اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میکروکنترلر جدید ATMEGA16HVA با قابلیت شارژ باتری و ...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میکروکنترلر جدید ATMEGA16HVA با قابلیت شارژ باتری و ...

سلام
    6 ماهی هست این میکروکنترلر روانه بازار شده و ویژگیهای منحصر به فردی داره
    دیتاشیت این میکرو را کامل خوندم
    protection های مختلف برای جلوگیری از جریان کشی زیاد در حین شارژ و دشارژ و یا اتصال کوتاه
    و ایجاد مدهای مختلف fast charge و ... داره
    برای بایاس ترانزیتستورهای شارژینگ هم تنها از دو پایه به راحتی میشه استفاده کرد
    و خود میکرو باتری را شارژ میکنه
    یک وقفه اتصال شارژر داره . مبدلهای آنالوگ به دیجیتال با دفت 18 بیت داره
    سنسور دمای داخلی داره
    مبدل آنالوگ به دیجیتال برای نمونه برداری از جریان و متوسط گیری از جریان داره با دقت 13 بیت
    و خیلی چیزای دیگه
    این میکرو میتونه 2 تا باطری را شارژ کنه از نوع لیتیوم یون
    نوع پیشرفته تر اون atmega32HVA هستش که سه ماهه اول 2009 قرار بیاد به بازار و تا 4 باطری را شارژ میکنه و تفاوتهای دیگر اون در i/o و ... هستش با این میکرو فعلی

حالا میخام بدونم کسی دیتا شیت این میکرو را خوانده؟ چند تا سوال داشتم که من درست متوجه نشدم؟ این میکرو واقعا شاهکاره . سیستم های شارژینگ واقعا پیچیده هستند و اگر خوب ساخته نشن طول عمر باطری خیلی زود میاد پایین . یعنی اگر دما زیاد باشه یا ولتاژ باطری کم بشه راحت باطری را باید بندازیم دور
    اما همه اینکارا رو این میکرو خودش میکنه و مطمئنه . تنها چند ویژگی که عرض کردم را در اختیار ما میگذاره که مثلا فعال و غیر فعال کنیم .
    از دوستان کسی هست خونده باشه چیزی در مورد این میکرو؟ اطلاعاتی داشته باشه؟ یا حاضر باشه با هم یه گشتی روی دیتا شیت بزنیم و دیگران هم همینجا استفاده کنن؟
    اگه هست بگه تا من چند سوال بپرسم و کار رو شروع کنیم
    یا علی

پاسخ : میکروکنترلر جدید ATMEGA16HVA با قابلیت شارژ باتری و ...

شما تو بازار ایران دیدید ؟ قیمت ؟

دیدگاه

سلام
      از اینکه یک نفر پیدا شد جواب داد ممنونم.
      دوست عزیز دیگه این حرفا رو نباید زد
      بازار ایران و ... نداره
      بخصوص که شرکتهای ایرانی خیلی راحت از چین این قطعات را میارن
      خود اتمل هم که یکی از نمایندگیهای بزرگش در چین هستش
      متاسفانه ما یاد گرفتیم نگاه به بازار میکنیم و کار میکنیم
      این میکرو قیمتش در حدود 3.45 دلار هستش. نهایتا بیشتر از 5 هزار تومان نیستش
      نگران این موضوع نباشید
      من در شرکتی کار میکنم که میتونم این میکرو را وارد ایران کنم و از این لحاظ مشکلی نیست
      یکی از نمایندگیهای شرکت ما در .... هستش. بگذریم.

حالا کسی هست پاکار باشه واسه شروع مباحث؟

دیدگاه

بله هستیم ..........

نیکی و پرسش :wow:

ضمنا از این لینک دیتا شیت رو دانلود کنید

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc8024.pdf
        مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

سلام
          می تونی app note راجع به کار کردن با این میکرو هارو که خود اتمل داره بخونی.
          در ضمن اگر گیرت اومد یکیشو هم به ما بده!

دیدگاه

آره منم میخام حدود 5 تایی باشه خریدارم .

