هم نانو وات هستند و هم فلش ظرفیت بالا دارن .

دیدگاه

سلام ، اولا متشکرم که جواب من را می دهید ولی بیایید یه حساب سرانگشتی کنیم.
          مثلا فرستنده 50mA و میکرو هم 10uA (که به نظر شما زیاد است) جریان بکشه...
          فرستنده هم هر دقیقه و هر بار نیم ثانیه کار کنه... حالا برای یه ساعت را حساب کنیم :
          فرستنده : 50mA x 60 x 0.5(sec.) = 1500 mAsec
          میکرو : 10uA x 3600(sec.) = 36 mAsec
          می بینید که 40 برابر هم هستند. :eek:

دیدگاه

.

سلام

بله درسته همه جور میشه حساب کرد . حتی میشه نسبت روشن بودن مدار میکرو رو نسبت به خاموش بودن ماژول محاسبه کرد .
            ولی مبنای جریان دهی باتریها آمپر ساعت یا میلی آمپر ساعت در حالت جریان کشی ممتد هست .

شاید درست نشه محاسبه کرد یک مدار این مدلی با یک باتری 3 ولت 1 آمپر ساعت چقدر میتونه دوام بیاره ولی طبق قائده
            این باتری باید یک آمپر در یک ساعت بده ! آیا این ممکنه ؟ خب اگه با یک آمپر 1 ساعت کار کنه پس با 50 میلی آمپر باید 20
            ساعت کار کنه و در نیم ثانیه باید ...
            ولی تا اونجایی که من در کاتالوگ های باتریها دیدم جریانات ممتد بیشتر باعث تخلیه میشوند تا جریانات پالسی . ظاهرا باتریها
            در واکنش های شیمیایی داخلی خودشون این ضربات لحظه ای رو جبران میکنند ولی مسلمه که از کل ظرفیت ذخیره شده
            در باتری کاسته میشه .

دیدگاه

این باتری باید یک آمپر در یک ساعت بده ! آیا این ممکنه ؟ خب اگه با یک آمپر 1 ساعت کار کنه پس با 50 میلی آمپر باید 20
              ساعت کار کنه
              سلام . مگه اینجوری نیست :surprised:...اگه شما میگید من هم قبول می کنم
              برای باتری هم میتونی از انواع مختلف لیتیومی یا هیدروژنی با ظرفیت بالا استفاده کنی .
              پس حالا باید برم دنبال باتری خوب...شما گفتید هیدروژنی یا لیتیومی
              راستی یه باتری 5ولتی بگیرم یا یه باتری مثلا 9 ولتی وبعد مثلا از 7805 استفاده کنم
              (خود 7805 هم مرتب داره توان مصرف می کنه!!! ولی خوب توان 9ولتی بیشتر است)

دیدگاه

.

هیچ باتریی نمیتونه ممتد جریان بده چون بر اثر گرمای حاصل از عبور الکترونها مقاومت داخلی اونها افزایش پیدا میکنه و خود بخود جریان کم میشه.
                به همین دلیل جریان نامی باتری رو همیشه چند برابر بیشتر از جریان مصرفی LOAD انتخاب میکنند که جبران این قضیه بشه .
                -
                اگه میخواهی برای مدارت از ولتاژ 5 ولت استفاده کنی بهتره از رگولاتورهای LOW DROP استفاده کنی که توان کمتری رو هدر میدهند .
                مثلا شما با دادن ولتاژ 5.1 ولت براحتی میتونید 5 ولت ثابت و رگوله شده با جریان بالا بدست بیاورید . ضمن اینکه بعلت افت ولتاژ کم روی
                رگولاتور شما SAVING انرژی هم دارید . نمونه فراوان این رگولاتور شماره LM2940-5 میباشد .
                ولی همیشه باید قضیه برتری جریان باتری رو نسبت به LOAD رعایت کنید .

دیدگاه

سلام آقای امیر عباس عزیزی
                  فقط می خواستم از شما تشکر کنم از اینکه جواب هایم را دادید
                  در ضمن عیدتون هم مبارک

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X