اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالی در مورد ماژول های فرستنده و گیرنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالی در مورد ماژول های فرستنده و گیرنده

من اخیرا یه ست از ماژول فرستنده گیرنده خریداری کردم
    با توجه به اینکه با استفاده از آی سی pt2262 که در ماژول فرستنده استفاده قرار میگیرد میتوان یه ریموت کنترلر دیجیتالی ساخت و
    تعداد حالتهای ممکن برای این آی سی 3 به توان 7 حال میشه که خیلی محدود هست
    آیا راهی وجود داره که بتوان تعداد حالتهای کدی که اعمال میکنیم تقریبا نا محدود باشه؟
    لطفا راهنمایم کنید.
    متشکرم

.

سلام

نوع M2 این ماژولها 3 به توان 10 میباشد . ضمنا با تغییر مقدار مقاومت اسیلاتور آنها طبق جدول موجود در دیتا شیت میلیونها کد
    میتونی داشته باشی . آیا چند میلیون کد براتون کافی نیست ؟
    این آی سی ها فقط یک بار کد دهی میشوند اصلا لزومی ندارید که تعدد کد داشته باشید . و ضمنا چون برد این مدارات کمه اگر
    کد تکراری هم توشون باشه امکان تداخل آن تقریبا صفره .
    و همچنین با کم یا زیاد کردن فرکانس کار ماژول هم میتونید ناحیه ی جدیدی برای خودتون با همون کدها درست کنید .
    -
    ضمنا این آی سی ها از رد خارج هستند و دیگه تولید نمیشن . در ریموت های جدید از قطعاتی با نام rolling code و یا hopping code
    استفاده میشه که توسط خود کارخونه سازنده کد دهی میشه و وارد بازار میشه . در اکثر اتومبیل های جدید از این قطعات استفاده
    شده است مثل آی سی های ماکروچیپ سری HCS300 و HCS301 و FP571 و موارد مشابه .

برای چه منظوری نیاز به کدهای بیشتر دارید ؟

دیدگاه

پاسخ : سوالی در مورد ماژول های فرستنده و گیرنده

بنده قصد دارم برای دربازکن های منازل از اینها استفاده کنم ، لذا از این نظر که احتمال تداخل به صفر برسه میخواستم اطمینان حاصل کنم
      با این تفاسیر شما چه ماژولی رو پیشنهاد میکنید.

دیدگاه

.

سلام

چون فقط نیاز به انتقال چند صفر و یک داری از ماژول های ASK موجود در بازار میتونی استفاده کنی . هم ارزونه هم برد نسبتا
        مناسبی داره . در این حالت نوع FSK برای شما مناسب نیست چون اینها معمولا برای ارسال دیتاهای سریال استفاده میشن.

فرستنده و گیرنده ASK مجموعا 5 هزار تومن هم نمیشه و میتونی از زیر زمین پاساژ توکل فروشگاه مدرن هم تهیه کنی .
        در گیرنده هم باید نوع دیکودر آی سی رو هم بکار ببری که همون PT2272-M2 هستش .

دیدگاه

سلام
          در این حالت نوع FSK برای شما مناسب نیست چون اینها معمولا برای ارسال دیتاهای سریال استفاده میشن
          خوب ASK هم برای ارسال دیتا سریال است.( برای موازی که نیست)
          در ضمن گویا کیفیت و بُرد FSK بهتر از ASK هست و مقابله با نویز بیشتری دارد

در گیرنده هم باید نوع دیکودر آی سی رو هم بکار ببری که همون PT2272-M2 هستش .
          این را برای چی؟ خوب هرچی میفرستیم طرف دیگه میگیریم. چرا کد کنیم
          مگه کسی میخواهد آن را hack کند :biggrin:

دیدگاه

.

سلام

برای ارسال یک سری صفر و یک ساده لزومی به ماژول FSK نیست . چون گرون تره و هیچ تاثیری هم در انتقال نداره .
            برای انتخاب ماژول FSK حتما شما باید صحت رسیدن یا فرستادن بیت به بیت اطلاعات برتون مهم باشه تا از اون استفاده کنید .

در مداراتی که مبتنی بر انکودر و یکودر های سری PT هستش این کدها همراه آدرس هاشون صدها بار در ثانیه ارسال میشه اگه
            چند بارش هم درست دریافت نشد فرستنده داره مدام تکرار میکنه و بالاخره اون کد و آدرس صحیح رو گیرنده میگیره .

کسانی که از ماژول های FSK استفاده میکنند گاها از کدهای تکرار نشدنی استفاده میکنند و قضیه NRZ براشون اهمیت حیاتی داره .
            برای آشنایی بیشتر میتونید پست (پاسخ) شماره 111 در لینک زیر رو بخونید .

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=16649.105

دیدگاه

سلام - ببخشید مزاحم شدم واقعا گیر افتادم - من ریموت کنترل لرن کد با ماژول گیرنده هم فرکانسش گرفتم و میکرو وصل کردم و اطلاعات را سریال خوندم و روی کامپیوتر نمایش دادم که اگه کدی با هر بار زدن ریموت تکرار شد هموت را ذخیره کنم و بتونم یک رسیور لرن کد بسازم - اما هر بار که کلید ریموت را میزتم کدهای متفاوتی میاد نمیدونم چه کار کنم اصلا نمیدونم Bouad rate میکرو را روی چند تنظیم کنم بگیره که با فرستنده ریموت کنترل یکی باشه - من ماژول گیرنده ask 315 خریدم چند تا مدل مختلف خریدم با همه هم نتایج یکسانه با اعداد مختلف فقط لطف کنید به من بگید یکی که bouad rate میکرو را چند بزارم که با ریموت یکی باشه و چطوری رمز گشائی کنم ؟ واقعا ممنون میشم جواب بدین .
              همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
              کانت