ضمنا کدوم کامپایلر ها پشتیبانی میکنن - bascom که فعلن ازش خبری نیست !
            مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

سلام به همه دوستان عزیزم که انقدر گرم گرفتید بحث را و میخاین که شروع کنیم
              من تقریبا دیتاشیت را خواندم
              شما هم اگه بخوانید و بعد سوالا رو با هم مطرح کنیم
              و تبادل علمی کنیم خیلی خوب میشه اینطوری
              اینم لینک چند میکروکنترلر از همین خانواده که گفتم . که چندتاش عرضه شده به بازار و چند تاش همین یکی دو ماه میاد
              http://www.atmel.com/dyn/products/devices.asp?family_id=607#1603

اینم لینک بعد که دیتا شیت و application note های اتمل هستش . این ها رو هم کم و بیش خوندم
              http://www.atmel.com/dyn/products/product_card.asp?part_id=4324

ضمنا کامپایلر avr-gcc فعلا پشتیبانی میکنه.من هم بسکام بلدم هم کدویژن اما avr-gcc چیز دیگه ای هستش. اگه خواستید بگید تا لینک این کامپایلر را هم بدم

حالا بچه های پاکار شروع کنید سریعتر تا بحث و سوال و جواب را شروع کنیم
              موفق باشید
              چیز دیگه ای خواستید بگید

دیدگاه

سرعتش خیلی کمه به نظرم 4 مگاهرتز

ولی رنج ولتاژ کاریش خیلی خوبه 1.8 تا 9

جناب hne573 ما بی صبرانه منتظریم ........... اول از کدوم قسمت شروع کنیم :applause:

دیدگاه

سلام.
                  ممنون از خبری که دادید.
                  ببخشید اما کار روی چی رو می خواهید شروع کنید ؟
                  یعنی قراره چی کار کنیم؟ فقط بحث کنیم ؟

دیدگاه

پاسخ : میکروکنترلر جدید ATMEGA16HVA با قابلیت ش1ارژ باتری و ...

مرسی که بحث را گرم میکنید
                    من میگم یه نگاهی بندازید به دیتاشیت
                    بعد شروع کنیم روی ویژگیهای مختلفش سوال کنیم و با هم مشکلات را حل کنیم
                    خوبه اینطوری؟
                    اگه سوالی هست همین الان بگید من تا حدی که بلد باشم در خدمتم
                    یا علی

دیدگاه

کسپر عزیز؟
                      سیستمهای شارژینگ خیلی پیچیده و مهم هستند
                      در حالیکه این میکرو کار را خیلی راحت کرده با امنیت بالا(جلوگیری از انفجارو...)
                      حالا اگه با این کار کنیم خوب میتونیم برای هر دستگاهی که بخاهیم یک شارژر درست کنیم
                      و دستگاههای خودمون را پرتابل کنیم
                      بازم سوالی بود بفرمایید
                      این میکرو ویژگیهای زیادی داره که استفاده از همه اونها واقعا جالب میشه

دیدگاه

سلام.
                        دوست عزیز ممنون که زود جواب دادید.
                        در مورد سیستمهای شارژینگ چیز زیادی نمی دونم. لطفا بیشتر توضیح بدید.

دیدگاه

سلام به همه دوستان
                          دوستان چه خبر؟کم پیدا شدید؟ شروع کردید یه نگاهی به دیتاشیت بندازید؟ تعریف کنید

