اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ICهای راه انداز موتور ( Driver Motor )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ICهای راه انداز موتور ( Driver Motor )

برای راه اندازی بسیاری از قطعات مانند موتورهای الکتریکی پرتوان، پمپ آب و...،معمولاً جریان خروجی المان های الکترونیکی(حتی بافرها) نا کافی بوده و نیاز به تقویت جریان دارد. قبلاً آموخته بودیم به وسیله ی ترانزیستور می توان این کار را انجام داد. در این جلسه با آی سی L298 آشنا می شویم که قابلیت راه اندازی 2 قطعه(مثلاً 2موتور) را به صورت همزمان دارد.

همان طور که در شکل می بینید، یک قطعه فلز در پشت این IC تعبیه شده تا از با انتقال گرما از IC به محیط، مانع گرم شدن بیش از حد IC شود. این قطعه Heat sink نام دارد. گاهی برای اطمینان بیشتر از یک Heat sink کمکی نیز استفاده می کنیم، به این صورت که Heat sink به وسیله ی پیچ بهHeat sink خود IC بسته می شود.

این IC یک پایه ی ورودیِ ولتاژ دارد که هر ولتاژی به این پایه وصل شود، مستقیماً به موتور یا هر المانی که به IC متصل شده باشد منتقل می شود. این پایه VPS نیز نام دارد (Variable Power Supply).

ترتیب پایه های این IC در شکل زیر توضیح داده شده است.

این آی سی 15 پایه می باشد.
    استفاده از این آی سی بسیار ساده می باشد.
    اگر از آن برای موتور های DC استفاده می کنید 2 تا از خروجی های را مثلاً 1 و2 را به دو سر موتور وصل کنید, ولتاژ موتور را تا 50 ولت به پایه شماره 4 (VS) و یک 5 ولت به پایه شماره 9 (VSS) وصل کنید. پایه شماره 8 را هم به زمین اتصال دهید. حالا اگر ورودی شماره 1 را یک کنید موتور به یک سمت و اگر ورودی شماره 2 را یک بدهید موتور به سمت دیگر می چرخد. حدوداً با هدسین تا 2 آمپر هم تحمل عبور جریان را دارد.
    موفق باشید.

منبع مطلب: http://electrokit.blogfa.com
    **همیشه به این فکر کن که خداوند با توست**

l6203

سلام

من یه سری موتورهایی داشتم که 10 آمپر می کشیدن . علتش هم به خاطر نیم سوز بودنش بود . از اونجایی که دستم از همه جا کوتاه بود . ناچار بودم از این موتور ها استفاده کنم . برای درایو کردن این موتور ها نیاز به یک درایور با آمپر بالا نیاز داشتم .

بعد از اینکه گوگل رو تکوندم یک آی سی به نام l6203 پیدا کردم . تقریبا یا میشه گفتم کاملا شبیه l298 با جریان بالاتر هستش . من این آی سی رو به صورت موازی استفاده کردم و جواب این موتورهای 10 آمپری رو داد . :nice:

اگه دیتا شیتش رو بگیرید . شاید شما هم مثل من برای جریان های 3 آمپر به بالا از این درایور استفاده کنید . البته ای سی l298 قابلیت خودش رو داره .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X