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان من یک سوال داشتم امیدوارم جوابی دریافت کنم در مورد ولتاز تغذیه ی مازول های hm-t & hm-r هستش من تووی دیتاشیت این مازول ها رو مطالعه کردم ولی اگر بخوام هر کدووم از اینها رو به ایسی های اینکودر و دیکودر (pt2262 & pt2272) وصل کنم ولتاز تغذیه ی این دو ایسی با این مازول ها فرق میکنه مثلا اگر من برای hm-t از یک باتری کتابی 9 ولت استفاده کنم کافی هست در ضمن برای hm-r هم باید از منبع تغذیه ی 9 یا 12 ولت استفاده کنم ایا راهی هست دوستان اگر میشه یک راهنمایی کنین با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر عباس عزیزی
                  ضمنا این آی سی ها از رد خارج هستند و دیگه تولید نمیشن . در ریموت های جدید از قطعاتی با نام rolling code و یا hopping code
                  استفاده میشه که توسط خود کارخونه سازنده کد دهی میشه و وارد بازار میشه . در اکثر اتومبیل های جدید از این قطعات استفاده
                  شده است مثل آی سی های ماکروچیپ سری HCS300 و HCS301 و FP571 و موارد مشابه .
                  جناب عزیزی

از قطعات موجود در بازار که به گفته شما جایگزین مناسب ترب برای PT2262 هستند اطلاعی دارید ؟ چی موجوده ؟ حدود قیمتشون ؟

ممنونم

دیدگاه

.

سلام

اگه بخواهید از قطعات جدید که نام بردم استفاده کنید دیگه برای دکود از گیرنده های معمولی نمیتونید استفاده کنید و
                    حتما گیرنده شما باید code learning باشه و پروتکل رمزگشایی این قطعات در برنامه نویسی آنها گنجونده شده باشه .
                    شما میتونید دیتا شیت این قطعات رو از اینترنت دانلود کنید و مشخصات فنی و پایه های آدرس اونها رو بررسی کنید .
                    -
                    چند فروشگاه این قطعات رو دارند : برای HCS300 و HCS301 میتونید از فروشگاه مجیدکو در ط دوم امجد بخرید .
                    قیمتش حدود 1000 تومن بود (یه زمانی) و برای FP571 میتونید از فروشگاه مدرن در زیر زمین توکل بخرید قیمت این
                    هم حدود 1000 بود .

این Encoder ها که نام بردم دیگه مثل سری PT با دست کد دهی نمیشن و خود کارخونه کدینگ غیرقابل تکرار 32یا 64
                    بیتی در خود قطعات قرار داده است وشما فقط از پایه های آدرس دهی استفاده میکنید .
                    شما اگه ریموت اتومبیل های جدید رو باز کنید حتما این قطعات رو می بینید .

دیدگاه

.

سلام

دوست عزیز جواب شما در پیغام خصوصی داده شد . اگر به نتیجه ای رسیدید دوستان رو در جریان قرار دهید تا
                      ما هم استفاده کنیم . icon_mrgreen

دیدگاه

دوستان گرامی خیلی ممنون از جوابتون بابا فقط یک راهنمایی کوچیک خواسته بودم :surprised:

دیدگاه

سلام
                          دوست خوبم آقای عزیزی تا اونجا که من متوجه شدم این انکودرها که معرفی کردید میتونند تا 15 کانال رو ساپورت کنند و اگه اینطور باشه خیلی خوبه .
                          اما سوال اینه که اگه من 10 تا HCS300 بخرم اینها هیچ کدوم با هم تداخل ندارند و کدی رو که برای ارسال میسازند با هم فرق داره؟؟ اگه اینطور باشه پس زمان خرید حتماً باید انکودر و دکودر رو با هم خرید یعنی با هم و در یک بسته بندی باید باشند وگرنه فروشنده هم نمیدونه کدوم مال کدومه . همینطوره؟؟
                          میشه شماره دکودرهای این ای سی ها رو بگید؟
                          کار با اون ماژول کد لرنینگ به چه شکله؟ باید برنامه نویسی بلد باشیم یا راحت تر از این حرفهاست؟ :nerd:
                          خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

.

سلام

همونطور که در پست های بالایی نوشتم این آی سی ها اصلا Decoder ندارند و براشون ساخته نشده . حتما باید برای رمز گشایی از پروتکل
                            برنامه Keeloq در برنامه نویسی میکرو استفاده کنید تا بتوان توسط اون آدرس ها رو از میان کدها بیرون کشید و استفاده کرد .

گیرنده های code learning که حتما در دزدگیر اتومبیل ها دیدید یک بار کد ها رو درون خودش ذخیره میکنه و بار دیگر که ریموت زده میشه
                            گیرنده فقط همون کدهای save شده رو رمزگشایی میکنه . برای نوشتن این برنامه باید Application note های این پروتکل رو از اینترنت
                            دانلود کرد و مطالعه کرد و سپس برنامه رو نوشت . که کار بسیار مشکلی است . در تهران فقط چند نفر رو میشناسم که تونستند این کار
                            رو انجام بدن .
                            شرکت سازنده در کاتالوگ های خودش تضمین کرده که میتونه میلیاردها کد غیر قابل تکرار بسازه . و مصرف کننده ها با خیال راحت این
                            Encoder ها رو میتونند استفاده کنند .

دیدگاه

پس با این تفاسیر باید بی خیالش شد.
                              آی سی دیگه نیست که جایگزین بشه؟؟
                              خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X