دوست من در مورد شارژینگ مباحث زیاده . اما کلا برات بگم
                          نسل جدید باطری ها که حافظه دار هم دیگه نیستن باطریهای لیتیوم یون هستن.
                          این باطری ها توان بیشتری و طول عمر بیشتری دارن اما خطرناکن
                          یعنی اگه دو پارامتر ولتاژ یا دمای اونها یا یکی از اونها بره بالا منفجر میشن. این را در یک فایل پی دی اف از اتمل نشون داده . سعی میکنم پیدا کنم بزارم روی سایت
                          این تنها یکی از اهمیتهای شارژینگ هست که دقیق دما و ولتاژ را کنترل کنی
                          دیگه اینکه همین دما یا ولتاژ اگه استاندارد نباشه باطری طول عمرش میاد پایین و یا حتی خراب میشه همون اول موقع شارژ
                          خود شارژینگ هم انواعی داره . جریان ثابت - ولتاژ ثابت . باطریهای لیتیویم یون از هر دو روش استفاده می کنن .
                          باز شارژینگ دو مدل داره (با یک تقسیم بندی دیگه) . شارژ قطره ای - و فست شارژ . که این دو روش هم برای لیتیوم یون استفاده میشه.
                          فکر کنم با همین چند خط اهمیت و سختی کار را متوجه شده باشید

حالا اتمل همه این کارا رو در یک میکرو انجام داده . و یک سری battery protection برای همون خطرات انفجار و کاهش طول عمر باطری گذاشته که ما میتونیم اونها
                          را فعال یا غیر فعال کنیم
                          بعضی از اونها را نام می برم :
                          short circuit protection
                          high charge current protection
                          high discharge protection
                          over charge protection
                          high discharge protection

DUVR mode(Deep Under Voltage Recovery)
                          و...
                          از اونجایی که اندازه گیریهای دما ولتاژ و جریان برای شارژینگ مهمه
                          اومده و دقت مبدلهای انالوگ به دیجیتال را بالا برده
                          12 بیت دقت برای اندازه گیری ولتاژ
                          13 بیت دقت برای اندازه گیری جریان لحظه ای
                          18 بیت دقت برای اندازه گیری جریان متوسط در یک بازه زمانی که ما تعیین می کنیم

در همین فکر کنم خوب باشه
                          بقیه هم شروع کنید دیگه . شروع کنید تا بحث را ادامه بدیم
                          یا علی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hne573
                            دوست عزیز دیگه این حرفا رو نباید زد
                            بازار ایران و ... نداره
                            بخصوص که شرکتهای ایرانی خیلی راحت از چین این قطعات را میارن
                            من در شرکتی کار میکنم که میتونم این میکرو را وارد ایران کنم و از این لحاظ مشکلی نیست
                            یکی از نمایندگیهای شرکت ما در المان هستش. بگذریم.
                            دوست گرامی

خیلی خوشحالم که اینو میشنوم

فقط من می خواستم اینو در یک تاپیک جداگانه بزنم که بحثش اینجا شد .

حالا شما بفرمایید برای تهیه یک قطعه که در ایران نیست به چه طریقی باید اقدام کرد ؟

فرض کنیم یک میکرو usb دار یا همین atmega32HVA را بخواهیم . به چه شرکتی باید مراجعه کنییم ؟ حداقل تعداد چقدر است ؟ قیمتها چطوری محاسبه می شوند ؟

البته ممنون می شوم جواب شما را داشته باشم و سعی می کنم همین سوال را در یک تاپیک جداگانه داشته باشم تا جوابهای بقیه دوستان را هم بشنوم .

موفق باشید

دیدگاه

متاسفانه بحث روی همونی رفت که دوست نداشتم بره
                              من منظورم اینه ما چرا یاد گرفتیم که فقط روی چیزای موجود در بازار خودمون کار کنیم
                              چرا پا را فراتر نمی گذاریم.
                              شرکت های زیادی مثه rfphone چیپ الکترونیک اینها میارن
                              اما تعدادش را نمیدونم
                              من میخام اینجا بحث علمیشو باز کنیم
                              میدونید اگه یه قطعع بازار مصرف خوبی داشته باشه حتما شرکتهای ایرانی هم اون قطعه را وارد میکنن
                              پس ادامه بحث ما هم میتونه همین امر را میسر کنه
                              در هر حال من تاپیک را باز کردم که روی این میکرو بصورت تئوری کار کنیم و وقتی خوب همه چیزش را یاد گرفتیم
                              میتونیم خرید هم بکنیم
                              حالا دوستانی که مایلن ادامه بدن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X