اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وقفه خارجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وقفه خارجی

با سلام
    بچه ها من تازه میکرو رو شروع کردم می خواستم با استفاده از وقفه خارجی یه سنسور رو راه بندازم
    من با نرم افزار کد ویژن که با ویزارد پروژه می سازم می گم وقفه خارجی صفر رو فعال کن ولی نمی شه
    اگر امکان داره دقیقا توضیح بدید که یک وقفه خارجی چطوری کار می کنه و گوشه بالا و پایین چیه و چطور فعال می شه

پاسخ : وقفه خارجی

سلام ...............

منظورتون از نمیشه؛ چیه؟

وقفه ی خارجی منتظر تغییر لبه در سیگنال ورودی به خودشه (سیگنال همون سیگنال دیجیتاله که بهش پالس هم میگن..) بنابر این شما باید تنها و تنها یک مورد رو مورد توجه قرار بدید .. تغییر لبه در پالس ورودی .. اگه به تنظیمات CodeWizard برگردید میبینید که اونجا هم گزینه های مشابهی برای این منظور داره .. Falling Edge به معنای سطح پایین رونده .. Rising Edge به معنای بالا رونده .. Any change به معنای هر تغییر .. یه پشتیبانی هم در قسمت نرم افزار دارید و اون هم زیر برنامه ی Interrupt هست که توی محیط CodeVision تعریف میشه .. حتما دیدید اون بخش رو .. حالا روند کار به چه ترتیبه؟ اگه وقفه ی شما فعال بشه؛ زیربرنامه ی نوشته شده در اون قسمت اجرا میشه .. به این ترتیب شما یه روتین وقفه تعریف کردید که از طریق تغییرات اعمال شده از دنیای خارج به پایه ی میکرو کنترل میشه .. موفق باشید ..
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

ببینید مثلا اگر من any change رو انتخاب کنم پس اگر ورودی از یکی به صفر تغییر کنه یا برعکس باید برنامه من اجرا بشه درسته؟
      ولی وقتی من این کار رو می کنم در نرم افزار avr studio فقط برنامه وقفه پشت سر هم بدون اینکه پایه رو فعال کنم اجرا می شه در نرم افزار proteous وقتی به پایه وقفه صفر می دم پشت سر هم برنامه اجرا می شه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khatarat
        ببینید مثلا اگر من any change رو انتخاب کنم پس اگر ورودی از یکی به صفر تغییر کنه یا برعکس باید برنامه من اجرا بشه درسته؟
        ولی وقتی من این کار رو می کنم در نرم افزار avr studio فقط برنامه وقفه پشت سر هم بدون اینکه پایه رو فعال کنم اجرا می شه در نرم افزار proteous وقتی به پایه وقفه صفر می دم پشت سر هم برنامه اجرا می شه
        سلام ...............

Any change رو فراموش کنید .. این تنظیمات جاذب نویزه که اصلا برای کار شما مناسب نیست .. با Falling یا Rising کار کنید و نتیجه رو اعلام .. موفق باشید ..

دیدگاه

falling , rising
          درست کار می کنه ولی من به
          any change
          نیاز دارم این رو باید چطور بنویسم؟

دیدگاه

سلام
            ( با اجازه اقا حسام )
            یه مقاومت 10 کیلو از 5 ولت بزن به سر خروجی وقفه ببین درست میشه
            فرزندم در راه است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khatarat
              falling , rising
              درست کار می کنه ولی من به
              any change
              نیاز دارم این رو باید چطور بنویسم؟
              سلام ..................

من اینجور مواقع از دوتا وقفه استفاده میکنم .. یکیش رو Falling استفاده میکنم و یکیش رو Rising .. مشکلم حل میشه .. در مورد مقاومت هم قاعدتا یا باید Pull Up باشه یا Pull Down .. هر کدوم هم متناظر با یه کانفیگ به کار میرن .. موفق باشید ..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X